ηλεκτρικές συσκευές

Μηνύματα
23
Reaction score
17
Γεια σας παιδια! Σκεφτομαι αγορα φουρνου και εστιων.

Η αυθορμητη αντιδραση μου ηταν να κοιταξω για bosch ή siemens.

Βλεπω ομως πολυ ανταγωνιστικες τιμες στις εξης εταιρειες:

  • electrolux (σουηδια αποσο διαβασα)
  • teka (μαλλον ισπανια)
  • whirlpool (αμερικη)
  • gorenje (σλοβενια)
Εχετε αποψη για αυτες τις εταιρειες? ή καλυτερα καποιος να παει στις κλασσικες bosch, siemens, aeg κλπ?

ΥΓ. neff και miele αξιζουν το παραπανω κοστος?
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
το ασφαλέστερο είναι να κοιτάξεις τα σχόλια αν κωδικό που σε ενδιαφέρει και κυρίως τα αρνητικά και τι λένε .
όχι μόνο Ελλάδα αλλά και υπόλοιπη Ευρώπη.
άλλοι ορκίζονται στις Miele άλλοι τα θεωρούν λεφτά πεταμένα.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
17
Σε εταιρειες οπως αυτες που ανεφερα, ειναι δυσκολο να βρεις κριτικες.
Ειδικα electrolux, whirlpool και gorenje.
 




Μηνύματα
562
Reaction score
590
Την Whirlpool πάντα την προσπερνούσα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Αν δω ταμπελάκι Made in the USA θα σταθώ με σεβασμό. Πού ξέρεις; Μπορεί να κουβαλά κάτι από το ένδοξο παρελθόν των αμερικάνικων λευκών συσκευών.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447

Δεν ανήκε ποτέ σε άλλη εταιρεία (το αντίθετο) και είναι τεράστια. Για τα λευκά προϊόντα δεν έχω άποψη όμως, είχαμε μόνο 4-5 σκυλιά Amana air conditioners όταν ήμουν μικρός και λίγα τέλεια KitchenAid.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έχω εδώ και 24 χρόνια ένα ψυγείο μεγάλο δίπορτο Philips Whirlpool και δεν έχω παράπονο, ως τώρα λειτουργεί κανονικά.
Πήρα πριν μερικά χρόνια πλυντήριο Whirlpool και το έφτιαξα μόνος μου, αλλιώς θα ήταν για πέταμα, εντελώς.
Φτιαγμένο να δουλεύει για 2 χρόνια και μετά να το πετάξεις.
Να θυμίσω:

Όταν ψάχνω κάτι, πάντα δίνω σημασία στις κριτικές στον σκρουτζ από χρήστες και ας είναι πολλές φορές μερικές γνώμες αντικρουόμενες.
Αλλά ακριβώς εκεί είναι που πρέπει να "διαβάσεις" και να κρίνεις.
Π.χ. όλοι γράφουν για κάποιο πλυντήριο ότι είναι αθόρυβο και γράφει ένας μ@λάκας ότι χαλάει τον κόσμο και χοροπηδάει.
Είναι σίγουρο ότι δεν έβγαλε τις μπάρες ασφαλείας που δένουν τον κάδο για την μεταφορά και πρέπει να αφαιρεθούν.

Επίσης πρέπει να δίνουμε προσοχή στην υποστήριξη της αντιπροσωπείας.
Σε μερικές μάρκες η αντιπροσωπεία είναι ανύπαρκτη με μηδέν υποστήριξη και ανταλλακτικά.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Υποστήριξη όχι απλά γενικά, αλλά στην περιοχή σου.

Οι εστίες δεν έχουν σοβαρή διαφορά απόδοσης απο μάρκα σε μάρκα. Αν μπορείς διάλεξε επαγωγικές ειναι απίστευτα πιο γρήγορες και δυνατές, μα θέλουν ειδικά σκεύη.

Στους φούρνους αντίθετα υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Οι επαγωγικές εστίες της Teka που εχω ειναι αστέρια. Αλλα ο φούρνος παρα τα καλούδια του (ξεχωριστό χώρο να ψήνεις πίτσα σε πλάκα) δεν έχει καθολου καλή απόδοση.

Όσο για το Made in USA,σιγά μην το δεις πουθενά.Εδω η LG φτιάχνει πια στην Πολωνία ακομα και στην Τουρκία. Πρέπει να εχω από τα τελευταία Mae in Korea.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
17
Ευχαριστω! Γενικα οι κριτικες ειναι σχετικα διφορουμενες σχεδον σε ολα, διοτι ως συνηθως πιο ευκολα θα μπει καποιος να σημειωσει τα μειονεκτηματα/προβληματα, παρα αυτος που του εχει βγει σωστο το προιον.
Το ξερω ρε παιδια, οτι το "made in" ειναι τελειως μαυρο κουτι πλεον.

