μυστηριώδης πυκνωτής crossover ή όχι

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ανάμεσα στο σκαλίσματα και τα πειράματα σε δυό τρία ηχεία που υπάρχουν διαθέσιμα, μόνο και μόνο για να κατανοήσω τα βασικά, έπεσα πάνω σε αυτό.
IMG_20190227_072222.jpg

Όλα καλά και ωραία.Όπως επίσης όλα ακούγονται καλά και ωραία. Αλλά αυτός ο 600μf 50V καλά κάνει και βρίσκεται εκεί που βρίσκεται ή είναι πειραματισμός του προηγούμενου ιδιοκτήτη? Ψαχνοντας για να τον αλλάξω δεν είδα να κυκλοφορεί κάτι σε τέτοιες τιμές.
Το ηχείο είναι αυτό. Η σειρά ΜΚΙ για την ακρίβεια, γιατί στην σειρά ΜΚΙΙ απουσιάζει και υπάρχουν μόνο οι τρεις πυκνωτές.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είναι σωστός ο πυκνωτής. Συνηθίζονταν εκείνες τις εποχές για διόρθωση φάσης και αύξηση του q για περισσότερο χαμηλό.
Επίσης προστατεύει το μεγάφωνο χαμηλών σε περίπτωση εμφάνισης DC τάσης από τον ενισχυτή.
Πλέον δεν μπαίνει σε κανένα ηχείο και μπορείς να τον αφαιρέσεις χωρίς πρόβλημα.
Ισχύει παράλληλα και αυτό που λέει ο soco παραπάνω. Ας μην ξεχνάμε πως εκείνες τις εποχές η κύρια πηγή ακρόασης ήταν το πικάπ, του οποίου το έντονο rubble ταλαιπωρούσε το μεγάφωνο χωρίς λόγο.
 
Last edited:

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ευχαριστώ Κύριοι,

Έχω πάρει παραμάζωμα την Εγγλέζικη σκηνή προ τριακονταετίας και συνεχίζω να μαζεύω "κουτιά" .
Πριν ήταν το DL10 , τώρα το DL8 και έχεται το DL12.
Βίτσια :D

όταν τελειώσει το όλο πρότζεκτ θα το βάλω στο "εδώ γελάμε"
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Όλοι αυτοί οι πυκνωτές χρειάζονται αντικατάσταση με καινούριους.
Ηλεκτρολυτικούς bipolar τοποθέτησε, εκτός αυτού που συνορεύει με την αντίσταση των 7watts, 0,82 Ωμ. Εκεί βάλε κάποιον ΜΚΤ και αύξησε την τιμή της αντίστασης στο 1,2 Ωμ ή 1,5 αν το κρίνεις σωστότερο.
[DOUBLEPOST=1551253500][/DOUBLEPOST]
Subsonic 20hz? :o:idk:
24db/oct με αντεστραμενο τουιτ, αυτος ειναι σε σειρα με το γουφερ...:unsure:
Δεύτερης τάξης είναι το κύκλωμα διαχωρισμού.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Όλοι αυτοί οι πυκνωτές χρειάζονται αντικατάσταση με καινούριους.
Ηλεκτρολυτικούς bipolar τοποθέτησε, εκτός αυτού που συνορεύει με την αντίσταση των 7watts, 0,82 Ωμ. Εκεί βάλε κάποιον ΜΚΤ και αύξησε την τιμή της αντίστασης στο 1,2 Ωμ ή 1,5 αν το κρίνεις σωστότερο.
[DOUBLEPOST=1551253500][/DOUBLEPOST]
Δεύτερης τάξης είναι το κύκλωμα διαχωρισμού.
εχεις δικιο ,γιατι τωρα τελευταια τα δευτερης τα λεω 24db :D?
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ας μην ξεχνάμε πως εκείνες τις εποχές η κύρια πηγή ακρόασης ήταν το πικάπ, του οποίου το έντονο rubble ταλαιπωρούσε το μεγάφωνο χωρίς λόγο.
πσσσσ!!! Αναλογικά μαντζούνια για μας τους αμετανόητους κολλημένους με το βινύλιο.
Μ' άρεσε αυτό.

Ηλεκτρολυτικούς bipolar τοποθέτησε, εκτός αυτού που συνορεύει με την αντίσταση των 7watts, 0,82 Ωμ. Εκεί βάλε κάποιον ΜΚΤ και αύξησε την τιμή της αντίστασης στο 1,2 Ωμ ή 1,5 αν το κρίνεις σωστότερο
Θα το δοκιμάσω, βεβαίως-βεβαίως. Πριν κάνα μήνα δεν ήξερα να ξεχωρίσω την αντίσταση από το πηνίο και τώρα έχω μαζέψει μια σακούλα πυκνωτές. Φυσικά πάλι δεν ξέρω την τύφλα μου. :p

θενκς PeterMeni.

Θα ακουλουθήσει ενημέρωση με ηχητικές εντυπώσεις και φωτογραφίες όταν καταλήξω κάπου ή μπορεί να ακολουθήσει καμιά καλή συνταγή με πυκνωτές. Ριζότο με ποικιλία πολύχρωμων ΜΚP μια καλή ιδέα.:D
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μια χαρούλα. Καλή αρχή λοιπόν.
Θα έλεγα πως είναι υπερβολή από ηλεκτρολυτικό να πας σε ΜΚΡ σε ηχείο με τα χρόνια του, αλλά όπως τραβάει η όρεξη σου πράττεις.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
..και αίσιο τέλος!!
Με ελάχιστο κόστος για πυκνωτές και αντιστάσεις (η courier στοίχισε περισσότερα) και with a little help from my friends η πρώτη ουσιαστική επέμβαση σε crossover ήταν απόλυτα επιτυχυμένη. Δεν λέω αναβάθμιση γιατί μπορεί στην ουσία να ακούω απλά κάτι διαφορετικό. Το οποίο διαφορετικό αυτή τη στιγμή μου αρέσει.
Δεν το 'χω με περιγραφές του τύπου "έσφιξε το μπάσο" και "γλυκάνανε τα πρίμα", απλά είναι σαν να ξεσκέπασα τα ηχεία από ένα φανταστικό σεντόνι που τα κάλυπτε.
Κάνα δυο ωρίτσες δουλειά, με περισσότερο κόπο να πλησιάσει το κάθε ανταλλακτικό κοντά στο άλλο για να γίνουν οι κολλήσεις. Εντελώς ερασιτεχνικά.
Προστέθηκε η αντίσταση που πρότεινε ο PeterMeni, αλλάχτηκαν οι ηλεκτρολυτικοί με mkp , mkt και προστέθηκε ένας μηδέν κόμα κάτι μαζί με τον 600mf.
Για ηχείο 30+ ετών τα πάει μια χαρά. Αγοράστηκε καθαρά και μόνο για να χρησιμοποιηθούν τα tweeter αλλά τελικά πήρε τη θέση του. Μόνο προβληματάκι, το ένα woofer είχε ένα σκισιμο στον κώνο, επισκευάστηκε αλλά είμαι στην αναζήτηση.
IMG_20190303_191044(1).jpg

IMG_20190303_200016.jpg

IMG_20190303_193633.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top