ηχεια για το αμαξι μου βοηθεια επιλογης.

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Γεια σας επειδη μου καηκανε τα 4 ηχεια απο το αμαξι μου.. θα ειθελα να παρω καινουργια.. Πια θα μπορουσατε να μου προτεινετε;
το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 260 ευρω.

Eχω ενα opel astra του 2007
https://www.google.com/search?q=opel+astra+2007&sxsrf=ALeKk00i9biI4xK_djh DxxYi1DIUmVqMzg:1587646297913&tbm=isch&source=iu&i ctx=1&fir=HnxQ03dvKj0S_M%3A%2CVpgVHYMm-z86nM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kRk_zAcM1Q-G5fosXbdrTG2KBcLMA&sa=X&ved=2ahUKEwj2uPasy_7oAhUow 8QBHSXuCnEQ9QEwCXoECAcQJg#imgrc=HnxQ03dvKj0S_M:

Απλα δεν γνωριζω τις διαστασεις ηχειων μπρος πισω
και για radiocd.. εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/10262024/Pioneer-DEH-09BT.html#reviews

Περα απο αυτο ακουω συγκεκριμενη μουσικη , κυριως ηλεκτρονικη μουσικη..



Σκεφτομουνα να αγοραζα αυτα

Σε hertz να πηγαινα.

http://www.ixopolis.gr/products/HERTZ-DIECI-DSK-130.3-Ηχεία-αυτοκινήτου-διαιρούμενα-13-εκατοστών-διαμέτρου-120W.html για μπροστα

http://www.ixopolis.gr/products/HERTZ-ENERGY-EV%2d130.5-Woofer-αυτοκινήτου-13-εκατοστών-διαμέτρου-150W-ισχύος.html για πισω


αξιζουν;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλημέρα όλη μέρα.
Το αυτοκίνητό σου φοράει 16,5 cm εμπρός και 13 πίσω.
Θα χρειαστεί 2 ζεύγη βάσεων σαν κι αυτό https://shop.acvgmbh.de/en/Speaker-...fa-Citroën-Fiat-Opel-Peugeot---0.0-1516.html?

Στα εμπρός μεγάφωνα καλό είναι να τοποθετηθούν διαιρούμενα (με tweeter χωριστά στις εργοστασιακές θέσεις).
Προσωπικά τα πίσω δεν θα τ άλλαζα εκτός κι αν θέλεις ν ακούνε και οι πίσω επιβάτες. Πίσω λοιπόν φοράει μικρότερα μεγάφωνα, 13cm, όμως οι βάσεις του εμπορίου είναι για μεγάφωνα 12 cm!!! Άρα για πίσω πρέπει να γίνει μια μικρή μόντα για να χωρέσουν τα 13cm
Τα λινκ που έβαλες είναι 13cm για διαιρούμενα, δεν σου κάνουν. Αν σου αρέσουν σαν μεγάφωνα μπορείς να βάλεις τ αντίστοιχα σε energy 16.5cm που είναι καλύτερα των DSK για εμπρός!!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Καλημέρα όλη μέρα.
Το αυτοκίνητό σου φοράει 16,5 cm εμπρός και 13 πίσω.
Θα χρειαστεί 2 ζεύγη βάσεων σαν κι αυτό https://shop.acvgmbh.de/en/Speaker-Rings/Speaker-Rings-plastic/Speaker-rings-Ø-165mm-Alfa-Citroën-Fiat-Opel-Peugeot---0.0-1516.html?

