ενισχυτές τάξης ΑΒ και μερικώς Α

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- καλημέρα , το θέμα μας αφορά ενισχυτές τάξης ΑΒ , πού παρουσιάζουν κάποια πρώτα watt , σε τάξη Α

- ανεξάρτητα του εάν είναι τρανζιστοράτοι , λαμπάτοι , υβριδικοί κλπ , θα ήθελα να εστιάσουμε στο τι διαφορές ακούμε ( εκτός από την ένταση ) , κατά το πέρασμα από την μία τάξη στην άλλη , και φυσικά οι γνώστες τεχνικών λεπτομερειών εάν μπορούν να μας διαφωτίσουν επάνω στο γιατί

- κατά τις εν λόγω ακροάσεις καλό θα είναι να έχουμε υπ΄ όψιν μας , πως όταν και εάν ανακαλύψουμε αυτή την διαχωριστική γραμμή Α-ΑΒ , προφανώς τα χαμηλά περάσματα στο υλικό που ακούμε , θα είναι ακόμα σε Α , ενώ τα κρεσέντο , σε ΑΒ . Ίσως λοιπόν για το εν λόγω πείραμα , να διαλέγαμε καλύτερα τραγούδια φτωχά σε δυναμικά , και ει δυνατόν με επαναλαμβανόμενο μοτίβο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- το πρώτο που παρατηρώ , είναι γενική μείωση της ακουστής ποιότητας του ήχου , σαν να υποβαθμίζεται το όλο σύστημα , λιγότερη ανάλυση , μειωμένος ''αέρας'' ,

ποιο προβολικά μεσοπρίμα , ( αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό )

συμπίεση της δυναμικής περιοχής , ( αυτό είναι κακό )

τα μπάσα ποιο ξερά ποιο γρανιτένια και λιγότερο πλαστικά ( ούτε αυτό είναι κακό )




. . . θα επανέλθω και με άλλες παρατηρήσεις , την Κυριακή ξεκίνησα το πείραμα με σημειώσεις
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
πραγματι..λιγο πολυ.. αυτο εντοπιζω..λιγοτερο ή περισσοτερο..
Με διαφορετικα μεσα lp/cd/dac..
Στον MF E20 το ποτενσιομετρο μου παει απο παρα 25 μεχρι κ 25...
Στο παρα 10 ολα μια χαρα...στο ακριβως..ξεκινανε τα παραπανω φαινομενα..
Εδω λοιπον σκεφτομαι το λαμπατοbuffer... σαν εναλακτικη..πατεντα.. ή καλητερο καλωδιο τροφοδοσιας.. (..)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Εδω λοιπον σκεφτομαι το λαμπατοbuffer... σαν εναλακτικη..πατεντα.. ή καλητερο καλωδιο τροφοδοσιας.. (..)
- Λαμπάτο buffer , ναι αλλά κατόπιν δοκιμής , άσε που δεν θα επηρεάσει την ΄σχέση Α-ΑΒ
- τα ίδια για το καλώδιο τροφοδοσίας
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Το σκεπτικο, αν το buffer, λογω λαμπας μου κοψει λιγο τις ακρες, αλλα μου φερει τις μεσουψηλες (φωνητικα πχ) λιγο πιο πισω πιο κοντα στην σκηνη ..(κατι σαν ενα καλο Phono stage)-ναι...βεβαια μετα απο δοκιμη..-
Με ενα καλωδιο τροφοδοσιας ισως μου "φτιαξει" (δεσει οπου ειναι λητο) το μπασο καπως (σε υψηλες σταθμες-ή και κρεσεντο-που τραβαει και περισσοτερο ρευμα ).
(αυτο ειναι καπου στο μυαλο μου,μπορει να ειμαι και καπου λαθος βεβαια.. αλλα θα ηταν καλο σαν πειραματισμος-επισης μετα απο ενα σημειο volume - ο χωρος συμμετεχει με αντιχησεις..κοκ..^^ )
δε βιαζομαι καθολου..
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Το σκεπτικο, αν το buffer, λογω λαμπας μου κοψει λιγο τις ακρες, αλλα μου φερει τις μεσουψηλες (φωνητικα πχ) λιγο πιο πισω πιο κοντα στην σκηνη ..(κατι σαν ενα καλο Phono stage)-ναι...βεβαια μετα απο δοκιμη..-
Με ενα καλωδιο τροφοδοσιας ισως μου "φτιαξει" (δεσει οπου ειναι λητο) το μπασο καπως (σε υψηλες σταθμες-ή και κρεσεντο-που τραβαει και περισσοτερο ρευμα ).
(αυτο ειναι καπου στο μυαλο μου,μπορει να ειμαι και καπου λαθος βεβαια.. αλλα θα ηταν καλο σαν πειραματισμος-επισης μετα απο ενα σημειο volume - ο χωρος συμμετεχει με αντιχησεις..κοκ..^^ )
δε βιαζομαι καθολου..
- ok , αλλά ας μείνουμε στο θέμα , στείλε μου pm , για τ΄ άλλα , που όντως έχουν ενδιαφέρον
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Τεχνοκράτες ftw. Ας δούμε τι είπε ο Δημήτρης Σταματάκος πάνω στο θέμα, όταν παρουσίαζε ενισχυτές που η εναλλαγή τάξης γίνεται κατά βούληση:

