ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Εχω ενα φτηνο ψηφιακο καλωδιο της οελμπαχ το μπλε
Υπαρχει καποιο σχετικα φτηνο με αρκετα ή πολυ καλυτερη αποδοση απο αυτο ή δεν αξιζει να ασχοληθω
Ειναι καλυτερη η οπτικη ινα; ποιο μοντελο;
 


Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

το δικο μου ειχε 30
Αν με 50 εχω καλυτερο ηχο ενταξει
αν με 80-100 εχω πολυ καλυτερο ηχο ενταξει
Αν θελω 200 για πραγματικα καλυτερο ηχο οχι
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Για coaxial το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι το van den hul digicoupler ( αν θυμάμαι κάνει γύρω στα 100-120
Για οπτική με θεαματικά αποτελέσματα γυάλινη της audioquest αλλά ξεφεύγει σε κόστος – αν είναι για οπτική συσδεση μην δώσεις πάνω από 5-10 ευρω
Το digicoupler θα σου αρέσει σίγουρα μιας και παραδίδει αρκετή πληροφορία-αναλυση χωρίς αιχμές όμως
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
μεχρι 1.5 παει?
ενα πενταμετρο που θελω απο που και ποιο?
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

ειναι καλυτερη η οπτικη
με 10 ευρω ειμαι καλυμενος;
πες και καμια εταιρεια και απο που;
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Εξαρτάται και από το σύστημά σου, αλλά αν πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο, εγώ μετά από πολύ ψάξιμο, και παρά το ότι είμαι ένθερμος οπαδός των Van den hul πήρα το Black Cat ομοαξονικό, που κατασκευάζει η Stereolab, γνωστή για τα φοεβερά ψηφιακά της καλώδια. Δες εδώ http://www.highendcable.co.uk/StereoLab BLACK CAT Volace 123 Digital.htm
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Παρε απο Bluejeancables.co.uk.Πολυ λογικες τιμες και πολυ καλα καλωδια
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

ευχαριστω για τις απαντησεις
αν βαλω ενα αναλογικο καλωδιο αυτα της συνδεσης πχ προ και τελικου θα δουλευει;
μηπως δεν κανει; και γιατι
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Θα δουλευει αλλα δεν θα παιζει οπως πρεπει.Ενα καλο ψηφιακο (ομοαξωνικο 75 Ω)κανει για αναλογικο αλλα δεν ισχυει το αντιστροφο.
Καλα και φτηνη λυση ειναι τα καλωδια που φερνει η TwinDigital-Oppohellas.
Κολοκοτρωνη 60 -4ος οροφος.Κανε μια βολτα απο κει.
Για να πιασεις διαφορες ουσιαστικες πρεπει το συστημα σου να εχει μπολικη αναλυτικη ικανοτητα.Μην τρελλαινεσαι
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Θα δουλευει αλλα δεν θα παιζει οπως πρεπει.Ενα καλο ψηφιακο (ομοαξωνικο 75 Ω)κανει για αναλογικο αλλα δεν ισχυει το αντιστροφο.
Καλα και φτηνη λυση ειναι τα καλωδια που φερνει η TwinDigital-Oppohellas.
Κολοκοτρωνη 60 -4ος οροφος.Κανε μια βολτα απο κει.
Για να πιασεις διαφορες ουσιαστικες πρεπει το συστημα σου να εχει μπολικη αναλυτικη ικανοτητα.Μην τρελλαινεσαι
Συμφωνώ με τον Μάνο για αυτό είπα αν αξίζει τον κόπο. Η τιμή των καλωδίων καλό είναι να υπολογίζεται με βάση το σύστημα. Πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία ούτε να αδικήσεις το σύστημα με φτηνά καλώδια, ούτε να δώσεις πολλά λεφτά για ακριβά καλώδια που δεν σου χρειάζονται.

Επίσης συμφωνώ όσον αφορά τα κοινά καλώδια, υπάρχει διαφορά στο ψηφιακό που πρέπει να δουλεύει στα 75 Ω. Τα απλά rca επιτρέπουν να περάσει πολύ jitter το οποίο το αντιλαμβάνεσαι ως έλλειψη ανάλυσης.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Εξαρτάται και από το σύστημά σου, αλλά αν πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο, εγώ μετά από πολύ ψάξιμο, και παρά το ότι είμαι ένθερμος οπαδός των Van den hul πήρα το Black Cat ομοαξονικό, που κατασκευάζει η Stereolab, γνωστή για τα φοεβερά ψηφιακά της καλώδια. Δες εδώ http://www.highendcable.co.uk/StereoLab BLACK CAT Volace 123 Digital.htm
πολυ καλη επιλογη για coaxial/BNC καλωδιο (ειναι και τα δυο ταυτοχρονα).

Επισης δες την γυαλινη οπτικη της Wireword...
 

