ηχοαποροφητική κουρτίνα?


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Thomann

Έχει μερικές που φαίνονται καλές ο μπαρμπα - Θωμάς. Γράφουν βάρος ανά τετραγωνικό μέτρο, οπότε αναλόγα πάει η απορρόφηση και ... η τιμή :tongue:!
Πλεονέκτημα η δυνατότητα δοκιμής και επιστροφής.... Αν δεν αξίζει τη διαφορά, την ξαποστέλνεις πίσω αντί να σου μείνει ακριβό σφουγγαρόπανο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Δες αυτό το thread.

Περιλαμβάνει διάφορες προτάσεις, μεταξύ των οποίων και αυτό το κατάστημα:

που λογικά θα αγοράσω κι εγώ μια μέσα στο επόμενο διάστημα.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Περιλαμβάνει διάφορες προτάσεις, μεταξύ των οποίων και αυτό το κατάστημα:

που λογικά θα αγοράσω κι εγώ μια μέσα στο επόμενο διάστημα.
Tελικά πήρες από εκεί?

Έψαχνα γενικά λύσεις για ακουστικές κουρτίνες και αν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό και καλό από Hofa. Βλέπω το thread εδώ και στέλνω ενα mail στο τύπο, τι προτείνει για την συγκεκριμένη εφαρμογή. Απαντάει, μια χαρά και τον ρωτάω, παίζει κάνα διάγραμμα db/συχνότητας να ξέρω τι να περιμένω? Μου λέει όχι. Οκ του λέω υπάρχουν άλλα δεδομένα, κάτι τέλος πάντων?? Και μου απαντάει αυτό:

We only have our own measurements but I cannot publish them.
:rofl: :rofl: :rofl:

Ποιος λογικός άνθρωπος θα πάρει κάτι από εκεί?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Tελικά πήρες από εκεί?
Όχι, δεν πήρα τελικά. Γενικά εννοώ.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, είναι μόνο για πιο "χαλαρές" περιπτώσεις (να κόβει κάτι), όχι αν θες πολύ συγκεκριμένη συμπεριφορά.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
(να κόβει κάτι)
Δηλαδή? Τι κάτι? Υπάρχει κάποια ένδειξη για αυτό το κάτι? Τι και πόσο δηλαδή?

Όχι τίποτα άλλο δηλαδή αλλά πας στον μαν στην Αγ.Βαρβάρα να σου κόψει κανα ρετάλι, και αυτό 'κάτι' θα κόβει. Τα γράφω τώρα και γελάω.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Εγώ όταν έψαχνα, παραλίγω να καραφλιάσω από τις τιμές.
Και εγώ καράφλιασα. Ευτυχώς που δεν έχω τρίχες στο κεφάλι μου.

1350 ευρώ θέλει η Ηofa μόνο για τις κουρτίνες για τον χώρο μου. 10 μέτρα κουρτίνα για να καλυφθούν 5 μέτρα τζαμαρίας. Που να μπουν μηχανισμοί, μοτέρ κτλπ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Που να μπουν μηχανισμοί, μοτέρ κτλπ.
α όχι τσαπατσουλιές κ μερεμέτια....
ή όλα μπαίνουν μαζί ή τίποτα...κ μάλιστα πρέπει κ από την ίδια εταιρία :biggrin:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν γινεται να υπολογιστει ο βαθμος απορροφηφης λογω πολλων ασταθμιτων παραγοντων(διαστασεις, θεση κλπ)
Οσο ποιο βαρια τοσο ποιο ευρεια απορροφηση πετυχαινει ,που παντα ειναι καλο ,οπως και να εχει ακομη εαν αισθητικα δεν αρεσουν η σας φαινεται ακριβη ψαχτε κατι ομορφο ,προσιτο και βαρυ...
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Δεν γινεται να υπολογιστει ο βαθμος απορροφηφης λογω πολλων ασταθμιτων παραγοντων(διαστασεις, θεση κλπ)
Οσο ποιο βαρια τοσο ποιο ευρεια απορροφηση πετυχαινει ,που παντα ειναι καλο ,οπως και να εχει ακομη εαν αισθητικα δεν αρεσουν η σας φαινεται ακριβη ψαχτε κατι ομορφο ,προσιτο και βαρυ...
Χθες μίλαγα με τον κολλητό μου που θέλει και αυτός κουρτίνα. Η οικογένεια του ασχολείται με υφάσματα και είχα την ιδέα να δοκιμάσουμε κανένα (δείγμα, μικρό κομμάτι) να δούμε τι συμβαίνει. Μπορούμε να πάρουμε ένα μικρό κουρτινόξυλο και να φτιάξουμε μια μικρή αυτοσχέδια κουρτίνα, με τρύπες στο ύφασμα για την ράγα για να έχει πτυχώσεις. Προφανώς για αρχή θα δοκιμασουμε τα πιο μπουρδελέ (βαριά, βελουτέ κτλπ).

Τι μεθοδολογία θα μπορούσε να ακολουθηθεί για κάτι τέτοιο? Σαν διάταξη προφανώς σκέφτομαι πηγή από μπροστά κουρτίνα και πίσω από την κουρτίνα ένα UMIK. Κάποιος που ξέρει το REW καλύτερα από μένα (μάλλον το μισό φόρουμ) μπορεί αν προτείνει κάποια μέτρηση? Sweeps δεν νομίζω να παίζουν γιατί θα ψάχνει επίπεδα και θα πρέπει να υπάρχει και κάποια μέτρηση χωρίς κανένα υλικό? Pink Random?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top