επιλογή ηχείων ..

Μηνύματα
5
Reaction score
1
στο αυτοκίνητο έχω στις μπροστά πόρτες ψηλά , δύο τουΐτερ εργοστασιακά , που παίζουν καλά , και χαμηλά δύο ευρείας 13άρια εργοστασιακά και αυτά . τα ίδια είναι και στις πίσω , χαμηλά στην πόρτα αλλά στην ίδια θέση δίπλα δίπλα τουΐτερ και ευρείας .
το δίλλημα μου είναι κυρίως στα πίσω .
να κάνω πατέντα και να βάλω δύο καλά οβάλ ή να βάλω δύο γούφερ και να τοποθετήσω και δύο τουΐτερ perless που έχω ?? (φυσικά με crossover)
μου αρέσει ο ήχος να είναι περιμετρικός και να έρχεται από παντού .
με ενδιαφέρει η ποιότητα στον ήχο και δεν θέλω να βάλω ενισχυτή , γιατί δεν θέλω να εξέχει στο πορτ μπαγκάζ τίποτα .
στην περίπτωση των οβάλ σκέφτομαι κάτι σε
https://www.skroutz.gr/s/20343466/JBL-Stage3-8627.html
ή
το ένα έχει υψηλότερη ευαισθησία το άλλο αρχίζει από τα 20hz ...
στην περίπτωση των γούφερ κάτι πιο απλό , από αυτά που βρίσκω στο σκρουτζ 10-15 ευρώ το ένα συν το crossover .
τι γνώμη έχετε ?
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
στο αυτοκίνητο έχω στις μπροστά πόρτες ψηλά ,

δύο τουΐτερ εργοστασιακά , που παίζουν καλά (αυτα δεν πάνε μαζι)

, και χαμηλά δύο ευρείας 13άρια εργοστασιακά και αυτά . τα ίδια είναι και στις πίσω , χαμηλά στην πόρτα αλλά στην ίδια θέση δίπλα δίπλα τουΐτερ και ευρείας .

το δίλλημα μου είναι κυρίως στα πίσω (κακός,τα μπροστά θα σου δώσουν αυτό που ζητάς) .

να κάνω πατέντα και να βάλω δύο καλά οβάλ(όχι)

ή να βάλω δύο γούφερ και να τοποθετήσω και δύο τουΐτερ perless που έχω ?? (φυσικά με crossover) (καλύτερα όχι,δεν έχεις ιδέα πόσο πολύπλοκο ειναι το ζήτημα μεγάφωνο και κρος)!!

μου αρέσει ο ήχος να είναι περιμετρικός και να έρχεται από παντού (άλλο πράγμα σου αρέσει αλλά έτσι το αντιλαμβάνεσαι τώρα)

με ενδιαφέρει η ποιότητα στον ήχο και δεν θέλω να βάλω ενισχυτή(το κόκκινο με το μπλέ δεν πάνε μαζί με τίποτα ,ξεχασέ το)

γιατί δεν θέλω να εξέχει στο πορτ μπαγκάζ τίποτα (υπάρχουν αυτοκινητα με 3 ενισχυτες ,επεξεργαστές,μπαταρίες,και πολλά άλλα που δεν εξέχει και δεν φαινεται τίποτα στο πορτ μπαγκάζ.Οτι πληρώνεις πέρνεις.

στην περίπτωση των οβάλ σκέφτομαι κάτι σε
https://www.skroutz.gr/s/20343466/JBL-Stage3-8627.html
ή

το ένα έχει υψηλότερη ευαισθησία το άλλο αρχίζει από τα 20hz (αυτά είναι αστεία πράγματα να σε απασχολούν τώρα )

στην περίπτωση των γούφερ κάτι πιο απλό , από αυτά που βρίσκω στο σκρουτζ 10-15 ευρώ το ένα συν το crossover (αν το μπάτζετ σου είναι αυτό ξεχασέ το και κακός καταπιάνεσε με τέτοια πράγματα.Βάλε τα βενζίνη και πήγαινε ένα ταξιδάκι όταν τελειώσει το lockdown η βάλε καλυτερα λάδια στο αμάξι την άλλη φορά .Περισσότερο τόπο θα πιάσουν)

τι γνώμη έχετε ?

