ο projector του...φτωχού!...

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Καλημέρα σε όλους και respect για το όμορφο φόρουμ που ανακάλυψα έστω αργά και για τις ....ανεξάντληντες εμπειρίες και γνώσεις σας που βλέπω να ..ξεδιπλώνονται μέσα σε όλα τα θέματα...
Ονομάζομαι Παύλος και αυτό είναι όπως βλέπετε το πρώτο μου ποστ, έχω αρχίσει εδώ και κάποιες μέρες και ...ξεζουμίζω καθημερινά τα θέματα που υπάρχουν...
Η σχέση μου με το home cinema είναι θα μπορούσα να πω....τυπική!.
Έχω στην κατοχή μου έναν μικρό ενισχυτη Ονκυο txds484 και τους δορυφόρους της Bose.
Κυρίως οταν δεν έχω τα..γυναικόπαιδα στο σπίτι, μόνος ή με παρέα απολαμβάνω να κάθομαι στον καναπέ μου και να ταξιδεύω απολαμβάνοντας κάποια περιπέτεια δράσης, πράγμα το οποίο γίνεται το πολύ μια φορά την εβδομάδα...
Ο λόγος που σας γράφω εδώ είναι οτι θα ήθελα παρόλου που θα έχει μαλλιάσει η γλώσσα σας να τα λέτε κάθε βδομάδα σε κάθε νεοεισερχόμενο, να με βοηθήσετε και μένα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση στο σύστημα μου, με μια σωστή επιλογή...χαμηλού μπάτζετ.
Σε απόσταση θέασης 3.5μ. απο το ηλεκτρικό πανί 100 ιντσών που ΘΑ πάρω (νομίζω είδα κάποιες οικονομικές λύσεις- θατο ξαναψάξω εδώ), θα ήθελα να τοποθετήσω κάποιον προβολέα HD μέχρι 1000 ευρώ, που να μου προσφέρει οτι καλύτερο γίνεται απο άποψη εικόνας για να απολαμβάνω ακόμα καλύτερα τις ταινίες μου, και άντε και κανένα ποδοσφαιρο που και που...
Δεν έχω καμμία γνώση για να σας πω κάποιες απαιτήσεις που τυχών θα είχα απο το σύστημα, και μακάρι να μπορούσα να διαθέσω περισσότερα γιατί το σίγουρο είναι οτι το μηχάνημα θα το έχω για 5-6 χρόνια τουλάχιστον...
Η αναβάθμισή μου θα ολοκληρωθεί με media player (αν σας πω οτι πρώτη φορά απο δώ το άκουσα θα με κοροιδεύετε????) που επίσης υπολογίζω να βρώ μηχάνημα των 100 - 150 ευρω , ...φιλικό με τους αρχάριους και το οποίο επιθυμώ να μου αποδίδει όσο το δυνατό με τον καλύτερο τρόπο HD εικόνα και ήχο,καθώς και blueray έργα που θα φροντήσω να προμηθευτώ σε κάποιον εξωτερικό σκληρό...
Ευχαρισώ πολύ εκ των προτέρων όσους βοηθήσουν
 


Μηνύματα
994
Reaction score
80
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

BenQ W1000, Optoma HD20, Optoma HD200X, Acer H7530 στα 1000

Αν μπορεις προσπαθησε να τους δεις πρωτα για να αποφασισεις πια εικονα σου αρεσει περισσοτερο
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Pavlo καλως ήρθες,
πάρε το τεύχος Δεκεμβρίου (υπάρχει ακόμα στα περίπτερα) του "ήχος-εικόνα" όπου έχει ένα συγκριτικό των Optoma HD20 & Benq1000+.

Ψάνω και εγώ προβολέα στην κατηγορία αυτή, οπότε για να μην ανοίνω νέο ποστ και για να βοηθηθούμε και οι δύο να προσθέσω και μερικές παράμετρους

α) η θέαση θα γίνεται με μικρό φωτισμό λόγω παιδιών, οπότε τι γίνεται με την απόδοσή τους σε αυτή την περίπτωση?
β) πρέπει να κάνει πολύ λίγη φασαρία μιας και θα στηθεί σε τραπέζι ακριβώς πίσω από τον καναπέ (δλδ μερικά εκατοστά από τα κεφάλια των θεατών)

Αυτή την στιγμή έχω έναν Infocus 4805 αλλά μου έχει πάρει το κεφάλι από φασαρία και ζέστη


Αξίζει να δώσει κανείς 200-300 παραπάνω ? ανεβαίνει κατηγορία?
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Μη ξεχναμε και τους epson EH-TW3200 και EH-TW3600!
 

