Δώμα ακροάσεων




Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ωχ....ταβάνι;
Χαχα ναι.Στεναχωριέμαι λίγο γιατί ήθελα να φτιάξω κάτι καλό.Όσο με παίρνει δλδ οικονομικά και χωροταξικά.
[DOUBLEPOST=1542566467][/DOUBLEPOST]
Ταβάνι, υποθέτω όσο η μικρή πλευρά... Ωχ.
Δεν είμαι σίγρουρος,νομίζω 2,50μ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτο που λεω εγω και ο Πέτρος ειναι πως αν εχεις δυο διαστάσεις απο τις τρεις όμοιες, έχεις πιο έντονα modes.
 






Μηνύματα
348
Reaction score
685
Είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με σένα : Δώμα 4,5χ2,5 με ταβάνι επικλινές ραμποτέ (μεγάλο ατού ηχητικά). Ηχεία b&w 805s
Αν τα ηχεία είναι στημένα στην στενή πλευρά του δωματίου κοντά στις πίσω γωνίες και τους εκατέρωθεν τοίχους δεν πρόκειται να "δεις" φως. Προσπάθησε ει δυνατόν να γυρισεις τα ηχεία στην μακρυά πλευρά του δωματίου και όσο μπορείς στο κέντρο αυτού , και δώστους αέρα απο τον πίσω τοίχο 50-70 εκ έτσι ωστε η θέση ακρόασης να έρθει περίπου στα 2μ. Ετσι θα απεγκλωβιστουν κάπως διότι τώρα είναι "πηγμένα". Βέβαια αν δεν κάνεις και κάποιο στοιχειώδες treatment μην περιμένεις προκοπή.πχ εγώ έκλεισα 2 γωνίες με μεγάλες βιβλιοθήκες και στις άλλες 2 diy λύσεις. Τεράστια διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με σένα : Δώμα 4,5χ2,5 με ταβάνι επικλινές ραμποτέ (μεγάλο ατού ηχητικά). Ηχεία b&w 805s
Αν τα ηχεία είναι στημένα στην στενή πλευρά του δωματίου κοντά στις πίσω γωνίες και τους εκατέρωθεν τοίχους δεν πρόκειται να "δεις" φως. Προσπάθησε ει δυνατόν να γυρισεις τα ηχεία στην μακρυά πλευρά του δωματίου και όσο μπορείς στο κέντρο αυτού , και δώστους αέρα απο τον πίσω τοίχο 50-70 εκ έτσι ωστε η θέση ακρόασης να έρθει περίπου στα 2μ. Ετσι θα απεγκλωβιστουν κάπως διότι τώρα είναι "πηγμένα". Βέβαια αν δεν κάνεις και κάποιο στοιχειώδες treatment μην περιμένεις προκοπή.πχ εγώ έκλεισα 2 γωνίες με μεγάλες βιβλιοθήκες και στις άλλες 2 diy λύσεις. Τεράστια διαφορά.
Ευχαριστώ για την πρόταση,αλλά έτσι όπως φαντάζομαι όπως το λες είναι αδύνατο να γίνει.
Πρώτο μου μέλημα είναι τώρα να περιποιηθώ τον χώρο και βλέπουμε.
Χάος...
Τι προτείνεις κύριε Κώστα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
σκέφτομαι για αλλαγή ενισχυτή σε κάτι ποιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό όσο XTZ D3 που έχω τώρα
Δεν υπάρχει.
Ο D3 είναι έτσι.
Και είναι εξαιρετικός ενισχυτής για τα λεφτά του.

ATC Sia2 ή τον τελικό P1 (δύσκολο να βρεθεί μεταχειρ.)
Έχω ενδιασμούς για τα ATC ενισχυτικά γιατί θέλω να αποφύγω την ίδια φιλοσοφία και στον ενισχυτή.
Ο SIA2 είναι η μόνη ασφαλής επιλογή ανάμεσα σε όσα ανέφερες.
Είναι καλύτερος ενισχυτής από αυτόν που έχεις, αλλά "πιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό" δεν.
Έχει κι έξοδο για σαμπ!

