ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Πλεον το σπιτι δεν με χωραει αλλο.Ετσι βρηκα ενα χωρο υπογειο 17 τετραγωνικων που μου το παραχωρησε ο κολητος μου ωστε να μενω εκει,αλλα παραλληλα να φτιαξω το home theater μου ετσι ακριβως οπως θελω χωρις κανενα περιορισμο.Επιτελους θα βρω την ησυχια μου!

Οι εργασιες εχουν ξεκινησει με ταχυτατο ρυθμο ωστε να προλαβω τα χριστουγενα να ειμαι μεσα.Θα τραβηχτουν αρκετες φωτος βημα-βημα πως προχωραει ο χωρος.Ολες οι εργασιες θα γινουν απο εμενα.Επισης θα υπαρξει και μια κατασταση οπου θα γραφτει το κοστος καθε υλικου ωστε να εχετε μια ιδεα.Εχει γινει ευρενα αγορας ωστε το κοστος να διατηρηθει σε πολυ χαμηλο επιπεδο χωρις εκπτωσεις στην ποιοτητα.

Μερικες φωτος θα ανεβουν συντομα..Για να παρετε μια ιδεα θα κατασκευστουν και θα τοποθετηθουν στο χωρο.

1:ψευδοροφη με περιμετρικο φωτισμο.
2:εναστρος ουρανος με συστημα οπτικων ινων.φωτισμο αυτων με λαμπες led.
3:χωνευτα σποτ αλογονου
4:τηλεχειρισμος on-off-diming ολου του φωτισμου με συστημα x-10
5:συστημα συναγερμου
6:επενδυση ταπετσαριας
7:κρυφος φωτισμος δαπεδου
8:7.1 ηχητικη εγκατασταση με μπροστινα front high surround(audesey dsx-prologic iiz)
9:κορνιζαρισμα του τοιχου ωστε να φαινεται σαν οθονη.
10:στοκαρισμα και βαψιμο σκουρων χρωματων για τις οποιες αντανακλασεις του προτζεκτορα.

συντομα θα εχετε νεα :)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

Μερακλής φαίνεσαι. Άντε με το καλό.
Αναμένουμε φωτο για να σου πούμε αν το εγκρίνουμε.
Θα περάσουμε και για επιθεώρηση. :142: :142:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

where r u man , η κουστοδια ερχεται για επιθεωρηση και εσυ?
 

Μηνύματα
3.592
Reaction score
3
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

Λάμπρο, σου ευχόμαστε ολόψυχα να ολοκληρωθούν οι εργασίες και να απολαύσεις το home cinema των ονείρων σου ...

 


Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

λοιπον ας ποσταρω μερικες φωτος να παρετε μια πρωτη ιδεα.

εδω εχω τοποθετησει τους δοκους για να πατησει η γυψοσανιδα.εχω περασει ενα 3χ1 για το ρευμα του προτζεκτορα και το 10μετρο hdmi.


εδω ειναι το περασμα τον οπτικων ινων πανω στο φιλο της γυψοσανιδας.100μ οπτικης για 105 αστερια.εφαγα περιπου 4 ωρες για να περαστουν.


εδω ειναι το επομενο φυλο γυψοσανιδας οπου εχουν σχεδιαστει διαφοροι αστερισμοι οπως η μεγαλη αρκτος,venus,τοξοτης,κασσιοπεια κλπ..
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

το πρωτο φιλο της γυψοσανιδας εχει βιδωθει και εχουν ανοιχτει 3 τρυπες για σποτ οπου θα φωτιζουν την οθονη προβολης.



εδω ειναι το ενα δοκαρι απο γυψοσανιδα,το οποιο το εκλεισε ο φιλος μου για να κρυψει κατι σωληνες.ευκαιρια λοιπον για τοποθετηση χωνευτων σποτ!5 σποτ ανα 1 μετρο αποσταση.


οπτικες ινες!


αυτα για αρχη..
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Σου εύχομαι ολόψυχα να βγει το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι και ονειρεύεσαι...!! Δώστα όλα και μη μασάς από κούραση και λαθάκια! Περιμένουμε φώτο του συνόλου! Γουάου, προβλέπεται εκπληκτικό αποτέλεσμα...
 

Μηνύματα
350
Reaction score
0
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

Συγχαρητηρια για το Project.
Κουραγιο ομως γιατι αυτα τα πραγματακια αργουνε,και πολλες φορες εμφανιζονται στραβες που θελουν κοπο χρονο και κυριως χρημα για να ξεπερεστουνε.μην ξεχασεις την αναλυση κοστους για πολλους που ειναι ακομα στην αρχη μια κατασκευης
 

Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

Καλό κουράγιο φίλε. Ότι και να κάνεις πρόσεχε να είναι καλά "δεμένο" έτσι ώστε να μην έχεις συντονισμούς και ανεπιθύμητο θόρυβο αργότερα.
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

akoletsis μην ανησυχεις θα τα γραψω ολα αναλυτικα.σας ευχαριστω για τα καλα λογια..ελπιζω με πολυ δουλεια και χωρις τεμπελιες να εχω μπει μεσα σε μια εβδομαδα.

οταν εφτιαχνε το σπιτι ο κολητος του ειχα πει,να αφησει 4 πλακακια απο το πατωμα ωστε να βαλει ενα πλεξι γκλας με εσωτερικο φωτισμο και το πατωμα κατω να εχει καθρεφτη.που να ξερα τοτε οτι θα το εφτιαχνα για μενα!


