ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Καλησπερα παιδια. επειδη ψαχνω πολυ καιρο για να το κανω αυτο παρακαλω να μου απαντησει οποιος ξερει σιγουρα οτι γινονται αυτα που λεει,οποιος τοχει κανει τελοσπαντων.
Τι θελω;
εχω ενα 3D BLURAY και θελω να το κανω reauthor και να του προσθεσω υποτιτλους.

ΓΙα να κανω αυτο σε 2D bluray χρησιμοποιω το multiAVCHD αλλα σε 3d δεν κανει δουλεια.

Ακουω!!! ευχαριστω!
 



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

με TSmuxer έχεις δοκιμάσει;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Άκου λοιπόν παίρνεις ένα αρχείο υποτίτλων srt, το φορτώνεις στο 3Dsubtitler, και αυτό σου φτιάχνει ένα αρχείο sup, το οποίο το ενσωματώνεις στην ταινία με το tsmuxer!, εάν θέλεις τους υπότιτλους πιο μεγάλους ή πιο πάνω στο κάδρο ή πιο κάτω, το κάνεις με το 3Dsubtitler! πειραματίσου!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Απ ότι ξέρω δεν γίνεται με κανένα πρόγραμμα.
Το 3d είναι αρχείο SSIF αν θυμάμαι καλά και το TSMuxer δεν πρέπει να το αναγνωρίζει καν.
Πάντως δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

MAD εχεις δοκιμασει να κανεις reauthor 3D ταινια με το tsMuxer? (επαναλαμβανω 3D ταινια!)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Πρόσεξε, την ταινία 3D, την βγάζω από το BD αρχείο με το DVDFab σε mkv ή σε M2TS χωρίς καμία συμπίεση και με όλους τους ήχους! κατόπιν γίνονται όλα τα πιο πάνω! οι ταινίες μου 3D είναι 25!
Εάν θέλεις (και είσαι κοντά Ν.Ηράκλειο) μπορείς να έρθεις να δεις πως τις φτιάχνω!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

σου στέλνω link ενός pdf με οδηγίες για 3D Blu-Ray re-encode(θα σε παρακαλούσα να μην το βάλεις καθόλου στο forum)
είναι περίπλοκη διαδικασία και απαιτεί πολύ χώρο στον δίσκο, πολύ χρόνο και την συνεργασία αρκετών προγραμμάτων(πολλά από αυτά είναι επί πληρωμή)
τα αρχεία SSIF που υπάρχουν στα 3D Blu-ray τα δημιουργεί το πρόγραμμα authoring κατά την διαδικασία του mastering και δεν περιέχουν streams video, ήχου ή υποτίτλων της ταινίας αλλά πληροφορίες για τον συνδυασμό των αρχείων m2ts έτσι ώστε να προκύψει το 3D.

όπως σου έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα η καλύτερη λύση είναι μετατροπή σε 3D mkv SBS(side by side), θα βρεις αρκετούς οδηγούς στο internet.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Αν τις μετατρεψω σε mkv 3d sbs τι διαφορα θαχει απτο αν τις εκανα κανονικα 3d οπως ειναισ τα δισκακια;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Για να προσθέσεις υπότιτλους με το tsmuxer πρέπει να είναι mkv ή m2ts!
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

για να μην ανοιγω αλλο θεμα το αναφερω εδω.
εχω στο δωματιο μια samsung 32αρα,η οποια ναι μεν παιζει τα παντα απο usb ως mediaplayer,
αλλα απο μεγεθυνση εξωτερικων υποτιτλων,ειναι για κλαματα και για κυαλια.
προσπαθω να περασω με το tsmuxer σε mkv αρχειο υποτιτλους srt αλλα και sup πειραγμενους στο μεγεθος που θελω εγω.
το μονο player που βλεπει οτι υπαρχουν ενσωματωμενοι υποτιτλοι,ειναι το vlc.
στο mediaplayer classic αλλα και στην τηλεοραση,δεν εμφανιζονται ως ενσωματωμενοι καθολου.
με το mkvmerge GUI περνανε κανονικα,η τηλεοραση τους βλεπει,αλλα δεν βλεπω εγω γιατι ειναι πολυ μικροι.
υπαρχει καποιος τροπος να μεγενθυνω τους υποτιτλους και να τους παιζει και η samsung?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Για να τους βλέπει η SAMSUNG πρέπει να τους κάνεις απο ANSI, UDF8 νομίζω!
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Για να τους βλέπει η SAMSUNG πρέπει να τους κάνεις απο ANSI, UDF8 νομίζω!
θα το δοκιμασω κι`αυτο.
σαν εξωτερικους παντως,βλεπει τους ANSI εστω και μικροσκοπικους.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Έτσι κι' αλλιώς μικροί θα είναι, και στην δική μου έτσι είναι! εκτός απο αυτούς που φτιάχνω με το tsmuxer!
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Έτσι κι' αλλιώς μικροί θα είναι, και στην δική μου έτσι είναι! εκτός απο αυτούς που φτιάχνω με το tsmuxer!
μπορεις να μου περιγραψεις τον τροπο που τους μεγενθυνεις και τους βλεπει και η samsung μεγαλους?
 