Το λινκ του Κόγια είναι το τέλος της ενίσχυσης. Εκεί τελειώνει το πράγμα. Ενκορ, χύπεξ, άις. Αυτά.

Τάξη Α και ξύσταρχιδάκιασμεγκαζμά...:p

Χρειάζεται να ενσωματωθεί ένα σύστημα ισοσταθμισης στο πακέτο, ώστε να φέρεις τον ήχο στις γνωστές τάργκετ κερβ, δηλαδή στα γούστα σου (και μου και όλων, διότι όλοι το ίδιο ακούμε). Και φυσικά με λάουντνες, αφού, όπως λες, ακούς χαμηλά, κάτι που προβλέπω να αλλάξει όταν φτιάξεις το χώρο. Τότε θα ακούς στο τερματογκάζι.

Δε χρειάζεται να ασχολείσαι με καλώδια. Δε φτιάχνει ο ήχος με καλώδια.

Αν θες σοβαρή "αναβάθμιση", πήγαινέτα όλα πίσω στον Θέμη, και πάρε τα αντίστοιχα ενεργά ηχεία. Να φύγει από την εξίσωση το λάθος που μπορείς να κάνεις στην επιλογή ενισχυτή. Αυτοί, ξέρουν. (καλύτερα από σένα και μένα)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κρατά τον ενισχυτή που έχεις
Και πάρε από εδώ κάτι κατά προτίμηση dirac
https://www.minidsp.com

Μόνο έτσι εάν φέρεις κάποιον Νά στο ρυθμισει (σου προτείνω τον κάστρουνη ) ίσως παίξουν τα ηχεία σου
Ότι άλλο κάνεις πετάς λεφτά στο κάδο
Και περιποιηση του χώρου
 

S

sk4t4

Guest
Δεν υπάρχει.
Ο D3 είναι έτσι.
Και είναι εξαιρετικός ενισχυτής για τα λεφτά του.


Ο SIA2 είναι η μόνη ασφαλής επιλογή ανάμεσα σε όσα ανέφερες.
Είναι καλύτερος ενισχυτής από αυτόν που έχεις, αλλά "πιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό" δεν.
Έχει κι έξοδο για σαμπ!

Το λινκ του Κόγια είναι το τέλος της ενίσχυσης. Εκεί τελειώνει το πράγμα. Ενκορ, χύπεξ, άις. Αυτά.

Τάξη Α και ξύσταρχιδάκιασμεγκαζμά...:p

Χρειάζεται να ενσωματωθεί ένα σύστημα ισοσταθμισης στο πακέτο, ώστε να φέρεις τον ήχο στις γνωστές τάργκετ κερβ, δηλαδή στα γούστα σου (και μου και όλων, διότι όλοι το ίδιο ακούμε). Και φυσικά με λάουντνες, αφού, όπως λες, ακούς χαμηλά, κάτι που προβλέπω να αλλάξει όταν φτιάξεις το χώρο. Τότε θα ακούς στο τερματογκάζι.

Δε χρειάζεται να ασχολείσαι με καλώδια. Δε φτιάχνει ο ήχος με καλώδια.

Αν θες σοβαρή "αναβάθμιση", πήγαινέτα όλα πίσω στον Θέμη, και πάρε τα αντίστοιχα ενεργά ηχεία. Να φύγει από την εξίσωση το λάθος που μπορείς να κάνεις στην επιλογή ενισχυτή. Αυτοί, ξέρουν. (καλύτερα από σένα και μένα)
Δεν υπάρχει.
Ο D3 είναι έτσι.
Και είναι εξαιρετικός ενισχυτής για τα λεφτά του.


Ο SIA2 είναι η μόνη ασφαλής επιλογή ανάμεσα σε όσα ανέφερες.
Είναι καλύτερος ενισχυτής από αυτόν που έχεις, αλλά "πιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό" δεν.
Έχει κι έξοδο για σαμπ!

