μετα τα b&w 684 ,τι;

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Καλησπερα παιδια. η χρηση ειναι 70% ταινιες και 30% μουσικη
.εχω την 5.1 σειρα της B&W 684 με το κεντρικο ομως της μεγαλυτερης σειρας, και subwoofer XTZ 12.17 edge. Πιθανον καποια στιγμη να βαλω αλλο ενα ιδιο sub.
ενισυχτης marantz sr6013

Σκεφτομαι καποια στιγμη να αλλαξω τα fronts μου αλλα θα ηθελα κατι που να μου κανει σημαντικη διαφορα στον ηχο και οχι μια βελτιωσουλα που ακουω δεν ακουω. budget περι τα 1500 ευρω θα διαθεσω για τα fronts. Σκεφτομουν για τα klipsch RP-8000F. τι λετε?
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εφόσον σου αρέσουν τα b&w γη ιστό να αλλάξεις εταιρεία ;;
Έχεις κ το κεντρικό της μεγαλύτερης σειράς ήδη ...
Είναι μονόδρομος
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Diabasa reviews για τα klipsch και λενε ειναι τρομερα.
μου αρεσουν τα b&w αλλα δεν εχω ακουσει και τιπτοα αλλο για να εχω μετρο συγκρισης.

ποια προτεινεις εσυ σε b&w που να εχουν ΠΟΛΥ καλυτερο ηχο απτα δικα μου;
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Σειρά 8xx σίγουρα .
Θεωρώ κ ότι η σειρά 7xx
Θα έχει μεγάλη διαφορά .
Βέβαια με αλλαγή του μαραντζ θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.
Επίσης με προσθήκη τελικού με τα ίδια ηχεία θα δεις διαφορά
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Χρειάζεσαι τελικό ενισχυτή , έχει εξόδους προενισχυσης ο ενισχυτης σου ?
 


Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Τον μαραντζ μόλις τώρα τον πήρα λυπάμαι να τον δώσω από τώρα.
Τελικό γιστι χρειάζομαι;
Η σειρά 8 που αναφέρεις είναι μέσα στο μπάτζετ που γράφω; δε νομίζω. Μιλάω για 1500 ευρώ για 2 ηχεία.
 


Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εγώ πάντως επιμένω
Μιας κ το ξανασκέφτηκα .
Πάρε τελικό πρώτα .
Ότι ηχεία και να πάρεις η ακόμα και να μην πάρεις , θέλεις τελικό !
Σίγουρη αναβάθμιση ακόμα και στο παρόν set up σου
 


Μηνύματα
236
Reaction score
246
Εγώ πάντως επιμένω
Μιας κ το ξανασκέφτηκα .
Πάρε τελικό πρώτα .
Ότι ηχεία και να πάρεις η ακόμα και να μην πάρεις , θέλεις τελικό !
Σίγουρη αναβάθμιση ακόμα και στο παρόν set up σου
Είχα και εγώ κάποτε τα 684. Τα καλύτερα 350 Ευρώ που έδωσα ήταν όταν αγόρασα έναν μεταχειρισμένο Rotel RB-1070.

Μην αλλάζεις ηχεία. Βάλε έναν RB 1070 ή RB 1552 και θα δεις το potential τους, ακόμα και με τον Marantz ως προενισχυτή.

Με τα ρέστα που θα σου μείνουν κάνε τίποτα άλλο, μην τρώγεσαι. Σε ταινίες ότι ηχείο και να πάρεις η διαφορά θα είναι αμελητέα. Επίσης το να μπλέξεις klipsh ηχεία με B&W κεντρικό είναι ότι πιο λάθος θα μπορούσες να κάνεις. Κόρνα vs αλουμινένιο tweeter.

My 2 cents.
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Όχι ρε παιδιά δε θα τα έμπλεκα.απλα πρώτα θα επερνα τα fronts και 1-2.μηνες μετά θα επερνα και το αντίστοιχο κεντρικό.
Με το κεντρικό τι θα δω ακριβώς σε ταινίες κ τι σε μουσική;
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Το κεντρικό σου είναι το βασικότερο ηχείο του πολυκάναλου set up σου
Άποψη μου πάρε 5 καναλο τελικό
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές την σωστή οδήγηση των ηχείων σου, θα την αντιληφθείς ως:
  1. πιο "ζωντανό" ήχο (λιγότερη συμπίεση και καλύτερα δυναμικά)
  2. πιο "γεμάτο" ήχο (καλύτερη απόδοση των ηχείων σου στις δύσκολες χαμηλές συχνότητες αν και αυτό έχει να κάνει και με την απόδοση του δωματίου σου)
  3. Δυνατότητα για υψηλότερες στάθμες (λιγότερη συμπίεση και παραμορφώσεις).
 