Στα εμπρός μεγάφωνα καλό είναι να τοποθετηθούν διαιρούμενα (με tweeter χωριστά στις εργοστασιακές θέσεις).
Προσωπικά τα πίσω δεν θα τ άλλαζα εκτός κι αν θέλεις ν ακούνε και οι πίσω επιβάτες. Πίσω λοιπόν φοράει μικρότερα μεγάφωνα, 13cm, όμως οι βάσεις του εμπορίου είναι για μεγάφωνα 12 cm!!! Άρα για πίσω πρέπει να γίνει μια μικρή μόντα για να χωρέσουν τα 13cm
Τα λινκ που έβαλες είναι 13cm για διαιρούμενα, δεν σου κάνουν. Αν σου αρέσουν σαν μεγάφωνα μπορείς να βάλεις τ αντίστοιχα σε energy 16.5cm που είναι καλύτερα των DSK για εμπρός!!

οποτε πια ηχεια μ,ου προτεινεις να βαλω ,μπροστα>? και πια πισω ??

θελω να βαλω 4 ηχεια οπως σου ειπα..

Μπόρεις να μου στειλεις λινκς απο 4 ηχεια για να βαλω στο αμαξι μου;; γιατι δεν γνωριζω πια ηχεια ειναι καλα..
file μου θα παω σε μαγαζι,,δεν θα τα κανω ολα αυτα μονος μου#

Πια διαιρούμενα (με tweeter λες να βαλω μπροστα)? ,μπορεις να μου στειλεις λινκς//???

και πια να βαλω πισω? mporeis na mou steileis links me hxeia pisw΄΄///???


kai πιες μαρκες απο ηχεια ειναι καλες;'


Περα απο αυτο ακουω ηλεκτρονικη μουσικη οπως trance, house, techno.. psy trance,., jungle, deep house and etc οποτε θελω τα ηχεια να προοριζονται για την μουσικη που ακουω..

σας ειπα οτι μεχρι 260 ευρω μπορω να διαθεσω



Περα απο αυτο πως το καταλαβες οτι το αμαξι μου φοραει 16,5 cm εμπρός και 13 πίσω ;

Συνολικα για 4 ηχεια μπροστα και πισω ποσα λεφτα θα μου πανε; πανω απο 260 ευρω φιλε μου?
Περα απο αυτο ακουω συγκεκριμενη μουσικη , κυριως ηλεκτρονικη μουσικη..



Σκεφτομουνα να αγοραζα αυτα

Σε hertz να πηγαινα.

Ta hertz σαν ηχεια ειναι παρα πολυ καλα; αξιζουν; θελω να πω ειναι καταλληλα για ηλεκτρονικη μουσικη..///??? οπως trance, house, techno.. psy trance,., jungle, deep house and etc
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
2
περα απο αυτο μπορειτε να μου προτεινετε ενα μαγαζι απο την αθηνα που να εχει τα παντα απο ποικιλιες .;; θελω τα ηχεια να τα παρω απο ενα μαγαζι ,, δεν θελω τα ηχεια να τα παρω απο διαφορετικα μαγαζια) και η τοποθετηση θα γινει απο αυτους και οχι απο εμενα επειδη δεν γνωριζω




σας ειπα οτι μεχρι 260 ευρω μπορω να διαθεσω,, Δεν μπορω να διαθεσω 200 και 300 ευρω για το καθε ηχειο.. θελω να πω με 260 ευρω δεν υπαρχουν ζευγοι ;; ενα ζευγος με 2 ηχεια για μπροστα και ενα ζευγος με 2 ηχεια πισω;; θελω να πω για 4 ηχεια συνολικα μπορω να διαθεσω το πολυ μεχρι 300 ευρω, max.. παραπανω δεν με παιρνει σε χρηματικο ποσο.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Αγαπητέ ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 300€ για ηχεία και να τα οδηγείς απ την πηγή ... Με τόσα αγοράζεις αξιόλογο ενισχυτή και 2 ζεύγη μεγάφωνα τα τοποθετείς σε μαγαζί και όλο αυτό θα παίζει 10 φορές ποιοτικά και δυνατά από τα Focal σε κασετόφωνο
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Γεια τα xertz και στα χρήματα που ζητάς προτείνω αυτά
και για πίσω αυτά
Σύνολο 217 + τις βάσεις 30 και την τοποθέτηση.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
@panos230 γιατι δεν επικοινωνεις με τον @Car_Audio_Test τον Νικο που ειναι απ τους καλυτερους αν οχι η ο καλυτερος στην Ελλαδα στο car audio, απο προσωπικη μου εμπειρια, να πας απο κοντα να το συζητησετε, να σου προτεινει αν θελεις η οχι να βαλεις ενισχυτη και να τα βρειτε ολα ομορφα , μιας και ειναι πολυ ευγενικος μαλλον για να στο πει μονος του ;
;) :roflmao:
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Με τόσα αγοράζεις αξιόλογο ενισχυτή και 2 ζεύγη μεγάφωνα τα τοποθετείς σε μαγαζί
300 ευρω , ενα ενισχυτης , με τα καλωδια του, εγκατεστημενος και 4 ηχεια ΟΧΙ κατηγορηματικα ΔΕΝ παιρνεις
και αν παιρνεις θα μιλαμε για τετοια σκουπιδια που θα παει τσαμπα η εγκατασταση του ενισχυτη*

