λυση για ιντερνετ

Μηνύματα
7
Reaction score
0
γεια σε ολους μετα απο απειρα προβληματα με τον οτε που επιανα 9ρα ταχυτητα πηγα στην νοβα αφου με εξαπατησαν και μου υποσχεθηκαν οτι πριν λιγους μηνες εβαλαν δικες τους καμπινες (μουφα) εδωσα συντεταγμένες και αφου μου ειπαν με την 100ρα θα πιανω το λιγοτερο 95 προχωρησα χωρις δευτερη σκεψη ....τελικα πιανω 17 αλλα με απειρα προβληματα φορτωσης κλπ με πηραν τηλ μετα απο ποσο καιρο και μου ειπαν μπορειτε να φυγετε αν θελετε στειλτε αιτηση με ιμειλ εκει κ χιλια δυο οπου νευριασα και ειπα δεν πληρωνω τιποτα αν θελετε διακοψτε το δν ξανα ασχολουμαι.....με τα πολλα δεν βρισκω λυση ...τι μπορω να κανω να βελτιωσω την κατασταση? διαβαζα τωρα για δορυφορικο ιντερνετ τωρα το βρηκα τι αποψη εχετε?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Σε τι περιοχή είσαι;
Πριν πας σε δορυφορικό, καλύτερα να δοκιμάσεις το ασύρματο, αν έχεις κάλυψη.

Αν και, αυτά που αναφέρεις (να πιάνεις δηλαδή 17 με VDSL) δεν είναι νορμάλ και οφείλονται προφανώς σε κάποια βλάβη. Έχεις επιβεβαιώσει (με κάποιον τεχνικό) οτι το πρόβλημα δεν είναι εντός σπιτιού; Δηλαδή στον κατανεμητή το σήμα φτάνει ήδη προβληματικό;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
ναι ηρθανε τα ειδανε ολα και ειπανε δεν υπαρχει λυση τοσο πιανω και μου ειπαν αν θελετε αποχωριστε ...ασυρματο οταν λες? δεν ξερω τι να πω 2021 εχουμε ειναι να ντραπεις να το πεις αυτο σε καποιον απο εξω ....
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Εννοώ κάτι τέτοιο:

Επίσης αυτό που λες δεν απαντάει το ερώτημα μου.

"Δεν υπάρχει λύση" μπορεί να σημαίνει το σήμα έρχεται μια χαρά μέχρι τον κατανεμητή, άρα από εκεί και πέρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Αν είναι όμως έτσι μπορείς να κάνεις κάτι εσύ.

Αν όμως "δεν υπάρχει λύση" σημαίνει υπάρχει καλωδιακή βλάβη αλλά δεν γουστάρουμε να τη φτιάξουμε, είναι άλλο. Εκεί μπορείς είτε να τους κυνηγήσεις με διάφορα μέσα (ΕΕΤΤ, Συνήγορος κλπ.) είτε να αναζητήσεις μια άλλη λύση.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
πριν ειδα για εεττ αλλα ειπα αστο...κοιτα δεν ειμαι γνωστης οτι μου ειπαν αυτο ακριβως λεω μου λεει δν υπαρχει λυση ψαξαμε την βλαβη και δεν γινεται κατι και λεω ακομα και σε αυτες τις ταχυτητες εστω δεν μπορω να εχω σταθερο ιντερνετ μου ειπε οχι λες και ηθελε να με διωξει χαχ τελος παντων τωρα μολις ειδα την sketelecom πηρα τηλεφωνο μου ειπαν δεν υπαρχει καλυψη στην περιοχη
 


