ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

Μηνύματα
5
Reaction score
0
καλησπέρα σε όλους.έχω ένα πρόβλημα και ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε.μένω σε ένα διάμερισμα και οι γείτονες από πάνω μου κάνουν αρκετή φασαρία.υπάρχει κάποια λύση ηχομόνωσης που να μπορώ να εφραμόσω στο διαμέρισμά μου έτσι ώστε να μην με ενοχλούν?εφαρμόζεται σε ένα δωματίο η σε όλο το σπίτι?πόσο περίπου στοιχίζει?σας ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
1.191
Reaction score
103
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχχαχχαχαχχαχαχχααχχαχαχαχαχα
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876

οταν πεφτουν για υπνο , κολλας ενα χοντρο ξυλο στο πατωμα, και ανοιγεις τρυπες στο ξυλο.
Δεν φανταζεσαι τι θορυβο τους περνας ........................
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας,αλλά δεν νομίζω να τις ακολουθήσω.θα με βοηθούσατε περισσότερο με προτάσεις για ηχομόνωση του χώρου...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

αν είναι από πάνω σου, θα πρέπει να κάνεις ψευδοροφή με ηχομονωτική γυψοσανίδα, και από πίσω από τη γυψοσανίδα να βάλεις μπόλικο ηχομονωτικό υλικό, όπως ο πετροβάμβακας. Επίσης, φύλλα μολύβδου για πιο χαμηλές συχνότητες, αλλά το βάρος τους είναι απίστευτο και νομίζω πως μόνο ο πετροβάμβακας θα σου φτάσει.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

έχω το ίδιο πρόβλημα, μετά απο απειλές με εξώδικα και τα λοιπά σταματάνε για καμμιά εβδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Κατάλαβα οτι οι απειλές τέτοιου τύπου πιάνουν τόπο μόνο σε ανθρώπους και όχι σε ΖΩΑ με σκ@τόπαιδα σαν τους ίδιους.
Βρήκα όμως άξαφνα την λύση μετά απο προτροπές φίλων και θα την ακολουθήσω όπου να' ναι για να μην πάω φυλακή για τα ΖΩΑ δεν το αξίζουν....

Η λύση είναι ..........μαιζονετα με ενοίκιο μακριά απο κάφρους!!!!!
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

Αρη,τι σου φταινε τα ζωα και τα βριζεις; ε;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

ο πετροβάμβακας καλύπτει θορύβους από χτυπήματα ή είναι καλός για να καλύπτει θόρυβο από μουσική?
επίσης πόσα εκατοστά περίπου χρείαζεται να"κοντύνει" το ταβάνι και πόσο περίπου στοιχίζει?ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

ο πετροβάμβακας μαζί με την ηχομονωτική γυψοσανίδα θα καλύψει πλήρως μουσική και φωνές, αλλά όχι πλήρως τις χαμηλές συχνότητες από ένα κρουστικό ήχο (χτύπημα που λες). Αλλά μόνο οι "χαμηλές" σκέτες, δεν ενοχλούν, άσε που θα πέσει η έντασή τους. Για να κόψεις εντελώς και τις χαμηλές, θες μολύβι, αλλά άστο, διότι μπλέκει πολύ η εγκατάσταση (θα πρέπει να είναι "αιωρούμενο" κι όχι "καρφωτό" στο ταβάνι σου, αλλά και γιατί οι χαμηλές συχνότητες θα συνεχίζουν να "ταξιδεύουν" στο χώρο σου από τοίχους από μπετό ή κολώνες, και δε γίνεται να ηχομονώσεις κάθε τοίχο και κάθε κολώνα...

Το ταβάνι, επειδή είναι από μπετό, αποτελεί καλό αγωγό του ήχου. Ομοίως και οι κολώνες της οικοδομής, και οι τοίχοι από μπετό.

δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά αυτά που σου προτείνω, ρώτα τιμή σε γυψοσανιδά, απλά πες του πως θες γυψοσανίδα ηχοαπορρόφησης, που είναι ειδική, κι όχι την απλή γυψοσανίδα. Νομίζω πως για κάλυψη όλων των ταβανιών σε 100 τμ σπίτι δε θα φτάσεις τα 4 χιλιάρικα, αλλά ρώτα κάποιον επαγγελματία για να πάρεις τιμή, δε πολυθυμάμαι τα κοστολόγια.

