κλοπή μπαταρίας υβριδικού Toyota

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
πήγε πριν λίγο η γυναίκα να μπει στο υβριδικό Yaris
και μας είχανε κλέψει όλο το πακέτο της μπαταρίας (που βρίσκεται κάτω από το πίσω κάθισμα).

Το αυτοκίνητο παρκαρισμένο 2 μέρες σε στενό στο Χαλάνδρι, αλλά σε καλά φωτιζόμενο σημείο.
Δεν ξέρω αν έγινε μέρα ή νύχτα.
Δεν υπήρχανε ίχνη παραβίασης και δεν ξέρω πως μπήκανε στο αυτοκίνητο.
Δεν φαίνεται να είχανε ψάξει ντουλαπάκι για άλλα πράματα, πήγανε καρφί για τη μπαταρία.

το έχετε ξαναακούσει;
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Σίγουρα το να μπεις στο αμάξι είναι απλό(αρκεί ένα απλο κλειδί, χωρις τσιπακι για immobilizer, που μπορεις να βρεις σε κλειδαραδικα αμα ξερεις τον αριθμο πλαισιου του αμαξιου)
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Σίγουρα το να μπεις στο αμάξι είναι απλό(αρκεί ένα απλο κλειδί, χωρις τσιπακι για immobilizer, που μπορεις να βρεις σε κλειδαραδικα αμα ξερεις τον αριθμο πλαισιου του αμαξιου)

δε θυμάμαι αν φαίνεται ο αριθμός πλαισίου από έξω στο Yaris
αλλά δε θα είναι και δύσκολο να ανοίξουν απλά την κλειδαριά όπως το λες χωρίς να χρειάζεται το τσιπάκι του immobilizer

-----------------------------------------------------------------------------------------

να δούμε πόσο θα πάει,
αν και πόσο θα καλύψει η ασφαλιστική

καινούρια, μτχ ; δεν πιστεύω να καταλήξω με την ίδια
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Η μεταχειρισμένη δεν είναι απαραίτητα και κλεμμένη. Υπάρχουν και τα τρακαρισμένα που βγήκαν για πέταμα, και οι εισαγωγές.
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
δε θυμάμαι αν φαίνεται ο αριθμός πλαισίου από έξω στο Yaris
Σου ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα και ανωδυνα.
λογικα η ασφαλεια του αυτοκινητου αν το εχεις ασφαλισμενο για κλοπη θα σου δωσει ενα ποσο.
στο παρμπριζ μπροστα δεν εχει ενα μικρο κενο που αναγραφεται ο αριθμος πλαισιου;
Αν ειναι η περιοχη σας εκει λογικα καποιοι κανουν βολτες και επιλεγουν αυτοκινητα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.707
στο παρμπριζ μπροστα δεν εχει ενα μικρο κενο που αναγραφεται ο αριθμος πλαισιου;
Τα τελευταία χρόνια δεν συνηθίζεται στην ΕΕ, ίσως για λόγους ασφαλείας.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Το αυτοκίνητο παρκαρισμένο 2 μέρες σε στενό στο Χαλάνδρι,
Oι συμπαθέστατοι Ρομά,από τον συνοικισμό, πίσω από το Νομισματοκοπείο......άλλη μια πλήγη της πόλης που κανείς δεν θέλει πραγματικά να κλείσει.
 


K

kimon

Guest
Η μεταχειρισμένη δεν είναι απαραίτητα και κλεμμένη. Υπάρχουν και τα τρακαρισμένα που βγήκαν για πέταμα, και οι εισαγωγές.
Σίγουρα ήταν και παραγγελία για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό. Αλλιώς θα είχαν μαζέψει και ζάντες και καταλύτες.
Είναι κοινό μυστικό το πως δουλεύουν αυτά τα κυκλώματα και τα συνεργεία "με άκρες".
Απλώς δεν ασχολείται κανείς στα σοβαρά για να τα εξαρθρώσει.
Είναι πολύυυ δύσκολο να βρεθεί μέσω της αντιπροσωπείας ο αριθμός παραγωγής αυτών των ακριβών εξαρτημάτων, ώστε να μπορούν να ταυτοποιηθούν τα κλεμμένα; Δεν αναφέρομαι σε προφυλακτήρες και φανάρια.
 
