επιλογη nuc για βασικο pc ?

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Τα παραδοσιακά κουτιά που είχαμε με τις παλιότερες οθόνες έχουν κατανάλωση τουλάχιστον 200w όντα απλώς αναμμενα
Αν φτιάχτηκαν στα τελευταία 6-7 χρόνια, η κατανάλωση είναι αρκετά κάτω απο 100W με την οθόνη.
Το δικό μου του 2013 καταναλώνει χωρίς οθόνη 45W με 2 σκληρούς.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
Εννοείται αλέξανδρε ότι εννοώ σε όλα βασικά τα θέματα που χρήζουν ειδικής προσέγγισης..
Πολύ σωστά ανέφερες το θέμα του Hi-Fi..
Κ εννοείται βάζω πρώτα τον εαυτό μου..;)
Εγώ ασχολούμαι με το Hi-Fi από μικρό παιδί.
Εχω διαβάσει όλα τα τεύχη του Ηχου, Hi Tech κλπ, έχω πάει σε δεκάδες εκθέσεις, έχω αλλάξει δεκάδες δεκάδων μηχανήματα κ γενικά έχω εμπειρία βιωματική (ερασιτεχνική όμως!)..
Μέχρι εδώ καλά..
Σκέψου τώρα να παρακολουθήσω μία συζήτηση, τεχνική ανάλυση από τον Δόκτωρ Ear (τυχαία τον αναφέρω!) η οποία φυσικά εμπεριέχει επιστημονικά δεδομένα, έγκυρες αναφορές σε δημοσιεύσεις, άρτια τεχνική τεκμηρίωση (πράγματα δηλ. που δικαιολογούν την όποια επιστημονική του ιδιότητα, πέρα από την παράλληλη ενασχόληση του κ ώς χομπίστα) κ εγώ ξαφνικά να πεταχτώ στην μέση κ επειδή έχω ακούσει, τεστάρει, δοκιμάσει, πχ καμιά δεκαπενταριά EQ, να τοποθετηθώ μέσα σε αυτό το κατεβατό επιστημονικών τεκμηριωμένων αναφορών, κ να πώ ""μαγκίτες τα EQ είναι για το π@ος!
Είτε είσαι ακροατής είτε είσαι συνθέτης με κονσόλα φέτα δεν χρειάζεται.""
Καταναλωτική συσκευή είναι κ τίποτα άλλο!
Το φαντάζεσαι..?
Το ίδιο φυσικά ισχύει αν το νήμα αφορά την ιατρική, την ιστορία, το αυτοκίνητο κλπ.
Αν δεν είσαι γιατρός, ιστορικός, και μηχανικός αυτοκινήτων η τοποθέτηση και η παρέμβαση σου θα πρέπει να είναι άκρως διερευνητική, φιλική και διακριτική, κ όχι λόγου χάριν επειδή έχεις κάνει κάποιες φορές ακτινογραφία και επειδή η κολλητή σου δουλεύει στον αξονικό τομογράφο του "ΥΓΕΙΑ" να διαφωνείς με τα ποσοστά ακτινοβολίας μιλώντας με γιατρό!
Ετσι εκνευρίζεις όλους τους υπόλοιπους γιατί εκτίθεσαι ώς ανόητος τουλάχιστον, κ έπειτα δημιουργείς τέτοια δυσφορία στον γιατρό ώστε την επόμενη φορά που θα συζητηθεί ένα ιατρικό θέμα, αυτός θα αδιαφορεί πλέον κ θα απέχει κ θα μιλούν κ θα τσακώνονται όλοι οι άσχετοι..
Εκαστος στο είδος του!
Σαφώς κ δεν υπονοώ ούτε υπογραμμίζω την επιστημονική ιδιότητα μόνον ώς απαραίτητη προϋπόθεση ή ατράνταχτο πειστήριο για τοποθετήσεις κύρους.
Η πολυετής επαγγελματική ενασχόληση με κάποιο αντικείμενο θεωρείται επίσης εξίσου έγκριτο και αδιαμφισβήτητο προσόν για την όποια τεχνική τοποθέτηση και ανάλυση.
Κ εγώ είμαι πολύπλευρος άνθρωπος κ έχω εμπειρία κ γενικώς από μικρός καταπιάνομαι με πάρα πολλά..
Είμαι ανήσυχο πνεύμα γεινικώς!
Το ότι έχω σπουδάσει ανάλυση κ προγραμματισμό πληροφοριακών συστημάτων κ έχω μεταπτυχιακό ώς μηχανικός πληροφορικής δεν με έχει εμποδίσει από μικρός να έχω φτιάξει πολλά ηχεία Hi-Fi αγοράζοντας μεγάφωνα, επιλέγοντας crossover από περιοδικά κλπ, πειραματιζόμενος με τα χρόνια, διαβάζοντας κλπ..
