καλωδιο scart σε rgb video

Μηνύματα
23
Reaction score
0
ψαχνω ενα καλωδιο για να συνδεσω το dvd μου που εχει εξοδο rgb με την tv που εχει μονο scart εισοδους.

εχω βρει καποια μονο με ειδικη παραγγελια και εξωφρενικες τιμες (γυρω στα 50 ευρω)

που θα βρω ενα τετοιο καλωδιο με τιμη γυρω στα 20 ευρα??

παρακαλω βοηθηστε[/b]
 


Μηνύματα
23
Reaction score
0
εχω το SD 340E της toshiba.

δεν ειναι πολυ σαφες στο manual. αν καταλαβα καλα παντως το progressive scan to βγαζει μονο απο την rgb.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Έχω την εντύπωση ότι το RGB πρέπει να το δίνη από το scart διότι σε βύσματα rca συνήθως οι κατασκευαστές δίνουν έξοδο component. Αν αυτό που ζητάς είναι RGB τότε ψάχνεις για ένα καλώδιο scart το scart και ενεργοποιείς το RGB στο scart από τα μενού του player.
Προσοχή όμως το καλώδιο scart που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να υποστηρίζει RGB.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
το εγραψα λαθος.

to dvd μου εχει εξοδο component (λεγοντας rgb εννοουσα component).

παντως το δοκιμασα με ενα scart που ειχα και δεν ειχα εικονα

παντως το manual λεει οτι το σημα progressive scan το βγαζει μονο απο την component εξοδο
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Αυτό που μπορείς να κανείς τώρα είναι να σιγουρευτείς αν η τηλεόραση σου υποστηρίζει Component Video και Progressive Scan. Αν όχι τότε μπορείς να επιλέξεις από τα μενού του dvd στην έξοδο Scart να βγάζει RGB και με ένα καλώδιο scart to scart να το ενώσεις στην τηλεόραση και να απενεργοποιήσεις το Progressive Scan από το dvd.
Για να βεβαιωθείς ότι το καλώδιο Scart που έχεις υποστηρίζει RGB πρέπει ανοίγοντας το, όλες οι επαφές να έχουν καλώδιο. Που σημαίνει υποστηρίζει όλες τις συνδέσεις.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
1
Αυτό που θέλει ο yianni είναι από τις εξόδους component του DVD (3 RCA προφανώς) να στείλει σήμα στην τηλεόραση που έχει μόνο εισόδους scart για να εκμεταλλευτεί τη δυνατότητα progressive scan. Καλώδιο από 3RCA component σε scart RGB δυστυχώς δεν υπάρχει. (Το ήθελα και εγώ και το είχα ψάξει στο παρελθόν). Η παραπάνω συνδεσμολογία μπορεί να γίνει μόνο με μεσολάβηση hardware δηλ. ειδικής συσκευής η οποία κοστίζει αρκετά (γύρω στα 200 ευρώ). Αυτό το καλώδιο που βρήκες με 50 ευρώ κάτι άλλο κάνει, πάντως όχι μετατροπή component σε scart RGB.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
0
Κι εγώ έχω μια απορία:
Έχω τον Z3 και έχει thn D25 RGB H/V είσοδο computer την οποία με το menu μπορείς να επιλέξεις αν θα είναι (όπως το λέει):
- RGB (scart)
- RGB (analogue)
Τι σημαίνει αυτό και ποιο είναι καλύτερο?
Ή μήπως η μόνη διαφορά είναι το τι πηγή έχω και με τι μπορώ να τροφοδοτήσω - πχ αν έχω video με scart έξοδο και έχω κατάληλο καλώδιο διαλέγω το πρώτο ενώ αν έχω έξοδο υπολογιστή διαλέγω το πρώτο? BTW η σύνδεση RGB-RGB είναι αντίστοιχης ποιότητας με την component?
Αυτές είναι οι απορίες μου στο θέμα, κάποια γνώμη?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top