επιλογη nuc για βασικο pc ?


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
οι wwwτσόντες φτιάχτηκαν για να αρρωσταίνουν τα γουίντοουζ και να κάμνουν φορμάτ τα πισιιιζ...
ειδικά αυτά τα ντιπθρουταναλτουμαουθ
που ζεις πουλάκι μου?:laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
μου θύμισες ανέκδοτο με την τζαμάικα :roflmao:

Ένας άντρας, εξαιρετικά ερωτευμένος με τη σύζυγό του, για να ενισχύσει το δεσμό τους αποφάσισε να κάνει στο πέος του ένα tatoo με το όνομά της. Τη γυναίκα του την έλεγαν Wendy. Κάνει το tatoo, και μετά αποφασίζει να την πάει ταξίδι στη Τζαμάικα. Φτάνοντας στη Τζαμάικα, ζεσταμένος, πάει να κάνει μια βουτιά στην πισίνα του ξενοδοχείου που έμεναν. Στα αποδυτήρια της πισίνας, όταν του ήταν πεσμένη, στο tatoo φαίνονταν μόνο το "W" και το "Y", το πρώτο και το τελευταίο γράμμα. Δίπλα του, ένας Τζαμαικανός που του ήταν κι αυτουνού πεσμένο το πέος, είχε τα γράμματα "W" και "Υ". Οπότε τον ρωτάει ο ήρωάς μας:
- You have tatoo "Wendy" too?
- No! It is "Welcome to Jamaica and have a nice day"!
 

Μηνύματα
3.662
Reaction score
5.495
Καλά εντάξει μη φτασουμε και στο σημείο να συγκρίνουμε unix με windows. Είναι αστείο και κόντρα στη λογική, άσχετο με το αν έχουν επικρατήσει τα windows στο μέσο χρήστη. Δε λέω και εγώ windows έχω στο main rig μου που είναι καθαρά για gaming διότι είναι κατά πολύ καταλληλοτερα από οτιδήποτε άλλο για να παίζεις σύγχρονους τίτλους... Από εκεί και πέρα για τη χρηση που θέλει να κάνει το παιδί που άνοιξε το θρεντ πιστεύω ένα mac είναι πολύ καλο για plug and play. Just my 2 cents :bigboss:
[DOUBLEPOST=1555455898][/DOUBLEPOST]
Πρέπει να φτιάξουμε/τε ένα φίλτρο που να κόβει αυτόματα (ευγενικά φυσικά) τους ανίδεους κ άσχετους από οποιαδήποτε βαρυσήμαντη καταστρεπτική και ισοπεδωτική τοποθέτηση η οποία απαιτεί ικανό γνωσιακό εμπειρικό επίπεδο κ τίτλο σπουδών συσχετισμένο στο εκάστοτε νήμα που θα παρεμβαίνει..
Για τα απολύτως βαθιά τεχνικά θέματα, όχι για όλα..
Κ ιδιαίτερα στους πρόχειρους συμπερασμούς..
Ετσι θεωρώ ότι θα προφυλάξουμε τα νεύρα μας όσοι περνάμε ευχάριστα κάποιες ώρες εδώ, τις ανούσιες κ κενές περιεχομένου φτηνές αντιπαραθέσεις κ κοσμητικές αντεγκλήσεις κ προπαντός θα γλυτώσουμε τα παράλληλα τοξοειδή εγκεφαλικά (για όσους είμαστε μεσήλικες 45+)..:confused:
Σκεφτείτε το εσείς οι "αρχηγοί"..;)
Εγώ διατίθεμαι αφιλοκερδώς βεβαίως να βοηθήσω στο script ή στην γραφή του κώδικα..
Στην ανάγκη με συνεννόηση μπορώ να διαθέσω κ αίθουσα εργαστηρίου του ΕΚΠΑ για Σαβ/κο για την δημιουργία αυτού του filter mode..
Πώς είναι το γονικό φίλτρο πχ?
Να το πούμε αδαής φίλτρο.. Λέω τώρα..
Σκέψου ότι το ίδιο νιώθουν και κάποιοι άλλοι επαγγελματίες του χώρου όταν γραφουμε την "άποψη" μας σε θέματα που αφορούν ηχοσυστήματα. ;)
Λες να βάλουν φίλτρο και εκεί;
Πλάκα θα είχε...:D
 
Last edited:

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
γιατιντο λινουξ σε μαυρη οθονηνπαιζει η μηπως τα apple.
Ποσες φορές κανει φορματ ενας χρηστης windows που μπαινουν 1000 virus ,,τον χρονο;;;;
Μηπως το λινουξ ειναι στον 19αιωνα;;;;
η μήπως εχει χθλιαδες δωρεαν εφαρμογες.
Τα ιδια ελεγαν και για τα κινητα σε android πριν δεκα χρόνια.
Αλήθεια υπάρχουν κινητα kai tablet σε windows και με τι μεριδιο αγοράς;;;;;;

1000 virus(es) το χρονο;; :o Τρεις ιους τη μερα;;

Τι διαλο, ολη μερα τσοντες βλεπς;;:D

Μακαρονι θα τον κανεις!:p
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
μου θύμισες ανέκδοτο με την τζαμάικα :roflmao:

Ένας άντρας, εξαιρετικά ερωτευμένος με τη σύζυγό του, για να ενισχύσει το δεσμό τους αποφάσισε να κάνει στο πέος του ένα tatoo με το όνομά της. Τη γυναίκα του την έλεγαν Wendy. Κάνει το tatoo, και μετά αποφασίζει να την πάει ταξίδι στη Τζαμάικα. Φτάνοντας στη Τζαμάικα, ζεσταμένος, πάει να κάνει μια βουτιά στην πισίνα του ξενοδοχείου που έμεναν. Στα αποδυτήρια της πισίνας, όταν του ήταν πεσμένη, στο tatoo φαίνονταν μόνο το "W" και το "Y", το πρώτο και το τελευταίο γράμμα. Δίπλα του, ένας Τζαμαικανός που του ήταν κι αυτουνού πεσμένο το πέος, είχε τα γράμματα "W" και "Υ". Οπότε τον ρωτάει ο ήρωάς μας:
- You have tatoo "Wendy" too?
- No! It is "Welcome to Jamaica and have a nice day"!
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
1000 virus(es) το χρονο;; :o Τρεις ιους τη μερα;;

Τι διαλο, ολη μερα τσοντες βλεπς;;:D

Μακαρονι θα τον κανεις!:p
2,73972602739726 την ημέρα ή 2,73224043715847 τα δίσεκτα έτη. :D
:rolleyes: φαίνεται ο σωστός τσοντόβι0ς με γουίντοουζ που έχει κάνει προυπολογισμό...:laugh::roflmao:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.359
...ντακς..να πουμ.. το θεμα ειναι ποιες κατηγοριες βλεπει ο καθενας.. xD
ο αβγδ είναι κίνκι μπόι...βλέπει αυτά με τα ντομινέισον και τις μάσκες:cry::roflmao:
 




Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλά εντάξει μη φτασουμε και στο σημείο να συγκρίνουμε unix με windows. Είναι αστείο και κόντρα στη λογική, άσχετο με το αν έχουν επικρατήσει τα windows στο μέσο χρήστη. Δε λέω και εγώ windows έχω στο main rig μου που είναι καθαρά για gaming διότι είναι κατά πολύ καταλληλοτερα από οτιδήποτε άλλο για να παίζεις σύγχρονους τίτλους... Από εκεί και πέρα για τη χρηση που θέλει να κάνει το παιδί που άνοιξε το θρεντ πιστεύω ένα mac είναι πολύ καλο για plug and play. Just my 2 cents :bigboss:
[DOUBLEPOST=1555455898][/DOUBLEPOST]
Σκέψου ότι το ίδιο νιώθουν και κάποιοι άλλοι επαγγελματίες του χώρου όταν γραφουμε την "άποψη" μας σε θέματα που αφορούν ηχοσυστήματα. ;)
Λες να βάλουν φίλτρο και εκεί;
Πλάκα θα είχε...:D
Εννοείται αλέξανδρε ότι εννοώ σε όλα βασικά τα θέματα που χρήζουν ειδικής προσέγγισης..
Πολύ σωστά ανέφερες το θέμα του Hi-Fi..
Κ εννοείται βάζω πρώτα τον εαυτό μου..;)
Εγώ ασχολούμαι με το Hi-Fi από μικρό παιδί.
Εχω διαβάσει όλα τα τεύχη του Ηχου, Hi Tech κλπ, έχω πάει σε δεκάδες εκθέσεις, έχω αλλάξει δεκάδες δεκάδων μηχανήματα κ γενικά έχω εμπειρία βιωματική (ερασιτεχνική όμως!)..
Μέχρι εδώ καλά..
Σκέψου τώρα να παρακολουθήσω μία συζήτηση, τεχνική ανάλυση από τον Δόκτωρ Ear (τυχαία τον αναφέρω!) η οποία φυσικά εμπεριέχει επιστημονικά δεδομένα, έγκυρες αναφορές σε δημοσιεύσεις, άρτια τεχνική τεκμηρίωση (πράγματα δηλ. που δικαιολογούν την όποια επιστημονική του ιδιότητα, πέρα από την παράλληλη ενασχόληση του κ ώς χομπίστα) κ εγώ ξαφνικά να πεταχτώ στην μέση κ επειδή έχω ακούσει, τεστάρει, δοκιμάσει, πχ καμιά δεκαπενταριά EQ, να τοποθετηθώ μέσα σε αυτό το κατεβατό επιστημονικών τεκμηριωμένων αναφορών, κ να πώ ""μαγκίτες τα EQ είναι για το π@ος!
Είτε είσαι ακροατής είτε είσαι συνθέτης με κονσόλα φέτα δεν χρειάζεται.""
Καταναλωτική συσκευή είναι κ τίποτα άλλο!
Το φαντάζεσαι..?
Το ίδιο φυσικά ισχύει αν το νήμα αφορά την ιατρική, την ιστορία, το αυτοκίνητο κλπ.
Αν δεν είσαι γιατρός, ιστορικός, και μηχανικός αυτοκινήτων η τοποθέτηση και η παρέμβαση σου θα πρέπει να είναι άκρως διερευνητική, φιλική και διακριτική, κ όχι λόγου χάριν επειδή έχεις κάνει κάποιες φορές ακτινογραφία και επειδή η κολλητή σου δουλεύει στον αξονικό τομογράφο του "ΥΓΕΙΑ" να διαφωνείς με τα ποσοστά ακτινοβολίας μιλώντας με γιατρό!
Ετσι εκνευρίζεις όλους τους υπόλοιπους γιατί εκτίθεσαι ώς ανόητος τουλάχιστον, κ έπειτα δημιουργείς τέτοια δυσφορία στον γιατρό ώστε την επόμενη φορά που θα συζητηθεί ένα ιατρικό θέμα, αυτός θα αδιαφορεί πλέον κ θα απέχει κ θα μιλούν κ θα τσακώνονται όλοι οι άσχετοι..
Εκαστος στο είδος του!
Σαφώς κ δεν υπονοώ ούτε υπογραμμίζω την επιστημονική ιδιότητα μόνον ώς απαραίτητη προϋπόθεση ή ατράνταχτο πειστήριο για τοποθετήσεις κύρους.
Η πολυετής επαγγελματική ενασχόληση με κάποιο αντικείμενο θεωρείται επίσης εξίσου έγκριτο και αδιαμφισβήτητο προσόν για την όποια τεχνική τοποθέτηση και ανάλυση.
Κ εγώ είμαι πολύπλευρος άνθρωπος κ έχω εμπειρία κ γενικώς από μικρός καταπιάνομαι με πάρα πολλά..
Είμαι ανήσυχο πνεύμα γεινικώς!
Το ότι έχω σπουδάσει ανάλυση κ προγραμματισμό πληροφοριακών συστημάτων κ έχω μεταπτυχιακό ώς μηχανικός πληροφορικής δεν με έχει εμποδίσει από μικρός να έχω φτιάξει πολλά ηχεία Hi-Fi αγοράζοντας μεγάφωνα, επιλέγοντας crossover από περιοδικά κλπ, πειραματιζόμενος με τα χρόνια, διαβάζοντας κλπ..
Αλλά ρε φίλε αν θελήσω όλη αυτή την εμπειρία να την χρησιμοποιήσω για να "κοντράρω" κάτι που λέει πχ ο PeterDiy για φίλτρα αποκοπής χαμηλών σε ένα crossover 3 δρόμων, θα είμαι τουλάχιστον γελοίος!
Εκεί λοιπόν την όποια ασυνείδητη προφανώς ανοησία μου θα παρέμβει ευγενικά κ θα μου την ανακόψει το επίμαχο φίλτρο, κ θα προστατεύσει κ εσάς τους υπόλοιπους που διαβάζετε, κ πολύ περισσότερο τον όποιο PeterDiy ξεδιπλώνει αφιλοκερδώς τις ειδικές γνώσεις του εδώ μέσα..
Κ πρόσεξε ομιλώ για την εμβάθυνση της τεχνικής ανάλυσης, κ την επίκληση της επιστημονικής τεκμηρίωσης όπου αυτή χρειάζεται, όχι για γενική κουβέντα!
Πχ αν τεθεί ένα θέμα του στύλ ποιο EQ θα σας άρεσε περισσότερο για να δέσει με το υπάρχον σύστημα σας?
Εκεί σαφώς απαντούν όλοι όσοι έχουν καταλάβει την ερώτηση!
Αν προστεθεί όμως σε δεύτερο χρόνο ερώτημα του στύλ "πιστεύετε ότι ένα EQ 7 περιοχών υστερεί αισθητά ηχητικά σε σχέση με ένα άλλο των 14 περιοχών"?
Εκεί φίλε μου λογικά θα πρέπει να τοποθετηθούν μόνο οι ειδήμονες του χώρου!
Οι υπόλοιποι θα πρέπει απλώς να παρακολουθούν κ εννοείται να θέτουν τα όποια ερωτήματα ή απορίες έχουν..
Οχι παρεμβάσεις με βαρύγδουπα συμπεράσματα προσβάλλοντας κ θίγοντας το γνωσιακό υπόβαθρο του ειδικού που τοποθετείται εκείνη την στιγμή.
Αλλιώς γίνεται χάβρα ιουδαίων το νήμα..
 
