κεφαλή βελόνα για dual 505-4

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Είμαι ένας νέος ευτυχής κάτοχος ενός dual 505-4. Το πικαπ φοράει κεφαλή-βελόνα JVC Z1s με λίγες ώρες χρήσης (περίπου 20 ώρες)

Μου πρότειναν ώς καλύτερη κεφαλή βελόνα την AUDIO TECHNICA AT95E. Αυτήν την στιγμή για τα αυτιά μου η jvc είναι μια χαρά, απλά θα ήθελα να γνωρίζω τι επιλογές έχω.

Καθόσον εντελώς άσχετος με το άθλημα που θα μπορούσα να δω, ποιες κεφαλές/βελόνες ταιριάζουν στο αντίστοιχο πικαπ?
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλοάκουστο το πικαπ.
Η jvc έχει σφαιρική βελόνα? Αν μπορείς να βρεις μια ελλειπτική γι' αυτήν ακόμα καλύτερα. Η Jico SAS βελόνα ήταν εξαιρετική αλλά δεν νομίζω ότι παράγεται πλέον.
H audio technica AT95E (πρόσφατα ανανεώθηκε) είναι κι αυτή μια πολύ καλή επιλογή.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783




Μηνύματα
207
Reaction score
56
Και μια τελευταία ερώτηση, πως καταλαβαίνουμε ποτέ θέλει αλλαγή μια βελόνα; Πχ μετά από πόσες ώρες χρήσης;
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Το είχα το 505-4 . Ότι κεφαλή όχι μικρής μάζας έβαλα σε αυτό ο βραχίονας έπαιζε σαν πλοίο στην θάλασσα...
Με την μαμά ( που ήταν η Dn 165) ή και την ortofon OM σειράς ακουγόταν πολύ καλύτερα!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η jvc έχει σφαιρική βελόνα?
Η "μαμά" βελόνα της JVC Z1S ήταν κωνικη, όχι σφαιρική.
Δεν νομίζω να υπάρχει σφαιρική για Z1S ούτε σε aftermarket.
Δεν παίρνω και όρκο βέβαια...
Σίγουρα όμως αν προτιμήσει την ελλειπτική θα έχει κέρδος.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξέρουμε την ενεργή μάζα του βραχίονα;
Η dual, αν δεν κάνω λάθος τα δίνει με ortofon om 10 με dynamic compliance 25 , όποτε πρέπει να είναι medium to low mass ο βραχίονας.
Η z1s και η at95 είναι πιο αναίσθητες, δε νομίζω να είναι οι πλέον ενδεδειγμένες.
Γιατί δεν πας στη σίγουρη λύση της ortofon om 10 , με δυνατότητα αν θελήσεις, να αναβαθμίσεις αργότερα με βελόνα om 20 ;
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Στο πικάπ αυτό δεν ταιράζει η σειρά 2m της ortofon. Είναι πιο βαριά από ότι χρειάζεται ο βραχίονας του.
Η σειρά dn της dual (dn 165,168 κλπ) είναι η καλύτερη περίπτωση διότι είναι μια παραλλαγή της σειράς om της ortofon με compliance 30(αντί 25 που εχουν οι om). Βέβαια υπάρχει ένα μικρό 'πρόβλημα'. Ότι κυκλοφορεί από dn είναι από στοκ που έχει ξεμείνει. Εύκολα πχ θα βρει κάποιος dn 165 αλλά μέχρι εκεί. Αυτό σημαίνει με απλά λόγια πως η βελόνα θα είναι om 10 με compliance 30. Om 10 όμως! Για dn168 (δηλ om20) μην μπει κανείς στον κόπο να ψάξει διότι απλά θα χάσει τον χρόνο του άδικα. Η dual δεν εβγαλε dn μεγαλύτερης της 168.
Το βάρος των κεφαλών dual ulm (ultra low mass) είναι μόλις 2.5 g ιδανικό για βελόνα με compliance 30 και low mass βραχίονα όπως του dual ο οποίος φτάνει συνολικά τα 8g. Το βάρος των om κεφαλών είναι 5g.
Μια εξαιρετική περίπτωση για αυτό το πικάπ είναι να χρησιμοποιηθεί ulm κεφαλή με βελόνα από την σειρά om. Προφανώς από om 20 και πάνω για τους λόγους που εξήγησα πριν. Δεν εχει σημασία τι νούμερο θα είναι η κεφαλή, διότι το μόνο που προσδιορίζει ο αριθμός της κεφαλής είναι την βελόνα,πχ 165,166,168 κλπ.

Εδώ έχω βάλει και το δικό μου για τα γούστα.
Μιλώντας για τις κεφαλές των πικάπ μας, σχόλια, φωτό κλπ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δημήτρη, η ΟΜ 10 έχει dynamic compliance 25.
https://www.ortofon.com/om-series-p-550
Αν πας στο γνωστό πινακακι και εισάγεις τα 8gr στη μεταβλητή effective mass, στα 5gr βάρους που έχει, βγάζει συχνότητα συντονισμού στα 9Hz που είναι οκ , οπότε μια χαρά ταιριάζει.

https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=8&submit=Submit

Απλά αναφέρω τη 10 , γιατί δε νομίζω ο φίλος να θέλει σε πρώτη φάση να κινηθεί ψηλότερα από άποψη κόστους.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλημέρα και πάλι , καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Οντας άσχετος με το άθλημα έχω αρκετούς άγνωστους όρους, οπότε θα πρέπει να διαβάσω αρκετά το σχετικό άρθρο για την ρύθμιση της κεφαλής και να καταλάβω τι γίνεται.

