καλο ηχοσυστημα για υπνοδωματιο ή αγορα ενισχυτη(ηχεια υπαρχουν) ???

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Ψαχνω ενα συστημα για μουσικη στο υπνοδωματιο μου.
Με ενδιαφερει κυριως η αναπαραγωγή mp3 απο φλασακι με καλη ποιοτητα και ενταση..
Οπωσδηποτε δυνατοτητα χρονοδιακοπτη αυτοματου σβησιματος της μουσικης και ξυπνητηριου με μουσικη mp3 ή ραδιο.
Ενδιαφερουσες (αλλα οχι απαραιτητες) οι δυνατοτητες συνδεσης με android κινητο/ταμπλετ μεσω Bluetooth για streaming μουσικης, ή και συνδεση αυτων μεσω της θυρας USB, υπαρξη εξοδου για Subwoofer, ενσωματωμενη δυνατοτητα αναπαραγωγης Internet Radio (αν ειναι ευχρηστο και δεν ανεβαζει τρομερα το κοστος, αλλιως η δουλεια γινεται και με ταμπλετ αλλα χανει στον πληρη τηλεχειρισμο)

Budget: γυρω στα 250ε σκεφτομουν, αλλα αν υπαρχει λογος ξεπρναμε και τα 300 και βλεπουμε.
Μενω επαρχια, η αγορα θα γινει μετρητοίς και εδω εχουμε καταστηματα Κωτσοβολο, Public, Nakas, e-shop, και φυσικα παιζει και η αγορα μεσω Ιντερνετ αλλα εκει δεν ξερω ποσα μεταφορικα θα εχω.

Τα σενάρια:
1) Μια σκεψη ηταν μια compact κατασταση του στυλ:
PANASONIC SC-PMX5EG-S προσφορα στα 219€
2) Στο καθιστικο εχω ενα συστημα αποτελουμενο απο:
ενισχυτή Pioneer A/V VSX-D511 (5x100 watts)
+ ηχεία Roister HT-2000 5.1 (6x80 watts)
απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως δουλευουν αψογα 10 χρονια τωρα.
Πλεον χρησιμοποιειται σαν 2+1 για μουσικη και ταινιες συνδεμενο στον υπολογιστη, οποτε μου περισευουν 3 ιδια ηχεια.
Οποτε η σκεψη ηταν η αγορα ενος ακομα ραδιοενισχυτη με εισοδο USB ωστε να χρησιμοποιησω τα 2 ηχεια Roister (80W, 8 ohms, 90dB/W/m)


Η δευτερη επιλογη λογικα θα εχει καλυτερο ηχο. Πιθανως το μπασο στη πρωτη να ειναι λιγο πιο δυνατο λογω 14" woofer των ηχειων του PANASONIC εναντι των 11" (νομιζω) των Roister. Δεν ξερω σε συγκριση των ηχειων τους ποιο εχει καλυτερη ποιοτητα αλλα φανταζομαι μαλλον τα Roister.
Επισης ξερω οτι τα compact HiFi εχουν πολλες φορες χαλια ποιοτητα κατασκευης και στις φθηνοτερες κατηγοριες αθλια ηχεια. To PANASONIC που λεω εδω ειναι λιγο καλυτερο απο τα φθηνα, αλλα οπως και να εχει μαλλον ακολουθει αυτο το κανονα.
Θελω τη γνωμη και τη βοηθεια σας, πανω σε ολα αυτα..αλλα και οποιαδηποτε προταση.