Μηνύματα
23
Reaction score
3
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

σου στέλνω link ενός pdf με οδηγίες για 3D Blu-Ray re-encode(θα σε παρακαλούσα να μην το βάλεις καθόλου στο forum)
είναι περίπλοκη διαδικασία και απαιτεί πολύ χώρο στον δίσκο, πολύ χρόνο και την συνεργασία αρκετών προγραμμάτων(πολλά από αυτά είναι επί πληρωμή)
τα αρχεία SSIF που υπάρχουν στα 3D Blu-ray τα δημιουργεί το πρόγραμμα authoring κατά την διαδικασία του mastering και δεν περιέχουν streams video, ήχου ή υποτίτλων της ταινίας αλλά πληροφορίες για τον συνδυασμό των αρχείων m2ts έτσι ώστε να προκύψει το 3D.

όπως σου έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα η καλύτερη λύση είναι μετατροπή σε 3D mkv SBS(side by side), θα βρεις αρκετούς οδηγούς στο internet.
Κύριε Συντονιστή gkontoletas,

Αναζητώ εδώ και καιρό το ίδιο πράγμα με τον φίλο μας τον hamurabi !

Αναζητώ πως μπορεί να γίνει προσθήκη ελληνικών υποτίτλων σε Blu-ray 3D δισκάκι,
διατηρώντας ανέπαφα τα menus του Blu-ray 3D !


Έχω βρει και εφαρμόσει με επιτυχία αντίστοιχη διαδικασία για προσθήκη ελληνικών υποτίτλων σε κλασσικά Blu-ray (2D) πάντα διατηρώντας ανέπαφα τα menus του Blu-ray.

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να στείλετε και σε εμένα το εν λόγω link με το pdf με οδηγίες για 3D Blu-Ray re-encode !
Αν σας βολεύει με κάποιο pm αφού υπάρχει πρόβλημα με τη δημοσίευση του στο foroum!

Γνωρίζω πως θα πρέπει να είναι κοπιαστική διαδικάσια...και στα κλασσικά Blu-ray παίρνει κάποιο χρόνο και απαιτεί συνδιασμό προγραμμάτων,αλλά το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει με το παραπάνω!

Σας ευχαριστώ θερμά προκαταβολικά !

Φιλικά,

Μάνος.

Υ.Γ.: Το παρόν μήνυμα σας το έχω αποστείλει και με pm.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

εχεις ΡΜ με την απαντηση του κ.συντονιστη μην τον ταλαιπωρουμε!!!:114:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: ενσωματωση υποτιτλων σε 3D BLURAY

Κύριε Συντονιστή gkontoletas,

Αναζητώ εδώ και καιρό το ίδιο πράγμα με τον φίλο μας τον hamurabi !

Αναζητώ πως μπορεί να γίνει προσθήκη ελληνικών υποτίτλων σε Blu-ray 3D δισκάκι,
διατηρώντας ανέπαφα τα menus του Blu-ray 3D !


Έχω βρει και εφαρμόσει με επιτυχία αντίστοιχη διαδικασία για προσθήκη ελληνικών υποτίτλων σε κλασσικά Blu-ray (2D) πάντα διατηρώντας ανέπαφα τα menus του Blu-ray.

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να στείλετε και σε εμένα το εν λόγω link με το pdf με οδηγίες για 3D Blu-Ray re-encode !
Αν σας βολεύει με κάποιο pm αφού υπάρχει πρόβλημα με τη δημοσίευση του στο foroum!

Γνωρίζω πως θα πρέπει να είναι κοπιαστική διαδικάσια...και στα κλασσικά Blu-ray παίρνει κάποιο χρόνο και απαιτεί συνδιασμό προγραμμάτων,αλλά το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει με το παραπάνω!

Σας ευχαριστώ θερμά προκαταβολικά !

Φιλικά,

Μάνος.

Υ.Γ.: Το παρόν μήνυμα σας το έχω αποστείλει και με pm.
Μάνο καλημέρα, σου έστειλα το link με το αρχείο, αν δοκιμάσεις την διαδικασία γράψε σε παρακαλώ ότι δουλεύει σωστά ή που σου δημιουργεί πρόβλημα.
Δυστυχώς δεν έχω 3D εξοπλισμό για να κάνω δοκιμές...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλησπερα Gkontoletas! οπως κ οι φιλοι πιο πανω ζητω κ εγω το ιδιο πραγμα εδω κ καιρο. αν ειναι ευκολο να μου δωσετε κ εμενα το λινκ. ευχαριστω πολυ!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top