περι dac ο λογος.

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
227
Reaction score
77
Καλησπερα σε ολους. Εδω και πολλα χρονια δυσκολευομαι να ακολουθησω την πορεια των dac στο χρονο και δεν εχω καταλαβει γιατι αντι για πραγματικα reviews το μονο που εχει σημασια ειναι μετρησεις και singal to noise ratio. ειχα διαφορα παλιοτερα dacs καθως και αρκετα καλα cd players. Χρησιμοποιω ενα denon dvd 5000 το οποιο εχει 4 burr brown pcm 1704 απο το μαγικο 1998. Οσο και να διαβαζω κριτικες η αρθρα δεν εχω καταλαβει τι προσφερουν ολα τα νεα chip εκτος απο τοπ μετρησεις και detail. Ηθελα να επενδυσω σε ενα νεο dac μεσαιας κατηγοριας για ενα δευτερο συστημα αλλα ειλικρινα δεν εχω ιδεα σε ποια κατευθυνση να παω. Διαβαζω για topping, denafrips, chord mojo 2 κτλ και μπερδευομαι ακομα περισσοτερο. με ενδιαφερει ενας μετατροπεας που να παιζει μουσικη εχω βαρεθει να διαβαζω περι τεχνικης αρτιοτητας των νεων τσιπ. Αν μπορουσε καποιος φιλος με καρδια και αυτια και οχι με γραφηματα να με διαφωτισει θα ημουν ευγνωμων.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Δεν έχω ψυχή επειδή ακούω death metal (σύμφωνα με τον @Costas Coyias), τα αυτιά μου δεν είναι κάτι ιδιαίτερο κι από γραφήματα, δεν καταλαβαίνω.

Παρόλα αυτά, θα σε ρωτήσω, αρχικά, τι προϋπολογισμό διαθέτεις; Με άλλα λόγια, πόσο στοιχίζει ένα DAC μεσαίας κατηγορίας;
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Επειδή ο καθένας πιθανώς θα θεωρεί πως το δικό είναι το καλύτερο, μια καλή λύση είναι να πας με βάση τα λεφτά που θέλεις να διαθέσεις και να πάρεις αυτό που έχει τις καλύτερες κριτικές.
Αυτό έκανα κι εγώ, είπα έως 500 ευρώ, πήρα το GUSTARD X16 κι είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Καλή επιτυχία.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
.... και δεν εχω καταλαβει γιατι αντι για πραγματικα reviews το μονο που εχει σημασια ειναι μετρησεις και singal to noise ratio.....
Στην πραγματικότητα είναι το μόνο που "δεν έχει" σημασία, αφού από κάποιο σημείο και μετά, όσο καλό και να είναι το νούμερο είναι μόνο για να ..είναι....

Όρισε ένα διαθέσιμο ποσό και τι features θέλεις να έχει...
Volume;; balanced outputs;; πολλές εισόδους;; ενισχυτή ακουστικών;;;

Αν δεν έχει μερικά τέτοια καλούδια που ευκολύνουν τη ζωή.... το Sinad (ή το S/N) είναι πραγματικά αδιάφορο αν θα είναι στα 105 ή στα 115.....
 
Last edited:

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
227
Reaction score
77
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις. Επειδη αναφερθηκε το θεμα τιμης οχι κατι πανω απο 600/700 ευρω. Balanced output αδιαφορο. Το μεσαιο ειναι σχετικο και γενικα δεν δινω πολλα χρηματα για ψηφιακες πηγες. Προτιμω την κεφαλη του πικ απ μου.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
227
Reaction score
77
Επειδή ο καθένας πιθανώς θα θεωρεί πως το δικό είναι το καλύτερο, μια καλή λύση είναι να πας με βάση τα λεφτά που θέλεις να διαθέσεις και να πάρεις αυτό που έχει τις καλύτερες κριτικές.
Αυτό έκανα κι εγώ, είπα έως 500 ευρώ, πήρα το GUSTARD X16 κι είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Καλή επιτυχία.
ενδιαφερουσα περιπτωση πραγματικα. στα υπ'οψιν ευχαριστω.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
Δες εδώ ......αν δεν το έχει δώσει ο φίλος μας .
Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω
με 570e ,
-
-
Εναλλακτικά , βάλτε αγγελία ,
Ζήτηση dac : Ayazi ΙΙ , Teac UD-503 , Aune S16 ,
-
και αυτό , μια χαρά είναι ,
-
-
καλές επιλογές . :drinks:
......θα έβαζα αγγελία , όλο και κάποιος φίλος θα θέλει να πάει παραπάνω αφού δώσει πρώτα το δικό του .
 