Last edited by a moderator:

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.223
Σας θυμίζω και το κύκλωμα που είχε στήσει συνεργείο Smart στη Γλυφάδα.
Ακόμα και το CR-V μου που κλάπηκε ολόκληρο, ο μάστορας υποψιάζεται ότι κυκλοφορεί με τα στοιχεία αλλού που είχε βγει ολική καταστροφή από ατύχημα.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
μεταχειρισμένη μπαταρία μπορεί να είναι από τρακαρισμένο, η μπαταρία είναι κάτω από το πίσω κάθισμα και μπορεί να μην πάθει ζημιά σε σοβαρή στούκα

να δούμε τι άλλο θα βγει, καθώς είναι πολλά καλώδια κομμένα, και εκτός του ότι δε θα είναι φθηνά, δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει να έρθουν

και δεν ξέρω για άλλες ζημιές πχ σε καθίσματα

πάντως θέλει θράσος, είτε έγινε ημέρα είτε νύχτα, ήταν παρκαρισμένο σε σημείο που το βράδυ φωτίζεται πάρα πολύ καλά
θα θέλει 15-20 λεπτά η δουλειά δεν είναι του λεπτού
και θα μπορούσα να είχα πέσει πάνω τους καθώς τυχαίνει κάποια βράδυα να πηγαίνω εκτάκτως στη δουλειά σε τυχαίες ώρες
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
........... θα μπορούσα να είχα πέσει πάνω τους καθώς τυχαίνει κάποια βράδυα να πηγαίνω εκτάκτως στη δουλειά σε τυχαίες ώρες
Ίσως είναι καλύτερα που δεν έπεσες επάνω τους.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
τελικά η βλάβη πήγε πολύ παραπάνω από ότι υπολόγιζα,
είναι γύρω στις 8-9.000 ευρώ,
το μεγαλύτερο κόστος εκτός της μπαταρίας είναι τα πολλά καλώδια που έχουν κόψει (και χρεώνουν όσο θέλουν)
και λιγότερο κάποια μικροπαρελκόμενα που είναι μαζί με τη μπαταρία

η ασφαλιστική λέει ότι δεν τη συμφέρει να το φτιάξει και θέλει να το ορίσει ολική κλοπή,
έχουν βρει αγοραστή που θα μου δώσει τα 10 χιλιάρικα και να δώσουν αυτοί άλλα 3.500 και να πάρω τελικά 13.500
(στο συμβόλαιο η τιμή είναι 14.000).

Θα μιλήσω με δικηγόρο να μου εξηγήσει τι δικαιούμαι.
 

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
δεν είναι ιδιαίτερα κακός ο συμβιβασμό αυτός, δες το και με δικηγόρο.
το πρόβλημα είναι οτι δε θα βρεις yaris υβριδικο μτχ με 13500
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Πως θα το "ορισει " ολικη κλοπη αφου το αυτοκινητο υπαρχει στη κατοχη σου ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Πως θα το "ορισει " ολικη κλοπη αφου το αυτοκινητο υπαρχει στη κατοχη σου ?
Αυτό ορίζεται βάση αξίας επισκευής. Δεν έχει σημασία αν το έχει.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Πως θα το "ορισει " ολικη κλοπη αφου το αυτοκινητο υπαρχει στη κατοχη σου ?

δεν ξέρω αν έχει το δικαίωμα αυτό η ασφαλιστική,
να πει δηλαδή ότι το κόστος της επισκευής είναι πολύ μεγάλο,
οπότε σε αποζημιώνω για το σύνολο της αξίας του (όσο αυτή έχει οριστεί)

τα παραπάνω μου τα είπανε προφορικά, περιμένω την επίσημη απάντηση στο email
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.867.525
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top