Μηνύματα
994
Reaction score
80
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

α) η θέαση θα γίνεται με μικρό φωτισμό λόγω παιδιών, οπότε τι γίνεται με την απόδοσή τους σε αυτή την περίπτωση?
β) πρέπει να κάνει πολύ λίγη φασαρία μιας και θα στηθεί σε τραπέζι ακριβώς πίσω από τον καναπέ (δλδ μερικά εκατοστά από τα κεφάλια των θεατών)

Αξίζει να δώσει κανείς 200-300 παραπάνω ? ανεβαίνει κατηγορία?
Επειδη εχω τον optoma η θεαση με φως ειναι σχεδον απαγορευτικη, ειδικα σε σαλονι
Η φασαρια του δεν ειναι απαγορευτικη αλλα γουστα ειναι αυτα

Με 200-300 δεν ανεβαινεις κατηγορια, με 1000+ εισαι στην καλη κατηγορια
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

...ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις, θα μελετήσω όλα αυτά τα μοντέλα που μου υποδεικνύετε....
Στη διάρκεια παρακολούθησης μιας ταινίας δε με πειράζει το μοναδικό φως που θα υπάρχει να είναιο αυτό του...ενυδρείου (δε μπορώ να το ..ξηλώσω για αυτό!! :) .
Όσο για το θόρυβο, αν δεν το ζήσεις βέβαια δεν μπορείς να το καταλάβεις αλλα φαντάζομαι όταν βλέπεις ταινία δεν μπορείς να ακούσεις τον προβολέα, εκτός και αν την παρακολουθείς με....mute!!!!! :)
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
εκος τον optoma 20 εχεις ρεσυ?

εγω παντως τον 1000+ που ειχα δει κ με τον αβγδ κ το stathi καποια στιγμη που υπηρχε φως σε διπλανο δωματιο δεν με ενοχλεισε καθολου!! τι να πω γιατι δεν ειμαι κ το ποιο εμπειρο ματι του φορουμ χιχιιιιι :131:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.587
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Σωστά, αφού είναι 2000 lumens ο Benq W1000+
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

...απο τεχνικη υποστηριξη απο την εμπειρια μας μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε το ιδιο ευχαριστημενοι απο τις 3 εταιριες optoma-Benq-epson ?...
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Re: Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

...απο τεχνικη υποστηριξη απο την εμπειρια μας μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε το ιδιο ευχαριστημενοι απο τις 3 εταιριες optoma-Benq-epson ?...
πολυ καλη ερωτηση ολο λεω θα τη ρωτησω και ολο ξεχναω...... :122:

αναμενω με ενδιαφερον την απαντηση σας αν και προσωπικα με μια απο τις παραπανω δε τα παω καθολου μα καθολου καλα :131::131:
 

Μηνύματα
994
Reaction score
80
Απάντηση: Re: ο projector του...φτωχού!...

εκος τον optoma 20 εχεις ρεσυ
Φαίνεται ; :116:

Τον προτίμησα από τον benq λόγω ταχύτητας χρωματικού τροχού (ο optoma είναι X4 ενώ ο benq Χ2)
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

για τα λεφτα του ειναι μια χαρα προβολεας ο optoma hd 20 !!!
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: Re: ο projector του...φτωχού!...

Φαίνεται ; :116:

Τον προτίμησα από τον benq λόγω ταχύτητας χρωματικού τροχού (ο optoma είναι X4 ενώ ο benq Χ2)
...o benq1000+ έχει ταχύτητα Χ3, (..ότι και αν σημαίνει αυτό!:120:)
μάλλον προς αυτόν προσανατοπλίζομαι γιατί είδα παραπάνω για κάποιο φίλο που λέει κάτι για φωτιζόμενο χώρο στον οποίο ο συγκεκριμένος προβολέας τα πάει καλύτερα.
Το ενυδρείο που έχω στο σαλόνι μου δεν βγάζει αμεληταίο φωτισμό αφού έχει 2 λάμπες φθορισμού των 45 watt η κάθε μία...βέβαια οι ανακλαστήρες και το καπάκι οδηγουν το φωτισμό περισσότερο στο εσωτερικό του ενυδρείου και πολύ λιγότερο έξω, αλλα δεν παύει ο χώρος του σαλονιού να είναι ελαφρά φωτισμένος...Βέβαια στην τελική δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα το να σβήνω το συγκεκριμένο φωτισμό για να δώ 2 ώρες μια ταινία, αλλα ο σκοπός είναι να κάνουμε τη ζωή μας λίγο ευκολότερη και όχι το αντίθετο....
Τώρα το πώς θα ρυθμίσω τον συγκεκριμένο προβολέα που διαβάζω οτι έχει δυσκολότερη διαδικασία και μενού, είναι και αυτό ένα θέμα, αλλα κάποιον θα βρώ να με βοηθήσει, τουλάχιστον είναι διαδικασία που θα την κάνω μία φορά...

"...απο τεχνικη υποστηριξη απο την εμπειρια μας μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε το ιδιο ευχαριστημενοι απο τις 3 εταιριες optoma-Benq-epson ?..."
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Παύλο θα έλεγα ότι όταν θα πρέπει να δεις μια ταινία, θα πρέπει να κάνεις και την θυσία για 2 ώρες να σβήνεις τα φώτα από το ενυδρείο σου.
Δεν θα πάθουν τίποτα τα ψάρια.

