καρτα γραφικων για 2 4k οθονες...

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Καλησπερα σε ολους και υπομονη με τον ιο!

Εχω ενα workstation της dell ,το t3500

Intel r xeon r w3690 3.47Ghz,16gb ram ,64 bit με καρτα γραφηκων nvidia geforce gtx970 απο το 2014..

Τοσο καιρο εβλεπα σε προτζεκτορα fullHD απο hdmi εξοδο.

πριν κανενα εναμιση μηνα πηρα ενα καινουργιο 4κ monitor, το 32uk550 b της lg, εξαιρετικο, κ το εβαλα σε displayport κ στο hdmi συνεχησα να εχω τον προτζεκτορα... ολα καλα..

Χθες πηρα μια 4κ τηλεοραση της lg παλι, την 70um7100 αφου ομως πρωτα πουλησα τον προτζεκτορα, κ τη συνδεσα στο HDMI του pc.

Δε συμπερηφερεται καλα η τηλεοραση με το pc, οταν αναβω το pc δε δηνει σημα στην τηλεοραση να αμφανηστει κατευθειαν η επιφανεια εργασιας στην τηλεοραση..πρεπει να αναψω κ το monitor..

Aν το αναψω κ αυτο τοτε δηχνει κ η τηλεοραση ,ακομα κ αν μετα το σβησω το monitor η τηλεοραση θα μπορει να συνεχιζει να δηχνει.. περιεργο..

Αν βαλω κανα παιχνιδι στην τηλεοραση αρχιζουν τα παρατραγουδα,πχ μπορει να βγαζει μαυρο που κ που, η τηλεοραση ειναι κομπλε,απο το pc εχω θεμα.

Αφαιρεσα το monitor κ αφησα μοναχα την τηλεοραση,ε τα ιδια οταν παιζω παιχνιδι..ψαχτηκα λιγο με το menu απο nvidia ,ολα καλα με drivers,δοκιμασα ολες τις πιθανες προβολες 2 οθονων αλλα το προβλημα παραμενει, 1ον δεν δηνει σημα να φανει η επιφανεια εργασιας στην tv παρα μονο αν αναψω κ το monitor κ ας το σβησω μετα,

κ 2ον οταν βαλω παιχνιδι στην τηλεοραση μετα απο λιγο που θα ζεσταθει η κατασταση αρχιζουν καπως τα περιεργα...

(δε μαφηνει να βαλω 30hz στην τηλεοραση το menu απο nvidia οταν την εχω στο 3840χ2160) μπας κ 'ξεκουραζω' το pc.

κ εχω την εντυπωση πως ειναι απο την καρτα γραφηκων, νομιζω δεεε σηκωνει 2 οθονες 4κ στα 60hz...

τι κανω? αν ειναι για καρτα αλλη ποιες ειναι συμβατες? τι να προσεξω?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Δεν θυμάμαι απολύτως σίγουρα, αλλά λογικά μια GTX 970 υποστηρίζει κανονικά να έχεις μια οθόνη DisplayPort στα 60Hz 4K & μια TV/monitor 4K 60Hz στην HDMI 2.x θύρα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δοκίμασε άλλα καλώδια. Η 970 στέλνει κανονικά 4κ 60.
Η σύνδεση είναι απευθείας στη tv ή μέσω κάποιο av?
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Κατευθειαν hdmi στην τηλεοραση κ το displayport στο monitor..
Στο monitor ολα κομπλε,στην τηλεοραση μονο χρηση του pc, με το που θα βαλω παιχνιδι 'μαυρη οθονη'..με πεταει στο 3λεπτο ...
Δοκίμασε άλλα καλώδια. Η 970 στέλνει κανονικά 4κ 60.
Η σύνδεση είναι απευθείας στη tv ή μέσω κάποιο av?
4κ 60hz μηπως μονο για απο display port. Κ το hdmi 4k αλλα 30hz?.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ποιάς εταιρείας είναι? Η founders έβγαινε με 2 hdmi το ένα ν1.4 και το άλλο v2 το v2 υποστηρίζει μέχρι 3840χ2160 στα 60
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Αφού λες ότι αν βάλεις game μαυρίζει.
Στην επιφάνεια εργασίας και να μπείς να σερφάρεις στο internet όμως μένει κανονικά 4K @ 60Hz ?
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Αφού λες ότι αν βάλεις game μαυρίζει.
Στην επιφάνεια εργασίας και να μπείς να σερφάρεις στο internet όμως μένει κανονικά 4K @ 60Hz ?
δε ξερω ..πως μορω να το δω αυτο?
 