Το λινκ του Κόγια είναι το τέλος της ενίσχυσης. Εκεί τελειώνει το πράγμα. Ενκορ, χύπεξ, άις. Αυτά.

Τάξη Α και ξύσταρχιδάκιασμεγκαζμά...:p

Χρειάζεται να ενσωματωθεί ένα σύστημα ισοσταθμισης στο πακέτο, ώστε να φέρεις τον ήχο στις γνωστές τάργκετ κερβ, δηλαδή στα γούστα σου (και μου και όλων, διότι όλοι το ίδιο ακούμε). Και φυσικά με λάουντνες, αφού, όπως λες, ακούς χαμηλά, κάτι που προβλέπω να αλλάξει όταν φτιάξεις το χώρο. Τότε θα ακούς στο τερματογκάζι.

Δε χρειάζεται να ασχολείσαι με καλώδια. Δε φτιάχνει ο ήχος με καλώδια.

Αν θες σοβαρή "αναβάθμιση", πήγαινέτα όλα πίσω στον Θέμη, και πάρε τα αντίστοιχα ενεργά ηχεία. Να φύγει από την εξίσωση το λάθος που μπορείς να κάνεις στην επιλογή ενισχυτή. Αυτοί, ξέρουν. (καλύτερα από σένα και μένα)
Αφου διευκρινισω οτι το like αφορα μονο τον ενισχυτη της ATC,γιατι τα συγκεκριμενα ενεργα ηχεια της δεν τα εχω ακουσει,δε μπορω να μη "πεταχτω" με το "δε φτιαχνει ο ηχος με καλωδια".Φυσικα και φτιαχνει,οπως και χαλα,αυτο γενικα.Στη συγκεκριμενη περιπτωση,με καλωδια ο ηχος βελτιωνεται η χειροτερευει.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είναι τόσα τα προβλήματα του χώρου που δεν μπορούν να κάνουν τα καλώδια κάτι
Ας φτιάξει τον χώρο πρώτα κ μετά τα καλώδια
 

S

sk4t4

Guest
Είναι τόσα τα προβλήματα του χώρου που δεν μπορούν να κάνουν τα καλώδια κάτι
Ας φτιάξει τον χώρο πρώτα κ μετά τα καλώδια
Γι αυτο εγραψα οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση κλπ.Ακομη και στο χειροτερο χωρο,βελτιωση απο τα "καταλληλα" καλωδια θα παρεις, αλλα ως εκει.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Γι αυτο εγραψα οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση κλπ.Ακομη και στο χειροτερο χωρο,βελτιωση απο τα "καταλληλα" καλωδια θα παρεις, αλλα ως εκει.
Τι να του κάνει του κούβου το σουσάμι!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δυστηχως την βελτίωση που θα δει με ένα dirac minidsp που κοστίζει κάτω από 1000 δεν θα δει ούτε με 200 χιλιάδες σε καλώδια
Και αυτό δεν αλλάζει ότι και αν λες κ επιμένεις
Και εγώ πιστεύω σε καλώδια στήριξη κλπ αλλά την διαφορά με το φτιαξιμο του χώρου δεν υπάρχει περίπτωση να την πλησιάσει καν ...
 

S

sk4t4

Guest
Δυστηχως την βελτίωση που θα δει με ένα dirac minidsp που κοστίζει κάτω από 1000 δεν θα δει ούτε με 200 χιλιάδες σε καλώδια
Και αυτό δεν αλλάζει ότι και αν λες κ επιμένεις
Και εγώ πιστεύω σε καλώδια στήριξη κλπ αλλά την διαφορά με το φτιαξιμο του χώρου δεν υπάρχει περίπτωση να την πλησιάσει καν ...
Mα,συμφωνουμε.Γι αυτο εγραψα οτι μονο με τα καλωδια θα υπαρξει βελτιωση και οχι φτιαξιμο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top