να τα παρω? Harbeth SHL5

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
τα ακουσα και μου αρεσαν παρα πολυ, οχι στον χωρο μου αλλα στον χωρο του αντιπροσωπου...

θα αντιπροτεινατε καποιο αλλο ζευγαρι ηχειων με budget € 2.500, max € 3.000 ?

για ενισχυτη ψαχνουμε μετα την αγορα ηχειων...

χωρος ακροασης καπου 4*8 μετρα στην καλη περιπτωση , 3,3Χ7 στην κακη (το σαλονι ειναι Γ και ακομα δεν εχω αποφασισει για το χωρο στησιματος),
θα ακουω σε αποσταση περιπου 2,5 με 3 μετρα απο τα ηχεια...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.461
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

πρώτη επιλογή, και με μεγάλη διαφορά ΙΜΗΟ, πρέπει να είναι για σένα και για τα χρήματα που σκέφτεσαι να διαθέσεις, το magnepan 3.6R. Στα λεφτά σου. Μια χαρά για το χώρο που λες. κι εύκολη πλέον η οδήγησή τους.

δεύτερη επιλογή βλέπω το Martin Logan Ascent i, επίσης στα λεφτά σου.

εφόσον δεν έχεις ακόμα ενισχυτικά, αν θεωρήσεις πως πάνω κάτω θα δώσεις 2,5 χιλιαρικάκια για ενισχυτές, τότε και η λύση των ενεργών ATC SCM-50ASL στα 5,5 χιλιάρικα, είναι επίσης κορυφαία.

Αυτές οι παραπάνω λύσεις που σου προτείνω, κατά την δική μου εκτίμηση, είναι πολύ καλύτερες επιλογές από τα Harbeth που λες. Διότι, ξέρεις κάτι? όταν προσπαθούν να "παινέψουν" το Harbeth, λεν πως παίζει σα μάγκνεπαν. Ε, να μη τρέφουμε αυταπάτες, έτσι λέω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.461
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Αντικειμενικά, ακόμα και τα B&W 803 Nautilus είναι καλύτερα ηχεία από τα Harbeth, κι επίσης στα λεφτά σου. Όμως, έχουν λίγο διαφορετική "κατεύθυνση" στον ήχο τα Harbeth σε σχέση με τα B&W, κι αν σου άρεσαν τα Harbeth, θα σε ξετρελάνουν τα μαγκ...

ΙΜΗΟ πάντα...
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

να ειμαι ειλικρινης, προτιμω να αγορασω καινουργια ηχεια...

μου εχει λειψει το αρωμα καινουργιου...

παρενθεση... αυτη η αγορα θα ειναι μια πρωτη αγορα για φετος (μαζι με τον ενισχυτη αργοτερα) για να ηρεμισουμε λιγακι ηχητικα.. δεν την παλευω δευτερη χρονια με το zeppelin...
του χρονου θα ανεβουμε πολυ κατηγορια...
802Di θα ειναι, Harbeth 40.1 θα ειναι, ATC50Active θα ειναι... ουτε εγω ξερω τι θα ειναι...

ωραια τα πανελ αλλα οχι για μεσα στο σαλονι μου...:(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.461
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

οκ, αν δε μπαίνουν πάνελ μεσα στο "σαλόνι", αυτό είναι προσωπικό σου θέμα, δε το συζητάμε.

αλλά βρε παλικάρι μου, αν σκέφτεσαι τα ενεργά ATC50, μη σκας, πάρτα τώρα μεταχειρισμένα, το πολύ πολύ να έχουν στρώσει!

κι άμα θες "αρώματα" "καινουργίλας", ξέρω ένα σπρέι να σε φτιάξει άσχημα! :137::138:

βασικά, ακόμα κι ένα μικρό κουτάκι διάφανο βερνίκι να πάρεις, και να το αφήσεις ανοιχτό πίσω από το ρακ της TV, όλο το "σαλόνι" σου θα "αρπάξει" μυρουδιές!
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

χαχαχαχα! παντα μου αρεσες, τωρα περισσοτερο! :)

του χρονου τα μτχ atc50!!! τωρα θελω φρεσκαδουρα! να σαλευει, φρεσκοοοοοο παρε κοσμεεεε
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Τα SPENDOR SP2/3 και SPENDOR SP1/2 ειναι στην ιδια σχολη.
Τα SP2/3 τα εχω και ειναι πολυ μουσικα ηχεια, καντα μια ακροαση αν μπορεις.
Ηarbeth δεν εχω ακουσει και θα ηθελα με τα χιλια.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

spendor και atc θα ήθελα να ακουσω... και ειναι στα αμεσα σχεδια μου...
τα atc40 τα ειχα ακουσει στην εκθεση , θα ηθελα να κανω μια ακομα ακροαση με δικα μου cd..

