επιλογη ψυγειου

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
καλημερα,

εαν καποιος γνωριζει επειδη ειμαι σε αναζητηση νεου ψυγειου ποια ειναι η αποψη σας για τα liebherr?

σε διαφορα site αναφερουν οτι η liebherr ειναι αυτη που δινει ψυγεια και στην miele ή και η δυο παιρνουν απο τον ιδιο κατασκευαστη - υσχυει?

εχω τωρα PITSOS και μετα απο 9χρονια με αφησε απο μια ματια Bosh-Siemens-Pitsos ειναι ιδια και ολα κατασκευαζονται Τουρκια. οποτε θελω να δω σε κατι αλλο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Τα liebherr είναι από τα καλύτερα, πιο ακριβά όμως.
Τα pitsos, Siemens, Bosch (Neff) είναι ίδια από κάτω σε καποια μοντέλα, φτιάχνονται στην Τουρκία, Ισπανία, Γερμανία, και είναι μια χαρά συσκευές με πολύ καλό after sales service.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ισχύει πως τα ψυγεία της Miele κατασκευάζονται από τη Liebherr.
Tα ψυγεία του ομίλου bsh που αναφέρει ο melinas παραπάνω είναι σίγουρες και αξιόπιστες λύσεις αν δε θες να ανέβεις πιο ψηλά, τα Neff βέβαια τιμολογιακά πλησιάζουν τα liebherr.
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και τους κορεάτες (lg ,samsung) .Έχουν συσκευές με εξαιρετικό λόγο απόδοσης/τιμής.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Όταν έψαχνα, Α+++ βρήκα μόνο σε Siemens, και πήρα και είναι πολύ καλό.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Siemens έχω απο το 2006 που παντρεύτηκα και (φτου φτου φτου) δεν μας έχει προβληματίσει στο ελάχιστο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Πρέπει να το δοκιμάσεις με τα δικά σου γάλατα και γιαούρτια, και αν ειναι δυνατόν στον χώρο σου.

Μην πιστεύεις τις προδιαγραφές. Το θέμα ειναι να αρέσει στη δικιά σου γλώσσα.

Σιγουρέψουν επίσης πως εχει αφαιρούμενο καλωδιο τροφοδοσίας, να μπορείς να το αλλαξεις με κανένα καλύτερης ποιότητας.

:D
[DOUBLEPOST=1489235088][/DOUBLEPOST]Επίσης πρέπει να ματσάρει με την κουζίνα.

Μπορεί η χροιές στις γεύσεις των φαγητών που ψήνει η κουζίνα να αλλοιώνονται απο τις χροιές της ψύξης του συγκεκριμένου ψυγείου.

Άρα, εκτός απο τα γιαούρτια και τα γάλατα πάρε και κανένα τάπερ με ψημένο κρέας με πατάτες μαζί σου.

:party:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Τα κοινώς αποδεκτά και ευκόλως νοούμενα του Hi-end, γιατί άραγε αποτελούν απίστευτες τραγικογελοιοτητες σε οποιοδήποτε άλλο είδος ηλεκτρικών συσκευών; :D:p

Τες πα, βλέπω στο Σκρουτζ 108 ψυγεία ενεργειακής κλάσης Α+++, διάλεξε όποιο σε βολεύει σε μέγεθος και χώρους. ;)

Η τελευταία σελίδα με τα πιο ακριβά, είναι γεμάτη με Liebherr, οπότε τα συμπεράσματα είναι απλά. :)
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Ποιά είναι τα κριτήρια σας για να θεωρήσετε ένα ψυγείο καλό ή κακό; :idk:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Ποιά είναι τα κριτήρια σας για να θεωρήσετε ένα ψυγείο καλό ή κακό; :idk:
Καλή ερώτηση.;)

Προσωπικά, με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως η φασαρία τους, οπότε τα dB που ανακοινώνουν στις προδιαγραφές τους, είναι το πρώτο που κοιτάω, και βασικά αυτός ήταν ο κύριος λόγος που πήγα σε Siemens, ήταν με διαφορά το πιο αθόρυβο!

Επίσης ενδιαφέρει η κατανάλωση, οπότε η ενεργειακή τάξη είναι σημαντική. Όσο καλύτερη ενεργειακή τάξη έχει, τόσο καλύτερη είναι η θερμομόνωση των τοιχωμάτων, οπότε δίνει και μεγάλους χρόνους διατήρησης σωστής θερμοκρασίας σε διακοπές ρεύματος, και δις ιζ γκρις..

Τέλος η ποιότητα του κομπρέσορα, φαίνεται και από την εγγύηση, πχ η LG δίνει 10-ετη εγγύηση για αυτόν. Φυσικά η ύπαρξη σέρβις για κάθε βλάβη, είναι σημαντική..
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Εγώ έχω ένα Schaub Lorenz και μου έχει πρήξει τα Π@π@ρια με τον θόρυβο του. Λειτουργεί κάθε λίγο και βγάζει ένα χαμηλό θόρυβο πολύ εκνευριστικό.

