μουσικανικανος (?)

Μηνύματα
119
Reaction score
269
UMK1- measurements- Dirac Live- Active Cross overs,, PASSIVE xOVERS , delay adjustments, 4 amps for active system, δοκιμασα αγορασα όλους τους τύπους ενισχυτών (μήπως εκεί κρύβεται η μαγεία) tube-transistor – Class D, 3 σετ of speakers (horn, bass reflex, DIY με πανακριβα drives, μήπως εκει βρίσκεται η μαγεια), sub X 2 , Streamer, CD players, turntable- κεφάλες, ζυγαριές, compliance etc.


Τα έχω δοκιμάσει, αγοράσει, φτιάξει, κάνει όλα


Κυνηγάς συνεχώς κάτι, μετράς όλη την ώρα, , ξοδεύεις, νομίζεις ότι πας κάπου αλλά νομίζω ότι έχω, (έχουμε) φύγει μακριά από την ευχαρίστηση του να ακούς απλα μουσική.


Έτσι μου έρχεται να τα πετάξω όλα και να κρατήσω 1 ενισχυτή, 1 ηχείο (horn και ας μην μετράει σωστά) και TIDAL


Ακόμη μου έρχεται στο μυαλό η ανατριχίλα όταν άκουγα το «racing in the street » του Springsteen από ένα κασετοφωνάκι αρκετά παλιά .

τώρα τίποτα, συναισθήματα χλιαρά,


Υ.Γ (Μόνο καλώδια δεν έχω Aγορασει, λες να κρύβεται εκεί η μαγεία. ? φυσικα αστειο)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Λίγο πολύ ισχύουν όλα αυτά που λες ...σε πολλούς εδώ μέσα....
Αλλά τι να κάνεις..... έτσι είναι....

Δοκίμασε μετά από κάθε αλλαγή να ακούς τουλάχιστον μια-δυο βδομάδες μουσική χωρίς να ψάχνεις χροιές/αποκρίσεις/κλπ/κλπ (με τη δικαιολογία πως κάνεις αξιολόγηση της τελευταίας δοκιμής σε ...πραγματικές συνθήκες :p). 'Ετσι τουλάχιστον μέσα στις αλλαγές θα ευχαριστιέσαι και λίγο μουσικούλα....

Άντε να "κεράσω" τραγουδάκι :p

 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Λίγο πολύ ισχύουν όλα αυτά που λες ...σε πολλούς εδώ μέσα....
Αλλά τι να κάνεις..... έτσι είναι....

Δοκίμασε μετά από κάθε αλλαγή να ακούς τουλάχιστον μια-δυο βδομάδες μουσική χωρίς να ψάχνεις χροιές/αποκρίσεις/κλπ/κλπ (με τη δικαιολογία πως κάνεις αξιολόγηση της τελευταίας δοκιμής σε ...πραγματικές συνθήκες :p). 'Ετσι τουλάχιστον μέσα στις αλλαγές θα ευχαριστιέσαι και λίγο μουσικούλα....

Άντε να "κεράσω" τραγουδάκι :p

thanks
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ακόμη μου έρχεται στο μυαλό η ανατριχίλα όταν άκουγα το «racing in the street » του Springsteen από ένα κασετοφωνάκι αρκετά παλιά .

τώρα τίποτα, συναισθήματα χλιαρά,
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269



I

iason

Guest
UMK1- measurements- Dirac Live- Active Cross overs,, PASSIVE xOVERS , delay adjustments, 4 amps for active system, δοκιμασα αγορασα όλους τους τύπους ενισχυτών (μήπως εκεί κρύβεται η μαγεία) tube-transistor – Class D, 3 σετ of speakers (horn, bass reflex, DIY με πανακριβα drives, μήπως εκει βρίσκεται η μαγεια), sub X 2 , Streamer, CD players, turntable- κεφάλες, ζυγαριές, compliance etc.


Τα έχω δοκιμάσει, αγοράσει, φτιάξει, κάνει όλα


Κυνηγάς συνεχώς κάτι, μετράς όλη την ώρα, , ξοδεύεις, νομίζεις ότι πας κάπου αλλά νομίζω ότι έχω, (έχουμε) φύγει μακριά από την ευχαρίστηση του να ακούς απλα μουσική.