Η at95 προτάθηκε καθώς το budget της αγοράς πικαπ ήταν περίπου στα 200 ευρώ, οπότε πιστεύω ότι είναι μια τίμια λύση για τα λεφτά της χωρίς υψηλό κόστος.

Ακούγοντας όμως χθες τους νεανικούς μου δίσκους μετά από 26 χρόνια σχεδόν, καταρχάς ενθουσιάστηκα με τον τρόπο που έπαιξε το dual καθώς τότε είχα απλά “καβουρντιστήρι”….. ως πικαπ.

Αυτός ειναι και ο λόγος που θέλω να γνωρίζω επιλογές, ή ακόμα καλύτερα να μάθω τον τρόπο επιλογής ώστε μελλοντικά να αναβαθμιστώ.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Έχω κι εγώ dual και έχω την ortofon om5.ειναι η πιο ασφαλής επιλογή για θέμα ματσαρισματος και επιπλέον αναβαθμίζεται πολύ εύκολα.
Δεν είναι τυχαίο ότι η εταιρεία ακόμη βγάζει τα πικάπ της με κεφαλές ortofon
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
να υποθέσω , ώς αναβάθμιση είναι κρατάμε κεφαλή και απλά αλλάζουμε την βελόνα, σωστα?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η "μαμά" βελόνα της JVC Z1S ήταν κωνικη, όχι σφαιρική.
Δεν νομίζω να υπάρχει σφαιρική για Z1S ούτε σε aftermarket.
Δεν παίρνω και όρκο βέβαια...
Σίγουρα όμως αν προτιμήσει την ελλειπτική θα έχει κέρδος.
Κωνικη και σφαιρικη ειναι το ιδιο.Μηπως εννοουσες ελλειπτικη?
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
να υποθέσω , ώς αναβάθμιση είναι κρατάμε κεφαλή και απλά αλλάζουμε την βελόνα, σωστα?
Σωστά, βγάζεις τη μια και κουμπωνεις την άλλη σε δευτερόλεπτα.Εγω για να καταλάβεις έχω μια παλιά και τη βάζω όταν βάζω ένα πολύ φθαρμένο δίσκο να παίξει.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η at95 προτάθηκε καθώς το budget της αγοράς πικαπ ήταν περίπου στα 200 ευρώ, οπότε πιστεύω ότι είναι μια τίμια λύση για τα λεφτά της χωρίς υψηλό κόστος.
H at 95 είναι πολύ καλή για τα λεφτά της ,αλλά το πικάπ σου διαθέτει έναν βραχίονα μέτριας προς χαμηλής ενεργής μάζας.
Αν ισχύει το 8gr που ανέφερε ο Δημήτρης παραπάνω , αν πας σε αυτό το πινακάκι και εισάγεις στη μεταβλητή "effective mass" τον αριθμό 8 ,θα δεις πως η at 95 με βάρος κεφαλής 6,5gr (δες οριζόντιο άξονα) και dynamic compliance 6,5 (κάθετος άξονας) ,μας δίνει μια συχνότητα συντονισμού 17Hz ,που είναι εκτός των επιθυμητών "πράσινων" ορίων.
Ομοίως , η Z1S ,με βάρος αν θυμάμαι γύρω στα 7gr και dynamic compliance 10 ,συντονίζει στα 13Hz, καλύτερα σε σχέση με την AT95 ,αλλά πάλι έξω από τα πράσινα.
Δεν τίθεται λοιπόν θέμα καλής ή κακής κεφαλής για την AT95 ή την Z1S ,την οποία έχω και την αγαπάω...,αλλά κατά πόσο είναι κατάλληλες για αυτόν τον βραχίονα.
Επιμένω πως στα χρήματα που θες να διαθέσεις η ortofon om 10 είναι καλύτερη επιλογή.
Θα έδινες 50 για την at 95 ,εε δώσε 80 και πάρε την om 10.
[DOUBLEPOST=1546590410][/DOUBLEPOST]
Κωνικη και σφαιρικη ειναι το ιδιο.Μηπως εννοουσες ελλειπτικη?
Όχι ,είχα την εντύπωση πως διαφοροποιούνται σε σχήμα οι ακίδες ,αλλά για να το λες εσύ ,μάλλον έκανα λάθος.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
H at 95 είναι πολύ καλή για τα λεφτά της ,αλλά το πικάπ σου διαθέτει έναν βραχίονα μέτριας προς χαμηλής ενεργής μάζας.
Αν ισχύει το 8gr που ανέφερε ο Δημήτρης παραπάνω , αν πας σε αυτό το πινακάκι και εισάγεις στη μεταβλητή "effective mass" τον αριθμό 8 ,θα δεις πως η at 95 με βάρος κεφαλής 6,5gr (δες οριζόντιο άξονα) και dynamic compliance 6,5 (κάθετος άξονας) ,μας δίνει μια συχνότητα συντονισμού 17Hz ,που είναι εκτός των επιθυμητών "πράσινων" ορίων.
.
H audio-technica ειναι απο τις εταιρειες που δινουν την ενδοτικοτητα των κεφαλων τους στα 100Hz αντι στα 10.
Ο πινακας χρειαζεται την ενδοτικοτητα στα 10 Hz για να δωσει σωστο αποτελεσμα και συνηθως στα 10 ειναι 1.5-2 φορες την τιμη των 100.Αρα με μια ενδοτικοτητα περιπου 15-16 συν περιπου 1-1.5 γρ οι βιδες η συνολικη μαζα βραχιονα/κεφαλης/βιδες ειναι περιπου 15.5-16 γρ και το resonance frequency κοντα στα 10 Hz οποτε ειναι οκ η ΑΤ VM 95E
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top