σκεφτομαι τοσο τα atc οσο και τα spendor γιατι εχουν και κεντρικο ηχειο οποτε στηνεις ευκολα 5καναλο...

tip. ειχα μεχρι πριν 2 χρονια 5αδα Audio Spectrum: Artemis, Sirene, Estia.
Στην αρχη μου αρεσαν πολυ μετα δεν ξερω καπως με κουρασε η αναλυτικοτητα τους...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.727
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

φιλτατε , στην κατηγορια τιμης που κοιτας τσεκαρε και τα ειγαγωγικα μοντελα δαπεδου της PMC http://www.pmc-speakers.com/productCats.php?mode=productCats&cid=4

ειναι πολυ μουσικα ηχεια, τονικα ουδετερα, και δεν χρειαζονται εξωτικα ενισχυτικα με εκατονταδες watt για να παιξουν καλα

επισης το Proac 140 mkII πολυ καλη λυση
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Αν είναι του χρόνου να ανεβείς κατηγορία, δεν θεωρώ ότι αξίζει να ξοδέψεις αρκετά χρήματα για αγορά ηχείων και ενισχυτή. Οπότε ή πας από τώρα σε καλύτερα ηχεία, η βολέψου πρόχειρα με κάτι μέχρι να προχωρήσεις στην μεγάλη αγορά.

Αν τώρα σώνει και καλά θες να αγοράσεις κάτι , και από την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρουν τα ηχεία τύπου πάνελ, στη θέση σου θα κοιτούσα ηχεία σε ATC (SCM40) , Proac (Responce D-18, Spendor (A6). Για το χώρο σου καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ηχεία δαπέδου και όχι βάσης.
Από ενισχυτές τώρα το τι θα πάρεις εξαρτάται πρωτίστως από το ηχείο που θέλεις να οδηγήσεις, οπότε επέλεξε πρώτα ηχείο και βλέπουμε για ενισχυτή...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.592
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Spendor δεν χρειάζεται να ακούσεις, είναι το ίδιο κουδουνίστρες όπως τα Harbeth. Τα τοιχώματά τους πάλλονται (μαζί με τα μεγάφωνα, ακούς και τα ξύλα). O μόνος λόγος που αρέσουν είναι διότι προέρχονται από την Αγγλία, βασικά για "ψωνισμένους", "αγγλική σχολή" και τα τοιαύτα. Αντιθέτως, το SCM40 - όπως και το Proac - είναι πραγματικό ηχείο, φροντισμένο σε όλα του, και παίζει και σωστά, στο πλαίσιο του όγκου και της ισχύος, βέβαια. Κουτί κι αυτό, αλλά σωστό κουτί, όχι κουδουνίστρα. (Το Proac δεν θα το αγόραζα).

Martin Logan άκουσα στου Γιώργου (geomiat), και μέσα σε 5 λεπτά ανακάλυψα πως θα μου ήταν αδύνατο να ζήσω με κάτι που αν δεν το κοιτάω κατάφατσα καθ' ύψος, χάνει τα πρίμα του, σαν να καίγεται το tweeter.

Δεν ξέρω αν υπάρχει συμβία, αλλά αν υπάρχει, είσαι σίγουρος πως θα δεχθεί μέσα στο σπίτι δυό ορθογώνια κουτιά και κοφτερές ακμές;
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

ημιθεε περιμενα αυτη την απαντηση σου... :)

οκ με την κουδουνιστρα που λες συμφωνω, εξαλου αυτη ειναι η φιλοσοφια τους, εμενα γιατι μου ακουστηκαν τοσο φυσικα ομως? σε νορμαλ εντασεις...

με τα ηχεια εχω καταλαβει οτι ολοι εχουν προβλημα ακομα και τα πιο high design να βαλεις ... αμα ξεκινησουν και παιζουν ομως καποιοι ρουφανε το αυγουλακι τους...
αλλα, maggy δεν μου αρεσουν εμφανισιακα και τα martin logan που ειχα ακουσει περσι ειχαν εντελως αλλου το μπασο... καμια συνδεση με μεσαια...

βρε ημιθεε σιγουρα θα κανω λαθος αν παρω τα harbeth ? εναντι atc40 εννοω...
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
ασχετο: η πρωην με το που ειχε δει τα Audio Spectrum στο προηγουμενο σπιτι που εμενα πηγε να παθει κοκομπλοκο απο την εμφανιση και τον ογκο των ηχειων...
η ιδια ειχε μια πλαστικουρα home cinema....

με το που εβαλα ενα μουσικο blu ray αρχιζε και ρωταγε ποσο παει το πακετο , βεβαια λογω κοστους εκανε πισω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.461
Απάντηση: Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

...εμενα γιατι μου ακουστηκαν τοσο φυσικα ομως? ...
εμένα γιατί μου μύρισε τόσο σκοτάδι τώρα?