Μηνύματα
101
Reaction score
4
Καλησπέρα. Θέλω να συνδέσω την τηλεόρασή μου (στην οποία συνδέονται 4 συσκευές με HDMI) στο home cinema. Έχει υποδοχή για ομοαξονικό ψηφιακό καλώδιο (όχι οπτική), το οποίο αν και έψαξα να βρω στα διάφορα μαγαζιά, δεν το βρήκα. Αντίθετα κάποιοι μου πρότειναν να τα συνδέσω με απλά RCA καλώδιο ήχου. Τι ισχύει? Τα καλώδια είνα τα ίδια ή διαφοροποιούνται?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Απάντηση δόθηκε και πριν στο ερώτημα σου. Δεν είναι το ίδιο.
Είναι πολύ ποιο απαιτητικό το ψηφιακό ως προς τις συνδέσεις, τη γεωμετρία και την έκταση σε υψηλή απόκριση συχνότητας.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Η τηλεοραση ειναι δεκτης οχι πηγη.Γιατι να την συνδεσεις με ψηφιακη εξοδο?
 

Μηνύματα
1.015
Reaction score
1.186
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Πριν 10 περιπου χρονια, επεσε στα χερια μου μια κουλουρα ομοαξονικου καλωδιου, με τα εξης στοιχεια ταυτοτητας:
SIVA CABLES - ITALY - RG 59U - 73 OHM.
Εκτοτε το χρησιμοποιω χωρις προβλημα σε 3 εφαρμογες:
1. Συνδεση εγκαταστασης κεραιων VHF/UHF με την TV (15 μετρα περιπου)
2. Συνδεση εξωτερικης κεραιας FM 75ΩΜ με ραδιοφωνικο δεκτη (15 μετρα περιπου)
3. Συνδεση (coaxial) DVD με πολυκαναλο ενισχυτη (5 μετρα περιπου), για τη μεταφορα του ψηφιακου ηχου.

Mε αφορμη το συγκεκριμενο post, ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο καλωδιο ειναι το πλεον καταλληλο (με κριτηριο τα τεχνικα του χαρακτηριστικα, και για τις 3 ανωτερω εφαρμογες.
Θα μπορουσα για καποια εφαρμογη να το αντικαταστησω με αλλο χαμηλου σχετικα κοστους, για να εχω φανερα αντιληπτα αποτελεσματα στη ληψη FM, την εικονα της TV ή τον πολυκαναλο ηχο?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

Μονο για την μεταφορα του ψηφιακου ηχου θα ειχε ενδιαφερον να πειραματιστεις με κατι ισως καλυτερο.Και παντα σε σχεση με τα υπολοιπα του συστηματος σου.

Αλλα επετρεψε μου να σου θυμισω και την λαϊκη παροιμια
"εγω καλα καθομουνα ,του μουρθε για να :441:"
Ελπιζω να καταλαβαινεις το νοημα της παροιμιας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

η χρήση οπτικής ίνας έχει κάποια προτερήματα, το κυριότερο των οποίων είναι η γαλβανική απομόνωση. έχει όμως και κάποια μειονεκτήματα, το κυριότερο των οποίων οι έξτρα μετατροπές του σήματος, οι οποίες δυστυχώς δεν υλοποιούνται πάντα "by the book".

η πιο καλή λύση γενικά μιλώντας είναι η τυπική ενσύρματη AES/EBU με βύσματα XLR, ενώ ακολουθεί η τυπική coaxial με RCA ή ακόμα καλύτερα με BNC.

Το καλύτερο καλώδιο που γνωρίζω (ανεξαρτήτως κοστολογίου, χρώματος κι εθνικότητας) για coaxial χρήση είναι το Belden 1694A, το κόστος του οποίου βρίσκεται περίπου στα 5 ευρώ το μέτρο αν θυμάμαι καλά.

Αντίστοιχα, για AES/EBU παραμένει απολύτως κορυφαίο το Belden 1696A, σε παραπλήσιο κοστολόγιο.

Τα παραπάνω, αν συνδυαστούν με βύσματα πιστοποιημένα για ανάλογη χρήση (BNC ή 75ωμ RCA ή 110 ωμ XLR) πχ της Neutric, τότε κάπου εκεί βρίσκεται το τέλος της λογικής ενασχόλησης οποιουδήποτε με αυτό το θέμα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο

μιας και με αυτα τα καλωδια εχω να ασχοληθω πανω απο 5-6 χρονια , θυμαμαι
ξεκινησα με οπτικες -απλες και επωνυμες
μετα το γυρισα στα καλωδια, αγορασα πολλα , απο απλα ixos -real , μεχρι xlo unlimited και stereovox.
To stereo ηταν by far το καλυτερο καλωδιο σε οποιοδηποτε ποσο ειχα διαθεσει.Αν σκεφτουμε οτι τα βρισκει καποιος μεταχειρισμενα εκει στο αμερικα αξιζει μια ματια
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
καταρχας για coaxial Belden 1696A ή 1694Α
κατα 2ον ποιο RCA 75ohm για παντρεμα μαζι τους ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.863
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top