...και το δικό μου (Loggeo)

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Εδώ και πέντε περίπου χρόνια (σχεδόν όσα είμαι μέλος αυτού εδώ του φόρουμ) κόλλησα κι εγώ το μικρόβιο της τεχνολογίας. Ώρες ατελείωτες ενασχόλησης και πολλά όνειρα για ένα σύστημα που θα μου προσφέρει πάνω απ' όλα διασκέδαση.
Καθώς περνούσα διάφορες φάσεις της ζωής μου (γάμος, δουλειά, οικογένεια) έχτιζα παράλληλα το σύστημα μου για να φτάσει στη σημερινή του μορφή.
Περιμένοντας τους γιούς μου να μεγαλώσουν λίγο και αναζητώντας λύση για έναν dedicated χώρο, ευελπιστώ ότι μελλοντικά θα καταφέρω να φέρω και ηχητικά το σύστημα μου στο αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο εικόνας που έχω φτάσει. Ως τότε σας παρουσιάζω το hc στη σημερινή του μορφή:

Προβολέας: JVC DLA-X3
Scaler: Lumagen XD 3D
Οθόνη: Stewart Firehawk G3 106''
Τηλεχειρισμός οθόνης: Somfy
Τηλεόραση: Panasonic 50VT20
Πηγές: Sony Playstation 3, Xbox 360, Oppo bdp-93, Htpc, Dreambox 8000, Nova Pace Hd
Δορυφορική εγκατάσταση: Κάτοπτρο Aris 2.40m, Actuator Superjack 24, Positioner Vbox II
Av Ενισχυτής: Onkyo 808
Ηχεία: Focal Dome 5.1

Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι το φόρτε μου, οπότε ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν είναι καλές. Θα καταλάβετε βέβαια ότι δίνω ιδιαίτερη σημασία και στο φωτισμό του χώρου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί μέρος του home cinema, αλλά η ψηφιακή βιβλιοθήκη μου διατηρείται στο Nas της Qnap, το ts-459 pro II, το οποίο προς το παρόν φιλοξενεί σκληρούς δίσκους δεδομένων 9TB.



Ο dreambox 8000:



O lumagen με το positioner (ναι το χρησιμοποιεί κι ο Βουτ για το masking):

 





rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

Ξενύχτης Γιώργο?* :136:

Να χαίρεσαι τον πανέμορφο χώρο σου!! Λιτός και λειτουργικός. Δεν μου λες πασά μου (λόγω πολυθρόνας), ποιός πρωτοκάθεται εκεί? Ή την έχεις κατοχυρώσει?


*Ενώ η ώρα που γράφω εγώ είναι......φυσιολογική. :139::138:
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Γιώργο, να τα χαίρεσαι...τι είναι αυτό στον προβολέα , παιχνίδι?

Το κεντρικό dome που βρίσκεται? Δεν μπορεσα να το βρω...
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

'Οπως το είπε ο Rose...λιτός και λειτουργικός...με δυο γαυράκια εκεί μέσα,πάλι καλά που η firehawk είναι στη θέση της:105:

πραγματικά ηχητικά είναι δύσκολος χώρος,δεν υπάρχουν περιθώρια να μπουν 'συμβατικά' ηχεία....

να τον χαίρεσαι.....και σιγά-σιγά σε dedicated να τον φτιάξεις όπως θες εσύ δίχως περιορισμούς:107:
Το κεντρικό dome που βρίσκεται? Δεν μπορεσα να το βρω...
...ακριβώς στο κέντρο της οθόνης στο κάτω μέρος το βλέπω εγώ,σε ειδική βάση:121:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

Πολύ ωραία όλα. Μπράβο.
Η τηλεόραση είναι αριστερά της οθόνης;
Απ' ότι βλέπω Μιχάλη, η τηλεόραση είναι αριστερά από το τζάκι, απέναντι από τον καναπέ, ενώ η οθόνη δεξιά από το τζάκι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.415
Reaction score
94.029
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

Ωραίος χώρος! :607::607:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

Μπραβο Γιωργη.....:615:

.....πολυ ωραιος χωρος .....ωραια δουλεια και με το φωτισμο...:403:
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλημέρα παιδιά. Με χαροποιεί ιδιαίτερα ο χαρακτηρισμός λιτός. Είναι ίσως οι μοναδικές ώρες της...νύχτας που το σαλόνι είναι έτσι. Τις υπόλοιπες γίνεται της π#!@$@!!:142:
Γεμίζει παιχνίδια, στρατούρες κλπ κλπ.
Δε ξέρω Γιάννη αν αυτό απαντάει και στην ερώτηση σου για τη la-z-boy. Μέχρι τις 9-10 το βράδυ μπορεί να την έχει όποιος θέλει. Μετά:


Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις. Αυτό το "παιχνιδάκι" πάνω στον προβολέα είναι ο 3d emmiter Γιάννη.
Η τηλεόραση είναι κάθετα στο σύστημα πανί-προβολέας. Δυστυχώς δεν αρκούσε η απόσταση για να μπει προβολέας αντίστοιχα. Το ηχοσύστημα είναι τοποθετημένο για να εξυπηρετεί το hc-προβολέας. Έτσι κι αλλιώς στην τηλεόραση δε βλέπω προγράμματα που να απαιτούν ήχο 5.1. Το κεντρικό είναι κάτω απο το πανί σε μια diy βάση, όπως είπε ο Nelson.
Οι περισσότερες συσκευές είναι out of reach, που λένε και οι Αμερικάνοι. Πολύ θα ήθελα να τις είχα σε ένα rack, να είχα τον προβολέα σε βάση απέναντι απο το κέντρο της οθόνης, αλλά θα τα μάζευα με το φαράσι ή θα με μάζευαν με το φαράσι (παντόφλα). Είπαμε ως τις 10 το βράδυ ο χώρος είναι σαλόνι.:138:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

για χωρο που λες οτι ειναι σαλονι,εχεις καταφερει πολλα.Στις φωτο δινει την εντυπωση ειδικου χωρου,κατορθωμα,μπραβο:444:.Κι εγω δεν εχω χωρο και δεν μπορεσα ποτε να κανω αυτα που ηθελα,αλλα δεν ειμαστε ολοι τυχεροι να εχουμε υπογεια καταλληλα για dedicated.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

Πολύ ωραίο κι εστιασμένο στην ουσία. Να το χαίρεσαι κι εσύ κι οι γιόκες σου! :123:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: ...και το δικό μου!!!

Πολυ ωραιος!Καλοθεατος!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top