καναλια στο πάτωμα;

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Καλησπερα,
αλλαζουμε πλακακια στην ανακαινηση το επομενο διαστημα, ηθελα να ρωτησω ειναι δυνατον να περασω κατω απο τα πλακακια καναλια για να μπορω μελλοντικα να περασω καλωδια;

Η μονο με το ζορι περνανε τα καλωδια ηχοσυστημάτων, ρεύματος και data;

Ευχαριστω
Α.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
ναι σωστο αλλα για καλωδια ηχειων οχι τοσο πρακτικο αν και ειναι θεμα τι καλωδιο και τι αλαγες θα γινονται.εγω εχω βαλει υπογεια ιντερνετ μερικες γραμες xlr balanced σηματος και aes/ebu ολα αυτα επι 3.συν και ρευματος που ενεργοποιω τους επεξεργαστες απο την θεση που ακουω και τρφοδοτουνται απο ξεχωριστη γραμη μαζι με τα χαμηλου σηματος περιφεριακα με φιλτρο και ups.τα καλωδια ηχειων τα εχω εξωτερικα λογο του οτι κανω συχνες αλαγες και λογο ογκου (πολλα μαζι).στην δικη μου μεριπτωση εγιναν ολα με σπιραλ φ32 θερμανσης με υπολογισμο εξτρα σωληνα για να μην εχω προβλημα χωρητικοτητας σε μελοντικη αναβαθμιση αλαγη.εννοειτε ολα χωριστα κανενα καλωδιο δεν τρεχει παραληλα με αλλο (δηλ σηματος με ρευμα η ιντερνετ data)
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
ευχαριστω
αρα ζηταω καναλια στο πατωμα με σπιραλ φ32 θερμανσης; Που ξεκινανε και που τερματιζουνε τα καναλια σου; Ψαχνω μια ομορφη υλοποιηση για το πατωμα
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Εγώ έχω περάσει μεταλλικό λούκι 10*5 cm, αλλά το έβαλα εξ' αρχής. Τώρα δεν θα έχεις τόσο χώρο. Ηλεκτρολογικό κανάλι όσο μεγαλύτερο γίνεται και περνά εξ' αρχής καλώδια. Και ηχείων περνάει, εγώ έχω ένα με 6 σε κοινό περίβλημα δηλαδή για 3 πίσω κανάλια. Είναι σχετικά εύκαμπτο και όταν φτάνει στην πίσω μεριά, μέσα στο κουτί, έχω αφαιρέσει από κει και πέρα το εξωτερικό κέλυφος και συνεχίζουν τα ζευγάρια μόνα τους σε μικρότερα κανάλια ως τις θέσεις των ηχείων.

Το λούκι ξεκινά με κουτί πρόσβασης κάτω από το ρακ με τα μηχάνηματα και καταλήγει σε ένα άλλο κουτί κάτω από τον καναπέ.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Έχει ωραιότατα ηλεκτρολογικα σπιράλ, προτίμησε τα σε όποια διατομή θες.
ψαξε καυκά ή κουβιδη.
Ένα tip που εφαρμόζω όταν αναγκάζομαι να περάσω υποδαπεδια καλώδια είναι :
Καπακώνω το σπιράλ με ένα «στρωτήρα ή ορθοστάτη (από γυψοσανίδες) και μετά από πάνω πέφτουν γκρομπετά ή κόλλες πλακιδίων , έτσι ώστε όταν για κάποιο λόγο, κάποιος , στο μέλλον, που δεν ξέρει πως/ότι περάστηκαν καλώδια, κάνει με μια αρίδα (μπετού σίγουρα) τρύπα στο πάτωμα , να συναντήσει η αριδα μπετού , το γαλβανιζε μέταλλο και να μην προλάβει να το τρυπήσει ώστε να κόψει καλώδιο ή να σε χτυπήσει το ηλ. ρεύμα. Ο λόγος που σταματάς είναι η έντονη αλλαγή του ήχου που ακούγεται, οπότε λες , εδώ κάτι διαφορετικό υπάρχει.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
ναι άνετα...τα δικά μου όλα περνάνε από το πάτωμα (ηχείων και HDMI για προβόλι)
ηλεκτρολογικό σπιράλ όπως είπε και ο Αρτέμης
sos
έχε το νου σου στον μάστορα την ώρα που θα περνά τις άκρες-γωνίες με τον τοίχο να μην σου τα τσαλακώσει-τσακίσει
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Για αυτό το λόγο και η διάμετρος του καναλιού δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα μικρή. Δηλαδή ίσα ίσα να περνάει. Δώσε mm.
 


Μηνύματα
1.588
Reaction score
334
Έχω περάσει και εγώ πριν αρκετά χρόνια κανάλι ενδοδαπέδιο για να περαστούν τα καλώδια, συγκεκριμένα hdmi, καλώδιο ρεύματος και δύο καλώδια για τα surround ηχεία, είναι περίπου Φ32mm, αν το ήξερα θα περνούσα Φ40mm γιατί δυσκολεύομαι να περάσω ένα 2ο καλώδιο hdmi.
 