Ο μόνος λόγος βέβαια που θα το άλλαζα.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας για τις μαρκες ο λογως που πλεον ψαχνω εκτος BSH ειναι διοτι και το δικο μου και της μητερας μου παρουσιασε προβλημα (τα εχουμε σχεδον τα ιδια χρονια) και παρολο που απευθυνθηκαμε στο επισημο service κοινως 35€ εκαστος μονο για την επισκεψη επιλυση καμια.

Zizik επειδη πλεον το ενεργειακο κοστος ειναι το ποιο σημαντικο σιγουρα αυτο εχω προσωπικα πρωτο στην λιστα και μετα σε σειρα θορυβο,αξιοπιστια κατασκευαστη και λειτουργικοτητα χωρου.

Αυτο που εχω τωρα εκαιγε 342Kw τον χρονο - εαν τελικα επιλεξω το Liebherr θα πεσω στα 198Kw (-144Kw)
http://www.pitsos.gr/παλαιότερα-προϊόντα/ψύξη/ψυγεία/P1KNT3000B.html

https://home.liebherr.com/en/fin/ho...ding-fridge-freezers/details/ctpesf-3016.html
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Εγώ έχω ένα Schaub Lorenz και μου έχει πρήξει τα Π@π@ρια με τον θόρυβο του. Λειτουργεί κάθε λίγο και βγάζει ένα χαμηλό θόρυβο πολύ εκνευριστικό.

Ο μόνος λόγος βέβαια που θα το άλλαζα.
Και υπόψιν όταν το έψαξα βέβαια εκτός εγγύησης ξεκάθαρα βρίσκεται εκτός προδιαγραφών κατά πολύ από τα αναγραφόμενα DB.

Όταν το ανέφερα σε υπάλληλο στα media markt με κοιτούσε σαν κάτι πράσινο με μακριά αυτιά και οχτώ μάτια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Τα πιο αθόρυβα ψυγεία της Siemens είναι αυτά (έχει επιλογή φίλτρου ντεσιμπέλ στα φίλτρα εύρεσης) και παίζουν από 36 έως 38 ντεσιμπέλ.

Τα υπόλοιπα ανεβαίνουν πολύ πάνω από τα 40 ντεσιμπέλ.

Πιο αθόρυβα είναι μόνο κάποια εντοιχισμένα.

Αναλόγως τοποθέτησης (πχ σε γωνία), συχνοτικου εύρους της φασαρίας του, και χρόνων αντήχησης του χώρου, πιθανώς στο σπίτι σου να βγάζουν περισσότερα ντεσιμπέλ.

Τι RT 60 έχεις είπαμε; :p

Ένα φύλλο κοποπρεν ακουστικς στο δάπεδο κάτω από το ψυγείο και στον τοίχο πίσω από το ψυγείο, βελτιώνει αισθητά την κατάσταση, αλλάζοντας την απορρόφηση στην συγκεκριμένη περιοχή άμεσης ανάκλασης, και προφανώς το RT 60! :p:D
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Πίστευα ανέκαθεν πως τα πρώτα κριτήρια για το μέσο πελάτη θα είναι τα λειτουργικά. :)

Για 'μένα, μέχρι τώρα τουλάχιστον, τα σημαντικότερα είναι η ευέλικτη εσωτερική διάταξη και το μεγάλο πλάτος γιατί μισώ το στρίμωγμα, ο άπλετος φωτισμός, το εύκολο καθάρισμα και το service ανταλλακτικών (που όμως ποτέ δεν έχω χρειαστεί).

Η έτσι κι αλλιώς σχετικά χαμηλή κατανάλωση και ο θόρυβος ήταν πάντα δευτερεύοντα κριτήρια σε σχέση με την ευχρηστία, αφού ποτέ δεν είχα ανοιχτή κουζίνα σε σπίτι (και εύχομαι ποτέ να μην υποχρεωθώ να έχω).
Αυτο που εχω τωρα εκαιγε 342Kw τον χρονο - εαν τελικα επιλεξω το Liebherr θα πεσω στα 198Kw (-144Kw)
Συνολική μοιρασμένη στη χρονιά οικονομία με μέση κατανάλωση λογαριασμών κάτω απο 1600KW: 144KW x 0,1€ = 14€ περίπου χωρίς να υπολογίσω νυχτερινό.
Αξίζει να αλλάξεις με αυτό σαν κύριο κριτήριο; ;)