μια χαρα ειναι 300 ευρω για 2 ζευγη ηχεια στοιχειωδως της προκοπης εγκατεστημενα και επισης μια χαρα θα παιξουν με μια πηγη σαν αυτη που εχει.

* δεν ξερω ποσο απλο σας φαινεται , αλλα 4 ηχεια στο αστρα θελουν - αν εισαι σβελτος- 40 λεπτακια, ο ενισχυτης μικρουλης να χωραει κατω απο το καθισμα (δοξα το θεο μια χαρα ψηφιακοι εχουν βγει πλεον και αρκετα οικονομικοι) , τυλιγμενα τα καλωδια ολα μαζι (ηχειων/rca) περασμενα απο την κονσολα στην πηγη (για χρηση εργοστασιακης καλωδιωσης προς τις πορτες - ειπαμε γρηγορα και οικονομικα) , αντε και ενα μικρο 10αρακι ρευματος προς την μπαταρια συν γειωση στο καθισμα, ειναι ενα διωρακι γεματο (χωρις να μπει πελατης μεσα να ρωτησει, χωρις να χτυπησει τηλεφωνο και με τον πελατη να λειπει και να μην ρωταει διαφορα.
2-3 ωρες δουλεια , οποιος εγκαταστατης δεν τις χρεωσει 100 ευρω καλυτερα να το κλεισει το μαγαζι απο τωρα (αν δεν το εχει κλεισει)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: gid

Μηνύματα
271
Reaction score
127
300 ευρω , ενα ενισχυτης , με τα καλωδια του, εγκατεστημενος και 4 ηχεια ΟΧΙ κατηγορηματικα ΔΕΝ παιρνεις
και αν παιρνεις θα μιλαμε για τετοια σκουπιδια που θα παει τσαμπα η εγκατασταση του ενισχυτη.

μια χαρα ειναι 300 ευρω για 2 ζευγη ηχεια στοιχειωδως της προκοπης εγκατεστημενα και επισης μια χαρα θα παιξουν με μια πηγη σαν αυτη που εχει.
αν πιστεύεις ότι τα πιο ακριβά φοκαλ ή χερτζ θα παίξουν καλύτερά απ το κασετόφωνο του απ ότι τπτ φτηνά διαιρούμενα (jbl, pioneer, alpine κλπ ) σε συνδυασμό με έναν 4κανάλο από ίδιες εταιρίες πάω πάσο
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
300 ευρω , ενα ενισχυτης , με τα καλωδια του, εγκατεστημενος και 4 ηχεια ΟΧΙ κατηγορηματικα ΔΕΝ παιρνεις
και αν παιρνεις θα μιλαμε για τετοια σκουπιδια που θα παει τσαμπα η εγκατασταση του ενισχυτη*