Έτσι μου έρχεται να τα πετάξω όλα και να κρατήσω 1 ενισχυτή, 1 ηχείο (horn και ας μην μετράει σωστά) και TIDAL


Ακόμη μου έρχεται στο μυαλό η ανατριχίλα όταν άκουγα το «racing in the street » του Springsteen από ένα κασετοφωνάκι αρκετά παλιά .

τώρα τίποτα, συναισθήματα χλιαρά,


Υ.Γ (Μόνο καλώδια δεν έχω Aγορασει, λες να κρύβεται εκεί η μαγεία. ? φυσικα αστειο)
Ενεργά δοκίμασες???????? :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :sneaky: Λες να κρύβεται εκεί..........? Εεεε η Μαγεία!!!!!!!!!
Φιλική συμβουλή.
Η μαγεία κρύβεται στο μυαλό σού. Καλές μουσικές απολαύσεις.:drinks:
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Το ότι δεν ακούς μουσική να την απολαύσεις είναι γιατί κάτι κάνεις λάθος, όχι γιατί η διαδικασία μετρήσεων και βελτίωσης είναι λάθος.


It's that ol' equipment it's all about, but not specifically that you thought. :biggrin:

Στα Γαλλικά γράψτο, να το καταλάβουμε......όχι....
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Τα έχω δοκιμάσει, αγοράσει, φτιάξει, κάνει όλα
Δηλαδη διετρεξες ολοκληρο το ορατο φασμα τεχνολογιων
(και το αορατο για ορισμενους) και δεν σε ικανοποιησε τιποτα; Μηπως ετρεχες;
Χρειαζεται χρονος για να εμβαθυνεις και να ξεπερασεις τους μεσους ορους.
Ειναι καλη εποχη για hifi.

Σ'ενα πραγμα ομως εχεις απολυτο δικιο.
Η συγκινηση της πρωτης και ανοθευτης επαφης δεν επαναλαμβανεται.
Ειδικα οταν αρχισουν τα εξεταστικα αν και μηπως...
 



Μηνύματα
119
Reaction score
269
Δηλαδη διετρεξες ολοκληρο το ορατο φασμα τεχνολογιων
(και το αορατο για ορισμενους) και δεν σε ικανοποιησε τιποτα; Μηπως ετρεχες;
Χρειαζεται χρονος για να εμβαθυνεις και να ξεπερασεις τους μεσους ορους.
Ειναι καλη εποχη για hifi.

Σ'ενα πραγμα ομως εχεις απολυτο δικιο.
Η συγκινηση της πρωτης και ανοθευτης επαφης δεν επαναλαμβανεται.
Ειδικα οταν αρχισουν τα εξεταστικα αν και μηπως...


φυσικα και δεν ισχυριζομαι οτι διετρεξα ολο το φασμα (υπεριωδες και υπερυθρο) .

Απλα λεω οτι εχω προσπαθησει με πολλες και διαφορετικες επιλογές να παρω περα απο την "τεχνικη" αναβαθμιση (που εχει και αυτη την γοητεια της) και το συναισθημα που καποτε επερνα απο την μουσικη ακομη και με πενιχρα μεσα.

Τελικα η ζυγαρια γερνει στο οτι κατι εχει εξατμιστει που δεν μπορει να αναπληρωθει και ισως και η προσπαθεια για "κατι καλυτερο" και "κατι καλυτερο" ειναι "καταδικασμενη".
 

Μηνύματα
2.673
Reaction score
1.393
Λιγότερο επιτηδευμένο, λιγότερο στημένο και με περισσότερη ειλικρίνεια είναι - ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για μένα - το άκουσμα μουσικής στο αυτοκίνητο. Ίσως για αυτό ακόμα το απολαμβάνω το ίδιο όπως παλιότερα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
... μου εχει συμβει με την ερωτικη συνευρεση αυτο, πιο μικρος βεβαια...με τη μουσικη ομως ποτε... :whistling: :download:
τωρα, που το ξανασκεφτομαι, δεν ειμαι σιγουρος που και σε τι εκανα λαθος..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.219
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top