Μηνύματα
7
Reaction score
0
το inalan μπηκα αλλα δεν πολυκαταλαβα γενικα τι παιζει με τα πακετα και λεει οπτικη ινα....οποτε δυσκολα
εκανα συμβολαιο στην wind μου ειπε το χαμηλωτερο 19 μεσο ορο 50 το οποιο θα αναγραφεται στο συμβολαιο τι να πω ο θεος βοηθος
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.022
Reaction score
12.993
Στην ταχύτητα παίζει ρόλο και η απόσταση του σπιτιού από το ΚΑΦΑΟ.
Εμένα είναι 150-200 μέτρα και πιάνω 50Mbps με VODAFONE εκεί που έπιανα 5-6 με το ADSL.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
inalan τι δεν κατάλαβες;

έχει κάλυψη σε λίγες περιοχές στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη μόνο,
αν είσαι μέσα σε αυτές τι περιοχές μπορείς να έχει ίντερνετ 100up/100 down τουλάχιστον,
αν δεν είσαι στις περιοχές αυτές δεν σε αφορά

edit -> υπάρχει χάρτης κάλυψης στο σάιτ τους
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.595
υπάρχει χάρτης κάλυψης στο σάιτ τους
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
στην καλυψη της wind ελεγε οτι με καλυπτει επισης μου ειπε οτι αν δεν εχω ταχυτητες που δειχνει γιατι δειχνει με συντεταγμενες οτι πιανω κανονικα πχ 50 τοτε επομενη λυση ειναι να ελεγξει ηλεκτρολογος το εσωτερικο κατι τετοια....γιατι παντου δειχνει πχ οτε νοβα οτι πιανω και δν καταλαβαινουν γιατι δεν εχω τις ταχυτητες απλα μου λενε δν γινεται κατι και μετα απο τεχνικους το ιδιο μονο στην wind μ ειπαν τωρα οτι αν δεν τοτε πρεπει να το κοιταξει ηλεκτρολογος
 

Μηνύματα
2.407
Reaction score
3.618
Που βρίσκεσαι?
Περιοχή?
τι αριθμό σου γράφει το router στο Attenuation Downstream?
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
στην καλυψη της wind ελεγε οτι με καλυπτει επισης μου ειπε οτι αν δεν εχω ταχυτητες που δειχνει γιατι δειχνει με συντεταγμενες οτι πιανω κανονικα πχ 50 τοτε επομενη λυση ειναι να ελεγξει ηλεκτρολογος το εσωτερικο κατι τετοια....γιατι παντου δειχνει πχ οτε νοβα οτι πιανω και δν καταλαβαινουν γιατι δεν εχω τις ταχυτητες απλα μου λενε δν γινεται κατι και μετα απο τεχνικους το ιδιο μονο στην wind μ ειπαν τωρα οτι αν δεν τοτε πρεπει να το κοιταξει ηλεκτρολογος
Εφόσον ο τεχνικός μετρήσει στο σημείο εισόδου του σπιτιού σου και δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ αντίθετα μέσα στο σπίτι υπάρχει πρόβλημα, τότε έχει θέση ο ηλεκτρολόγος. Υπάρχουν λύσεις που μπορούμε να προτείνουμε σε αυτή την περίπτωση.
Εάν όμως στο καλώδιο χαλκού που φτάνει έξω από το σπίτι σου η ταχύτητα είναι ήδη χαμηλότερη από την αναμενόμενη, τότε είναι θέμα του ΟΤΕ, το οποίο θα πρέπει να λυθεί με συνδυαστικό ραντεβού ΟΤΕ και του παρόχου σου.

Για το δορυφορικό που διάβαζες, η καλύτερη λύση είναι το Starlink, αλλά είναι ακόμη σε πιλοτική λειτουργία και το κόστος είναι 500€ για εξοπλισμό και 100€/μήνα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
οι τεχνικοι που ηρθαν λενε οτι μεχρι τοσο πιανει ενω στα συστηματα λενε οτι δεν ειναι ετσι οποτε και οι τεχνικοι ισως δν το εψαξαν πολυ τι να πω θα δω τι θα γινει τωρα και μετα επομενη κινηση ηλεκτρολογος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top