καλώδιο usb


Μηνύματα
208
Reaction score
166
Θεωρητικά το usb πάει μέχρι 5 μέτρα.

Στην πράξη χρησιμοποιώ midi με 7 μ καλώδιο και δουλεύει άψογα. Στο παρελθόν όμως είχα web camera με 7 μ καλώδιο και έκανε διακοπές, οπότε όλα είναι σχετικά. Μόνο με δοκιμή θα σιγουρευτείς. Προκαταβολικά όμως πιστεύω ότι θα χεις θέματα.
 



Μηνύματα
251
Reaction score
133
Μάλλον θα χρειαστείς active extension

όπως αυτό ή αυτό.
Οπότε θα χρειαστώ 1 active extension των 5 μέτρων μαζί με καλώδιο usb 10 μέτρων ή καλύτερα να συνδέσω 2 active extension των 5 μέτρων με 1 usb 5 μέτρων?
Με τίποτα......γιατί όμως το λάπτοπ δεν μπορεί να πάει δίπλα στο dac?
για πρακτικούς και για αισθητικούς λόγους θα' λεγα. Υπάρχει μια τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεία, δεν θέλω άλλη μια οθόνη να βρίσκεται εκεί, χώρια οι άλλες συσκευές (ενισχυτής, cd κλπ)
Με τίποτα......γιατί όμως το λάπτοπ δεν μπορεί να πάει δίπλα στο dac?
και γιατί με τίποτα, δηλ μέχρι πόσα μέτρα μπορούμε να πούμε οτι είναι οκ?
 
Last edited:


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
για πρακτικούς και για αισθητικούς λόγους θα' λεγα. Υπάρχει μια τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεία, δεν θέλω άλλη μια οθόνη να βρίσκεται εκεί, χώρια οι άλλες συσκευές (ενισχυτής, cd κλπ)
Μπορείς είτε να βάλεις το pc και να το χειρίζεσαι με remote desktop από ένα άλλο (π.χ. laptop) ή να εγκαταστήσεις headless λογισμικό ώστε να μη χρειάζεται να χειρίζεσαι καθόλου το pc του ηχοσυστηματος (χειρισμός από κινητό ή tablet δικτυακά μέσω interface). Ένα καλό και δωρεάν headless λογισμικό είναι το daphike που μπορεί να παίξει ακόμα και σε ένα παλιό, παρατημένο pc.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
133
Μπορείς είτε να βάλεις το pc και να το χειρίζεσαι με remote desktop από ένα άλλο (π.χ. laptop) ή να εγκαταστήσεις headless λογισμικό ώστε να μη χρειάζεται να χειρίζεσαι καθόλου το pc του ηχοσυστηματος (χειρισμός από κινητό ή tablet δικτυακά μέσω interface). Ένα καλό και δωρεάν headless λογισμικό είναι το daphike που μπορεί να παίξει ακόμα και σε ένα παλιό, παρατημένο pc.
Μπα δεν με βολεύει καθόλου ο χειρισμός εξ' αποστάσεως ούτε με κινητό ούτε με ταμπλετ, ήδη έχω το ifi zen streamer και σκέφτομαι να το δώσω, προτιμώ πιο χειροπιαστά πράγματα μάλλον είμαι της παλιάς σχολής...
Το δεύτερο.
ωστόσο θα υπάρχουν απώλειες?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
18
usb 15 μετρά είναι πολύ. με ενισχυτές σήματος κάθε 5 μετρά μπορεί να κάνεις αυτό που θέλεις, άπλα η ποιότητα σήματος πάει περίπατο. γιατί αν είναι να πληρώσεις καλώδιο 15μ μονωμένο από παράσιτα άστο πολλά λεφτά. εδώ για κάλο καλώδιο 1μ και θέλει κοντά 60 ευρό. εγώ θα έφερνα το dac κοντά μου και θα πέταγα 15μ rca. όχι ότι εδώ θα πάρεις ποιότητα άπλα το κάνεις σίγουρα και φτηνότερα. εγώ στην θέση σου θα άκουγα απσποτιφαη. σε δυο συσκευές η μια διπλά στο dac και η άλλη το στα χερια σου και απλα δινεις εντολη απο που να παιζει ο ηχος. και ετσι εισαι και ασυρματος. πχ λαπτοπ στο dac και το σμαρφον στα χερια σου.
 




TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Γιατί όχι ένα RG-59U; Φυσικά θα περοριστεί η μέγιστη ανάλυση, αλλά 24/96 βγάζει, και μπορείς να αμολήσεις όση κουλούρα θέλεις.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top