Μηνύματα
224
Reaction score
210
nVIDIA control panel ή στην TV πατώντας το κουμπί info ;)
info τζιφος... απο nvdia panel εχω κ στις 2 οθονες 60hz...
ΑΛΛΑ... οταν στις ρυθμισεις οθονων στο pc εχω ''Αναπαραγωγη επιφανειας εργασιας σε 1 και 2'' τοτε πεφτει μαυρο οταν παιζω τηλεοραση..
πριν λιγο δοκιμασα ''Επεκταση επιφανειας εργασιας σε αυτη την οθονη'' κ δεν επεσε μαυρο μετα απο 20 περιπου λεπτα παιχνιδιου που το σταματησα εγω..βεβαια το pc μουγκριζε!... νομιζω ζοριζεται η καρτα
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Αυτό συμβαίνει μόνο στα παιχνίδια, ή μόνο σε full screen; Αναρωτιέμαι αν παίζει κάποιο είδος προστασίας της HDMI.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικά κοίτα τι παίζει. Αυτό που λες ότι δεν δείχνει κατευθείαν στην τηλεόραση από το hdmi είναι κλασικό, μην σε ανησυχεί. Στην τηλεόραση σου θα πας στις ρυθμίσεις και θα δηλώσεις την πηγή του hdmi ως pc (θα βρεις το ανάλογο εικονίδιο) και θα ονομάσεις την είσοδο PC και το πρόβλημα μάλλον θα λυθεί γιατί πρόκειται για κλασικό πρόβλημα με τις lg. Προς το Πάρος έχεις σήμα 4:4:4 και η τηλεόραση σηκώνει 4:2:2 από hdmi λόγω περιορισμένου bandwidth και hdcp 2.2 αλλά αν δεν ενεργοποιήσεις το pc mode προσπαθεί να περάσει κανονικά το σήμα από το hdmi με αποτέλεσμα τα black screen που φαίνονται σαν να αναβοσβηνει η οθόνη. Αν δεν είναι αυτό και φταιει η κάρτα γραφικών μετά τονblack screen σε πετάει στην επιφάνεια εργασίας.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Αυτό συμβαίνει μόνο στα παιχνίδια, ή μόνο σε full screen; Αναρωτιέμαι αν παίζει κάποιο είδος προστασίας της HDMI.
μονο στα παιχνιδια κ οταν ειναι η ρυθμηση στις οθονες ''Αναπαραγωγη επιφανειας εργασιας σε 1 και 2'' στο ''Επεκταση επιφανειας εργασιας σε αυτη την οθονη'' ειναι οκ..αν κ ζοριζεται η καρτα
Βασικά κοίτα τι παίζει. Αυτό που λες ότι δεν δείχνει κατευθείαν στην τηλεόραση από το hdmi είναι κλασικό, μην σε ανησυχεί. Στην τηλεόραση σου θα πας στις ρυθμίσεις και θα δηλώσεις την πηγή του hdmi ως pc (θα βρεις το ανάλογο εικονίδιο) και θα ονομάσεις την είσοδο PC και το πρόβλημα μάλλον θα λυθεί γιατί πρόκειται για κλασικό πρόβλημα με τις lg. Προς το Πάρος έχεις σήμα 4:4:4 και η τηλεόραση σηκώνει 4:2:2 από hdmi λόγω περιορισμένου bandwidth και hdcp 2.2 αλλά αν δεν ενεργοποιήσεις το pc mode προσπαθεί να περάσει κανονικά το σήμα από το hdmi με αποτέλεσμα τα black screen που φαίνονται σαν να αναβοσβηνει η οθόνη. Αν δεν είναι αυτό και φταιει η κάρτα γραφικών μετά τονblack screen σε πετάει στην επιφάνεια εργασίας.
τοχω κανει εξ αρχης φιλε μου αυτο με το pc mode που λες...λογικα η καρτα αδυνατει να παιζει ταυτοχρονα κ στις 2 οθονες στα παιχνιδια, μπορει μονο αν στη ρυθμηση οθονων τοχω στο''Επεκταση επιφανειας εργασιας σε αυτη την οθονη'' οχι ταυτοχρονα κ στις 2.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Wait a sec.

Δεν μας έχεις δώσει να καταλάβουμε τι θες ακριβώς να κάνεις.

Θες να παίζεις game και να φαίνεται η ίδια εικόνα του game και στις 2 οθόνες ?
Να κάνεις span ( expand ) το game στις 2 οθόνες ?
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Αναβοσβηνει η οθόνη η μετά το black screen σε πετάει στην οθόνη των windows;
κ τα 2...
Wait a sec.

