πικαπ-ενταση-ενισχυτης

Μηνύματα
35
Reaction score
9
καλημερα,υπαρχει καποιος τροπος να ακουστει το πικαπ μου
TECHNICS - SL-1200 MK2 καλυτερα, μεσα απο τον yamaha rx-v1000?
 




Μηνύματα
518
Reaction score
460
Η κεφαλή που φοράει είναι ortofon απο την σειρά OM εάν είναι η 5 ή 10 καλό θα ήταν να αλλάξεις βελόνα με την 20ή30 ανάλογα με το μπατζετ που διαθέτεις. Για phonostage μια αξιοπρεπείς λύση ειναι το nad ή κάποιο cambridge ή για κάτι καλήτερο μπορείς να δείς σε μεταχειρισμένο. Πες μας και τα ηχεία σου να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
9
Η κεφαλή που φοράει είναι ortofon απο την σειρά OM εάν είναι η 5 ή 10 καλό θα ήταν να αλλάξεις βελόνα με την 20ή30 ανάλογα με το μπατζετ που διαθέτεις. Για phonostage μια αξιοπρεπείς λύση ειναι το nad ή κάποιο cambridge ή για κάτι καλήτερο μπορείς να δείς σε μεταχειρισμένο. Πες μας και τα ηχεία σου να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.
27934879_1916124675084175_161628750_n.jpg τα ηχεια ειναι κατασκευη απο ενα μαγαζι στην Κορινθο,δεν ξερω περισσοτερα αλλα παιζουν μια χαρα σε συνθηκες 5.1 η cd
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Κάτσε, για να καταλάβω: Αγόρασες ηχεία ιδιοκατασκευή κι αυτός που στα πούλησε δεν σου έδωσε τα δύο βασικά χαρακτηριστικά, την ονομαστική αντίσταση και την ευαισθησία;:idk::thumbsdown:
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Το πικάπ,πάντα παίζει σε χαμηλότερες εντάσεις,σε σχέση με τις άλλες πηγές
Αν με το cdp είσαι στο παρά τέταρτο,με το πικάπ πας στο παρά πέντε
 

Μηνύματα
35
Reaction score
9
Κάτσε, για να καταλάβω: Αγόρασες ηχεία ιδιοκατασκευή κι αυτός που στα πούλησε δεν σου έδωσε τα δύο βασικά χαρακτηριστικά, την ονομαστική αντίσταση και την ευαισθησία;:idk::thumbsdown:
και να μου τα εδωσε 20 χρονια μετα...δεν θυμαμαι
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
καλημερα,υπαρχει καποιος τροπος να ακουστει το πικαπ μου
TECHNICS - SL-1200 MK2 καλυτερα, μεσα απο τον yamaha rx-v1000?
Έχει ενσωματωμένο phono stage ο ενισχυτής; Ή απλά έχεις συνδέσει το πικαπ σε μια line είσοδο; Σε κάθε περίπτωση ένα καλό phono stage θα κάνει την διαφορά. Από κεφαλή πάρε μία Ortofon 2Μ red κινητού μαγνήτη....Phono ψάξε κανένα από δεύτερο χέρι γύρω στα 200 ευρώ
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
καλημερα,υπαρχει καποιος τροπος να ακουστει το πικαπ μου
TECHNICS - SL-1200 MK2 καλυτερα, μεσα απο τον yamaha rx-v1000?
Ear mode on:" βάλε τον ενισχυτή να παίζει από spotify και άσε απλά το πικάπ να γυρίζει!" Ear mode off
 

Μηνύματα
35
Reaction score
9
Έχει ενσωματωμένο phono stage ο ενισχυτής; Ή απλά έχεις συνδέσει το πικαπ σε μια line είσοδο; Σε κάθε περίπτωση ένα καλό phono stage θα κάνει την διαφορά. Από κεφαλή πάρε μία Ortofon 2Μ red κινητού μαγνήτη....Phono ψάξε κανένα από δεύτερο χέρι γύρω στα 200 ευρώ
ο ενισχυτης εχει phono εισοδο ,κανονικα. ΑΝ προσθεσω phono stage θα εχω πιο δυνατο και καλυτερο ηχο?
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
ο ενισχυτης εχει phono εισοδο ,κανονικα. ΑΝ προσθεσω phono stage θα εχω πιο δυνατο και καλυτερο ηχο?
ναι....σε συνδυασμό με κεφαλή. Θα έχεις καλύτερο gain, αλλά κυρίως σαφώς καλύτερη απόδοση από το ενσωματωμένο
 



Μηνύματα
206
Reaction score
221
Phono stage χρειάζεσαι,ειχα ακριβώς το ίδιο θεμα με ενισχυτή που είχε ενσωματωμένο phono stage και είχα και την ίδια κεφαλή με την δικιά σου. Το εξωτερικο phono stage δεν θα το συνδέσεις στο phono stage που εχει ενσωματωμένο ο ενισχυτής αλλά σε άλλη είσοδο. Στην δικια μου περιπτωση υπήρχε μεγάλη διαφορά και στην ένταση και στην ποιότητα. Μια δοκιμη βέβαια θα ήταν καλύτερα για να έβλεπες την διαφορά.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
9
Phono stage χρειάζεσαι,ειχα ακριβώς το ίδιο θεμα με ενισχυτή που είχε ενσωματωμένο phono stage και είχα και την ίδια κεφαλή με την δικιά σου. Το εξωτερικο phono stage δεν θα το συνδέσεις στο phono stage που εχει ενσωματωμένο ο ενισχυτής αλλά σε άλλη είσοδο. Στην δικια μου περιπτωση υπήρχε μεγάλη διαφορά και στην ένταση και στην ποιότητα. Μια δοκιμη βέβαια θα ήταν καλύτερα για να έβλεπες την διαφορά.
ποιο μηχανημα αγορασες?
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
ο ενισχυτης εχει phono εισοδο ,κανονικα. ΑΝ προσθεσω phono stage θα εχω πιο δυνατο και καλυτερο ηχο?
Εγώ νομίζω ότι το πικαπ ακούγεται κανονικά σε στάθμη ενώ το CD σου ακούγεται τεχνητά υψηλότερα, μιας και ο ενισχυτής έχει ευαισθησία εισόδου στο CD 150 mV και πιθανά το CDp έχει έξοδο 2V, συνεπώς ο ενισχυτής δίνει την μέγιστη ισχύ του χωρίς να περματίσει το VOLUME
 


Μηνύματα
435
Reaction score
280
καλημερα,υπαρχει καποιος τροπος να ακουστει το πικαπ μου
TECHNICS - SL-1200 MK2 καλυτερα, μεσα απο τον yamaha rx-v1000?
Όχι, η Yamaha έχει από τα καλύτερα ενσωματωμένα phono stage σε ενισχυτές, που υπάρχουν.
Αλλού βρες λύση για προβλήματα που μπορεί να έχει ο ήχος που ακούς απ' το πικάπ σου, όπως στο χώρο σου, στη θέση των ηχείων σου ή στην κεφαλή που έχεις ή στο τελικό στάδιο ενίσχυσης.
Αυτά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top