Έχεις ψάρια μέσα ε; :137: :137:

Παρά να ψάχνεις για προβολέα με πολύ φως για να ελαχιστοποιήσεις το πρόβλημα με τον περιβάλλοντα φωτισμό λόγω ενυδρείου.
Σιγουρέψου ότι δεν έχεις πρόβλημα από rainbow ή κούραση με τους DLP προβολείς.
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Re: Απάντηση: Re: ο projector του...φτωχού!...

...

"...απο τεχνικη υποστηριξη απο την εμπειρια μας μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε το ιδιο ευχαριστημενοι απο τις 3 εταιριες optoma-Benq-epson ?..."
μη ξεχασουμε τη γνωμη σας παιδες γιατι το after sales service ειναι σημαντικο θεμα στις μερες μας. :121:
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

...Ζούγκλα σκέτη είναι, έχω πάνω απο 15 είδη αληθινών φυτών μέσα και καμια...30αριά ψάρια!!...
Χμμμμ....ο Μιχάλης μάλλον δεν συμφωνεί με την επιλογή μου και θεωρεί καλύτερο κάποιον απο τους άλλους στην τιμή αυτή...
Πάντως σαν ασχετος απο προβολείς σκέφτομαι Μιχάλη οτι το θέμα με τον περιβάλοντα φωτισμό (δεν ξέρω πόσος φωτισμός μπορεί να είναι πραγματικά ενοχλητικός) είναι πολύ γενικότερο. Δηλ.μήπως με έναν προβολέα που "φωτίζει " περισσότερο λειτουργείς γενικά καλύτερα στο σπίτι σου ενω με κάποιον άλλο χρειάζεσαι απόλυτη συσκότηση και όταν πχ ανάψει η γυναίκα σου κάποιον φωτισμό σε κάποιο απομακρυσμένο χώρο,(κουζίνα/δωμάτιο..) ο λίγος αυτός φωτισμός που σου έρχεται σε αναγκάζει να φωνάζεις "κλείστε τα φώτα γιατί δεν μπορώ να δώ ταινία??........"
Το θέμα
"Σιγουρέψου ότι δεν έχεις πρόβλημα από rainbow ή κούραση με τους DLP προβολείς"
Είναι κάτι που μπορώ να το διαπιστώσω στα 5 -10 λεπτά που θα δώ εικόνα σε κάποιο κατάστημα, ή θα πρέπει να ξέρω άτομα και να παρακολουθήσω ταινία σε 2-3 προβολείς για να βγάλω άκρη???
Έχω δει μόνο 2-3 φορές σε έναν Epson 5-6 χρονών που έχει φίλος (πρέπει να τον είχε πάρει κοντά στα 1000 ευρω τότε που τον είχε πάρει), σε απόλυτο σκοτάδι δεν είχα πρόβλημα αλλα με φωτισμό στο χώρο έβλεπες μια...θολή άσπρη εικόνα που δε σε τράβαγε να παρακολουθήσεις...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Σε LCD ή σε SXRD προβολέα δεν θα δεις το rainbow, μόνο σε DLP θα δεις, αν δεις.
Όλοι οι προβολείς έχουν πρόβλημα με τον περιβάλλοντα φωτισμό.
Απλά σε έναν πολύ φωτεινό προβολέα φαίνεται καλύτερα.
Γενικά όμως θέλει σκοτάδι.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

Είναι κάτι που μπορώ να το διαπιστώσω στα 5 -10 λεπτά που θα δώ εικόνα σε κάποιο κατάστημα, ή θα πρέπει να ξέρω άτομα και να παρακολουθήσω ταινία σε 2-3 προβολείς για να βγάλω άκρη???
το ρεηνμπο δεν ειναι αστεια υποθεση αν σε ενοχλει.Λεω ενοχλει γιατι υπαρχουν και ατομα που βλεπουν,αλλα απ'οτι λενε,ειτε δεν τους ενοχλει πολυ,ειτε το συνηθιζουν μετα λιγο καιρο(χμμμμ).
Αλλοι(οπως εγω πχ)ειναι αδυνατον να παρακολουθησουν Dlp μηχανακι κατω απο 5Χ και απο κει και πανω και παλι με ενοχλει αλλα βλεπω με τα ζορια,απλα μετα αισθανομαι κουραση.Τον οπτομα20 πχ.που εχει φιλος και τυχαινει να τον εχω δει,δεν μπορω να τον παρακολουθησω,με πιανει πονοκεφαλος.
Κανονικα το ρεηνμπο θα το δεις και στα δεκα λεπτα,απλα δεν θα ξερεις μαλλον στο διαστημα αυτο αν θα πονοκεφαλιασεις.Μπορει να το βλεπεις αλλα νασαι απ'αυτους που δεν τους πολυ-ενοχλει,αλλα αν τον παρεις και πονοκεφαλιαζεις την πατησες.
 

Μηνύματα
32
Reaction score
5
Απάντηση: ο projector του...φτωχού!...

...το φαινόμενο αυτό αφορά ΜΟΝΟ τους DLP προβολείς??
Και αν ναι....ΟΛΟΥΣ??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.220
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top