XTZ Class A 100 D3

Ενδιαφέρον, τέλος, έχουν οι αλλαγές όταν επιλέξαμε την λειτουργία σε τάξη Α. Εδώ, ο ενισχυτής μετέβαλε την συμπεριφορά του σε ορισμένες λεπτομέρειες, καθώς έγινε ελαφρώς πιο ξεκάθαρος στα πολύ γρήγορα μεταβατικά (στο πιάνο για παράδειγμα) απέκτησε λίγο περισσότερο σώμα κατά την απόσβεση των υψηλών συχνοτήτων και απέκτησε λιγότερο ατμοσφαιρική αλλά πιο συγκροτημένη εικόνα.

ΧΤΖ CLASS-AP 100 (εντυπώσεις Class A -> AB)

Οι διαφορές δεν είναι τεράστιες, είναι όμως υπαρκτές: Ο ενισχυτής γίνεται ελάχιστα πιο τραχύς συνολικά και υπάρχει μια αίσθηση ότι γίνεται πιο αργός στις υψηλές συχνότητες, ενώ οι δυνατότητες οδήγησης δεν μεταβλήθηκαν αισθητά. Η συμπεριφορά αυτή επιβεβαίωσε την άποψη που είχα σχηματίσει αρχικώς, ότι δηλαδή δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να χρησιμοποιήσει αυτό το mode παρά μόνο για “οικονομία” στην θερμότητα που παράγεται και για να προστατεύσει τον ενισχυτή από πιθανή υπερθέρμανση αν αυτός λειτουργεί σε υψηλές στάθμες για μεγάλα χρονικά διαστήματα (αυτό το τελευταίο είναι πρόταση της XTZ, όχι δική μου!).
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Έχω τους Yamaha CA-1000 και Yamaha CA-1010 και οι δυο έχουν διακόπτη με τον οποίο λειτουργούν σε τάξη Α στα πρώτα 10-15 Watt. Οι βασικές παρατηρήσεις είναι ίδιες με του Δ Σταματακου και Mr Spock. Περισσότερο βάθος, δυναμικά και black background (οπως λενε και στο χωριο μου). Οι διαφορές στον 1010 ειναι σημαντικοτερες στον 1000 θα έλεγα οχι. Προσωπικά δεν πιστεύω στην τάξη Α. Ενας καλα σχεδιασμένος τρανζιστορατος ΑΒ μπορει να πατήσει κατω οποιοδήποτε σε ταξη Α λαμπα η τρανσιστορ (και το λεω αυτο έχοντας αρκετά χρονια τον Sugden IA 4 που ειναι καθαρα σε ταξη Α) Τωρα σχετικά με το λαμπατο buffer δεν θα στοιχηματιζα σε αυτο το εχω δοκιμασει σε αλλες εφαρμογες (ενεργη ενισχυση) γενικα θα προσθεσει καποια δυναμικα (υψηλά και χαμηλα) αλλα θα χασεις σε διαφανεια που νομιζω ειναι σημαντικοτερο (ενα ακομα σταδιο δεν ειναι οτι καλυτερο). Σχετικα με το καλωδιο ρευματος ειμαι ποιο συμπαθητικος εχω ακουσει μερικα να κανουν θαυματα, σφικτότερο χαμηλό και αέρινα υψηλά.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Προσωπικά δεν πιστεύω στην τάξη Α
Η πίστη είναι σημαντικό πράγμα.
