περίεργο ground loop.

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλησπέρα, θα ήθελα και πάλι τα φώτα σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

Έκανα αρκετές αλλαγές στο σύστημα μου, και πλέον έχω ground loop στον προενυσχιτή μου..

Το σύστημα αποτελείτε από προενισχυτή acoustic advance χωρίς γείωση ρεύματος (λείπει το μεσαίο pin στο iec)

Ενισχυτή emotive a300 χωρίς γείωση ρεύματος (λείπει το μεσαίο pin στο iec)

Phono που έχει γείωση κανονικά.

Δοκίμασα τα πάντα και το μόνον που βρήκα για να μειωθεί ο θόρυβος είναι.

Α)να δώσω ανάποδα την φάση στον προ που μειώνεται ελάχιστα ο βόμβος

Β)να αποσυνδέσω την γείωςη ρεύματος από το phono που σχεδόν μηδενίζει η φασαρία και

Γ)να συνδέσω ένα ground loop isolator στον pro για να μηδενίσει. Εάν βάλω το isolator στο phono ο βόμβος παραμένει.

Όλα είναι σε ένα πολύμπριζο από μία παροχή.

Ο βόμβος υπάρχει και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το πικαπ στο phono. Η γείωση του πικαπ μειώνει αλλά δεν μηδενίζει τον βόμβο (είτε στο phono , είτε στον προενισχυτή.)

Η ερώτηση μου είναι, αφού τα μηχανήματα δεν έχουν γείωση να τα γειώσω στο πολύμπριζο μέσα από τις βίδες από τα σασί τους? Τι καλώδιο να βάλω? (χοντρό ψιλό κτλ)
 


Μηνύματα
207
Reaction score
56
κώστα παίζει ρόλο η διατομή? γιατί στο πικαπ απο ότι θυμάμαι έπρεπε να είναι ψιλό.
 







Μηνύματα
207
Reaction score
56
ακόμα όχι, θέλει δουλίτσα. να βρω καλώδια, παπουτσάκια..... είμαι και μέσα στο φπα....... μόλις το κάνω θα ενημερώσω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Πάρε αδερφέ ένα πεταμένο καλώδιο ρεύματος, από πισί, άνοιξέ το στη μία άκρη που έχει το ΙΕΚ βύσμα (άσε το σουκο), άνοιξε τα 3 καλώδια από μέσα, και αφού κόψεις κοντά και μονώσεις με μονωτική ταινία τα 2 καλώδια ρεύματος, ακούμπησε το καλώδιο γης στο σασί του προ, σε μια βίδα, δες που θα ησυχάσει, εκεί άστο.

Ίδιο καλώδιο βάλε στο φόνο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Βάλε ρε συ ένα καλώδιο ότι νάναι που ακούς τον αυτιά . Βάλε απο πορτατίφ αμα έχεις. Σιγά ! γείωση είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Βασικά το φόνο πρέπει να συνδέσει έτσι. Να πάει η γείωση του φόνο μόνο στην μπρίζα σε πολυμπριζο, κι όχι στον προ, αφού ο προ δεν έχει γη.

Αλλά δεν είναι και σωστό να μην έχουν γη τα μηχανήματα.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Παραλόγου συνέχεια…….

Αφού με μπριζόσατε , άρχισα τις δοκιμές αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα

Α)πικαπ, σε phono και από εκεί στο πολύμπριζο

Β)πικαπ σε pro , μετά phono και από εκεί στο πολύμπριζο

Γ) πικαπ σε pro , μετά phono μετά ενισχυτή και από εκεί στο πολύμπριζο

Δ)πικαπ σε pro, μετά ενισχυτή και μετά σε πολύμπριζο.

Στις περιπτώσεις Β και Γ έβγαζε βόμβο ακόμα και το isolator επάνω, οπότε γι’ αυτό και το έβγαλα εκτός το phono.

Οι βίδες έφαγαν γυαλοχαρτάρισμα, και μπήκε στριφτό το καλώδιο επάνω τους.

Με πολύμετρο , μετρούσα συνέχεια ανάμεσα στα σασί και υπήρχε.

Το μόνο που υποψιάζομαι είναι μου γειώνει κάποιο μηχάνημα στο rack και να μην το παίρνω χαμπάρι.

Για πείτε καμιά άλλη ιδέα την τύχη μου μέσα.....
 








Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top