δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους,

Μπαίνω απ ευθειας στο θέμα.

Στο σπίτι μας, έχουμε εγκατασταση Nova η όποια ομως δεν ειναι κεντρικη. Μαλιστα, πριν μερικα χρονια ειχε γινει ολοκληρη διαδιακασια να εγκατασταθει καθως το καλωδιο ηταν απλό ομοαξονικό και όχι δορυφορικό. Οποτε, για να εχουμε την καλύτερη δυνατή ποιοτητα, κατεβασαμε απ την ταράτσα το δορυφορικό + το σήμα TV με ένα μόνο καλώδιο κάνοντας χρήση combiner-de-combiner.

Αυτα για να εχετε μια γενικη εικονα. τι θελω να κάνω τωρα...

Προσφατα, βρήκα το κάναλι (σπιραλ καλωδιων) που πηγαινει απο τον τοιχο του σαλονιου (εχουμε άριστο σημα στο σαλονι) στο δωματιο μου και αλλαξα το απλο καλωδιο με δορυφορικο. Αυτο που θελω να κανω, ειναι να εχω, εκτος απ τα καναλια της τηλεορασης και Nova στο δωματιο μου (δε με απασχολει που θα βλεπω το ιδιο καναλι που ειναι ρυθμισμενο στον κεντρικο αποκωδικοποιητη).

Αν συνδέσω το καλώδιο απ το TV ουτ του αποκωδικοποιτη εχω παρα πολυ noise στο καναλι που βλεπω τον Νοva. Δηλαδη, συνδεω στον αποκωδικοποιτη το καλωδιο της TV + δορυφορικό και απ την εξοδο παιρνω το σήμα στο δωμάτιο μου = χάλια ποιότητα.

Τι μπορω να κανω για να μην έχω καθόλου θόρυβο; αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής. Να παίρνω απ τον αποκωδικοποιητή ΜΟΝΟ το δορυφορικό αποκωδικοποιημένο σήμα που βγαζει (εχει μια ειδικη RF εξοδο) πως όμως μπορω να τα περασω μεσα απο ενα καλωδιο απ ευθειας στην TV μου;

Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

Συγγνώμη για το διπλό ποστ!

Να το πω λίγο πιο απλα που ισως να μπορέσετε να με βοηθήσετε!

Έστω οτι εχω 2 rf καλωδια. Το πρώτο μεταφέρει σημα απ την κανονική κεραία και το δευτερο μεταφέρει το αποκωδικοποιημένο σημα απ τον αποκωδικοποιητή.

Τι μπορω να κανω ωστε να βλεπω στην τηλεοραση και δορυφορικα & κανονικα καναλια;

Αν τα συνεδεα σε εναν διακλαδωτήρα και τον εβαζα στην τηλεοραση, θα τα εντοπιζε ολα τα καναλια (τη συχνοτητα δλδ του Sat και των καναλιων της TV) στο scan συχνοτητων που κανει;

Ευχαριστω και παλι, εκτιμω την οποία βοήθεια σας που να τα συνδέσω ολα και να τελειώσω με τα μερεμετια!
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Δες σε ποια καναλια η τηλεοραση δεν εχει καθολου επιγειο σημα (π.χ εαν στο καναλι 36 δεν εχεις σημα-εικονα απο καποιο επιγειο κανάλι ) τοτε σεταρισε τον δεκτη σου να σου δινει σημα απο την rf εξοδο του στο καναλι 36
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: Re: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

Δες σε ποια καναλια η τηλεοραση δεν εχει καθολου επιγειο σημα (π.χ εαν στο καναλι 36 δεν εχεις σημα-εικονα απο καποιο επιγειο κανάλι ) τοτε σεταρισε τον δεκτη σου να σου δινει σημα απο την rf εξοδο του στο καναλι 36
Σ ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα μου είναι πως θα συνδεσω τα 2 καλωδια (απο τον δεκτη Nova & της TV στην μια εισοδο RF της τηλεορασης)

Αυτο που εγραψα παραπανω θα δουλεψει;
 


Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: Re: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

με ενα Ταυ
Δεν ήμουν σιγουρος για τον αν θα δουλευε καθώς ο διακλαδωτης στη ουσια δεχεται ενα σημα και το βγαλει ακριβως το ιδιο και στισ 2 εξοδους του..δεν ηξερα οτι μπορει να δουλεψει και αναποδα..

δλδ εννοεις κατι τετοιο..λινκ..
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

για να μην έχεις απώλειες θα βάλεις ενα μίκτη 2xUHF , έτσι ώστε να συνδέσεις τα δύο καλώδια που έρχονται (1 ANTENNA & 1 εξοδος RF απο SAT) και θα συνδέσεις στην έξοδο του μίκτη το καλώδιο που πηγαίνει πρός το δωμάτιο σου.
Φρόντισε να ρυθμίσεις στο δορυφορικό δέκτη ενα κανάλι που να μην υπάρχει κάποιο άλλος σταθμός , για να μην έχεις παρεμβολές...