Last edited:

Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
Και το Teac UD501 που είχα ήταν αρκετά καλό και πιο φτηνό απο τα προαναφερθέντα. Σίγουρα αξίζει μια ακρόαση. Έχω και ένα smsl m500 προς πώληση που το βρίσκω αρκετά καλό επίσης ( άλλαξα σε πολυκάναλο minidsp ), ριξ'του μια ματιά μπας και...
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
227
Reaction score
77
Και το Teac UD501 που είχα ήταν αρκετά καλό και πιο φτηνό απο τα προαναφερθέντα. Σίγουρα αξίζει μια ακρόαση. Έχω και ένα smsl m500 προς πώληση που το βρίσκω αρκετά καλό επίσης ( άλλαξα σε πολυκάναλο minidsp ), ριξ'του μια ματιά μπας και...
Το teac ηταν στις επιλογες μου ηδη. Αν και παλιοτερο πιστευω πως ειναι τρομερο και εχει και burr brown chips που μου αρεσουν.
 

Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
Το teac ηταν στις επιλογες μου ηδη. Αν και παλιοτερο πιστευω πως ειναι τρομερο και εχει και burr brown chips που μου αρεσουν.
Το μόνο που μου έλειπε από το 501 ήταν η μεταβλητή έξοδος. Κατά τ'αλλα ήταν ένα πολύ καλό dac. Και με πολύ καλή κατασκευή.
 
  • Like
Reactions: TGD

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
227
Reaction score
77
Το μόνο που μου έλειπε από το 501 ήταν η μεταβλητή έξοδος. Κατά τ'αλλα ήταν ένα πολύ καλό dac. Και με πολύ καλή κατασκευή.
Χαιρομαι που το επιβεβαιωνετε! Ελπιζω να βρω ενα σε καλη τιμη ηταν η πρωτη μου επιλογη. Οι υλοποιησεις της teac ειναι τοπ προσφατα πηρα το phono pe505. Μαγικο !
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Αν δεν ακούς από πηγή με ανάλυση μεγαλύτερη των 192, το Teac είναι όντως πολύ καλό και με πιθανώς καλύτερο service, λόγω εταιρίας.
 

Μηνύματα
12.488
Reaction score
14.645
Καλησπερα σε ολους. Εδω και πολλα χρονια δυσκολευομαι να ακολουθησω την πορεια των dac στο χρονο και δεν εχω καταλαβει γιατι αντι για πραγματικα reviews το μονο που εχει σημασια ειναι μετρησεις και singal to noise ratio. ειχα διαφορα παλιοτερα dacs καθως και αρκετα καλα cd players. Χρησιμοποιω ενα denon dvd 5000 το οποιο εχει 4 burr brown pcm 1704 απο το μαγικο 1998. Οσο και να διαβαζω κριτικες η αρθρα δεν εχω καταλαβει τι προσφερουν ολα τα νεα chip εκτος απο τοπ μετρησεις και detail. Ηθελα να επενδυσω σε ενα νεο dac μεσαιας κατηγοριας για ενα δευτερο συστημα αλλα ειλικρινα δεν εχω ιδεα σε ποια κατευθυνση να παω. Διαβαζω για topping, denafrips, chord mojo 2 κτλ και μπερδευομαι ακομα περισσοτερο. με ενδιαφερει ενας μετατροπεας που να παιζει μουσικη εχω βαρεθει να διαβαζω περι τεχνικης αρτιοτητας των νεων τσιπ. Αν μπορουσε καποιος φιλος με καρδια και αυτια και οχι με γραφηματα να με διαφωτισει θα ημουν ευγνωμων.
'Εαν και το πάν είναι η υλοποίηση, εαν μιλάμε μόνο για τσίπ το ΒΒ 1704 είναι πολύ καλό και μουσικό. Δεν ήξερα οτι το είχε το Denon και μάλιστα σε ενα DVD (αλλά πολλά δε ξέρω) αλλά αυτό κάτι δείχνει.

