ηχεια για τον yamaha a-s2000

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ερωτημα προς παντα κατεχοντα γνωση και εμπειρια ,με ποια ηχεια
<ματσαρει> ο ανωτερω ενισχυτης εκτος απο τα <δικα >του soavo-1με τα οποια ομολογουμενως ταιριαζει απολυτα !! σημειωτεον οτι ο ενισχυτης ζυγιζει 23 κιλα και δεν ειναι καθολου ευκολο να μετακινηθει για ακροασεις και πειραματισμους ,θα ηθελα γνωμες απο οσους εχουν τουλαχιστον εμπειρια η γνωση,για να βοηθησουμε φιλο να διαλεξει σωστο ηχειο.
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
θα βοηθούσε αν έδινες πληροφορίες όπως διαστάσεις χώρου και είδος μουσικής...
Ο χωρος σαλονι 3.5χ4 μ το συστημα τοποθετημενο στον μικρο αξωνα μουσικη 50-50 κλασσικη -ροκ ο δε yamaha τερας ρευματων
δυναμης οδηγησης .
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
2.912
βρίσκω τα soavo ηχητικά και αισθητικά άπαιχτα για την τιμή τους

αν έβγαιναν και σε χρώμα "καρυδιά" θα τα έπερνα αλλά λόγω συζήγου πήγα αλλού!!!!!!!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: ηχεια για τον yamaha a-s2000

Τα soavo σε ποια τιμη βγαινουν στα μαγαζια?
Το μπατζετ ποσο ειναι?
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
βρίσκω τα soavo ηχητικά και αισθητικά άπαιχτα για την τιμή τους

αν έβγαιναν και σε χρώμα "καρυδιά" θα τα έπερνα αλλά λόγω συζήγου πήγα αλλού!!!!!!!!
εχεις δικιο και εγω στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα και απορω μαλιστα πως και οι ριβιουερς του δινουν μονο 4αστερια στις κριτικες

(καταλαβαινεις που ενοοω) ,ιδιως δε σε συνδιασμο με τον ιδιο τον yamaha αποδιδουν φανταστικα !
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: ηχεια για τον yamaha a-s2000

Σκεφτηκα να προτεινω καποια ηχεια που μ αρεσουν πολυ στο ακουσμα τους αλλα βγαινουν ακριβοτερα.
http://www.jbl.com/home/products/pr...e=ENG&Country=ES&Region=EUROPE&cat=CLA&ser=LS
Γυρω στα 2 χιλιαρικα στα μαγαζια.
Υπαρχουν και προς ακροαση.
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
2.912
τα soavo και jbl είναι πολύ ευέλικτα μουσικά

ακούς από thrash και σκυλάδικα μέχρι ηλεκτρονική και jazz !!!!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
τα soavo και jbl είναι πολύ ευέλικτα μουσικά

ακούς από thrash και σκυλάδικα μέχρι ηλεκτρονική και jazz !!!!
Και εγω πιστευω οτι τα soavo εαν δεν ηταν yamaha οπως και ο ενισχυτης θα κοστιζαν αρκετα ακριβοτερα ισως και 2000.
σε αυτην την κατηγορια η yamaha δινει πολυ περισσοτερα απο οτι στοιχιζουν τα προιοντα της!!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Τελικα εχω την εντυπωση οτι η καλυτερη λυση για ηχεια που να συνοδευουν τον yamaha s2000 ειναι τα <δικα του> soavo-1
απο οτι διαβαζω εδω και απο προσωπικη γνωμη τουλαχιστον οσον αφορα το badget γυρω στα 1500 ευρω.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Έχω την εντύπωση ότι ο χώρος σου (14 τ.μ. είναι καλά κατάλαβα?) είναι ίσως μικρός για τα Soavo δαπέδου. Αν κοίταζες τα βάσης μπορεί να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Υπάρχουν πολύ καλά ηχεία βάσης σε αυτά τα χρήματα. Τα Sonus Faber Concentrino Domus για παράδειγμα νομίζω ότι είναι κάπου εκεί και συμπεριλαμβάνονται και οι βάσεις.

http://www.hometheatermag.com/floorloudspeakers/106sonus/
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Έχω την εντύπωση ότι ο χώρος σου (14 τ.μ. είναι καλά κατάλαβα?) είναι ίσως μικρός για τα Soavo δαπέδου. Αν κοίταζες τα βάσης μπορεί να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Υπάρχουν πολύ καλά ηχεία βάσης σε αυτά τα χρήματα. Τα Sonus Faber Concentrino Domus για παράδειγμα νομίζω ότι είναι κάπου εκεί και συμπεριλαμβάνονται και οι βάσεις.

http://www.hometheatermag.com/floorloudspeakers/106sonus/
εχω σκεφτει φιλε μου και αυτη την περιπτωση ,δηλαδη ηχεια βασης με προβληματιζει ομως το θεμα εδω και πολυ καιρο το θεμα <βαθυ χαμηλο> γιατι και εγω και ο φιλος για τον οποιο ενδιαφερωμαι (με
ακριβως τον ιδιο χωρο ) ειμαστε και λατρεις του πολυ χαμηλου πραγμα το οποιο δεν νομιζω να μου το παρεχει το οποιοδηποτε ηχειο βασης , με αποτελεσμα εωας σημερα και εγω ο ιδιος να χρησιμοποιω δυο ζευγη ηχειων για να καλυπτω τις αναγκες μου παραλληλα με τα δαπεδου και ενα ζευγαρι μινι μονιτορ βασης.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
και για να ειμαι πιο σαφης ζηταω πλεον ενα ηχειο το οποιο να συνδιαζει - αμεσοτητα, μεσαιες καπως <ζεστες> και οχι απομακρες με αρκετο μπασο ,οχι τρελλη αναλυση ,σε λογικα βεβαια πλαισια (δεν ειπαμε και μουγγο ) και γενικα ενα ηχειο με αρκετο <ελεγχο>
και αρκετα ισσοροπημενο με οτι μπορει να σημαινει αυτο ,
εχοντας παντα υπ' οψιν το περιεργο <φαινομενο> να αποδιδει πολυ καλα ο yamaha με τα <δικα του> soavo-1 ,τωρα τι μυστικο εχουν βρει οι ιαπωνες και εχουν συνδιασει ενισχυτη με ηχεια δεν μπορω να το καταλαβω,.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.211
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top