Δεν μας έχεις δώσει να καταλάβουμε τι θες ακριβώς να κάνεις.

Θες να παίζεις game και να φαίνεται η ίδια εικόνα του game και στις 2 οθόνες ?
Να κάνεις span ( expand ) το game στις 2 οθόνες ?
θελω να εχω ταυτοχρονη εικονα κ στις 2 οθονες ειτε παιζω ειτε οχι,βασικα δε παιζω παιχνιδια, δε θελω να αλλαζω τις ρυθμησεις οθονων καθε τρεις κ λιγο,θελω απλα να αναβω την οθονη που θελω να χρεισημοποιησω οποιαδηποτε στιγμη κ να ειναι ολα ετοιμα στην επιφανεια εργασιας.. οχι να αλλαζω τις ρυθμησεις συνεχεια..
Ακομα κ η επιλογη ''Επεκταση επιφανειας εργασιας σε αυτη την οθονη'' δεν ειναι κ οτι καλυτερο μιας που τα αναδυομενα νεα παραθυρα πολλες φορες δε βγαινουν στην οθονη που 'εργαζομαι' αλλα στην διπλα που τυχων την εχω σβηστη...
ολα αυτα δε τα ειχα τα θεματα με τον fullhd προτζεκτορα μεσω hdmi κ το μονιτορ μεσω displayport.
Αυτα ξεκινησαν αντικαθηστωντας τον προτζεκτορα με την 4κ τηλεοραση..
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Γιατι εμενα ολο αυτο μου κανει θεμα settings και μονο; Κανε ενα σωστο σεταρισμα στις ρυθμισεις σου, οθονων αλλα και καρτας γραφικων, εχω μακ, ας σε βοηθησουν οι πιο ειδικοι
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Γιατι εμενα ολο αυτο μου κανει θεμα settings και μονο; Κανε ενα σωστο σεταρισμα στις ρυθμισεις σου, οθονων αλλα και καρτας γραφικων, εχω μακ, ας σε βοηθησουν οι πιο ειδικοι
εγω παλι αρχηζω να καταλαβαινω πως ειναι θεμα καρτας η κ επεξεργαστη παραληλα...
γιατι καποιοι λενε πως πρεπει να εχω καρτα 7680 χ 4320 αναλυσης..
Πχ κατεβασα μια ταινια ,το parasite, 35 giga 4κ 'Parasite.2019.2160p.UHD.BluRay.X265'
ε δε το παιζει καλα ,ακομα κ με το vlc μετα απο update κ ολα εκεινα τα κολπακια στις ρυθμησεις που το κανουν να επεξεργαζεται καλυτερα τα 4κ αρχεια... τα βιντεακια τα δικα μου παντως,εχω μια sony a7iii καμερα,τα 4κ ,τα παιζει τελεια,οπως τοσο καιρο δλδ,αν κ παντα ειχα λαγκαρησματα στην επεξεργασια τους στο premiere pro, αλλα ζουσα κ ετσι,σιγα.... κατι μου λεει πως χρειαζομαι η καρτα,η επεξεργαστη ,η αλλο pc γενικα, ειναι κ μηστυριο αυτο που εχω αν κ δυνατο...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Επειδη ειχα την 970 παλια δεν νομιζω οτι εχει δυσκολια η καρτα να παιξει 4κ σε χαμηλα settings. Την εχω χρησιμοποιησει σε gaming pc συνδεδεμενο πανω σε 4κ οθονη και δεν ειχα κανενα προβλημα. Μπορει η καρτα να εχει παρει δρομο βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Εχεις δοκιμασει να τρεξεις κανενα stress test; To pc σου αν δεν φουσκωσεις το madvr ειναι 4k capable σιγουρα.
Υ.Γ το premiere ειναι πολυ βαρυ προγραμμα.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Επειδη ειχα την 970 παλια δεν νομιζω οτι εχει δυσκολια η καρτα να παιξει 4κ σε χαμηλα settings. Την εχω χρησιμοποιησει σε gaming pc συνδεδεμενο πανω σε 4κ οθονη και δεν ειχα κανενα προβλημα. Μπορει η καρτα να εχει παρει δρομο βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Εχεις δοκιμασει να τρεξεις κανενα stress test; To pc σου αν δεν φουσκωσεις το madvr ειναι 4k capable σιγουρα.
Υ.Γ το premiere ειναι πολυ βαρυ προγραμμα.
Ερωτηση...
η MSI GeForce GTX 1660 Super 6GB Ventus OC ειναι βατη με το συστημα μου??? motherboard κ τα σχετικα...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top