(αν μπορείς να απαντήσεις στην ερώτησή μου, μπορώ να απαντήσω στη δική σου. Αν ζορίζεσαι με την ερώτησή μου, αντικατέστησε το "σκοτάδι" της ερώτησής μου με οποιοδήποτε από τα παρακάτω: ζέστη, εκλογές, ήλιος, κόκκινο, άβυσσος, άστρα, μαύρη τρύπα, ποζιτρόνιο, επαγωγικότητα, χαρά, φάντασμα.)
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

costa εισαι σκοταδιστης, για αυτο ! χαχαχα! πλακα κανω ε

κοιταξε ειδικος δεν ειμαι... πως μου ακουστηκαν λεω... με ενα ενισχυτη των 1300 ευρω...

εχω ακουσει πολυ πιο ακριβα συστηματα , λιγα αλλα πολυ πιο ακριβα, μα στα απαιδευτα αυτια μου τα harbeth ακουστηκαν πιο φυσικα... δεν ειναι για ολα τα ειδη μουσικης.. αυτο να λεγετε...

και για να γινω πιο συγκεκριμενος.. ειχα γραψει ενα cd με καπου 12 κομματια.. ολα flac απο pc μετατροπη σε wav και εγγραφη σε cd.
4 ηταν jazz.. το ηχειο για εμενα εσκιζε...οχι καλσον !!!
2 rock , τα πηγε μια χαρα...
2 pop, ενα το thriller και το αλλο lady gaga...(ειδικα στo χαμηλο της lady...δεν....)
4 κλασικης μουσικης, στο ενα με τα πολλα δυναμικα ο συνδιασμος shl5 και 25watt class A ενισχυτη μαλλον δεν ηταν για μεγαλες εντασεις...στα αλλα μου αρεσε παρα πολυ

αυτα απο τις ακουστικες εντυπωσεις με τα shl5...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.592
Απάντηση: Re: Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

βρε ημιθεε σιγουρα θα κανω λαθος αν παρω τα harbeth ? εναντι atc40 εννοω...
Ακούγοντας σε χαμηλή στάθμη, όχι. Δεν θα βρεις ούτε έναν που να μην του αρέσει αυτός ο ήχος. Όμως, παίζοντας δυνατά, το πρόβλημα της κουτίλας είναι άμεσα ακουστό. Αν πάρεις κάτι τέτοιο, Harbeth ή ό,τι άλλο αντίστοιχο, περνώντας μελλοντικά στα 802Di, θα πάθεις σοκ.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Το προηγούμενο 802 matrix S δηλαδίς δεεεέν σ' άρεσε?:133:
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Θα συμφωνήσω με τον συνονόματο που επεσήμανε ότι ''ενδιάμεσες'' αγορές αυτήν την εποχή, συνεπάγονται χασούρα ολκής ... πάρε καλύτερα από τώρα τα 802 με δόσεις ... δεν έχει λογική αυτό που πας να κάνεις ... θυμάμαι, προ μηνός κάποιος έδωσε τα atc τα 40ρια, ενάμιση έτους στα 1.150 ευρώ ...
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Πάρ΄ τα με κλειστά μάτια κι΄ ανοικτά αυτιά. Πίστεψε αυτό που άκουσες. Μ΄ αυτό θα ζήσεις. Το SHL-5 είναι ηχείο "τέλους" όχι ενδιάμεσο. Στο σπίτι σου, πόσο δυνατά μπορείς να ακούς συνέχεια για να ακούς "σωστά" χωρίς να ακούς και τις "ευχές" του γείτονα από πάνω, κάτω ή δίπλα; Δεν είναι καλύτερα σωστά σε χαμηλότερη ένταση; Πρέπει να αναρωτιέσαι μόνιμα άν αυτό που ακούς από κάποιο άλλο ηχείο είναι το σωστό παρ΄ ότι τελικώς δεν σ΄αρέσει και τόσο;
Σ΄άρεσαν επειδή είναι Αγγλικά και είσαι και λίγο ψωνισμένος (δεν τόξερα πως έχουν καταφέρει να γίνουν αντικείμενο για ψωνισμένους!!!) ή επειδή απλώς βρήκες το άκουσμα φυσικότερο;
Εσύ θα τα ακούς.
Κύριε Κόγια, σε πολλά συμφωνώ με τα κατά καιρούς γραφόμενά σας, αλλά εδώ...
Vasilisnt μήν το σκέφτεσαι πολύ. Ακόμη κι΄ αν τα αγοράσεις και το μετανιώσεις -που δεν το πιστεύω με τίποτε-, πιάνουν άριστες τιμές ως μεταχειρισμένα ενώ εμφανίζονται σπανιότατα σε αγγελίες (γιατί άραγε;)
Ευτυχής (ψωνισμένος?!) κάτοχος της ίδιας κουδουνίστρας.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: να τα παρω? Harbeth SHL5

Εγω αγαπητε φιλε vasilisnt θα επερνα την μεγαλητερη κουδουνιστρα το 40.1 αν μπορουσα, για να να μην την αλλαζα ποτε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.059
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top