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=7_365&products_id=1489



Επίσης μπορείς να βάλεις και έναν ενισχυτή γραμμής σε περίπτωση που έχεις χαμηλό σήμα στο δωμάτιο σου.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

για να μην έχεις απώλειες θα βάλεις ενα μίκτη 2xUHF , έτσι ώστε να συνδέσεις τα δύο καλώδια που έρχονται (1 ANTENNA & 1 εξοδος RF απο SAT) και θα συνδέσεις στην έξοδο του μίκτη το καλώδιο που πηγαίνει πρός το δωμάτιο σου.
Φρόντισε να ρυθμίσεις στο δορυφορικό δέκτη ενα κανάλι που να μην υπάρχει κάποιο άλλος σταθμός , για να μην έχεις παρεμβολές...

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=7_365&products_id=1489



Επίσης μπορείς να βάλεις και έναν ενισχυτή γραμμής σε περίπτωση που έχεις χαμηλό σήμα στο δωμάτιο σου.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα κοιτάξω σημερα κιολας να το αγοράσω!

Να κανω αλλη μια ερωτηση: Στην κεντρική τηλεοραση, που βρισκεται ο αποκωδικοποιητής υπαρχει το εξης θεμα. Οποτε ανοιγουμε τον δεκτη για παρακολουθηση ψηφιακων καναλιων, η ποιοτητα της εικονας της κανονικης TV μειώνεται αρκετα. Ειμαι σίγουρος οτι η πηγη ολων αυτον των προβλημάτων ειναι το γεγονος το δορυφορικο και το κανονικο σημα ερχονται με μονο 1 καλώδιο απ την ταρατσα με χρηση combiner + Decombiner. Υπάρχει τροπος να το βελτιώσω αυτο; ισως με καλύτερα φιλτρα;(ειναι δυσκολο πλέον να τραβήξω κ αλλο καλώδιο απ την ταράτσα)
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

όταν λες μειώνεται ?
Έχεις χιόνια ή γραμμές κάθετες "κυματιστές" ?

Βέβαια αποκωδικοποιητή εννοείς φαντάζομαι τον δέκτη της NOVA ?
Από το καλώδιο που κατεβαίνει από επάνω τι πρίζα έχεις ?
Είναι τερματική ή διελεύσεως?
Πώς συνδέεις τη συνέχεια πρός την αλλη τηλεόραση?
Πές μου ακριβώς πώς πάει το καλώδιο μετα την πρίζα...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

όταν λες μειώνεται ?
Έχεις χιόνια ή γραμμές κάθετες "κυματιστές" ?

Βέβαια αποκωδικοποιητή εννοείς φαντάζομαι τον δέκτη της NOVA ?
Από το καλώδιο που κατεβαίνει από επάνω τι πρίζα έχεις ?
Είναι τερματική ή διελεύσεως?
Πώς συνδέεις τη συνέχεια πρός την αλλη τηλεόραση?
Πές μου ακριβώς πώς πάει το καλώδιο μετα την πρίζα...
Εχει χιόνια! Αποκωδικοποιητή εχω τον MANHATTAN PLAZA XT-Μ.

Το Ενα καλώδιο απ τον Decombiner παει στον δεκτή και το αλλο απ ευθείας στην ΤV. Η τηλεοραση και ο δεκτης συνδέονται με SCART.

Δεν υπαρχει πριζα, οπως ειναι τα καλωδια μπαινουν στις αντίστοιχες θεσεις που αναφερω με τα κατάλληλα connectors.

Για το δωματιο μου, θα πάρω σημα SAT RF απ την εξοδο του δεκτη (Το TV) και για ΤV θα βαλω ενα διακλαδωτη (απ το καλωδιο που μπαινει απ ευθειας στην TV).

Αυτα τα δυο καλωδιο θα πανε πανω στον 2xUHF μικτη που μου ειπες και παραπανω.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

Φιλε μου, χρησιμοποιω 2 τέτοια


δεν ειναι κατάλληλα;
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

αυτά φαίνεται ότι κάνουν διπλή δουλειά, αλλά τελικά μήπως σου δημιουργούν πρόβλημα?
Μέσα στο site της IKUSI, www.ikusi.gr δεν μπόρεσα να τα βρω.

Επειδή το κόστος μια πρίζας είναι φτηνό, θα έλεγα να πάρεις μια τερματική πρίζα TV-SAT. Νομίζω ότι θα λύσεις το πρόβλημα σου με την ποιότητα εικόνας.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

αυτά φαίνεται ότι κάνουν διπλή δουλειά, αλλά τελικά μήπως σου δημιουργούν πρόβλημα?
Μέσα στο site της IKUSI, www.ikusi.gr δεν μπόρεσα να τα βρω.

