επιδιόρθωση audison drc

Μηνύματα
207
Reaction score
56
καλησπέρα σας, έχω ένα audison drc με το γνωστό πρόβλημα στην οθόνη του. θα ήθελα την γνώμη σας, εάν μπορεί να επιδιορθωθεί ή ακόμα καλύτερα που μπορώ να βρω πλακέτα οθόνης. δοκίμασα να την περάσω με πίεση και ελάχιστη ζέστη αλλά τίποτα.
η πλακέτα γράφει pc-001 94v-0 , cbc016002ci00-01 είναι 16χ2 σε μπλε φόντο με άσπρα γράμματα. και διαστάσεις 59.09 χ 29.04 ο μόνες που βρίσκω να ταιριάζουν ειναι αυτες και έχει 15 pin. η μόνη που βρήκα να ταιριάζει ειναι αυτή https://gr.rsdelivers.com/product/e...-mc1602x-syl-alphanumeric-lcd-display/7435769 αλλά ειναι σε πράσινο κίτρινο χρώμα ενώ εγω ψάχνω σε μπλε άσπρο. κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
 




Μηνύματα
207
Reaction score
56
πάει όλο μαζί πακέτο σαν drc κοντά στα 130 ευρώ και ψάχνω για την οθόνη μιας και αυτή έχει πρόβλημα. η πλακέτα λειτουργεί κανονικά.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Σίγουρα είναι οθόνη; το καλώδιο σύνδεσης το ελέγξες μήπως έγινε μλκ στην εγκατάσταση το χω πάθει γι'αυτό σ το λέω
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
δυστηχώς δεν είναι θέμα σύνδεσης, καθώς δοκίμασα 2η οθόνη που έχω και παίζει μια χαρα
 


Μηνύματα
207
Reaction score
56
το έκανα και απο τις 2 πλευρες (βυσμα και οθονη) αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. το πρόβλημα σε όλες αυτές τις οθόνες , είναι η επαφή του lcd που ειναι αυτοκόλλητο και όχι κολλημένο (το έχω περάσει ήδη μια φορά με κολλητήρι αέρα αλλά τίποτα). για αυτο΄και είπα μπας και κάποιος το ξανα αντιμετώπισε και βρήκε μονον το lcd
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Το ότι είναι 15 pin αξίζει να δοκιμάσεις τις οθόνες των arduino , πρέπει να έχουν το κλασσικό chipset hd44780 οπότε είναι εναλλαξιμες χωρίς προγραμματισμό
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Το ότι είναι 15 pin αξίζει να δοκιμάσεις τις οθόνες των arduino , πρέπει να έχουν το κλασσικό chipset hd44780 οπότε είναι εναλλαξιμες χωρίς προγραμματισμό
Μάλλον προ τα εκεί πάω με πατέντα για τις διαστασεις. Ευχαριστω
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Τι πατέντα άμα είναι αυτό το πρότυπο θα βρεις ακριβώς την ίδια και είναι και τσάμπα.
Είναι πολύ συνηθισμένη οθόνη σε βιομηχανικούς αυτοματισμούς για αυτό και την τυποποιήσανε στα arduino
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56

Attachments




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top