δε χρειάζεται να χαμηλώσει ιδιαίτερα το ταβάνι σου. Για τη γυψοσανίδα το μίνιμουμ είναι 2,5-5 cm, ανάλογα με τις βάσεις, ενώ για πετροβάμβακα θα έλεγα να αφήσεις ένα κενό 15-20cm ώστε να τοποθετηθούν 2 "φύλλα" χοντρού πετροβάμβακα. Αν νομίζεις πως δε σε "παίρνει" να κατεβάσεις 20cm το ταβάνι, υπολόγισε το μισό ώστε να βάλεις 1 "φύλλο" πετροβάμβακα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

εγω δεν θα χαλαγα σε καμμια περιπτωση λεφτα για να καλυψω τα βιτσια του <αλλου> , αστυνομια, θορυβο οταν κοιμονται, και και και,
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Re: Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

εγω δεν θα χαλαγα σε καμμια περιπτωση λεφτα για να καλυψω τα βιτσια του <αλλου> , αστυνομια, θορυβο οταν κοιμονται, και και και,
Συμφωνω,εκτος αν το δεις κ σαν αναβαθμιση του χωρου σου , μαζι με την ηχομονωτικη γυψοσανιδα _+κρυφος φωτισμος +σποτακια, αλλα το κοστος δεν ειναι λιγο
Ενας γνωστος μου παντως που τον ενοχλουσαν οι αποπανω σε μεζονετα το πουλησε(δανειο ειχε παρει)εβαλε κ αλλα λ7 κ πηγε αλλου!
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

Κατά αρχήν φίλε κοιτάζουμε αν το σπίτι είναι δικό σου ή μένεις με ενοίκιο….
Γιατί άμα μένεις με ενοίκιο φυσικά δεν συμφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η όλη κατασκευή και απλά σηκώνεσαι και φεύγεις…
Σε περίπτωση που είναι δικό σου θα πρέπει να βάλεις πετρομβαμβακα των 5 cm και των 3 cm ΣΤΑΥΡΩΤΑ με κάποια φυσικά ψευδοροφή. Μπορείς να βάλεις και 5 cm και 5 cm το ίδιο σταυρωτά για καλύτερα αποτελέσματα…
Μιλάμε περίπου στα 12-15 cm περίπου θα σου πάρει και φυσικά θα πρέπει να κατεβάσεις πιο κάτω το καλώδιο του φωτιστικού σου…
Είναι μια καλή λύση, αλλά ακριβή και σχετικά χρονοβόρα και φυσικά άμα δεν είναι δικό σου δεν σε συμφέρει με ΤΙΠΟΤΑ!!!!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

δικό μου είναι το σπιίτι γιαυτό το σκέφτομαι.πόσο στοιχίζει περίπου αυτό που λες και πόσο χρονοβόρο είναι?επίσης σε τι είδους μηχανικό πρέπει να απευθυνθώ?
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