μια χαρα ειναι 300 ευρω για 2 ζευγη ηχεια στοιχειωδως της προκοπης εγκατεστημενα και επισης μια χαρα θα παιξουν με μια πηγη σαν αυτη που εχει.
Ακριβώς.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
* δεν ξερω ποσο απλο σας φαινεται , αλλα 4 ηχεια στο αστρα θελουν - αν εισαι σβελτος- 40 λεπτακια, ο ενισχυτης μικρουλης να χωραει κατω απο το καθισμα (δοξα το θεο μια χαρα ψηφιακοι εχουν βγει πλεον και αρκετα οικονομικοι) , τυλιγμενα τα καλωδια ολα μαζι (ηχειων/rca) περασμενα απο την κονσολα στην πηγη (για χρηση εργοστασιακης καλωδιωσης προς τις πορτες - ειπαμε γρηγορα και οικονομικα) , αντε και ενα μικρο 10αρακι ρευματος προς την μπαταρια συν γειωση στο καθισμα, ειναι ενα διωρακι γεματο (χωρις να μπει πελατης μεσα να ρωτησει, χωρις να χτυπησει τηλεφωνο και με τον πελατη να λειπει και να μην ρωταει διαφορα.
2-3 ωρες δουλεια , οποιος εγκαταστατης δεν τις χρεωσει 100 ευρω καλυτερα να το κλεισει το μαγαζι απο τωρα (αν δεν το εχει κλεισει)
70€ χωρίς ΦΠΑ μου χρέωσε με δικά του καλώδια (3 ζεύγη rca και για τα μεγάφωνα ) τροφοδοσίας ήταν δικό μου για έναν 5-κανάλο που οδηγούσε sub, woofer, tweeter σε i10
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Καλησπέρα, εγώ έχω μπροστά τα Focal 165 AS και για την τιμή τους είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Δεν ξέρω αν θα έδινα επιπλέον χρήματα για να βάλω και πίσω ηχεία ή θα προτιμούσα να τα δώσω για να έχω οτι καλύτερο μπορώ στις μπροστινές θέσεις.
Σίγουρα παίζει ρόλο και η πηγή που έχεις. Είχα πηγή των 100€ και άλλαξα σε πηγή των 180€ και η διαφορά στην ποιότητα ήταν μεγάλη.
Αλλά αφού υπάρχει άνθρωπος εδώ στο φόρουμ που είναι εξειδικευμένος ας μιλήσεις καλύτερα μαζί του για να σου δώσει μια ολοκληρωμένη λύση.
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Ο νικ μου προτεινε αυτα και για μπροστα και πισω στο αμαξι..

απλα εχω ακουσει οτι τα Ηερτζ παιζουν παρα πολυ αλλα ειδικα οταν καπιος ακουει ηλεκτρονικη μουσικη..
πχ τα focal ειναι σε αλλα μονοπατια πχ rock ktl..
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ο νικ μου προτεινε αυτα και για μπροστα και πισω στο αμαξι..

απλα εχω ακουσει οτι τα Ηερτζ παιζουν παρα πολυ αλλα ειδικα οταν καπιος ακουει ηλεκτρονικη μουσικη..
πχ τα focal ειναι σε αλλα μονοπατια πχ rock ktl..
πήγαινέ σε ένα μαγαζί και ζήτα να ακούσεις hertz, focal, eton, morel κλπ ακριβά μεγάφωνα που έχει από πηγή σου τουλαχ σε μίση έντασή και άνω και έπειτα ένα φτηνό διαιρούμενο σετ παρέα με ενισχυτή στην ίδια επιλογή έντασής και ότι σ αρέσει πιο πολύ πάρε
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
70€ χωρίς ΦΠΑ μου χρέωσε με δικά του καλώδια (3 ζεύγη rca και για τα μεγάφωνα ) τροφοδοσίας ήταν δικό μου για έναν 5-κανάλο που οδηγούσε sub, woofer, tweeter σε i10
Άρα με άλλα 230 θα πάρεις δύο ζευγάρια μεγάφωνα και ενισχυτή;
Ναι σκουπίδια θα πάρεις δεδομένο .
Υπό αυτές τις συνθήκες δύο ζευγάρια των 130 ευρώ με το πιονερακι θα παίξουν καλύτερα.
Μέχρι και στοίχημα βάζω.
 