Ενας καλα σχεδιασμένος τρανζιστορατος ΑΒ μπορει να πατήσει κατω οποιοδήποτε σε ταξη Α λαμπα η τρανσιστορ
Μεγάλη κουβέντα.... το "πατήσει κάτω" πως ερμηνεύεται ηχητικά?
Σχετικα με το καλωδιο ρευματος ειμαι ποιο συμπαθητικος εχω ακουσει μερικα να κανουν θαυματα, σφικτότερο χαμηλό και αέρινα υψηλά.
το καλώδιο τα έκανε όλα αυτά? και έσφιγγε τα μπάσα και ξέσφιγγε τα πριμα?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
πάμε σοβαρα τώρα.
Στη θεωρία ενας ενισχυτης που δουλεύει σε κλαση ΑΒ έχει περισσοτερη παραμόρφωση από έναν σε κλάση Α, ιδιαιτερα αν ο τελευταίος είναι single ended (καθώς υπάρχουν και Class A push pull, με τα γνωστα τεχνάσματα πχ του Pass).
Ο Σταματακος αυτό ακριβως περιγραφει, την παραμορφωση στο περασμα από α σε αβ.
Το θέμα είναι πως ενας ενισχυτης σε κλασση Α για να εχει αρκετα watt και ικανοτητα οδηγησης πρεπει να είναι τεράστιος (τροφοδοσια/ψυξη) και να κοστιζει οσο ένα αυτοκινητο.
Ετσι μια καλη υλοποιηση αβ που οδηγει επαρκως ένα ηχειο εχει συνηθως καλυτερο ηχητικο αποτέλεσμα από έναν ακριβο σε Α που υποοδηγει.
Ευαίσθητα ηχεια με set παρεχουν εξαιρετικα ακούσματα στα πλαισια του ευρους που μπορουν να αναπαραγουν.
Καλες υλοποιήσεις πους πουλ και με λαμπες είναι ικανες να οδηγησουν τα παντα με εξαιρετικα αποτελέσματα.
και αν θεμε σωνει και καλα single ended.... και ο ncore είναι μια τετοια λυση....
[DOUBLEPOST=1470255704][/DOUBLEPOST]
Το σκεπτικο, αν το buffer, λογω λαμπας μου κοψει λιγο τις ακρες, αλλα μου φερει τις μεσουψηλες (φωνητικα πχ) λιγο πιο πισω πιο κοντα στην σκηνη ..(κατι σαν ενα καλο Phono stage)-ναι...βεβαια μετα απο δοκιμη..-
Με ενα καλωδιο τροφοδοσιας ισως μου "φτιαξει" (δεσει οπου ειναι λητο) το μπασο καπως (σε υψηλες σταθμες-ή και κρεσεντο-που τραβαει και περισσοτερο ρευμα ).
(αυτο ειναι καπου στο μυαλο μου,μπορει να ειμαι και καπου λαθος βεβαια.. αλλα θα ηταν καλο σαν πειραματισμος-επισης μετα απο ενα σημειο volume - ο χωρος συμμετεχει με αντιχησεις..κοκ..^^ )
δε βιαζομαι καθολου..
μην βιάζεσαι, εισαι παντου λάθος.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
...και για να προστατεύσει τον ενισχυτή από πιθανή υπερθέρμανση αν αυτός λειτουργεί σε υψηλές στάθμες για μεγάλα χρονικά διαστήματα (αυτό το τελευταίο είναι πρόταση της XTZ, όχι δική μου!).
Ναι, βγάζει τουν ουρά του απ'εξω, γιατί ξέρει πολλά ο κώλος του :)