Αλλά ρε φίλε αν θελήσω όλη αυτή την εμπειρία να την χρησιμοποιήσω για να "κοντράρω" κάτι που λέει πχ ο PeterDiy για φίλτρα αποκοπής χαμηλών σε ένα crossover 3 δρόμων, θα είμαι τουλάχιστον γελοίος!
Εκεί λοιπόν την όποια ασυνείδητη προφανώς ανοησία μου θα παρέμβει ευγενικά κ θα μου την ανακόψει το επίμαχο φίλτρο, κ θα προστατεύσει κ εσάς τους υπόλοιπους που διαβάζετε, κ πολύ περισσότερο τον όποιο PeterDiy ξεδιπλώνει αφιλοκερδώς τις ειδικές γνώσεις του εδώ μέσα..
Κ πρόσεξε ομιλώ για την εμβάθυνση της τεχνικής ανάλυσης, κ την επίκληση της επιστημονικής τεκμηρίωσης όπου αυτή χρειάζεται, όχι για γενική κουβέντα!
Πχ αν τεθεί ένα θέμα του στύλ ποιο EQ θα σας άρεσε περισσότερο για να δέσει με το υπάρχον σύστημα σας?
Εκεί σαφώς απαντούν όλοι όσοι έχουν καταλάβει την ερώτηση!
Αν προστεθεί όμως σε δεύτερο χρόνο ερώτημα του στύλ "πιστεύετε ότι ένα EQ 7 περιοχών υστερεί αισθητά ηχητικά σε σχέση με ένα άλλο των 14 περιοχών"?
Εκεί φίλε μου λογικά θα πρέπει να τοποθετηθούν μόνο οι ειδήμονες του χώρου!
Οι υπόλοιποι θα πρέπει απλώς να παρακολουθούν κ εννοείται να θέτουν τα όποια ερωτήματα ή απορίες έχουν..
Οχι παρεμβάσεις με βαρύγδουπα συμπεράσματα προσβάλλοντας κ θίγοντας το γνωσιακό υπόβαθρο του ειδικού που τοποθετείται εκείνη την στιγμή.
Αλλιώς γίνεται χάβρα ιουδαίων το νήμα..
τσάμπα το κατεβατό...υπάρχουν και άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας 8-)
όπως... να ανεβάσουμε όλοι την χαμογελαστή μας φωτογραφία από τον γάμο μας στο άβαταρ:p:cry::rofl:
[DOUBLEPOST=1555495127][/DOUBLEPOST]
Αν φτιάχτηκαν στα τελευταία 6-7 χρόνια, η κατανάλωση είναι αρκετά κάτω απο 100W με την οθόνη.
Το δικό μου του 2013 καταναλώνει χωρίς οθόνη 45W με 2 σκληρούς.
άλογο να ταν θα το χες σκοτώσει...άκου εκεί 2013:laugh:
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
τσάμπα το κατεβατό...υπάρχουν και άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας 8-)
όπως... να ανεβάσουμε όλοι την χαμογελαστή μας φωτογραφία από τον γάμο μας στο άβαταρ:p:cry::rofl:
Τι μ@λ@κ@$ είσαι αχαχαχαχα :D:D:D:D
 


Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.738
Αν φτιάχτηκαν στα τελευταία 6-7 χρόνια, η κατανάλωση είναι αρκετά κάτω απο 100W με την οθόνη.
Το δικό μου του 2013 καταναλώνει χωρίς οθόνη 45W με 2 σκληρούς.
Αν έχεις πληρώσει για στοιχειωδως καλό τροφοδοτικό ναι .
Τα "γραφειακα" των 200-300 ευρω δυσκολα.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.631
Reaction score
94.578
καταναλώνει χωρίς οθόνη 45W με 2 σκληρούς.
Με τον έναν να είναι ssd και γραφικά απ' τον επεξεργαστή να υποθέσω.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.738
Πατσίζω τα χρόνια που άλλαζα 2 τον χρόνο. :p


Βάλε ένα μετρητήρι να δεις.
Είχαμε βάλει προπερσυ
Ήταν πολλά , τσάμπα ρεύμα καίμε
Μόνο οι ανεμιστήρες θέλανε πάνω από 20 αν θυμάμαι καλά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.047
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top