Μηνύματα
271
Reaction score
127
Άρα με άλλα 230 θα πάρεις δύο ζευγάρια μεγάφωνα και ενισχυτή;
Ναι σκουπίδια θα πάρεις δεδομένο .
Υπό αυτές τις συνθήκες δύο ζευγάρια των 130 ευρώ με το πιονερακι θα παίξουν καλύτερα.
Μέχρι και στοίχημα βάζω.
δεν έχουν όλοι αφτιά και λεφτά για brax κανουν την δουλεία και το κέφι με τα σκουπίδια
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
πήγαινέ σε ένα μαγαζί και ζήτα να ακούσεις hertz, focal, eton, morel κλπ ακριβά μεγάφωνα που έχει από πηγή σου τουλαχ σε μίση έντασή και άνω και έπειτα ένα φτηνό διαιρούμενο σετ παρέα με ενισχυτή στην ίδια επιλογή έντασής και ότι σ αρέσει πιο πολύ πάρε
Δεν προτείνω έτσι γιούρια μεγάφωνα, για να το κάνω θα πρέπει να γνωρίζω τι θέλει ο ενδιαφερόμενος και απλά να τον ενημερώσω πως αναπαράγει τον ήχο το κάθε focal, hertz, eton, morel κλπ.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
δεν έχουν όλοι αφτιά και λεφτά για brax κανουν την δουλεία και το κέφι με τα σκουπίδια
Δεν είναι τέθηκε θέμα αν έχεις λεφτά για brax
Τέθηκε θέμα αν τα 300 ευρώ είναι καλύτερα αξιοποιήσιμα σαν 2 ζευγάρια ηχείων η 2 ζευγάρια ηχείων και ενας ενισχυτής.
Κατηγορηματικά σε αυτα τα λεφτά η πρώτη περίπτωση παίζει καλύτερα με λιγότερους συμβιβασμούς.
Να μιλάγαμε για 600 να το συζητήσουμε αλλά με 300 δεν παίζει με τίποτα όμως.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δεν είναι τέθηκε θέμα αν έχεις λεφτά για brax
Τέθηκε θέμα αν τα 300 ευρώ είναι καλύτερα αξιοποιήσιμα σαν 2 ζευγάρια ηχείων η 2 ζευγάρια ηχείων και ενας ενισχυτής.
Κατηγορηματικά σε αυτα τα λεφτά η πρώτη περίπτωση παίζει καλύτερα με λιγότερους συμβιβασμούς.
Να μιλάγαμε για 600 να το συζητήσουμε αλλά με 300 δεν παίζει με τίποτα όμως.
αυτά είναι γούστα προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ τέτοια μλκια να σκάσω 300€ για ηχεία και να τα πετάξω πάνω στο κασετόφωνο lol ... άλλωστε και πρωτινά στον ts να πάει και να επιλέξει με δικά του αφτιά τι του αρέσει περισσότερο ακριβά μεγάφωνα + κασετόφωνο του vs φτηνά μεγάφωνα από ενισχυτή
Δεν προτείνω έτσι γιούρια μεγάφωνα, για να το κάνω θα πρέπει να γνωρίζω τι θέλει ο ενδιαφερόμενος και απλά να τον ενημερώσω πως αναπαράγει τον ήχο το κάθε focal, hertz, eton, morel κλπ.
το τι θα πεις εσύ εγώ ή ο γείτονάς δεν μετράει ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται τον ήχο διαφορετικά η καλύτερή λύση όπως λέω και από πάνω είναι δοκιμή αν είναι και μέσα στο αυτοκίνητο του ακόμα κκλτρα:)
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top