Last edited:

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.600
Μια χαρα τα εγραψε ο BobbyO_70,τα hi-fi,computers,photo,smartphones,gadgets γενικοτερα,για τους περισσοτερους ειναι ενα χομπυ,οσο ψαγμενοι-ενημερωμενοι και να ειναι.Για αλλους ομως, ειναι αντικειμενο δουλειας και φυσικα καποια χρονια σπουδων (δυσκολων). Οποτε σε μια συζητηση που ξεπερνα τα ορια του χομπιστα και περνα στα χωραφια του επιστημονα,απλα το βουλωνεις και κανεις στην ακρη (ακους βεβαια για να μαθαινεις και κατι). Δεν ξερω αν μπορει να υπαρξει κοφτης,αλλα πιστευω οτι δεν χρειαζεται.Ο σοβαρος (χομπιστας αλλα και ανθρωπος γενικοτερα),γνωριζει ποτε θα πρεπει να μιλαει και ποτε να μην.Γνωριζει ποιο ειναι το οριο των γνωσεων του-εμπειριων του και αναλογα πραττει.Οι ξερολες,παντογνωστες,"οι εχω γνωμη και αποψη για ολα" ,δεν ειναι σοβαροι,ουτε σαν χομπιστες,ουτε σαν ατομα.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μια χαρα τα εγραψε ο BobbyO_70,τα hi-fi,computers,photo,smartphones,gadgets γενικοτερα,για τους περισσοτερους ειναι ενα χομπυ,οσο ψαγμενοι-ενημερωμενοι και να ειναι.Για αλλους ομως, ειναι αντικειμενο δουλειας και φυσικα καποια χρονια σπουδων (δυσκολων). Οποτε σε μια συζητηση που ξεπερνα τα ορια του χομπιστα και περνα στα χωραφια του επιστημονα,απλα το βουλωνεις και κανεις στην ακρη (ακους βεβαια για να μαθαινεις και κατι). Δεν ξερω αν μπορει να υπαρξει κοφτης,αλλα πιστευω οτι δεν χρειαζεται.Ο σοβαρος (χομπιστας αλλα και ανθρωπος γενικοτερα),γνωριζει ποτε θα πρεπει να μιλαει και ποτε να μην.Γνωριζει ποιο ειναι το οριο των γνωσεων του-εμπειριων του και αναλογα πραττει.Οι ξερολες,παντογνωστες,"οι εχω γνωμη και αποψη για ολα" ,δεν ειναι σοβαροι,ουτε σαν χομπιστες,ουτε σαν ατομα.
Σαφώς φίλε μου tanto η αναφορά του "φίλτρου" που αρχικώς ανέφερα εγώ κ πολύ εύστοχα μετέπειτα ονόμασες "κόφτη:D" εσύ τέθηκε τουλάχιστον από εμένα περισσότερο φιλοσοφικά για γενικότερο προβληματισμό κ όχι κυριολεκτικά ως προτροπή άμεσης υλοποίησης (αλίμονο!;)) πρώτα από όλα για μένα κ έπειτα για όλους τους υπόλοιπους ευελπιστώντας και αποβλέποντας σε έναν ποιοτικότερο κ ευκολότερο τρόπο άντλησης πληροφοριών κ γνώσεων για όλους τους φιλομαθείς κ όσους δείχνουν κ έχουν ενδιαφέρον εξέλιξης του υπάρχοντος επιπέδου γνώσεων τους, κ αυστηρά προσδιορισμένα για τα ειδικής τεχνικής φύσεως (κ μόνον!) θέματα. :)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.949
Το «φίλτρο» πρέπει να υπάρχει μέσα στο μυαλό του καθενός. Αντί για πυκνωτές, αντιστάσεις, αλγόριθμους κ.λ.π., συστατικά του έχει την αυτογνωσία, την αυτοσυγκράτηση, τον σεβασμό, τη σύνεση, την ευγένεια, τέτχια τεσπα. Ελλείψεις στα υλικά αυτά προκαλούν συγκρούσεις με χειρότερη αυτήν ανάμεσα στην «τάξη» και την ελευθερία του λόγου. Προσωπικά, 58 χρόνια τώρα, ανάμεσα στα δύο υποστηρίζω το δεύτερο, δεν θα το αλλάξω τώρα.