Κατά αρχήν κοιτάζουμε αν έχουμε κανένα γνωστό συγγενή η φίλο πρακτικό μηχανικό (δηλαδή μάστορα που πιάνουν τα χέρια του σε όλους τους τομείς) αν έχουμε τον φωνάζουμε και του λέμε το θεμα που έχουμε… αν όχι μπορούμε να ρωτήσουμε από εκεί που πουλάνε μονωτικά υλικά για κανέναν μάστορα. Συνήθως τα μαγαζιά αυτά έχουν πελάτες πολλούς μαστόρους που σίγουρα θα ξέρουν κάποιο τηλέφωνο. Αλλιώς λήγουμε σε αλουμινά (θα χρειαστεί λίγο για να μπουν υποδοχές για να καθίσει η γυψοσανιδα η ότι διακοσμητικό βάλουμε για οροφή και φυσικά πάνω από την γυψοσανιδα ο πετροβαμβακας ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΥΡΩΤΑ.
Μια άλλη λύση πιο ακριβή αλλά με άριστα αποτελέσματα είναι να πας σε αυτούς που κάνουν ανακατασκευές (καταστημάτων, κατοικιών, ψευδοροφές) όλοι τα κάνουν και σου τα φτιάχνουν αυτοί όπως ακριβώς θελεις δίχως άγχος και φόβους για το αισθητικό αποτέλεσμα.
Δεν ξέρω από τιμές σίγουρα τα έγραψα κατά κατηγόρια από το φτηνό σε ακριβό με την πρωτη κατηγόρια τον γνωστό θα υπάρχει και η δική σου βοήθεια στην όλη κατασκευή….
Λύσεις υπάρχουν αρκετές, και εφόσον είναι δικό σου το διαμέρισμα κάνε αυτήν την εργασία, αναγκαστικά μεν, αλλά σίγουρα και σαν επένδυση, αφού θα ηρεμήσεις αρκετά.
Αξίζει να σου πω, ότι το ΤΕΛΕΙΟ δηλαδή να μην ακούς κανένα θόρυβο, δεν υπάρχει. Σημαντικά θα περιοριστεί σίγουρα…
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

οκ σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, εάν κάποιος έχει να συπληρώσει και κάτι αλλό ευχαρίστως να δω και μια άλλη άποψη.
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Να συμπληρωσω στη λυση που προτεινει ο CostasEar οτι ελαχιστο κενο για ικανοποιητικα αποτελεσματα ειναι τα 75 mm και κοντα στο ιδανικο τα 100 mm με ταυτοχρονη πληρωση του κενου κατα 60% με ηχοαποροφητικο υλικο χαμηλης πυκνοτητας. Εκτος της πεπατημενης του πετροβαμβακα υπαρχουν πολλα συγχρονα υλικα με καλυτερες επιδοσεις σε ολο το συχνοτικο φασμα (KEI-FOAM 35 mm, COPOPREN 20/40 mm και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα).

Ενας τυπος ηχομονωτικης γυψοσανιδας ειναι και η AKUSTIK GIPS η οποια εχει στη μια πλευρα της ενα κολλημενο ελαστικο φυλλο.

Εξαιρετικα σημαντικο επισης ειναι οτι η οροφη δεν πρεπει να ακουμπαει στους τοιχους. Εκει πρεπει να υπαρχει ενα κενο της ταξης των 4 mm με ταυτοχρονη πληρωση του με αρμοκολλα σαν την SIKAFLEX 11 FC.

Επιπλεον η οροφη πρεπει να ειναι αναρτωμενη πανω σε αντικραδασμικες βασεις και οχι σταθερη οπως οι συνηθισμενες κατασκευες.

Οι χαμηλες συχνοτητες βεβαια κυριως κατω απο 100 Hz δυσκολα τιθασευονται. Ο μολυβδος αν και κορυφαιο υλικο, λογο βαρους δυσκολα εφαρμοζεται με επιτυχια ειδικα σε ταβανι.

Τελος μη ξεχνας την ηχοδιαφυγη απο τοιχους και κολονες. Αν θες να μεγιστοποιησεις το αποτελεσμα σε καποιο ή καποια δωματια πρεπει οπωσδηποτε να ηχομονωσεις του τοιχους εστω σε μικροτερο βαθμο και με τεχνικες που απαιτουν επεμβασεις μικροτερου παχους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

έτσι είναι στέλιο, όπως τα λες.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Απάντηση: ηχομονωση σε έτοιμο σπίτι

Επαναφερω το θεμα της ηχομονωσης αλλα σε εσωτερικο τοιχο.
Ισχυουν τα ιδια;;;;

Δηλαδη βαζω πετροβαμβακα των 2Χ50mm σταυρωτα,κενο (περιπου 50mm) και μετα AKUSTIK GIPS art.2 16mm (το εχω βρει και σαν art.1 δεν ξερω ποια ειναι η διαφορα)

Συνολο 166mm ... σωστα;

Για την τοποθετηση τηλεορασης 46"+ χρειαζεται καποια ειδικη στηριξη στη γυψοσανιδα;

ευχαριστω
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top