Δώμα ακροάσεων

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Κανένα πρόβλημα, το μελετάμε το θέμα.
Δηλαδή φίλε dapost, προτείνεις καλύτερα 4 δορυφόρους και ένα ή και δυο 8" sub ;
Πχ τά 4" ή 5" genelec με το 7040;
Εδώ είσαι!


Ta 8330 μαζί με το 7350 και το GLM. Κόστος γύρω στα 2500 € καινούργια. Θεωρώ ότι θα πάει καλύτερα από τα ATC.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Δεν νομίζω. Το mid range του 40 είναι όλα τα λεφτά.
Το 7350 και το GLM είναι ωραία πράγματα! Θα μπορούσα να τα βάλω και εγώ !
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Δεν νομίζω. Το mid range του 40 είναι όλα τα λεφτά.
Το 7350 και το GLM είναι ωραία πράγματα! Θα μπορούσα να τα βάλω και εγώ !
Το μιντ από μόνο του δεν μπορεί να κάνει πολλά στο χώρο σου. Το GLM από την άλλη, καθώς και το σπάσιμο δορυφόρων-σαμπ, μπορούν να κάνουν θαύματα στην τοποθέτηση. Μέσα σε κάποια όρια φυσικά. Έχω παρόμοιο συνδυασμό (χωρίς GLM) και κοντράρει πολύ άνετα το μεγάλο μου σύστημα, φυσικά σε διαφορετικό χώρο και απόσταση ακρόασης.

Έχεις μηχανήματα που είναι σχεδόν ακατάλληλα για το χώρο σου. Επιπλέον, θα φύγουν εύκολα και θα κάνεις την δουλειά σου με λιγότερα χρήματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μεγάλο νομίζω για 10τμ.
Δεν υπάρχουν μεγάλα σαμπ, όλα μικρά είναι.

Δύο πάρε.

Εγώ για 32τμ έχω 4 σαμπ, αρα πάνω από 1 σαμπ ανά 10τμ, και το καθένα σαμπ μου είναι πολύ ισχυρότερο από αυτό που σου πρότεινε, το καθένα έχει 2 μεγάφωνα.

Πάρε δύο.

Δύο να πάρεις.
 



Μηνύματα
347
Reaction score
105
Μέτρησα τα καλώδια και είναι 5.80 το καθένα ενώ χρειάζομαι 3.50 .( ο ενισχυτής δεν είναι στην μέση, έτσι το ένα ηχείο θέλει 3.50 μέτρα ενώ το άλλο 90 εκ.)
Έχω απώλειες;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μέτρησα τα καλώδια και είναι 5.80 το καθένα ενώ χρειάζομαι 3.50 .( ο ενισχυτής δεν είναι στην μέση, έτσι το ένα ηχείο θέλει 3.50 μέτρα ενώ το άλλο 90 εκ.)
Έχω απώλειες;
Με αυτές τις τιμές κάτω απο τους 120Hz