Κακό πολίτευμα η Δημοκρατία, μα δεν έχουμε καλύτερο…
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
Θα έβαζα στοίχημα ότι ακόμα και εδώ μέσα ειναι ζήτημα να υπάρχει ένα 10% που δεν καλύπτεται πλήρως από ένα nuc i3.

Είναι κρίμα να καίμε ρεύμα και να στριμωχνωμαστε χωρίς λόγο.

Ειδικά για επαγγελματική χρήση εκτός μηχανικών και επαγγελματιών στο χώρο της εικόνας ότιδηποτε άλλο είναι τσάμπα ρεύμα και χώρος και πραγματικά θα είχε νόημα μια επιχείρηση που έχει από 5 θέσεις εργασίας και πάνω να έχει μόνο nucοειδη και να αλλάζει οθόνες μόνο κάθε 3 χρόνια και το nuc κάθε 6.
Θα έκαναν ότι κάνουν σήμερα και θα γλυτωνανε λεφτά από ρεύμα.
Έχουμε πχ εμείς 100 θεσεις με κόσμο που διαβάζει mail και ανοίγει doc PDF xls αρχεία.
Τα παραδοσιακά κουτιά που είχαμε με τις παλιότερες οθόνες έχουν κατανάλωση τουλάχιστον 200w όντα απλώς αναμμενα
Το δικό μου μαζί με την 24αρα είναι μέγιστο 40 και όλα αυτά είναι αναμμενα 10 ώρες κάθε μέρα.
Φέτος πειστηκανε να αλλάξουν οθόνες , ελπίζω σύντομα να πετάξουν και τα κουτιά.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Θα έβαζα στοίχημα ότι ακόμα και εδώ μέσα ειναι ζήτημα να υπάρχει ένα 10% που δεν καλύπτεται πλήρως από ένα nuc i3.

Είναι κρίμα να καίμε ρεύμα και να στριμωχνωμαστε χωρίς λόγο.

Ειδικά για επαγγελματική χρήση εκτός μηχανικών και επαγγελματιών στο χώρο της εικόνας ότιδηποτε άλλο είναι τσάμπα ρεύμα και χώρος και πραγματικά θα είχε νόημα μια επιχείρηση που έχει από 5 θέσεις εργασίας και πάνω να έχει μόνο nucοειδη και να αλλάζει οθόνες μόνο κάθε 3 χρόνια και το nuc κάθε 6.
Θα έκαναν ότι κάνουν σήμερα και θα γλυτωνανε λεφτά από ρεύμα.
Έχουμε πχ εμείς 100 θεσεις με κόσμο που διαβάζει mail και ανοίγει doc PDF xls αρχεία.
Τα παραδοσιακά κουτιά που είχαμε με τις παλιότερες οθόνες έχουν κατανάλωση τουλάχιστον 200w όντα απλώς αναμμενα
Το δικό μου μαζί με την 24αρα είναι μέγιστο 40 και όλα αυτά είναι αναμμενα 10 ώρες κάθε μέρα.
Φέτος πειστηκανε να αλλάξουν οθόνες , ελπίζω σύντομα να πετάξουν και τα κουτιά.
Είναι κι αυτό ένα σημαντικό ζήτημα και ένας απο τους λόγους που επέλεξα την επένδυση στο Nuc ( πριν είχα το intel compute stick, άλλο μη ενεργοβόρο μηχανάκι και αυτό ). Το μεγάλο pc λειτουργεί μόνο όταν θέλω να πάρω κανένα αρχείο και σβήνει αμέσως. Παίζω και ένα remote desktop απο το laptop στο nuc και γλυτώνω και τη κατανάλωση της τηλεόρασης.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top