ηχομόνωση πόρτας δωματίου

Μηνύματα
35
Reaction score
0
θελω να ρωτησω τι λυσεις υπαρχουν για να ηχομονωσω την πορτα του δωματιου μου.
οι συχνοτητες ειναι κυριως ψηλες και μεσαιες.
σαν λυσεις εχω σκεφτει μια χοντρη κουρτινα πισω απο την πορτα ή ενα πανελακι καλλυμενο με κομματια απο υποστρωμα καμπινγκ.
ειναι σημαντικο η λυση να ειναι πρακτικη για καθημερινη λυση..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.539
Απάντηση: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

ρκοφόν, τύπου "αυγοθήκης". όσο πιο χοντρό, τόσο καλύτερα. βγαίνει και σε διάφορα χρώματα.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.642
Απάντηση: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

Επειδή το έχω επιχειρήσει αν καλύψεις μόνο την πόρτα δουλειά δεν γίνετε. Πρέπει να καλύψεις και το κούφωμα γύρω γύρω αφού απο εκεί θα μπαίνει ο ήχος . Και όχι απλώς θα μπαίνει αλλά θα απορείς με το πόσο ελάχιστα παίζει ρόλο η πόρτα όταν υπάρχει κούφωμα χωρίς γέμιση με αφρό ή τσιμέντο μέσα.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
το ξερω αυτο που λες για το κουφωμα, κ μαλλον λεω να βαλω κουρτινα χοντρη η οποια θα πιανει 10 ποντους πανω απο το κασωμα.
το αποτελεσμα που θελω να πετυχω δεν ειναι απολυτη ηχομονωση αλλα επειδη εχω παρατηρησει οτι απο την πορτα διαρρεει περισσοτερο ο ηχος.
πιστευετε οτι με την κουρτινα δεν θα εχω αποτελεσμα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.539
Απάντηση: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

δες και αν έχει μεγάλο κενό η πόρτα από κάτω. αν ναι, από κει περνάνε όλα. βάλε κάτι αυτοκόλλητα έτοιμα που θα βρεις σε μαγαζιά με χρώματα-σιδηρικά.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
οχι η πορτα δεν εχει μεγαλο κενο, εχει μοκετα απο κατω, αλλα δεν ξερω κατα ποσο η κουρτινα μπορει να μειωσει την ενταση... εχει δοκιμασει καποιος κατι παρομοιο;
 

M

man

Guest
Με την κουρτίνα μόνο δεν νομίζω ότι θα πετύχεις και πολλά πράγματα.
Μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά αισθητικά δεν ξέρω αν θα το αντέξεις ...ή αν θα φας ξύλο απ΄τη γυναίκα σου!! :105:

Πρώτα έβγαλα την πόρτα και της πέρασα ξύλινα δοκαράκια περιμετρικά φτιάχνοντας ένα πλαίσιο. Εννοείται από την πλευρά του χώρου που θες να μονώσεις, έτσι? Θα βρεις στην αγορά 4 χ 4εκατ. ή άλλο μέγεθος αναλόγως. Παραπάνω νομίζω θα βαρύνει πολύ (η πόρτα συνολικά εννοώ και μήπως κρεμάσει, θέλει γερά μεντεσέδια και όχι υπερβολές).
Μέσα, αυτό το πλαίσιο το γέμισα με ρικοφόν μεγάλου πάχους όπως σου προτάθηκε και παραπάνω.
Από πάνω έκλεισε όλη η επιφάνεια με μικρού πάχους φύλλο κόντρα-πλακέ. Αυτό αναλόγως το βάφεις σε ότι χρώμα θες για να ταιριάζει στα υπόλοιπα χρώματα του χώρου σου. Πόρτα τέλος.

