θυρα aux σε ηχοσύστημα αυτοκινήτου.

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Παρακαλώ να μου πείτε σε τι χρησιμεύει η θύρα aux που διαθέτει το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου.Πιό συγκεκριμένα ΄μπορώ να συνδέσω ένα μέσο εγγραφής ήχου στην θύρα αυτή και να γράφω εκεί ότι μουσική παίζει το ραδιόφωνο?Εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ποιό μπορεί να είναι το μέσο εγγραφής?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.641
Reaction score
94.595
Απάντηση: θυρα aux σε ηχοσύστημα αυτοκινήτου.

Δεν είναι έξοδος ήχου για να κάνεις εγγραφή, αλλά είσοδος ήχου για να ακούς από αυτή τη συσκευή που συνδέεις.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: θυρα aux σε ηχοσύστημα αυτοκινήτου.

Σας παρακαλώ να μου υποδείξετε με ποιό τρόπο μπορώ να κάνω εγγραφή σε ένα μουσικό κομμάτι που ακούω στο ραδιο-cd του αυτοκινήτου μου το οποίο διαθέτει είσοδο ήχου aux και μία θύρα usb.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: θυρα aux σε ηχοσύστημα αυτοκινήτου.

Δεν γίνεται φίλε μου.
Εκτός κι αν παρέχει τέτοια δυνατότητα η πηγή και το γράφει σαφώς στο manual της.
Υπάρχουν μερικά κινέζικα/κορεάτικα που το κάνουν (δες πχ εδώ) αλλά συνήθως η εγγραφή γίνεται σε χαμηλό bitrate.
Λογικό είναι να μη βρεις επώνυμα RCd players με αυτή τη δυνατότητα διότι ισχύουν οι νόμοι περί προστασίας δικαιωμάτων για τη μουσική.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, ρωταω εδω. Προσφατα ανακαλυψα τη μαγεια του spotify και τη θελω και στο αμαξι το οποιο δυστυχως δεν εχει ουτε bluetooth ουτε aux. Ειναι ενα auris του 2008, και λιγο που εψαξα βρηκα καποιες λυσεις με ενα εξτρα εξαρτημα το οποιο βγαζει aux αλλα εχει και bluetooth, το οποιο μπορει ειτε να προσαρμοστει σε βαση ειτε να μεινει στο ντουλαπακι. Το θεμα ειναι οτι δε θελω τελειως ψευτικη λυση που θα μου σπασει τα νευρα γιατι τα περιθωρια για νευρα στο αμαξι ειναι περιορισμενα...
Εχει καποιος καποια ωραια ηχητικα/λειτουργικα/εμφανισιακα λυση?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, ρωταω εδω. Προσφατα ανακαλυψα τη μαγεια του spotify και τη θελω και στο αμαξι το οποιο δυστυχως δεν εχει ουτε bluetooth ουτε aux. Ειναι ενα auris του 2008, και λιγο που εψαξα βρηκα καποιες λυσεις με ενα εξτρα εξαρτημα το οποιο βγαζει aux αλλα εχει και bluetooth, το οποιο μπορει ειτε να προσαρμοστει σε βαση ειτε να μεινει στο ντουλαπακι. Το θεμα ειναι οτι δε θελω τελειως ψευτικη λυση που θα μου σπασει τα νευρα γιατι τα περιθωρια για νευρα στο αμαξι ειναι περιορισμενα...
Εχει καποιος καποια ωραια ηχητικα/λειτουργικα/εμφανισιακα λυση?
Η λύση είναι να πας σ ένα κατάστημα car audio και να ζητήσης αλλαγή της εργοστασιακής πηγής με κάτι σύγχρονο.
Όπως αυτό.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Πληρει τις προυποθεσεις του "λειτουργικου χωρις κολληματα"? Θελω να αποφυγω τα "εεεεεεεεεελα,γιατι δεν πιανει?????" κτλ.. Ευχαριστω για την ταχιστη απαντηση btw!
 


Μηνύματα
103
Reaction score
81
Για οποιον μπορει και να ενδιαφερεται,παρηγγειλα απο ebay το παρακατω με την ελπιδα οτι θα εφαρμοζει σε καποια απο τις υποδοχες του αυτοκινητου. Ο κινεζος ειπε οτι κανει για το αυτοκινητο μου,οποτε μαλλον δεν κανει. Αφου κοψω το αρσενικο βυσμα,τα 3 καλωδιακια του aux θα πανε στην υποδοχη του 12pin στο στερεοφωνικο. Μενει να βρω και τα καλωδια του usb που πανε.
https://www.ebay.com/itm/1-AUX-Exte...e=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, ρωταω εδω. Προσφατα ανακαλυψα τη μαγεια του spotify και τη θελω και στο αμαξι το οποιο δυστυχως δεν εχει ουτε bluetooth ουτε aux. Ειναι ενα auris του 2008, και λιγο που εψαξα βρηκα καποιες λυσεις με ενα εξτρα εξαρτημα το οποιο βγαζει aux αλλα εχει και bluetooth, το οποιο μπορει ειτε να προσαρμοστει σε βαση ειτε να μεινει στο ντουλαπακι. Το θεμα ειναι οτι δε θελω τελειως ψευτικη λυση που θα μου σπασει τα νευρα γιατι τα περιθωρια για νευρα στο αμαξι ειναι περιορισμενα...
Εχει καποιος καποια ωραια ηχητικα/λειτουργικα/εμφανισιακα λυση?
Εξαιρετική λύση είναι τα PARROT, απλώς είναι αρκετά ακριβά. Κάνουν όμως τα πάντα.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Player θα είναι το κινητό σου μέσω ίντερνετ και θα μεταδίδεις τον ήχο μέσω bt?
Αν ναι, να επιλέξεις κάποιο bt με aptx.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.505
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top