Μηνύματα
763
Reaction score
961
Φίλε μου χωρίς τελικό ακούς το 40-50% των δυνατοτήτων του ηχείου σου.Αν βάλεις έναν καλό τελικό,θα ακουσεις πολύ καλύτερα πως μπορεί να παίξει το ηχείο σου.Συμφωνω με τα δύο παραπάνω παιδιά
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Δεδομένου ότι μπροστά έχω αυτά που σας ανέφερα, surrounds έχω 2 δίπoλα bronze fx της monitor audio, και σύντομα θα έχω και 4 οροφής ατμός, τι τελικο λοιπόν προτείνετε να πάρω;
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Δεδομένου ότι μπροστά έχω αυτά που σας ανέφερα, surrounds έχω 2 δίπoλα bronze fx της monitor audio, και σύντομα θα έχω και 4 οροφής ατμός, τι τελικο λοιπόν προτείνετε να πάρω;
Αυτόν:


ή εάν βρεις κανέναν μεταχειρισμένο RB-1070 το παίρνεις με κλειστά τα μάτια.

Δεν αξίζει τον κόπο να πάρεις κανένα πιο ακριβό μηχάνημα. Ούτε τα ηχεία σου το δικαιολογούν το επιπλέον κόστος ούτε ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου.

Επίσης διαφωνώ με τους προλαλήσαντες ως προς την αγορά 5-κάναλου τελικού. Ο 6013 είναι αρκετά αξιοπρεπής και μόλις τον ξεφορτώσεις από το βάρος οδήγησης των front L-R θα έχει headroom να οδηγήσει ικανανοποιητικά ακόμα και το HTM61 που έχεις που είναι αρκετά απαιτητικό.

Τέλος, εφόσον η χρήση σου είναι κυρίως home cinema το να επενδύσεις σε άλλα ηχεία πιο "high end" είναι απλά πεταμένα λεφτά. Το Home cinema θέλει ηχεία που να κατεβαίνουν μέχρι τα 80Ηz και μεγάλα Subs.

Με την προσθήκη του τελικού που σου γράφω παραπάνω και με τον Marantz σε "pure direct" έτσι ώστε να μην σου κάνει cross τα ηχεία σου στους 80Ηz σε μουσική θα είσαι πολυ ικανοποιημένος σε σχέση με τα λεφτά που θα ξοδέψεις.

Αυτά :)
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Και άλλη μια ερωτηση.
Το klipsch rp 8000f μπορώ να τα πάρω πουλώντας τα δικά μου και δίνοντας αλλά 400ευρω .
Η ερώτηση είναι μεγαλύτερη διαφορά θα δω. Δίνοντας 400 ευρώ να πάρω τα κλιπς ή περνοντας έναν τελικό σαν αυτό που αναφέρει ο φίλος από πάνω με 800 ευρω;
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Και άλλη μια ερωτηση.
Το klipsch rp 8000f μπορώ να τα πάρω πουλώντας τα δικά μου και δίνοντας αλλά 400ευρω .
Η ερώτηση είναι μεγαλύτερη διαφορά θα δω. Δίνοντας 400 ευρώ να πάρω τα κλιπς ή περνοντας έναν τελικό σαν αυτό που αναφέρει ο φίλος από πάνω με 800 ευρω;
Δεν είναι οικονομικό το θέμα, είναι τι σου αρέσει να ακούς. Τα klipsch έχουν δικιά τους σχολή και η B&W έχει άλλα χαρακτηριστικά. Εγώ προσωπικά Klipsch -με εξαίρεση κάποιες καλές σειρές- δεν μπορώ να ακούσω. Η κόρνα μου παίρνει τα αυτιά.

Το 684 το είχα πριν από 7 χρόνια. Ήταν το ποιό τίμιο ηχείο που είχα αγοράσει ποτέ.

Στο τέλος της ημέρας, it's your money !
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.224
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top