Εκτός από την πόρτα όμως, και πιο βασικό για μένα ήταν ότι έκανα το εξής:
Έφτιαξα πάλι ένα ξύλινο πλαίσιο με τα ίδια δοκαράκια περιμετρικά στο κούφωμα της πόρτας και ακολουθώντας και το πάτωμα βεβαίως για να κλείσει. Πάνω σε αυτά τα δοκαράκια και από την πλευρά που κλείνει η πόρτα κόλλησα αυτοκόλλητο ηχομονωτικό λάστιχο φάρδους 4εκατ. και πάχους περίπου 2εκατ. (Θα βρεις στην αγορά σε μορφή ταινίας).
Με αυτόν τον τρόπο, κατά το κλείσιμο (της πόρτας), η πόρτα εφαρμόζει πάνω σε αυτό το πλαίσιο από λάστιχο, απόλυτα, χωρίς να επιτρέπει καμιά διαφυγή ούτε από το πλάι ούτε από κάτω ούτε από πουθενά.
Αποτελέσματα? Άριστα!
Εκείνο βέβαια που δεν ξέρω, είναι το δοκαράκι στο πάτωμα εάν αντέχεις, εγώ έβαψα τα πάντα σύμφωνα με τον χώρο κι είμαι οκ, απλώς προσέχει κανείς όταν περνάει μέσα στο δωμάτιο να μην σκουντουφλήσει κάτω χαχαχα :103:

Η κατασκευή είναι σχετικά απλή γενικώς. Το μόνο σημείο που με ταλαιπώρησε λίγο ήταν το πόμολο. Κι αυτό γιατί έπρεπε να βρω μακρύ λαμάκι να ενώνει το μέσα με το έξω, και στα τυποποιημένα δεν βρήκα, οπότε ένας καλός μου μπάρμπας που δουλεύει σίδερα το έκοψε και το μάκρυνε όσο χρειαζόταν. Αυτά τα ωραία.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! αλλα ειναι μη εφικτο για μενα κ μαλλον θα αρκεστω στην λυση της κουρτινας...
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Re: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

......
Εκτός από την πόρτα όμως, και πιο βασικό για μένα ήταν ότι έκανα το εξής:
Έφτιαξα πάλι ένα ξύλινο πλαίσιο με τα ίδια δοκαράκια περιμετρικά στο κούφωμα της πόρτας και ακολουθώντας και το πάτωμα βεβαίως για να κλείσει. Πάνω σε αυτά τα δοκαράκια και από την πλευρά που κλείνει η πόρτα κόλλησα αυτοκόλλητο ηχομονωτικό λάστιχο φάρδους 4εκατ. και πάχους περίπου 2εκατ. (Θα βρεις στην αγορά σε μορφή ταινίας).
Με αυτόν τον τρόπο, κατά το κλείσιμο (της πόρτας), η πόρτα εφαρμόζει πάνω σε αυτό το πλαίσιο από λάστιχο, απόλυτα, χωρίς να επιτρέπει καμιά διαφυγή ούτε από το πλάι ούτε από κάτω ούτε από πουθενά.
:444::444::444:


Η συγκεκριμένη πρόταση είναι η πλέον αποτελεσματική και η πρώτη κίνηση για σωστή ηχομόνωση της πόρτας.

Η χρήση ηχοαποροφητικών υλικών πάνω στην πόρτα, δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική όσον αφορά την ηχομόνωση. Το ζητούμενο στην πόρτα είναι η προσθήκη μάζας και όχι ηχοαποροφητικού υλικού.

Οσον αφορά την κουρτίνα, μην ασχοληθείς, απλά θα χάσεις τον χρόνο σου.
 


Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Re: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

ναι αλλα κ το ρικοφον ηχοαποροφητικο υλικο δεν ειναι;
Το ρικοφόν, ή οποιοδήποτε άλλο αντίστοιχο υλικό, τοποθετημένο πάνω στην πόρτα απο την μεριά του δωματίου, δεν θα επηρεάσει ηχομονωτικά την πόρτα.

