καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Λοιπόν, η κάρτα ήχου είναι η IDT 92HD73E-ενσωματωμένη με την μητρική- που απ'ότι καταλαβαίνω έχει spdif out και ο ενισχυτής ο rotel ra-04 με Inputs Phono, CD, Tuner, Aux 1, Aux 2, Media Player Loudspeaker outputs On / Off A, B, A+B headphone output Yes - 3.5 mm jack.

Τι καλώδιο θέλω και πώς μπορώ να τα συνδέσω για να έχω ήχο απο το pc μέσω του ενισχυτή μου;

Ευχαριστώ...
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Καταρχας καλησπερα.Ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειπα να ρωτησω εδω ετσι και αλλιως την ιδια περιπου απορια εχω.Λοιπον θελω να μου πειτε τι διαφορες εχουν αυτες οι δυο θυρες/συνδεσεις? Επισης ,αν μπορουσατε να μου ξεχωριζατε λιγο το S/PDIF με την οπτικη ινα...:133:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Αν εννοείς τι διαφορά έχει ποιοτικά, κανονικά καμία. Γίνε πιο συγκεκριμένος, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;

Ο ενισχυτής σου έχει και τις δυό εισόδους;
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Ναι, και ο ενισχυτης μου και το PC εχουν και τις 2 θυρες αντιστοιχα ( in&out ) .Οσο για το τι θελω να μαθω ειναι τι ειναι το s/pdif ( οχι τι σημανει απλως το εχω δει σε ξενα φορουμ και σχετιζεται με αυτο που μιλαμε ) Ευχαριστω για την γρηφορη ανταποκριση...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Αυτά που λέμε "sp/dif" και "οπτική ίνα" είναι δύο διαφορετικές μορφές μεταφοράς ψηφιακού σήματος με το ίδιο πρωτόκολλο, το πρωτόκολλο sp/dif. Το ένα βύσμα υποδέχεται οπτική ίνα, μέσω της οποίας το σήμα μεταφέρεται σε μορφή εναλλαγών φωτός - σκότους, ενώ το άλλο μεταφέρει το σήμα σε μορφή ηλεκτρικών παλμών. Δηλαδή, αυτά τα δύο βύσματα ανήκουν σε διαφορετικά physical layers του ιδίου πρωτοκόλλου.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Thanks :126: .Ποια απο τα δυο ομως βγαζουν καλυτερο ηχο?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.673
Reaction score
94.671
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Εγώ από άλλους που ακούω, (δεν το έχω εξακριβώσει),

άμα βάλεις ένα καλό καλώδιο, είναι το coaxial.

Όποιος έχει κάνει τεστ ας το επιβεβαιώσει.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Έχω επανειλημμένως δοκιμάσει και τις δύο συνδέσεις, και κατέληξα στο συμπέρασμα πως η ανωτερότητα της ηλεκτρικής σύνδεσης είναι απλώς μύθος. Και μια οπτική ίνα των 10 ευρώ παίζει μια χαρά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.673
Reaction score
94.671
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Έχω επανειλημμένως δοκιμάσει και τις δύο συνδέσεις, και κατέληξα στο συμπέρασμα πως η ανωτερότητα της ηλεκτρικής σύνδεσης είναι απλώς μύθος. Και μια οπτική ίνα των 10 ευρώ παίζει μια χαρά.
Μάλιστα.

Ευχαριστούμε Κώστα.

Σε πιστεύω κι ας μην σε ξέρω! (Άλλα τις)

Ωχ σαν τον Pleo μιλάω τώρα:138:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

εγω παλι ειμαι ειμαι του τζογου
και τζογαρω υπερ του κοαξιαλ
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Αυτά που λέμε "sp/dif" και "οπτική ίνα" είναι δύο διαφορετικές μορφές μεταφοράς ψηφιακού σήματος με το ίδιο πρωτόκολλο, το πρωτόκολλο sp/dif. Το ένα βύσμα υποδέχεται οπτική ίνα, μέσω της οποίας το σήμα μεταφέρεται σε μορφή εναλλαγών φωτός - σκότους, ενώ το άλλο μεταφέρει το σήμα σε μορφή ηλεκτρικών παλμών. Δηλαδή, αυτά τα δύο βύσματα ανήκουν σε διαφορετικά physical layers του ιδίου πρωτοκόλλου.
Μπορείς να εξηγήσεις περισσότερο τι σημαίνει μεταφορά σήματος σε μορφή εναλλαγής φωτός-σκότους?
 


Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Θα ήθελα μια εξήγηση στα ελληνικά γιατί στα αγγλικά για να μεταφράσω αυτό θα ήθελα πολύ καιρό με τόσους επιστημονικούς όρους. Ευχαριστώ πάντως.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: καλώδιο για σύνδεση ενισχυτή με pc

Καλώς. Αν δεν βρεθεί κανένα παιδί να μπορεί να το πει καλύτερα από μένα, θα σου γράψω δυό αράδες.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.858
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top