Πάντως μετά το 1704 έχεις καλομάθει με την μουσικότητα. Θα δυσκολευτείς ίσως, με τα Sabre τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Θα ψάχνεις το πιάνο να το βρείς :D αλλά θα ακούς "αέρα" και το χώρο εγγραφής καλύτερα. Αλλά ψυχή ?

Πάντως μετά το 1704 (και εαν σου αρέσει) καλά θα είναι ότι πάρεις .... να το ακούσεις και λίγο.

Απο μετρήσεις δε ξέρω.
 


sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
227
Reaction score
77
'Εαν και το πάν είναι η υλοποίηση, εαν μιλάμε μόνο για τσίπ το ΒΒ 1704 είναι πολύ καλό και μουσικό. Δεν ήξερα οτι το είχε το Denon και μάλιστα σε ενα DVD (αλλά πολλά δε ξέρω) αλλά αυτό κάτι δείχνει.

Πάντως μετά το 1704 έχεις καλομάθει με την μουσικότητα. Θα δυσκολευτείς ίσως, με τα Sabre τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Θα ψάχνεις το πιάνο να το βρείς :D αλλά θα ακούς "αέρα" και το χώρο εγγραφής καλύτερα. Αλλά ψυχή ?

Πάντως μετά το 1704 (και εαν σου αρέσει) καλά θα είναι ότι πάρεις .... να το ακούσεις και λίγο.

Απο μετρήσεις δε ξέρω.
το denon εχει 4 1704 σε dual mono differential! Και φυσικα το κραταω για το κυριο συστημα μου. Επειδη ειμαι μαθημενος σε αυτο τον ηχο με βλεπω να πηγαινω στο teac για δευτερο dac στο σπιτι.
Και άλλη μια πρόταση στα 359€ μόλις ,
Με Burr Brown επίσης !
Ευχαριστω!
 



sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
227
Reaction score
77
'Εαν και το πάν είναι η υλοποίηση, εαν μιλάμε μόνο για τσίπ το ΒΒ 1704 είναι πολύ καλό και μουσικό. Δεν ήξερα οτι το είχε το Denon και μάλιστα σε ενα DVD (αλλά πολλά δε ξέρω) αλλά αυτό κάτι δείχνει.

Πάντως μετά το 1704 έχεις καλομάθει με την μουσικότητα. Θα δυσκολευτείς ίσως, με τα Sabre τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Θα ψάχνεις το πιάνο να το βρείς :D αλλά θα ακούς "αέρα" και το χώρο εγγραφής καλύτερα. Αλλά ψυχή ?

Πάντως μετά το 1704 (και εαν σου αρέσει) καλά θα είναι ότι πάρεις .... να το ακούσεις και λίγο.

Απο μετρήσεις δε ξέρω.
Μου αρεσει η προσεγγιση σας ευχαριστω!
 

D

debianfox

Guest
Ενα dac αποτελειται απο δυο πραγματα...το chip και την αναλογικη υλοποιηση συμπρειλαμβανομενης κ της τροφοδοσιας....το κοστος και η ποιοτης ειναι συναρτηση της αναλογικης υλοποιησης...εκει ειναι η ουσιαστικη διαφορα κ οχι στο chip... οκ, δεν μιλαω για τα πρωτα dac που κατασκευασθηκαν στον πλανητη...κ τα chip εξελισσονται, πλην ομως το αναλογικον κοστιζει
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top