Attachments



Μηνύματα
287
Reaction score
66
Για αυτό το λόγο και η διάμετρος του καναλιού δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα μικρή. Δηλαδή ίσα ίσα να περνάει. Δώσε mm.
τι εννοεις να δωσω χιλιοστα. σε ποιον;
Έχω περάσει και εγώ πριν αρκετά χρόνια κανάλι ενδοδαπέδιο για να περαστούν τα καλώδια, συγκεκριμένα hdmi, καλώδιο ρεύματος και δύο καλώδια για τα surround ηχεία, είναι περίπου Φ32mm, αν το ήξερα θα περνούσα Φ40mm γιατί δυσκολεύομαι να περάσω ένα 2ο καλώδιο hdmi.
τι διαμετρο να ζητησω και ειναι τοσο μεγαλο λαθος να περασω ρευμα καλωδια ηχου μαζι; δεν μπορει ενα καλωδιο ρευματος να μονωθει; Ρωταω για περιπτωσεις ενεργων ηχειων
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
τι εννοεις να δωσω χιλιοστα. σε ποιον;

τι διαμετρο να ζητησω και ειναι τοσο μεγαλο λαθος να περασω ρευμα καλωδια ηχου μαζι; δεν μπορει ενα καλωδιο ρευματος να μονωθει; Ρωταω για περιπτωσεις ενεργων ηχειων
Εννοώ τα κανάλια να μην είναι στενά, δηλαδή να μην είναι λίγο μεγαλύτερα από τα καλώδια..
Το καλώδιο πρέπει να περνάει εύκολα και όχι δύσκολα, και κυρίως στις γωνίες.
Και οπωσδήποτε με ατσαλίνα.
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Εννοώ τα κανάλια να μην είναι στενά, δηλαδή να μην είναι λίγο μεγαλύτερα από τα καλώδια..
Το καλώδιο πρέπει να περνάει εύκολα και όχι δύσκολα, και κυρίως στις γωνίες.
Οπωσδήποτε με ατσαλίνα.
δωστε μου μια διασταση απο την εμπειρια σας. 40χιλιοστα διαμετρο; Επισης το επιπλο στο σημειο που βγαινει το καναλι θα πρεπει να εχει τρυπα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Διάμετρο ανάλογα τι θα περάσει μέσα. Παραπάνω από ένα κανάλια ίσως να μην ήταν κακή ιδέα.
Καλό είναι ρεύματα και σήματα να μην ταξιδεύουν παρέα. Αλλιώς πρέπει να είναι καλώδια με μόνωση.
Επίσης, αν χρειαστεί, υπάρχουν και κανάλια έτοιμα μονωμένα. Δεν ξέρω αν κάνουν για πάτωμα.

Για το έπιπλο δεν ξέρω, ότι βολέψει.
Εγώ ίσως και να έκανα τρύπα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ότι και να βάλεις,κοίτα να είναι διπλό και βάλτα έτσι ώστε να έχουν διασύνδεση όλοι οι τοίχοι!
 
Last edited:

Μηνύματα
15
Reaction score
3
μπορεις να βαλεις και καναλι και σπιραλ που σου λενε παραπανω.θα σου επιστησω ομως την προσοχη στο εξης:οτι κ αν επιλεξεις να βαλεις τελικα,το "γεμισμα" του δαπεδου απο εκεινο το σημειο και επανω να ειναι αρκετο.αν ειδικα μπει πλακακι.για μην τα "πεταξει-φουσκωσει" αργοτερα στους αρμους.στο πλαστικο του καναλιου,η τσιμεντοκονια δεν κολλαει σωστα,οχι οτι κολλαει καλυτερα στο σπιραλ αλλα...αν το τεντωσεις καλα και το καρφωσεις στο μπετο της πλακας πλεον ειναι πιο safe θα ελεγα...
 

Μηνύματα
287
Reaction score
66
Διάμετρο ανάλογα τι θα περάσει μέσα. Παραπάνω από ένα κανάλια ίσως να μην ήταν κακή ιδέα.
Καλό είναι ρεύματα και σήματα να μην ταξιδεύουν παρέα. Αλλιώς πρέπει να είναι καλώδια με μόνωση.
Επίσης, αν χρειαστεί, υπάρχουν και κανάλια έτοιμα μονωμένα. Δεν ξέρω αν κάνουν για πάτωμα.

Για το έπιπλο δεν ξέρω, ότι βολέψει.
Εγώ ίσως και να έκανα τρύπα.
ρευμα εαν τα ηχεια ειναι ενεργα και καλωδιο για τα ηχεια εαν τα ηχεια ειναι παθητικα. Τι διατομη χρειαζομαι εχω δει καλωδια για ηχεια πιο παχια και απο το μπρατσο μου
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
ρευμα εαν τα ηχεια ειναι ενεργα και καλωδιο για τα ηχεια εαν τα ηχεια ειναι παθητικα. Τι διατομη χρειαζομαι εχω δει καλωδια για ηχεια πιο παχια και απο το μπρατσο μου
Η διατομή του καναλιού εξαρτάται από αυτή των καλωδίων που θα περάσουν τώρα ή αργότερα. Αποφάσισε τι καλώδια θα περάσουν και πράξε ανάλογα.
Δεν θα σου πω τι θα πάρεις γιατί δεν ξέρω τι θα περάσεις. Ένα Φ40 για κάποιον μπορεί να είναι αρκετό και για κάποιον άλλο να θέλει 2 ή και 3 τέτοια.
Προσωπικά θα περνούσα ένα κανάλι παραπάνω από αυτά που χρειάζομαι, σε κάθε ηχείο. Ας υπάρχει και ας κάθεται, γιατί αν χρειαστεί δεν θα υπάρχει.
Δηλαδή αν ήθελα ένα θα περνούσα δύο, αν ήθελα δύο θα περνούσα τρία.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top