Σας βαζω 7 μηχανακια απο φθηνο προς ακριβο, και πειτε καμια αποψη. Τα χαρακτηριστικα που ψαχνω ειναι ομοια σε ολους αυτους τους φουρνους. Οποτε τιθεται θεμα αξιοπιστιας-αντοχης στον χρονο.

Whirlpool AKZ9 6270 IX Φούρνος άνω Πάγκου 73lt χωρίς Εστίες - Skroutz.gr
Electrolux EOD6P71X Φούρνος άνω Πάγκου 72lt χωρίς Εστίες - Skroutz.gr
Whirlpool W7 OM4 4S1 P BL Φούρνος άνω Πάγκου 73lt χωρίς Εστίες - Skroutz.gr
Pitsos PH27M60X0 Φούρνος άνω Πάγκου 71lt χωρίς Εστίες - Skroutz.gr
Siemens HB578A0S6 Φούρνος άνω Πάγκου 71lt χωρίς Εστίες - Skroutz.gr
Gorenje BPSAX6747A08BGWI Φούρνος άνω Πάγκου 77lt χωρίς Εστίες - Skroutz.gr
Neff B27CR22G0 Φούρνος άνω Πάγκου 71lt χωρίς Εστίες - Skroutz.gr
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Πίτσος - Μπος - Ζήμενς είναι το ίδιο και Τούρκικa. Όπως έχω ξαναγράψει, αν είναι να πληρώνω τους Γερμανούς για Τούρκικο, ας πάρω αυθεντικό τούρκικο: Beko - Blomberg (η ίδια εταιρία είναι, αλλά η δεύτερη φίρμα έχει ψιλοδιαφορές και μεγαλύτερη εγγύηση). Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται από μακροχρόνια υποστήριξη με την τούρκικη εταιρία, προς το παρόν όμως δεν έχω κανένα σοβαρό πρόβλημα. Το στεγνωτήριο κοντεύει τη δεκαετία με μόνο ένα προβληματάκι με τον αισθητήρα της πόρτας, καμιά φορά μόλις αρχίζει η κίνηση λέει ότι είναι ανοιχτή. Την ανοίγεις, την ξανακλείνεις και είναι ΟΚ. Δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω. Το πλυντήριο πιάτων έχει κλείσει τετραετία, και τώρα πρέπει να αλλάξω το κάτω λάστιχο της πόρτας γιατί έχει αρχίσει να κόβεται. Πήρα και για τη μάνα μου εστίες και φούρνο. Η ίδια μαγειρεύει ελάχιστα, αλλά η γυναίκα μου λέει ότι είναι το ανάποδο από τον Teka μας: στον Teka το φαγητό δεν λέει να ψηθεί και κυρίως δεν ροδίζει με τίποτα, ενώ στον Blomberg πρέπει να προσέξεις μην το κάψεις. Η Neff ανήκει κι αυτή πια στο γκρουπ της Bose, αλλά δυο-τρεις γνωστές που έχουν Neff (και μαγειρεύουν, όχι μόνο για φιγούρα) λένε τα καλύτερα για τους φούρνους. Σε ένα νοικιάρικο έβαλα Zanussi, και δεν είχα παράπονα 5 χρόνια τώρα.

Αλλά για εστίες πάρε επαγωγικές. Η δικιά μου είναι πιο γρήγορη κι από τον βραστήρα να θες νερό!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Πίτσος - Μπος - Ζήμενς είναι το ίδιο και Τούρκικa.
όχι.

ούτε ίδια ούτε όλα τούρκικα.
η εταιρία έχει αγοράσει εργοστάσια σε διάφορα μέρη της Ευρώπης και ανάλογα το προιόν η χώρα προέλευσης ποικίλει.
τα πολύ φθηνά πιθανότητα γίνονται τουρκία.
έχω πάρει πρόσφατα φούρνο siemens από πολωνια και εστίες ακτινοβολίας από γερμανία.
πλυντήριο και στεγνωτήριο bosch (το πιο ακριβό κομμάτι της σειράς) και αυτά γερμανικά.
siemens είναι ποιοτικότερες κατασκευές , σε αντίστοιχα μοντέλα χρησιμοποιούν κάπως καλύτερα υλικά ή έχουν κάτι παραπάνω (πχ παχύτερο ασφαλτόπανο για απόσβεστικό , περισσότερο μονωτικό για θόρυβο ή θερμομόνωση κλπ)
τα bosch είναι ελαφρώς υποδεέστερα και φθηνότερα, τα πίτσος ήταν ένα από τα τοπικά εργοστάσια που αγόρασε ο όμιλος για την παραγωγή και εσκεμμένα κρατημένα σε χαμηλότερο επίπεδο.