...........
Πρώτα έβγαλα την πόρτα και της πέρασα ξύλινα δοκαράκια περιμετρικά φτιάχνοντας ένα πλαίσιο. Εννοείται από την πλευρά του χώρου που θες να μονώσεις, έτσι? Θα βρεις στην αγορά 4 χ 4εκατ. ή άλλο μέγεθος αναλόγως. Παραπάνω νομίζω θα βαρύνει πολύ (η πόρτα συνολικά εννοώ και μήπως κρεμάσει, θέλει γερά μεντεσέδια και όχι υπερβολές).
Μέσα, αυτό το πλαίσιο το γέμισα με ρικοφόν μεγάλου πάχους όπως σου προτάθηκε και παραπάνω.
Από πάνω έκλεισε όλη η επιφάνεια με μικρού πάχους φύλλο κόντρα-πλακέ.
Η λύση που προτείνει ο man είναι κατά βάση σωστή, αλλά δεν είναι η πλέον αποτελεσματική διότι δεν προσθέτει μάζα στην πόρτα. Θα συνιστούσα να τοποθετηθεί ρικοφόν μικρότερου πάχους, ώστε να υπάρχει ένα σχετικά μεγάλο διάκενο αέρα.

Δεδομένου ότι λύσεις που προσθέτουν μάζα στην πόρτα ( φύλλα απο μολύβι κλπ ) δεν είναι εύκολα εφαρμόσιμες, συνιστώ να ασχοληθείς πρώτα με την στεγανότητα της πόρτας.

Κάποιες άλλες λύσεις ( πχ διπλές πόρτες ) είναι και αυτές ελάχιστα εφαρμόσιμες αλλά και επικίνδυνες σε περίπτωση ανάγκης.
 

M

man

Guest
Re: Απάντηση: Re: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

:444::444::444:

Η χρήση ηχοαποροφητικών υλικών πάνω στην πόρτα, δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική όσον αφορά την ηχομόνωση. Το ζητούμενο στην πόρτα είναι η προσθήκη μάζας και όχι ηχοαποροφητικού υλικού.
Μιας και πολύ σωστά αναφέρεται την μάζα, θέλω να σας πω πώς στην συγκεκριμένη λύση η πρώτη μου επιλογή για να καλύψω την πόρτα ήταν φύλλα πετροβάμβακα ικανού πάχους.
Έτσι θα συνδύαζα και μάζα, και υλικό με ηχοαπορροφητικές ιδιότητες.
Λόγω όμως του βάρους που θα προστίθετο -που θα σήμαινε τουλάχιστον άλλον ένα γερό μεντεσέ και γενικώς υποστήριξη της πόρτας- επέλεξα την λύση του ρικοφόν.
Καθόλου άσχημα αποτελέσματα πρέπει να σας πω.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να το πραγματοποιήσει.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
ωραιος man δηλαδη τι διαφορα ειδες;
αν βαλω ρικοφον μονο απο την εσωτερικη μερια της πορτας θα εχω αποτελεσμα;
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

Μιας και πολύ σωστά αναφέρεται την μάζα, θέλω να σας πω πώς στην συγκεκριμένη λύση η πρώτη μου επιλογή για να καλύψω την πόρτα ήταν φύλλα πετροβάμβακα ικανού πάχους.
Έτσι θα συνδύαζα και μάζα, και υλικό με ηχοαπορροφητικές ιδιότητες.
Λόγω όμως του βάρους που θα προστίθετο -που θα σήμαινε τουλάχιστον άλλον ένα γερό μεντεσέ και γενικώς υποστήριξη της πόρτας- επέλεξα την λύση του ρικοφόν.
Καθόλου άσχημα αποτελέσματα πρέπει να σας πω.
Είμαι πολύ ικανοποιημένος και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να το πραγματοποιήσει.

Η λύση του πετροβάμβακα, έστω και εάν είναι σχετικά βαρύτερος απο το ρικοφόν, δεν θα βελτίωνε την ηχημονωτική απόδοση της πόρτας.

