επιλογη ρουτερ

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
γραμμη οπτικη του δε χοουμ
απο κει passive optical modem του οτε
speedport entry 2i ("παρανομως" καθοτι το plus δεν αφηνε συναγερμο να κανει κλιση και ο τεχνικος που ηρθε μου αφησε κατα λαθος ενα entry για να το επιστρεψω οπως ζητησε ο οτε )
μετα απο αυτο εχω κρατησει το asus dsl-ac56 που κανει τα υπολοιπα (dhcp, wifi κλπ) οποτε αν και εφοσον μου κανει reset ο οτε στο δικο του να μην ψανχω να ξανα ρυθμισω.

ωστοσο εχω ενα κενο στο ενα υπνοδωματιο.
δε με απασχολουσε μεχρι σημερα γιατι γενικα υπαρχει χαλκο παντου (3 καλωδια περασμενα σε καθε χωρο, στο καθιστικο 6) αλλα συμβαινουν τα εξης δυο
α) το σκουπακι βλεπει μονο παραδοσιακα 2.4 δικτυα και εκει μεσα τυφλωνεται
β) με την τηλεκπαιδευση (τρομαρα μας) εχω δανεισει ενα ultrabook στον μεγαλο (που δεν εχει ethernet θυρα) για τις ωρες που εκπαιδευεται και δεν πιανει (εχει σημα αλλα απο 100mbps βλεπει 0.3)

οποτε εχω προχειρα ενα μικρο φορητο ap αλλα δε θελω να το αφησω στο δωματιο του μονιμα.

επισης επι τι ευκαιρια, θα ηθελα απο το 2ο οροφο που ειναι η εγκατασταση δε θα με ενοχλουσε να πιανει λιιιιγο παραπανω στον 6ο στο δωμα.
δεν ειναι ακριβως 4 πλακες καθοτι και οι δυο χωροι ειναι 1,5 μετρο απο μπαλκονοπορτα οποτε με λιγη βοηθεια απο την απεναντι πολυκατοικια θα μπορουσε να πιανει

επειδη γουσταρουμε asus σκεφτομαι να παρω ενα αλλο ρουτερακι με δυνατητα mesh.

ενα υποψηφιο ειναι το rt-ac68u
η λειτουργια modem δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα , εκτος αν μπορεσει να διαχειριστει τα voip του οτε. (πχ το παρων το κανει , αν βρεις κωδικους ,αλλα δεν το χρησιμοποιω)

αλλη ιδεα προταση;
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Εχω ενα DSL-AC68U το οποιο ξαφνικα αποφασισε να μου ριξει στο μισο την ταχυτητα που πιανω στο σπιτι.
Δεν ξερω αν προκειται για βλαβη ή εχει παιχτει κατι αλλο, αλλα εβαλα παλι αυτο που δινει ο παροχος και δουλευει κανονικα, οποτε βαριεμαι να ασχοληθω αυτη τη στιγμη. Εννοειται οτι σαν ρουτερ δουλευει μια χαρα.
Αν σε ενδιαφερει, μου λες.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
δοκιμασα χθες ενα dsl-ac52 με εξωτερικες κεραιες
ειχε θεμα με dsl και αυτο.
τελικα ειχε θεμα και με την wan θυρα , δηλαδη δουλευε σαν router αλλα δεν μπορουσε να δει γραμμη προς τα εξω.
αν το δικο σου σαν wan δουλευει κανονικα με ενδιαφερει.

σαν σημα τι λεει ;
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
δοκιμασα χθες ενα dsl-ac52 με εξωτερικες κεραιες
ειχε θεμα με dsl και αυτο.
τελικα ειχε θεμα και με την wan θυρα , δηλαδη δουλευε σαν router αλλα δεν μπορουσε να δει γραμμη προς τα εξω.
αν το δικο σου σαν wan δουλευει κανονικα με ενδιαφερει.

σαν σημα τι λεει ;
Σε ενα διαμερισμα 100τμ που το εχω, ειναι δυνατο και σε 2,4 και σε 5.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Κουμπάρε δε φαίνεται.

Έχω repeater κάπου αν θες. Και powerline επίσης.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δεν είμαι σίγουρος ότι πολυκαταλαβείνω τι πας να κάνεις. Πήρα το παρακάτω για wifi extender πρόσφατα και δουλεύει μια χαρά 2 ορόφους πιο κάτω. Κάνει και για άλλες χρήσεις.

 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Εχω ενα DSL-AC68U το οποιο ξαφνικα αποφασισε να μου ριξει στο μισο την ταχυτητα που πιανω στο σπιτι.
Δεν ξερω αν προκειται για βλαβη ή εχει παιχτει κατι αλλο, αλλα εβαλα παλι αυτο που δινει ο παροχος και δουλευει κανονικα, οποτε βαριεμαι να ασχοληθω αυτη τη στιγμη. Εννοειται οτι σαν ρουτερ δουλευει μια χαρα.
Αν σε ενδιαφερει, μου λες.
Τα 68 αρια ήταν εξαιρετικά εργαλεία ,αλλά τώρα τελευταία παρουσιάζουν προβλήματα ,πιθανόν από κάποια <αναβάθμιση> που έχει κάνει η asus .
Πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μοντεμ-ρούτερ του παρόχου σαν μόντεμ και το 68 σαν ρούτερ .Μπορεί ο συνδυασμός να σου< καθίσει >

Αυτό ίσως σε βοηθήσει

 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Τα 68 αρια ήταν εξαιρετικά εργαλεία ,αλλά τώρα τελευταία παρουσιάζουν προβλήματα ,πιθανόν από κάποια <αναβάθμιση> που έχει κάνει η asus .
Πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μοντεμ-ρούτερ του παρόχου σαν μόντεμ και το 68 σαν ρούτερ .Μπορεί ο συνδυασμός να σου< καθίσει >

Αυτό ίσως σε βοηθήσει

Α, ευχαριστω. Αυτο ακριβως βαριομουν να ψαξω να βρω, εκτος απο το οτι με χαλαει και λιγο να εχω δυο μηχανηματα στην πριζα για να κανω μια δουλεια.
Η αληθεια ειναι οτι το asus εφτιαχνε πολυ καλυτερο δικτυο απο το technicolor της νοβα.
Μολις βρω λιγο χρονο, θα το δοκιμασω. :thumbsup:
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Α, ευχαριστω. Αυτο ακριβως βαριομουν να ψαξω να βρω, εκτος απο το οτι με χαλαει και λιγο να εχω δυο μηχανηματα στην πριζα για να κανω μια δουλεια.
Η αληθεια ειναι οτι το asus εφτιαχνε πολυ καλυτερο δικτυο απο το technicolor της νοβα.
Μολις βρω λιγο χρονο, θα το δοκιμασω. :thumbsup:
Kαι εγώ αναγκάστηκα να καταφύγω στη λύση των 2 μηχανημάτων ,αλλά φαίνεται πως είναι μάλλον μονόδρομος .
Αν είχες το ΖΤΕ 267 της νόβα ,θα σου πρότεινα και μια ακόμη λύση ,αλλά για το techni δεν ξέρω .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top