ποιο κινητό? apple vs ?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
μια που έπνιξα σήμερα το απόγευμα το εξάρι μου
για πείτε τι να πάρω?
μέχρι 250-300 ευρώ το πάρα πολύ...
1. δεν τρελαίνομαι για κινητά γενικότερα....είμαι πάντα μπροστά από ένα pc οοοολη την μέρα.....το έχω από ανάγκη και για την τουαλέτα
2. γιατί είμαι αμπτάλης με τα κινητά και θέλω να τα πηδώ τη μανουλίτσα χωρίς να κλαίω λεφτά για οθόνες
3. μόλις υπερτουμπάνιασα το pc για madvr

να πάρω το 128άρι 7άρι που είναι και αδιάβροχο(ή 8άρι) και που το έχω έτοιμο από προμηθευτή σε refurbished ή να πάω για το xiaomi mi 9 lite ή ότι άλλο?

η κάμερα με ενδιαφέρει αλλά δεν σκάω κιόλας....
αυτονομία σε λογικά πλαίσια
αν αλλάξω πλατφόρμα με ενδιαφέρει η μεταφορά του backup από το icloud στο android (αν και πρόχειρα που κοίταξα είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές)

τι άλλο...?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
sub εχεις ? μαζεψτε κανα λεφτο για καλωδια..
παρε 7ι ή 8ι.. οπως σε "κοβω", αν εισουν ευχαριστημενος,τοτε γιατι να αλλαξεις..και αφου δεν το πολυχρησιμοποιεις... μια χαρα.. 🐒
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
έβαλαν να βλέπεις file system αυτοί εκεί στην apple ή ακόμα;;;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
Apple vs nothing

Οτιδήποτε πάρεις σε αυτά τα χρήματα σε Android 2020 θα είναι χειρότερο ακόμα από το iPhone 8.

Ορίστε και σε νούμερα ένα παράδειγμα 400€ του 2020.
(καλά δε ντρέπονται να πουλάνε 400€ ένα S7 επειδή έβαλαν μεγαλύτερη κάμερα και οθόνη)
Screenshot_20200708_092158.jpg


Και σε σχέση με το iPhone 7
Screenshot_20200708_101201_com.android.chrome.jpg


Άσε που το iPhone 8 παίζει θα πάρει και περισσότερες αναβαθμίσεις από οποιοδήποτε Android 2020. Το σίγουρο είναι ότι θα πάρει τις ίδιες.✌
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
μια που έπνιξα σήμερα το απόγευμα το εξάρι μου
για πείτε τι να πάρω?
μέχρι 250-300 ευρώ το πάρα πολύ...
1. δεν τρελαίνομαι για κινητά γενικότερα....είμαι πάντα μπροστά από ένα pc οοοολη την μέρα.....το έχω από ανάγκη και για την τουαλέτα
2. γιατί είμαι αμπτάλης με τα κινητά και θέλω να τα πηδώ τη μανουλίτσα χωρίς να κλαίω λεφτά για οθόνες
3. μόλις υπερτουμπάνιασα το pc για madvr

να πάρω το 128άρι 7άρι που είναι και αδιάβροχο(ή 8άρι) και που το έχω έτοιμο από προμηθευτή σε refurbished ή να πάω για το xiaomi mi 9 lite ή ότι άλλο?

η κάμερα με ενδιαφέρει αλλά δεν σκάω κιόλας....
αυτονομία σε λογικά πλαίσια
αν αλλάξω πλατφόρμα με ενδιαφέρει η μεταφορά του backup από το icloud στο android (αν και πρόχειρα που κοίταξα είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές)

τι άλλο...?
Samsung αν σε ενδιαφερει η αξιοπιστια.Τοσα χρονια με αυτην τη μαρκα την βγαζω με μηδεν προβλημα και το ιδιο και δεκαδες φιλοι-γνωστοι.Μακρια απο κινεζικα-ακομα και γνωστα.

Η Apple ειναι απαραδεκτα ακριβη και με λειτουργικο για...