E23C77EF-6A34-44A0-A59C-E01726CFA5EB.jpeg


Το τελευταίο που πρέπει να σκεφτεσαι είναι το μήκος των καλωδίων. Αστα εκεί όσο είναι, εδώ καράβια χάνονται βαρκουλες αρμενίζουν. Φτιάξε μπασο πρώτα και βλεπουμε.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Λοιπόν για να γίνει καλή δουλειά το αποφάσισα να το πάω αποκλειστικά ψηφιακά!
Ρώτησα και διαβάζω και από εδώ και το κυριότερο είδα και άκουσα από κοντά ένα τέτοιο σύστημα και μου άνοιξε αυτιά και μάτια!
Για αρχή πάω για προ με Dirac. Μπάτζετ τα 1.500 - 2.000.
Και πιθανότερο το SHD.
Κοιτάω και NAD C658...
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Λοιπόν επειδή το παίρνω για το dirac ,στα υπόλοιπα πώς είναι;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μια χαρά.
  • Απ' ότι έχω διαβάσει, οι mac users ταλαιπωρούνται λίγο με το τελευταίο λειτουργικό της Apple. Ή το προηγούμενο; Δεν ασχολούμαι με Αpple αλλά η εντύπωση που μου δίνουν αυτά που γράφουν και οι λύσεις που τους προτείνουν είναι ότι είναι λίγο χαμηλού επιπέδου users.
  • Το χειριστήριο είναι ψεύτικο εντελώς.
  • Έχει κάποια ψιλά bugs στο software αλλά όχι κάτι που να χαλάει το γλυκό τουλάχιστον για εμένα.
  • Δεν έχει hiend φάτσα.
  • Σοβαρό μειονέκτημα δεν έχω βρει. Το έχω 1 χρόνο περίπου και το έχω λιώσει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Το χειριστήριο είναι ψεύτικο εντελώς.
Το χειριστήριο έχει αλλάξει - οι καινούριες έρχονται με το αναβαθμισμένο, το οποίο έχει περισσότερες λειτουργίες από αυτό που έχουμε εμείς.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το χειριστήριο έχει αλλάξει - οι καινούριες έρχονται με το αναβαθμισμένο, το οποίο έχει περισσότερες λειτουργίες από αυτό που έχουμε εμείς.
Δεν το ήξερα. Μιας και το λες ξέρω πως τα καινούργια έρχονται με το wi-fi dongle για χειρισμό του plug-in χωρίς USB connection. Από την άλλη στο χειριστήριο δεν μου έλειπαν τόσο οι λειτουργίες όσο η έλλειψη ποιότητας. Δεν το χρησιμοποιώ λόγω Roon αλλά είμαι σίγουρος ότι αν το χρησιμοποιούσα κάθε μέρα, θα πάταγες ένα πλήκτρο και θα ενεργοποιούσες 500.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Το χειριστήριο έχει αλλάξει - οι καινούριες έρχονται με το αναβαθμισμένο, το οποίο έχει περισσότερες λειτουργίες από αυτό που έχουμε εμείς.
Μιλάμε για το SHD πάντα ε;
Οπότε προχωράω άφοβα .
Μπορείς να στείλες φώτο με το χειριστήριο ;
Μια χαρά.
  • Απ' ότι έχω διαβάσει, οι mac users ταλαιπωρούνται λίγο με το τελευταίο λειτουργικό της Apple. Ή το προηγούμενο; Δεν ασχολούμαι με Αpple αλλά η εντύπωση που μου δίνουν αυτά που γράφουν και οι λύσεις που τους προτείνουν είναι ότι είναι λίγο χαμηλού επιπέδου users.
  • Το χειριστήριο είναι ψεύτικο εντελώς.
  • Έχει κάποια ψιλά bugs στο software αλλά όχι κάτι που να χαλάει το γλυκό τουλάχιστον για εμένα.
  • Δεν έχει hiend φάτσα.
  • Σοβαρό μειονέκτημα δεν έχω βρει. Το έχω 1 χρόνο περίπου και το έχω λιώσει.
Από επιλογές προ ΜΕ dirac αυτή μάλλον είναι η καλύτερη.
Ελπίζω να είναι και λίγο user friendly.
( μήπως μπορούμε να αλλάξουμε τον τίτλο σε μουσικό δώμα; )
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Μιλάμε για το SHD πάντα ε;
Οπότε προχωράω άφοβα .
Μπορείς να στείλες φώτο με το χειριστήριο ;

Από επιλογές προ ΜΕ dirac αυτή μάλλον είναι η καλύτερη.
Ελπίζω να είναι και λίγο user friendly.
( μήπως μπορούμε να αλλάξουμε τον τίτλο σε μουσικό δώμα; )
Πήγαινε εδώ, κατέβασε το user manual και θα το δεις στη σελίδα 33. Προσοχή: το νέο remote control θα συνοδεύει τις συσκευές από τον Ιούνιο 2020 και μετά.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Πήγαινε εδώ, κατέβασε το user manual και θα το δεις στη σελίδα 33. Προσοχή: το νέο remote control θα συνοδεύει τις συσκευές από τον Ιούνιο 2020 και μετά.
Ευχαριστώ , μήπως χαθήκαμε λίγο ;
Αυτό θέλω να πάρω https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd.

Εσύ μιλούσες για το power που είναι και ενισχυτής;

Αν και τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι κακή ιδέα και αυτό.
Όλα σε ένα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ελπίζω να είναι και λίγο user friendly.
Το hardware μια χαρά user friendly είναι. Διαλέγεις input και ρυθμίζεις το volume... Άντε και mute. :)
To Software είναι επίσης απλό αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις τα βασικά από υπολογιστές. Αν δεν το έχεις καθόλου, πάρε βοήθεια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Ευχαριστώ , μήπως χαθήκαμε λίγο ;
Αυτό θέλω να πάρω https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd.

Εσύ μιλούσες για το power που είναι και ενισχυτής;

Αν και τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι κακή ιδέα και αυτό.
Όλα σε ένα.
Φώτη, δεν χαθήκαμε καθόλου. Το manual και το τηλεχειριστήριο είναι κοινό για όλες τις συσκευές της σειράς SHD (SHD, SHD Studio & SHD Power).
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top