(το θεμα ταιριαζει και στη κατηγορια Πολυκάναλοι Ενισχυτές (AVR) γιατι ισως καταλληξουμε σε αυτη τη λυση, αλλα δεν ηξερα που να το βαλω)
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Last edited:

Μηνύματα
17
Reaction score
0
ενταξει δεν θελω HiEnd..
η κατασταση ειναι λιγο οριοθετημενη..
ενα κομπακτ συστημα ή ενισχυτη με τα ηχεια που λεω..
τα λεφτα ειναι ας πουμε απο 250 μεχρι 350
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Αυτα που σου λεω ειναι compact ηχοσυστηματα, για σαλονι, υπνοδωματιο, παιδικο ή γραφειο. Και οι τιμες ειναι μεχρι το ποσο που μπορεις να διαθεσεις. Η αλλη λυση ειναι ν' αγορασεις εναν οικονομικο δικαναλο με ραδιοφωνικο δεκτη αν ενδιαφερεσαι και για ραδιο, μεχρι τα 350 ευρω εχεις πολυ καλες επιλογες. Η αποφαση δικη σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Νομίζω πως η λύση ενός AVR ενισχυτή είναι μονόδρομος φίλε μου. Και τα χρήματα αυτά υπάρχουν πολλές επιλογές.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η δευτερη επιλογη λογικα θα εχει καλυτερο ηχο. Πιθανως το μπασο στη πρωτη να ειναι λιγο πιο δυνατο λογω 14" woofer των ηχειων του PANASONIC εναντι των 11" (νομιζω) των Roister. Δεν ξερω σε συγκριση των ηχειων τους ποιο εχει καλυτερη ποιοτητα αλλα φανταζομαι μαλλον τα Roister.
Επισης ξερω οτι τα compact HiFi εχουν πολλες φορες χαλια ποιοτητα κατασκευης και στις φθηνοτερες κατηγοριες αθλια ηχεια. To PANASONIC που λεω εδω ειναι λιγο καλυτερο απο τα φθηνα, αλλα οπως και να εχει μαλλον ακολουθει αυτο το κανονα.
Θελω τη γνωμη και τη βοηθεια σας, πανω σε ολα αυτα..αλλα και οποιαδηποτε προταση.

(το θεμα ταιριαζει και στη κατηγορια Πολυκάναλοι Ενισχυτές (AVR) γιατι ισως καταλληξουμε σε αυτη τη λυση, αλλα δεν ηξερα που να το βαλω)
Μια διόρθωση...το γούφερ είναι 14cm (περίπου 5,5 ίντσες) και όχι 14 ίντσες
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
τα κομπακτ αυτα πιστευεις οτι εχουν καλυτερη ποιοτητα απο ενα ενισχυτη και τα ηχεια που εχω; τα οποια φυσικα και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο..
το PANASONIC SC-PMX7 που εβαλες τι διαφορα να εχει με το PMX5 που εβαλα εγω; γιατι το ειχα κοιταξει και δεν εβλεπα καμια..

Νομίζω πως η λύση ενός AVR ενισχυτή είναι μονόδρομος φίλε μου. Και τα χρήματα αυτά υπάρχουν πολλές επιλογές.
αυτο σκεφτομουν σε πρωτη φαση...και ειπα πιο καλο να παρω ενισχυτη..

βεβαια τωρα που εκανα μια δοκιμη στο υπαρχον συστημα να δω πως ακουγονται τα Roister χωρις το Sub, βλεπω οτι δεν εχουν ικανοποιητικο μπασο..γιατι προφανως εχουν φτιαχτει για χρηση με Sub (δεν ξερω ποσο χαμηλα κατεβαινουν αλλα απ οτι ακουω δεν ειναι αρκετα). Εχω τρια συστηματα με Sub στο σπιτι και ειμαι συνηθισμενος σε τετοιο ηχο.. τωρα που εφυγε αυτο του υπνοδωματιου πρεπει ο αντικαταστατης να εχει παλι ενα ικανοποιητικο μπασο.
αρα και να χρησιμοποιησω αυτα μαλλον θελω και Sub.

Μια διόρθωση...το γούφερ είναι 14cm (περίπου 5,5 ίντσες) και όχι 14 ίντσες
ναι μπρεδευτηκα.. cm ηθελα να γραψω.. απ οτι βλεπω ομως δεν υπαρχει δυνατοτητα διορθωσης των μηνυματων..
 