εδω περασα καποια εξτρα καλωδια.αυτο γινεται για να μπορει ο διακοπτης που ειναι στην μεση,να ανοιγοκλεινει το module του τηλεχειρισμου και οχι τα φωτα.ετσι οι επιστροφες της φασης που θα πανε στα φωτα θα φευγουν απο το module κατευθειαν σε αυτα.ετσι με το που θα μπαινω στο δωματιο θα παταω τον διακοπτη θα αναβουν τα σποτ,και οταν π.χ θα ειμαι στο κρεβατι θα τα σβηνω απο το τηλεκοντρολ.

εδω ειναι το module x-10.του δινεις μια φαση(δεν χρειαζεται ουδετερο)και σου βγαζει 2 εξοδους για φωτα.φυσικα με δυνατοτητα diming.
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

ΑΨΟΓΟΣ ΑΨΟΓΟΣ Φιλτατε !!!

Και μην βιαζεσαι το καλο πραμα αργει να γινει !!!!

Αλλα θα σε αποζημιωσει το αποτελεσμα !!!
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

σημερα τελειωσαν οι τοιχοι και μπηκαν τα υπολοιπα φιλα γυψοσανιδας.μενει ενα μικρο κοματι πισω γυρω στους 75 αλλα πρεπει να τρυπηθει με ποτηροτρυπανο για να περασει ο λαιμος του προτζεκτορα.

 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

μπηκε και το τελευταιο κομματι της γυψοσανιδας.εχουν στοκαριστει ολα και εχουν τριφτει με το χερι.εβαλα τριβειο αλλα γινεται ο χαμος απο σκονη.οποτε χερακι και γυμναστικη..ασταρωθηκαν οι τοιχοι και οι γυψοσανιδες.καθαρισε ο χωρος απο τα πολλα μπαζα.

οι οπτικες κοπηκαν αρκετα κοντες,ωστε να μην σπανε απο το ρολο.ετσι και σπασουν μεσα απλα μετα πρεπει να μην βαψεις εκεινο το σημειο.πρεπει να το μασκαρεις.αλλα ειναι μπελας.

αγορασα κοκκινο για τον τοιχο και γκρι για την οροφη.πηρα 1 κιλο το καθε χρωμα για να κανω δοκιμες.παντως το κοκκινο ειναι πολυ δυσκολο στο στρωσιμο....
 

Μηνύματα
620
Reaction score
4
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

άμα ο άνθρωπος είναι μερακλής....ΕΥΓΕ!!!
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

daydreamer :)

σημερα επεσε καθαρισμα.αλλη φαση ο χωρος να ειναι καθαρος.ξεκινησε το μασκαρισμα στις πορτες και στα σοβατεπι με χαρτοταινια.περασα πρωτα τους τοιχους με το κοκκινο.υστερα αφου τελειωσα με το κοκινο,περασα την οροφη με το γκρι-ποντικι.

αφου τα αφησα να στεγνωσουν καλα μετα απο 3-4 ωρες περασα ενα δευτερο χερι το κοκκινο.στο δευτερο χερι εσβησαν αρκετα οι ατελειες αλλα υπολογιζω οτι θελει γυρω στα 3 χερια για να στρωσει καλα.η οροφη θα χρειαστει αλλο ενα χερι.

το επομενο σταδιο ειναι να μπει ο προτζεκτορας,ωστε να προβαλω στον τοιχο και να αποφασισω ποσες ιντσες θα ανοιξω.αφου καταληξω στις ιντσες,θα μασκαριστει η περιοχη της προβολης να βαφτει λευκη η επιφανεια της και υστερα να βαφτει το υπολοιπο κομματι του τοιχου.

εδω τωρα εχω 2 επιλογες.να συνεχισω το κοκκινο που εχουν οι αλλοι τοιχοι,η να το βαψω μαυρο?σιγουρα με την δευτερη επιλογη θα εχω ακομα καλυτερο contrast με την εικονα του προβολεα.
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

το κοκκινο μετα απο 4 χερια εστρωσε ικανοποιητικα και θα χρειαστει αλλο ενα.το γκρι της οροφης πηρε 2 χερια.


 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

εδω ειναι οι ακρες των οπτικων ινων.θα τοποθετηθουν τα leds που βλεπετε στην παρακατω φωτο.για να εχει ο εναστρος ουρανος βαθος,πρεπει οι οπτικες ινες να εχουν διαφορετικη φωτεινοτητα.ετσι στις ακρες των ινων,δεν θα μπει ενα led,αλλα θα γινουν διαφορα ζευγαρια απο ακρες και θα μπουν led βαμενα ωστε να κοψουν φως.σε ενα ματσακι θα εχει ισχυρο φως,σε αλλα λιγο κλπ.



 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

τοποθετησα λοιπον τον προβολεα ωστε να δω ποσες ιντες θα ανοιξω και μετα μασκαρα την περιοχη της προβολης,ωστε να ξερω που ειναι τα ορια του χρωματος.τελικα θα ειναι 106 ιντσες.ηθελα να ανοιξω παραπανω αλλα δεν με παιρνει γιατι τα martin logan δεν θα χωρανε και θα πεφτουν πανω στην επιφανεια προβολης.

εδω ο προβολεας πλεον στην θεση του.ευτυχως μαζι με την βαση υπηρχε και το μαυρο λαστιχο που καλυπτει την τρυπα της γυψοσανιδας.

 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Απάντηση: ενα ονειρο γινεται πραγματικοτητα...!

εδω ειναι οι ακρες των οπτικων ινων.αφου βαφτηκαν θα κοπουν ισια με την γυψοσανιδα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.282
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top