Δεν έχω σκοπο να σε στεναχωρήσω αλλά αυτη είναι η αλήθεια .Μακάρι να υπήρχε ευκολος τρόπος και προ πάντων οικονομικός.Ετσι ξεκινήσαμε όλοι ,ψάχνοντας τις λεπτομέρειες δήθεν ,ξηλώναμε και ξαναξηλώναμε τα αμάξια μας και βάζαμε και άλλα και κόντρα άλλα και προκοπή δεν είδαμε.
Πετάγαμε χρήμα και δουλειά δεν κάναμε και δώσαμε στην τελική τα ίδια λεφτά στο τέλος.
Στα λέω μπάς και γλιτώσεις την μέση σου το μυαλό σου και λίγο την ψυχολογία σου.Την τσέπη σου αποκλείεται ,αν ασχοληθείς με τον ήχο στο αμάξι σοβαρα θα τα σκάσεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!!!
Μάζεψε ένα καλό νούμερο και να πάς σε έναν επαγγελματία (υπάρχουν αριστοι εδώ μέσα) να σου κάνουν σοβαρή δουλεια και να πιάσουν τόπο τα λεφτα σου.
Ετσι απλά θα τα σκοπρίσεις.
Φιλικά πάντα
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
ρε φίλε έτσι όπως τα λες , καλύτερα να αλλάξω αυτοκίνητο και να πάρω μια bentley ... 😄
δεν θέλω να φτιάξω "ήχο" στο αυτοκίνητο έτσι όπως το κατάλαβες .
θέλω μόνο να βάλω καλύτερα ηχεία .
τα έχω κάνει παλιότερα αυτά και κάπου μου έχουν μείνει και κάνα δύο ενισχυτές καλοπληρωμένοι .... ο ένας sony , ο άλλος δεν θυμάμαι . δεν θέλω να τους τοποθετήσω .
είχαν σκιστεί τα πίσω και έχω βάλει δύο δεκαράκια sony που είχα. αυτά θέλω να αλλάξω .
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
στο αυτοκίνητο έχω στις μπροστά πόρτες ψηλά , δύο τουΐτερ εργοστασιακά , που παίζουν καλά , και χαμηλά δύο ευρείας 13άρια εργοστασιακά και αυτά . τα ίδια είναι και στις πίσω , χαμηλά στην πόρτα αλλά στην ίδια θέση δίπλα δίπλα τουΐτερ και ευρείας .
το δίλλημα μου είναι κυρίως στα πίσω .
να κάνω πατέντα και να βάλω δύο καλά οβάλ ή να βάλω δύο γούφερ και να τοποθετήσω και δύο τουΐτερ perless που έχω ?? (φυσικά με crossover)
μου αρέσει ο ήχος να είναι περιμετρικός και να έρχεται από παντού .
με ενδιαφέρει η ποιότητα στον ήχο και δεν θέλω να βάλω ενισχυτή , γιατί δεν θέλω να εξέχει στο πορτ μπαγκάζ τίποτα .
στην περίπτωση των οβάλ σκέφτομαι κάτι σε
https://www.skroutz.gr/s/20343466/JBL-Stage3-8627.html
ή
το ένα έχει υψηλότερη ευαισθησία το άλλο αρχίζει από τα 20hz ...
στην περίπτωση των γούφερ κάτι πιο απλό , από αυτά που βρίσκω στο σκρουτζ 10-15 ευρώ το ένα συν το crossover .
τι γνώμη έχετε ?
Για τι αυτοκίνητο μιλάμε;
 







Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Αν ειναι ευκολο να ,μας πεις τι πηγη εχεις; Μια σωστη αναβαθμιση ,θα ηταν να αλλαξεις ολα τα ηχεια στις πορτες σου ,εμπρος πισω,με 16 αρια(αν πας σε καποιον εγκαταστατη θα σου πει λεπτομερειες),μαζι με τα crossover τους και τα tweeter τους.Το μεγαλυτερο σε διαμετρο μεγαφωνο θα παιξει σαφως καλυτερα και με περισσοτερο ογκο.Τα οβαλ θα μπορουσαν να παιξουν κατι σε μια εταζερα και αυτο αφορα το μπασσο(μεγαλυτερου midbass και οχι subwoofer)αλλα στις πισω πορτες δεν πιστευω οτι θα παρεις αυτο που φανταζεσαι.Ο ηχος πρεπει να ειναι μπροστα σε εσενα,περιμετρικα μπορεις να εχεις σαν συμπληρωμα αλλα κατα βαση πρεπει να ειναι μπροστα,γι αυτο και τις περισσοτερες φορες μπαινουν καλυτερης σειρας ηχεια εμπρος απο οτι πισω.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top