Τα ψυγεία είναι μικρά A/C, που όπως γνωρίζουμε δε χαλάνε αν είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή.
(Επιφυλάσσομαι για τα κορεάτικα ψυκτικά αφού τα Samsung και LG A/C αρκετών γνωστών έχουν θέματα.)
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
γενικα πλεον τα Α++ τετοιες τιμες ετησιας καταναλωσης εχουν μετα πας στα Α+++
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.948
Liebherr, το εχω δεκα χρονια και θα το ξαναπερνα ανετα . Ειναι πιο βολικο με τον καταψυκτη απο κατω :thumbsup:
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.248
Κοίτα σε sharp. Εγω το έχω από το 2002 που παντρεύτηκα. Είναι εξαιρετικό. Σχεδόν εντελώς αθόρυβο. Αν και είναι τοποθετημένο σε ανοιχτή ντουλάπα. Ψύξη που σκοτώνει αν το γκαζώσεις, ενεργειακή κλάση Β , τότε, με διακόπτες που σταματάνε τους ανεμιστήρες όταν ανοίγουν οι πόρτες, κάτι που θεωρεί καινοτομία η liebherr, και κάτι άλλα παρόμοια κόλπα που η sharp εφάρμοζε από πριν το 2000 , διάφανα πλαστικά παντού , tempered glass όλα τα ράφια που τα ανεβοκατεβάζεις σε όποιο ύψος θέλεις, και άλλα πολλά και έξυπνα κόλπα. Το μόνο του μειονέκτημα, τα λαμπάκια τόσο στην συμτήρηση όσο και στον καταψύκτη, είναι κλασσικά βιδωτά μόλις 8w. Φωτάγανε σαν καντήλια. Εκανα πατέντα και έβαλα αλογόνου που τα προσάρμοσα σε ίδιο ντουί από άλλα λαμπάκια και σκοτώνουν. Τα τωρινά είναι 35w, και βγάζουν μάτι συγκριτικά με τα απλά βιδωτά που φορούσε των 8 μόλις βαττς. Και δουλεύει χρονια η πατέντα. Ξαναλέω , αθόρυβο, κάπου στα 25db αν θυμάμαι καλά. Εννοείται no frost.
Το μόνο πράγμα που θέλει προσοχή , είναι τα στηρίγματα επάνω στα οποία συσταρώνει η παγοθήκη που στο δικό μου έσπασαν λόγω απροσεξίας και μετατόπισης παγωμένων τροφίμων, και χρειάζεται αλλαγή του ραφιού που τα περιλαμβάνει. Τώρα έχω δύο ράφια αντί για ένα μιάς και έχει θέσεις και έχω καλύτερη διευθέτηση χώρου. Κόστος 35e.
Γενικά είναι πολύ καλά ψυγεία τα sharp. Και από γνωστούς που τα έχουν είναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι.
[DOUBLEPOST=1489243321][/DOUBLEPOST]Και με κιτ αντιστροφής της φοράς των πορτών , για πλάκα. Αλλα 35e. Κάτι που επίσης θεωρεί καινοτομία η liebherr. Σήμερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Πίστευα ανέκαθεν πως τα πρώτα κριτήρια για το μέσο πελάτη θα είναι τα λειτουργικά. :)
Προφανώς, μετά τα κριτήρια τεχνικών χαρακτηριστικών θορύβου, κατανάλωσης, χρόνου παραμονής ψύξης σε διακοπή ρεύματος κλπ, κι όλα αυτά που προαναφέραμε, ακολουθεί το βασικό κριτήριο μεγέθους, αναλόγως αριθμού ανθρώπων της οικογένειας που θα ικανοποιήσει, και στο τέλος η επιλογή ενός από τις διαθέσιμα μοντέλα που πληρούν όλα τα τα προηγούμενα "προαπαιτούμενα", είναι η ευχρηστία και οι δυνατότητες που προσφέρουν, εννοείται στο κόστος που κυμαίνεται ο καθένας. Τέλος κι η εμφάνιση μετράει, προφανώς. Άλλος δε θέλει άσπρο ψυγείο, άλλος δε θέλει ασημί. Δεκτό κι αυτό ως κριτήριο, αλλά τελικό, να τηρούνται τα προηγούμενα προαπαιτούμενα.

Αλλά να το πιάσεις από το τέλος, πχ να πάρεις ψυγείο λόγω εμφάνισης, είναι εκτός της δικής μου λογικής, όπως και στα ηχεία. :)

Ακόμα και το θέμα της κατανάλωσης, προφανώς δεν είναι τερατωδους κέρδους στην τσέπη από μία συσκευή. Αλλά αν το προσέχεις σε κάθε αγορά, είτε στις λάμπες φωτισμού, στο πλυντήριο ρούχων, στο στεγνωτηριο ρούχων, στο πλυντήριο πιάτων, στα κλιματιστικά, στην τηλεόραση, κλπ κλπ κλπ, ακόμα και στα κιλοβατικά ενισχυτικά στάδια για τις μουσικές σου απολαύσεις, τελικά φασουλι το φασουλι, μαζεύεται μία σημαντική διαφορά στην συνολική κατανάλωση του σπιτιού, με υπολογισημο κέρδος για την τσέπη, και οικολογικό προσανατολισμό στο όλο θέμα, που είναι ακόμα σημαντικότερο. ;)
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
johny δεν θα διαφωνισω η SHARP την προηγουμενη δεκατια εβγαζε κορυφαια προιοντα τοσο σε ψυγεια αλλα και σε A/C λογω made in Japan
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.546
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top