Επειδή το κόστος μια πρίζας είναι φτηνό, θα έλεγα να πάρεις μια τερματική πρίζα TV-SAT. Νομίζω ότι θα λύσεις το πρόβλημα σου με την ποιότητα εικόνας.
Την εχω παρει αρκετο καιρο πριν ειναι η αληθεια, ισως να μην υπαρχει η ιδια.

Θα δοκιμασω και με το τερματικο μηπως και βελτιωθει/φτιαξει η κατασταση και θα σας ενημερωσω.

Ευχαριστω για τις γνωμες!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

Παιδιά επαναφέρω το θέμα..

Δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω τίποτα. Δοκιμασα και αυτό που είπε ο panosop αλλά το προβλημά παραμενεί --> Δεν μπορω να εχω καλη ποιότητα ταυτόχρονα και στη συχνοτητα RF που πιανω την Nova και στα κανάλια.

Λέτε τελικα να φταίει το γεγονός οτι έχω κατεβάσει και τα 2 σηματα με ένα καλώδιο απ την ταράτσα;

Τι άλλο να κάνω; Υπάρχουν αλλα φίλτρα που ίσως μπορούσα να χρησιμοποιήσω;
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

Μήπως το καλώδιο δεν είναι για κοινή χρήση και είναι μόνο για τα επίγεια κανάλια Κοίταξε και αυτό.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

Μήπως το καλώδιο δεν είναι για κοινή χρήση και είναι μόνο για τα επίγεια κανάλια Κοίταξε και αυτό.
Απ το μαγαζί, ζήτησα και αγόρασα καλής ποιότητας δορυφορικό καλώδιο, με αυτό το καλώδιο έχω κάνει όλες τις συνδέσεις και τις ματίσεις.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

άλλαξες μόνο την τερματική πρίζα ή και το επάνω compiner?
Δοκίμασε να αλλάξεις τα compiner μεταξύ τους.
Δεν ξέρω επίσης τι ρόλο παίζουν τα ikusi, εάν είναι καλά ή όχι.
Είχες από την αρχή πρόβλημα ή δημιουργήθηκε στην πορεία?
Μπορείς να αλλάξεις , δοκιμαστικά και το άλλο ikusi, με άλλο compiner?
Το καλώδιο δεν νομίζω ότι φταίει...
Επίσης η απώλεια συμβαίνει μόνο όταν ανοίγεις τον δορυφορικό δέκτη?
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

άλλαξες μόνο την τερματική πρίζα ή και το επάνω compiner?
Δοκίμασε να αλλάξεις τα compiner μεταξύ τους.
To Δοκίμασα, κανένα αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω επίσης τι ρόλο παίζουν τα ikusi, εάν είναι καλά ή όχι.
Είχες από την αρχή πρόβλημα ή δημιουργήθηκε στην πορεία?
Μπορείς να αλλάξεις , δοκιμαστικά και το άλλο ikusi, με άλλο compiner?
To Δοκίμασα, κανένα αποτέλεσμα.


Επίσης η απώλεια συμβαίνει μόνο όταν ανοίγεις τον δορυφορικό δέκτη?
Όταν συνδέω στο Input του αποκωδικοποιητή το καλώδιο που έχει Nova (από το de-combiner), χαλάει το σήμα της TV. Όταν συνδέω το καλώδιο της TV (από το de-combiner) χαλάει το σήμα της Nova.

Με άλλα λόγια για να δω όμορφα και καλά τα διαφορά προγράμματα στην τηλεόραση πρέπει να αποσυνδέω και να συνδέω καλώδια.

Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι απ το Scart δε χαλάει η εικόνα. Δυστυχώς όμως εμένα, στο δωμάτιο μου, με βολεύει μόνο το RF.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: δορυφορικό σήμα + ΤV σε ενα καλώδιο

μπερδεμένη κατάσταση...
Νομίζω ότι το πρόβλημα το δημιουργεί ο compiner-decompiner της Ikusi.
Μπορείς πολύ απλά να βάλεις ένα διαφορετικό compiner, που είναι μόνο compiner και όχι με διπλή ιδιότητα και κάτω να βάλεις την πρίζα που πήρες?
Έχεις τσεκάρει μήπως τα καλώδια που συνδέουν πρίζα -> TV και πρίζα SAT receiver, είναι βραχυκυκλωμένα?

Επίσης επάνω στον compiner που είναι στην ταράτσα, συνδέεις το σήμα TV RF που έρχεται από ενισχυτή TV και στην είσοδο SAT συνδέεις το δορυφορικό σήμα που έρχεται από LNB ή από πολυδιακόπτη ?

Αυτό είναι το ένα πρόβλημα με την κεντρική τηλεόραση. Σωστά?
Όχι με την δική σου στο δωμάτιο.
Επίσης είσαι σίγουρος ότι το καλώδιο από επάνω έρχεται ΠΡΩΤΑ στο σαλόνι?
Επίσης αυτό συνέβαινε ΠΑΝΤΑ απο την αρχή, ή τώρα πρόσφατα ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top