Διότι, αυτό το τελευταίο είναι λάθος. Ένα ενισχυτικό σε τάξη Α καταναλώνει επί μονίμου βάσεως την ίδια ενέργεια, είτε δεν παίζει καθόλου μουσική, είτε είναι εντός πλαισίου ψαλιδισμων, με τα γκάζια στο τέρμα. Η ενέργεια δε, που καταναλώνεται πάνω στα φετ ή τρανζίστορ εξόδου, και εκλύεται ως θερμότητα πάνω στην τυπικά ευμεγέθη ψυκτρα, είναι μεγαλύτερη όταν δε παίζει τίποτα ο ενισχυτής, γιατί όταν παίζει, τμήμα αυτής της ενέργειας πάει στο ηχείο. Γι'αυτο όταν θέλουμε να ζεσταθεί γρήγορα ο ενισχυτής, τον αφήνουμε ανοιχτό χωρίς να παίζει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
. . . A well designed Class-A amplifier should not require any frequency compensation (or very little), so the open loop gain will remain reasonably constant over the audio range. This results in superior transient response, and dramatically reduced "Transient Intermodulation Distortion" (or TID, aka Dynamic Intermodulation Distortion), which is thought by many designers to be caused by phase and time delays between the input and feedback signals. It may be possible that this is the cause, although the existence of TID is virtually zero in any competently designed amp.

http://sound.westhost.com/class-a.htm
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
- ok , αλλά ας μείνουμε στο θέμα , στείλε μου pm , για τ΄ άλλα , που όντως έχουν ενδιαφέρον
Μπα, δε βλέπω φως.
Εεεε, Ενδιαφέρον ήθελα να πω.
Εκτός κι αν ασχοληθούμε με την ορθογραφία.
[DOUBLEPOST=1470312234][/DOUBLEPOST]
Η πίστη είναι σημαντικό πράγμα.
Το σημαντικότερο όλων.
Απάλευτο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- απορία : πριν 17 περίπου χρόνια είχα στήσει και ακούσει έναν ολοκληρωμένο 2-κάναλο marantz ( δεν θυμάμαι μοντέλο ) , ο οποίος απέδιδε 80-ΑΒ & 25-Α @ 8ωμ , είχε διακόπτη επιλογής της τάξης , και η Α ήταν όντως καλλίτερη και διακριτή , η τιμή του όμως ήταν περί τα 600 eu

- το όμως κολλάει στο ότι με αυτά που ξέρω , οι περισσότεροι κατασκευαστές χρεώνουν κάποιες χιλιάδες eu για κάτι αντίστοιχο , και μάλιστα καταξιωμένοι στον χώρο , μήπως αυτός ο marantz ήταν κάτι μεσοβέζικο ; ή κάτι άλλο ;
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
- απορία : πριν 17 περίπου χρόνια είχα στήσει και ακούσει έναν ολοκληρωμένο 2-κάναλο marantz ( δεν θυμάμαι μοντέλο ) , ο οποίος απέδιδε 80-ΑΒ & 25-Α @ 8ωμ , είχε διακόπτη επιλογής της τάξης , και η Α ήταν όντως καλλίτερη και διακριτή , η τιμή του όμως ήταν περί τα 600 eu

- το όμως κολλάει στο ότι με αυτά που ξέρω , οι περισσότεροι κατασκευαστές χρεώνουν κάποιες χιλιάδες eu για κάτι αντίστοιχο , και μάλιστα καταξιωμένοι στον χώρο , μήπως αυτός ο marantz ήταν κάτι μεσοβέζικο ; ή κάτι άλλο ;
μαρατζ = κορυφη τοτες.... τον παλιο καλο καιρο....
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top