Μηνύματα
681
Reaction score
255
Λαθος καταλαβα εγω φιλε, ασε τα compact hifi και mini hifi, αν θελεις να βλεπεις και ταινιες παρε 5.1, αν θελεις μονο για μουσικη τοτε δικαναλο, μεχρι τα 350 ευρω εχεις αρκετες και καλες επιλογες.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Λαθος καταλαβα εγω φιλε, ασε τα compact hifi και mini hifi, αν θελεις να βλεπεις και ταινιες παρε 5.1, αν θελεις μονο για μουσικη τοτε δικαναλο, μεχρι τα 350 ευρω εχεις αρκετες και καλες επιλογες.
δεν υπαρχει τηλεοραση στο δωματιο, δεν προκειται να δω εκει ταινιες..
το θελω μονο για ακροαση μουσικης..
τι καταλαβες λαθος;
Οι δικαναλοι που ειχα ριξει μια ματια δεν εχουν ουτε ραδιο, ουτε USB, ουτε τις αλλες ευκολιες που ανεφερα..


δυστυχως η λυση του ενισχυτη θελει και Sub.. τι θα ταιριαζε στην περιπτωση; ποσα λεφτα πρεπει να διαθεσω;
 


Μηνύματα
17
Reaction score
0
Οτι πληρωνεις, ακους. Εξαρταται τι θες ν' ακουσεις ( για ποιοτητα ηχου μιλαω παντα ).

http://www.skroutz.gr/s/2397363/Denon-CEOL-Piccolo-N5.html
ενδιαφερον μου φανηκε αυτο λογω της διαφορετικης φιλοσοφιας του...
βεβαια δεν εξρω αν ειναι καλυτερα αντι αυτου, οποιαδηποτε αλλη λυση και να τη συνδεσω με ταμπλετ για Ιντερνετ Ραδιο..
Απο ηχο πως να ειναι αυτο; Το εχει κανεις;;
Αλλα σχετικα τετοια συστηματα με WiFi και Bluetooth παιζουν;

εχουμε καποιο σαιτ που να συγκρινει τετοια συστηματα ηχητικα;
 




Μηνύματα
17
Reaction score
0
Δες κι αυτό τον Onkyo Είναι δικάναλος και έχει τα περισσότερα απο όσα ζητάς + sub out.
http://besthifi.hu/media/catalog/product/8/0/8050-blk.jpg
http://www.onkyousa.com/imagesNew/receiver/tx-8050/back_large.jpg

Tιμες Ελλαδα απο 459 ευρω, ευρωπη απο 359 ευρω, αμερικη απο 293 δολαρια
πωπω... πανακριβα εδω...
τιποτα σε πιο φθηνο δεν παιζει;
αν παω σε ενισχυτη θα θελω και sub οποτε ανεβαινει πολυ το κουστουμι..
και παλι δεν ξερω ποιο sub να ταιριαξω με τα ηχεια που εχω καθως δεν μπορω να βρω τα specs τους για να δω μεχρι τι συχνοτητες κατεβαινουν
 


Μηνύματα
17
Reaction score
0
http://www.skroutz.gr/s/318264/Yamaha-R-S300.html
εχει οτι και ο ONKYO αλλα σε χαμηλωτερη τιμη, βγαινει και σε μαυρο χρωμα.
το βασικο δεν βλεπω να εχει... θυρα USB...



τελικα, επειδη δεν βλεπω επιλογες, θα αναπροσαρμοσω τις αναγκες μου στα απαραιτητα:
- αναπαραγωγη mp3 απο θυρα USB
- ξυπνητηρι με mp3, χρονοδιακοπτης sleep
- σχετικα καλος και δυνατος ηχος


ειτε σε ενισχυτη + Sub
ειτε σε συστημα all-in-one

αλλωστε τις πιο πολλες ωρες της ημερας παιζουν ενα απο τα 2 συστηματα του καθιστικου..
αυτο ειναι για τις ωρες που αραζω στο υπνοδωματιο και πριν τον υπνο..
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Μπορεις αν δεν εχεις, ν' αγορασεις ενα dvd player με usb θυρα στην προσοψη και να κανεις την δουλεια σου με 30 - 40 ευρω
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top