Οπως ανέφερα σε προηγούμενο post, για την πλήρη ηχομόνωση της πόρτας, χρειάζονται ριζικές εφαρμογές πχ φύλλα απο μολύβι, άμμος (!) ανάμεσα στα φύλλα της πόρτας κλπ. Αυτές οι λύσεις είναι δαπανηρές και δύσκολα εφαρμόσιμες σε οικιακό περιβάλλον.

Οι "πόρτες" σωστά ηχομονωμένων χώρων, πχ studios ηχογραφήσεων, είναι βαρύτατες κατασκευές υψηλότατου κόστους και θυμίζουν περισσότερο πόρτες θησαυροφυλακίων παρά κανονικές πόρτες.

Η ηχομονωμένη πόρτα έστω και σωστά υλοποιημένη, δεν αποτελεί απο μόνη της λύση για την σωστή ηχομόνωση ενός χώρου.
 

dil

Μηνύματα
484
Reaction score
32
Απάντηση: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

Επίσης σκεψου οτι οσο βαρενεις την πορτα με οποιοδηποτε ηχομωνοτικο που εχει βαρος φωρτιζεις και τους μεντεσεδες της
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
ok ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δεν θελω να κανω home studio απλως να μειωσω οσο το δυνατον περισσοτερο την ενταση στο υπολοιπο σπιτι. να ακουγομαι οσο γινεται λιγοτερο.

για να σας δωσω να καταλαβετε το δωματιο μου εχει αρκετα καλη ηχομονωση απλα εχω παρατηρησει οτι διαρρεει ηχος απο την πορτα την οποια θελω να ηχομονωσω καλυτερα
 

M

man

Guest
ok ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δεν θελω να κανω home studio απλως να μειωσω οσο το δυνατον περισσοτερο την ενταση στο υπολοιπο σπιτι. να ακουγομαι οσο γινεται λιγοτερο.

για να σας δωσω να καταλαβετε το δωματιο μου εχει αρκετα καλη ηχομονωση απλα εχω παρατηρησει οτι διαρρεει ηχος απο την πορτα την οποια θελω να ηχομονωσω καλυτερα
Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο κι επειδή δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να γίνει home studio ένα οικιακό περιβάλλον με απλές λύσεις (θέλει ΠΟΛΛΗ μελέτη και δουλειά), σου πρότεινα κάτι το οποίο έχω δοκιμάσει και έφερε πάνω από 50% μείωση της διαρροής του ήχου στο υπόλοιπο σπίτι.
Όσα αναφέρει ο κύριος Χουρμουζιάδης παρεπιμπτόντως είναι πολύ σωστά. Αλλά ολίγον ανεφικτά σε οικιακό χώρο και απλής κατασκευής πόρτες.
Και μιάς και αναφέρθηκαν και οι μεντεσέδες:
Είχα επισημάνει από την αρχή ότι το βάρος που θα προστεθεί πρέπει να γίνει με μια κοινή λογική και όχι υπερβολές, διαφορετικά η πόρτα θα "κρεμάσει".
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

Ριξε μια ματια στα προιοντα της zero international.
Χρειαζεσαι πορτα μεγαλης μαζας, που κλεινει αεροστεγως. Εγω βαζω βαριες ξυλινες πορτες και χρησιμοποιω τα προιοντα τους για να τις σφραγιζω.
Η κουρτινα δεν θα κανει τιποτα.
Εσυ απλα σφραγισε την πορτα που εχεις ηδη. Αντιστοιχο παραδειγμα ηχομονωσης ειναι και τα διπλα παραθυρα αλουμινιου. Το μονο που κανουν ειναι να κλεινουν αεροστεγως σε σχεση με τα απλα παραθυρα, και η διαφορα στην ηχομονωση ειναι μεγαλη.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ηχομόνωση πόρτας δωματίου

που εσαι εσυ ? στειλε με πιμι το κινητο σου να σε παρω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.549
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top