επιλογή sub

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Θα ήθελα και πάλι τις πολύτιμες γνώσεις σας, για την αναζήτηση subwoofer στο σύστημα μου.

Τα μοντέλα που εστιάζομαι είναι

Dali SUB E-9 F

Dali SUB E-12 F

Ξεφέυγουν από τις τιμές μου , αλλά βλέπω τα προτείνεται αρκετοί εδώ μέσα

JBL LSR310S

SVS SB-1000

PA

LD Systems SUB 88

Behringer B1200D-PRO.

Το σύστημα μου είναι , dali zensor 7, emotiva a300 και advance accoustic xpreamp. Το θέλω για μουσική σε στερεο και ελάχιστες φορές σε κάποιες ταινίες.

Oi απορίες μου είναι

Α)Θα κερδίσει κάτι το σύστημα στην μουσική απόδοση του? (για μουσική) οι εντάσεις που ακούω είναι χαμηλές και δεν θέλω τον σαματά που κάνει ένα sub πχ στο αυτοκίνητο.

Β)Υποθέτω ότι από την 2η έξοδο του preamp θα δώσω στο sub που είναι full και στο sub θα κάνω αποκοπή που θέλω.

γ)η αποκοπή συχνοτήτων στα ηχεία μου να υποθέσω ότι μπορεί να γίνει μόνον μέσω κάποιου dsp, αλλιώς τα αφήνω full.

Με δεδομένο όπως έχει γραφτεί εδώ μέσα ότι ένα = κανένα , αλλά χρήματα δεν υπάρχουν, για να ξεκινήσω να το στήνω , ποιο από τα παραπάνω sub προτείνεται? ή ακόμα και φθηνότερα αρκεί να κάνω δουλειά (όταν αργότερα αγοράσω το 2ο) Ο λόγος που έβαλα τα pa είναι καθαρά λόγω τιμής μιας και δεν κυνηγάω τα πολύ χαμηλά hz ώστε να κουνιέται το σπιτι και ο καναπές αλλά κυρίως το ακουστικό φάσμα (αλλά σε χαμηλές εντάσεις)

Το σκεπτικό μου είναι να πάρω ένα sub τώρα να παίξω, αργότερα ακόμα ένα και στο τέλος ένα dsp για να τα ρυθμίσω σωστά. (υποθέτω είναι σωστό το σκεπτικό μου)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top