περιεργος θορυβος απο τα ηχεια με λαμπατους ενιχυτες

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Καλησπέρα έχω πρόσφατα αγοράσει τελικούς , τις Artemis του tsakiridi κι έχει αυτό το θόρυβο το ηχείο όταν ανοίγω τον προενισχυτη . ο προενισχυτης ειναι ενας avm A2 .
Όταν τον πήγα στον τσακιριδη για έλεγχο δεν ακουγόταν τίποτα από τα ηχεία του ... .
.https://easyupload.io/e8imme
password 0000 .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ξεκινάς από συνδέσεις και καλώδια. Μοιάζει θόρυβος από dimmer ή παλμοτροφοδοτικό. Έχεις led λαμπάκια κοντά ή φωτιστικό με dimmer;
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
εχω αρκετα κοντα πολλες συσκευες και στο πολυπριζο επισης αλλα οχι δεν εχω καποιο dimmer
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αφαιρείς τα πάντα από το πολύμπριζο και αφήνεις μόνο τελικό και προ για αρχή. Λέγοντας <<κοντά>> δεν είναι απαραίτητο να είναι δίπλα. Αρκεί να είναι στην ίδια γραμμή και να μπορεί να περάσει ο θόρυβος.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αφαιρείς τα πάντα από το πολύμπριζο και αφήνεις μόνο τελικό και προ για αρχή. Λέγοντας <<κοντά>> δεν είναι απαραίτητο να είναι δίπλα. Αρκεί να είναι στην ίδια γραμμή και να μπορεί να περάσει ο θόρυβος.
Θα έλεγα κάτι παρόμοιο, αλλά από την αντίστροφη. Βάζεις να ακούς τον ήχο και αρχίζεις να αφαιρείς ένα ένα. Μόλις σταματήσει ο θόρυβος, το βρήκες.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
σωστο και αυτο
γενικα ειναι δυσκολο να τα πειραξω γιαυτο και δεν εχω κανει καποιες κινησεις
αλλα πρεπει γιατι ωρες ωρες ειναι ενοχλητικο
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Άκουσα τον θόρυβο και μου ακούγεται σαν να έρχεται από λάμπα. Παρόμοιο θόρυβο μου έκανε το X-10D της MFI και προερχόταν από λάμπα. Μόλις μπήκαν άλλες καλύτερες λάμπες ματσαρισμενες σταμάτησε.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπέρα. Άκουσα τον θόρυβο και μου ακούγεται σαν να έρχεται από λάμπα. Παρόμοιο θόρυβο μου έκανε το X-10D της MFI και προερχόταν από λάμπα. Μόλις μπήκαν άλλες καλύτερες λάμπες ματσαρισμενες σταμάτησε.
Από τη στιγμή που ελέγχθηκε ο ενισχυτής σε άλλο χώρο και δεν παρουσίασε κάποιο θέμα, η περίπτωση λυχνίας αποκλείεται.

Στο X-10d το κέρδος ελέγχεται μέσω ανάδρασης, άρα δεν έχει νόημα το κόστος ματσαρισμένων λυχνιών.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
ειπα να κανω σημερα αυτο που λεεi και friedrich :)
Βρηκα οτι εφταιγε το rca καλωδιο απο το blu ray player .... οχι οτι σταματησε εντελως καποιος ηχος αν βαλεις το αυτι κοντα στο ηχειο
αλλα πλεον δεν ενοχλει , περνωντας διπλα απο το ηχειο δεν το παιρνεις χαμπαρι ....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top