νέος dedicated χώρος

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν είναι να φέρεις ειδικό εγκαταστάτη (και δεν είσαι DIYούης) μην κάνεις τίποτα ακόμα απ' ότι προτείνει ο ηλεκτρολόγος σου....
Κακίες.. Γιατί το λες αυτό;
Και αν ο ηλεκτρολόγος του διαβάζει avsite? :tongue:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κακίες.. Γιατί το λες αυτό;
Και αν ο ηλεκτρολόγος του διαβάζει avsite? :tongue:
Ναι, ακούστηκε λίγο κακία... και η αλήθεια είναι πως έχουν δει τα μάτια μου πολύ ότι να ναι από ηλεκτρολόγους...
Αλλά για να μην κατηγορώ κάποιον που δεν ξέρω καν, να πω πως και ο καλύτερος ηλεκτρολόγος να είναι.... τα σχέδια του πιθανότατα θα ανατραπούν από τον εγκαταστάτη... δεν ξέρει τι καλώδια, που, πόσα..... μόνο για τα φώτα ξέρει (και αυτά δεν είναι σίγουρο πως θα μπουν όπου τα σκέφτηκε...)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι, ακούστηκε λίγο κακία... και η αλήθεια είναι πως έχουν δει τα μάτια μου πολύ ότι να ναι από ηλεκτρολόγους...
Αλλά για να μην κατηγορώ κάποιον που δεν ξέρω καν, να πω πως και ο καλύτερος ηλεκτρολόγος να είναι.... τα σχέδια του πιθανότατα θα ανατραπούν από τον εγκαταστάτη... δεν ξέρει τι καλώδια, που, πόσα..... μόνο για τα φώτα ξέρει (και αυτά δεν είναι σίγουρο πως θα μπουν όπου τα σκέφτηκε...)
έτσι ακριβώς φίλε όπως τα λες. Και όλα τα καλώδια τρενάκι με έναν εργοδηγό στην αρχή ;) :D .
Δυστυχώς και εγώ τέτοιες εμπειρίες έχω αλλά είναι λίγο παλιές. Τελευταία φορά που έχτισα ήταν το 2008 και έπεσε πολύ γέλιο βλέποντας την φάτσα του οταν του έλεγα τα δικά μου, πρόσφατα όμως πριν 2 χρόνια σε κάποια ηλεκτρολογικά update στο μαγαζί ο ηλεκτρολόγος (πιτσιρικάς συνεχιστής επιχείρησης του πατέρα ) ήταν πολύ μάγκας και εκτός του ότι γούσταρε μου έδινε και καλύτερες λύσεις από αυτές που πρότεινα εγώ με τα λίγα που ξέρω!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά... Εδώ είχα φέρει ηλεκτρολόγο κατά την ανακαίνιση και καθόμουν τόση ώρα και του εξηγούσα γιατί ήθελα επιπλέον, αποκλειστική γραμμή με 2.5άρι καλώδιο και 16άρα ασφάλεια. Αφού μου τα'πρηξε πολύ και περίμεναν οι άλλοι να ρίξουν τα ντουβάρια οπότε δεν είχα χρόνο να βρω άλλον, του έδειξα τον τελικό και - χωρίς να ήταν επιχείρημα στη πραγματικότητα - έκανε τη δουλειά που του ζητούσα. Κουκουρούκου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα δικά μου ηχεία, όλα μαζί, τη ρίχνουν τη 16-αρα στο άναμμα..

Έχω βάλει 20-αρα για μοτέρ, Κ, που επιτρέπει διπλάσια αμπέρ στο ξεκίνημα...

Στις ασφάλειες (αυτοματάκια) υπάρχει το χαρακτηριστικό του χρόνου ενεργοποίησης ή διακοπής που καθορίζεται από την "καμπύλη λειτουργίας" τους (Β, C, D, Κ, Ζ) η οποία είναι διαφορετική για φώτα (C) από ότι για κινητήρες ας πούμε (K), καθώς οι κινητήρες τραβάνε πολλά αμπέρ στο ξεκίνημα, πολύ περισσότερα από ότι στην φουλ λειτουργία τους.

Έτσι ήταν και τα κλιματιστικά παλιά, που τραβούσαν πολλά στο άναμμα. Τώρα, τα σύγχρονα ινβερτερ ή αντλίες θερμότητας, τραβάνε πολύ λίγα στο άναμμα.

Τα είδη από τις καμπύλες λειτουργίας, αναλυτικά είναι:
  • B, C και D για την προστασία καλωδίων από υπερεντάσεις σύμφωνα με το πρότυπο IEC/EN 60898-1
  • K για την προστασία καλωδίων από υπερεντάσεις όταν τροφοδοτούνται ηλεκτρικοί κινητήρες και άλλα επαγωγικά φορτία με υψηλά ρεύματα εκκίνησης σύμφωνα με το πρότυπο IEC/EN 60947-2
  • Z για για την προστασία καλωδίων από υπερεντάσεις σε εφαρμογές όπου τροφοδοτούνται ευαίσθητα ηλεκτρονικά κυκλώματα, κυκλώματα με υψηλή σύνθετη αντίσταση, μετατροπείς τάσης, κ.α. σύμφωνα με το πρότυπο IEC/EN 60947-2
Λινκ:

 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα δικά μου ηχεία, όλα μαζί, τη ρίχνουν τη 16-αρα στο άναμμα..

Έχω βάλει 20-αρα για μοτέρ, Κ, που επιτρέπει διπλάσια αμπέρ στο ξεκίνημα...
Καλά, εσύ είσαι κατηγορία απο μόνος σου. χαχαχαχα
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τα δικά μου ηχεία, όλα μαζί, τη ρίχνουν τη 16-αρα στο άναμμα..

Έχω βάλει 20-αρα για μοτέρ, Κ, που επιτρέπει διπλάσια αμπέρ στο ξεκίνημα...
Εσύ μάστορα έχεις πολλάααα βατ να διαχειριστείς. Είσαι άλλο επίπεδο τι να λέμε τώρα!
Λέω εγώ ότι έχω γυναίκα που γουστάρει αλλά η δικιά σου είναι ο αρχηγός :p :p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top