γενικά ο όμιλος δεν παράγει δικά του προιόντα, αγοράζει παραγωγές από εργοστάσια και τις φέρνει στα μέτρα του. ακριβώς το ίδιο ισχύει και στα εργαλεία bosch και εκεί γίνεται ο κακός χαμός γιατί τα δράπανα τα μπλε πχ μπορεί να βγαίνουν πολύ καλά, αλλά οι γωνιακοί τροχοί που είναι από άλλο εργοστάσιο να είναι γτπ.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Την παραγωγή της Πίτσος στην Ελλάδα ουσιαστικά την συνεχίζει η Πυραμίς.

Δεν εννοούσα ότι είναι ίδια όλα τα μοντέλα της BSP, εννοούσα ότι είναι η ίδια εταιρία. Πάντως όταν κοιτούσα για πλυντήριο πιάτων (που τα έφτυσε το Bosch και τελικά πήρα Blomberg) τα τούρκικα Bosch φαίνονταν καλύτερα από τα πολωνέζικα σε κατασκευή.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μετά από φούρνο/εστίες Neff πέρασα σε Siemens εδώ και μια δεκαετία. Πέρα από τα led με τα νούμερα της έντασης των εστιών, που έχουν μισοκαεί (βλέπεις όμως την ένταση στους περιστροφικούς διακόπτες) δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.

Α, και ένας καμένος θερμικός ρελές, από υπαιτιότητα της ΔΕΗ.

Οι Siemens τότε ήταν made in Germany και η σημερινή τους εμφάνιση σαν καινούρια.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
17
ψυγειο παιδια, ειναι καλυτερα ενα κλασσικο διπορτο-ψυγειοκαταψυκτης 70εκ πλατος?
Ψυγεία 70 cm πλάτος - Skroutz.gr

ή καλυτερα ντουλαπα με πλατος 90εκ?
Ψυγεία Ντουλάπες - Skroutz.gr

Σαφως και η ντουλαπα υπερεχει σε ογκο (πολυ περισσοτερα λιτρα) αλλα δεν ξερω αν ειναι βολικο σε ψυξη και καταψυξη, επειδη εχει μικρο πλατος σε καθε τμημα. (ειδικα η καταψυξη)

ΥΓ. αυτα τα μαραφετια για νερο-παγο κλπ δεν με ενδιαφερουν. Αξιοπιστια και χαμηλος θορυβος ειναι τα βασικα.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Εγώ έχω ντουλάπα, αλλά έχεις δίκιο για το στενό πλάτος της κατάψυξης. Αν θέλεις να βάλεις ας πούμε μέσα ένα ταψί παστίτσιο έτοιμο να το μαγειρέψεις όταν έρθουν η παρέα των παιδιών, απλά δεν χωράει.

Δες κάτι ακόμα αφού στοχεύεις τόσο ψηλά. Η συντήρηση να έχει συρτάρια με δυνατότητα επιλογής θερμοκρασίας, ή τουλάχιστον με διαφορετικές θερμοκρασίες (κρέατα - λαχανικά). Η Samsung έχει σε μερικά μοντέλα τη δυνατότητα να μετατρέψεις την κατάψυξη σε συντήρηση.

Για χαμηλό θόρυβο δες τους γραμμικούς κινητήρες στους συμπιεστές. Πρωτοέβαλε η LG, αλλά τώρα έχουν κι άλλοι.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Όλα αυτα αναγραφουν τον ογκο σε ψυξη και καταψυξη
Τα libherr ειναι απο τα πιο αθορυβα ......και ακριβα !
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
ψυγειο παιδια, ειναι καλυτερα ενα κλασσικο διπορτο-ψυγειοκαταψυκτης 70εκ πλατος?
Ψυγεία 70 cm πλάτος - Skroutz.gr

ή καλυτερα ντουλαπα με πλατος 90εκ?
Γιατί όμως βάζεις το δίλημμα κλασικό 70αρι ή ντουλάπα 90αρι;

Εγώ έχω κλασικό δίπορτο 85cm και είναι πάρα πολύ βολικό.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
17
ευχαριστω για τις αποψεις! μαλλον μου ειναι αχρειαστη ολη αυτη η χωρητικοτητα των ντουλαπων, οποτε μαλλον με βλεπω για αυτο
Siemens KG49NAXDP Ψυγειοκαταψύκτης 438lt NoFrost Υ203xΠ70εκ. - Skroutz.gr

ευελπιστω η siemens να εχει λιγη απο την ποιοτητα του παρελθοντος.

Αν εχει γραμμικο συμπιεστη δεν εχω καταφερει να βρω κατι.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top