 


Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Η Apple ειναι απαραδεκτα ακριβη και με λειτουργικο για...
Τι πρόβλημα ακριβώς υπάρχει με το λειτουργικό της apple;

Όσο για το κόστος κτήσης, αν βάλεις στην εξίσωση κάθε πότε χρειάζεται να αλλάζεις android συσκευή για να παίρνει τις αναβαθμίσεις και τι υποστήριξη παρέχει η apple σε συσκευές μέχρι 4-5 γενιές πίσω, θα καταλάβεις ότι το ακριβό τελικά είναι φτηνό. Κράτησα το 6άρι μου πέντε χρόνια με μηδέν προβλήματα, το ίδιο προβλέπω να συμβαίνει με το 11άρι. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά τέτοια διάρκεια ζωής σε άλλη συσκευή δύσκολα τη βρίσκεις.

Τα αντίστοιχα ισχύουν και στα laptop. Το απόλυτο κόστος κτήσης φαντάζει υψηλό, όμως σε βάθος χρόνου αποζημιώνεσαι με λιγότερες αλλαγές συσκευών.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τι πρόβλημα ακριβώς υπάρχει με το λειτουργικό της apple;

Όσο για το κόστος κτήσης, αν βάλεις στην εξίσωση κάθε πότε χρειάζεται να αλλάζεις android συσκευή για να παίρνει τις αναβαθμίσεις και τι υποστήριξη παρέχει η apple σε συσκευές μέχρι 4-5 γενιές πίσω, θα καταλάβεις ότι το ακριβό τελικά είναι φτηνό. Κράτησα το 6άρι μου πέντε χρόνια με μηδέν προβλήματα, το ίδιο προβλέπω να συμβαίνει με το 11άρι. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά τέτοια διάρκεια ζωής σε άλλη συσκευή δύσκολα τη βρίσκεις.

Τα αντίστοιχα ισχύουν και στα laptop. Το απόλυτο κόστος κτήσης φαντάζει υψηλό, όμως σε βάθος χρόνου αποζημιώνεσαι με λιγότερες αλλαγές συσκευών.
Oσοι δικοι μου πηραν οτιδηποτε Apple,σιγα σιγα αλλαζουν γνωμη για διαφορους λογους.Ανεβασα ενα βιντεο και εκει μεσα θα βρεις τις απαντησεις και τον λογο που απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο...

Δεν εχω link για την αξιοπιστια των κινεζικων και δεν μου χρειαζεται.Εχω εμπειρια δικη μου και δεκαδων γνωστων-φιλων.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
Samsung αν σε ενδιαφερει η αξιοπιστια.Τοσα χρονια με αυτην τη μαρκα την βγαζω με μηδεν προβλημα και το ιδιο και δεκαδες φιλοι-γνωστοι.Μακρια απο κινεζικα-ακομα και γνωστα.

Η Apple ειναι απαραδεκτα ακριβη και με λειτουργικο για...

το όνειρο μου κάποτε ήταν να φτιάξω ένα βίντεο με τίτλο
''Γιατί το να βλέπεις Κυρίτση είναι για ηλίθιους''
...με λιγότερα παίρνεις το καινούριο με την τεράστια μπαταρία:

https://www.skroutz.gr/s/23193757/Xiaomi-Mi-Note-10-Lite-64GB-Midnight-Black.html
το έχω βρει στην παλιά του τιμή;)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Δεν εχω link για την αξιοπιστια των κινεζικων και δεν μου χρειαζεται.Εχω εμπειρια δικη μου και δεκαδων γνωστων-φιλων.
Με 20-30 άτομα δεν βγαίνει συμπέρασμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
Ότι είπε ο Diskohead.

5 χρόνια support μόνο η Apple δίνει. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και τα AirPods Pro να θες και να έχεις το iPhone 6s του 2015 θα τα βλέπει κανονικά με όλα τα features. Ή αν έχεις τα AirPods Pro 2019 θα τα βλέπει κανονικά με όλα τα features και το iPhone του 2024. Αυτά στο Android απλά δεν υπάρχουν, όσα και να έχει η συσκευή. Μέχρι 2 χρόνια και μετά πάπαλα.
Επίσης το σενάριο "καλύτερα 2 medium Android παρά ένα iPhone στην πενταετία" πάει περίπατο καθώς ακόμα δεν υπάρχει medium Android συσκευή που να πατάει το iPhone 7. :gotcha:
Το οποίο iPhone 7 θα πάρει όχι μόνο iOS 14 αλλά και iOS 15. Δηλαδή σαν να λέμε ότι το Samsung S8 θα πάρει Android 12. Ποτέ. :gotcha:
Οπότε το iPhone όχι δε είναι ακριβό, δεν είναι καθόλου ακριβό.
Το ότι πουλάει η Samsung το 2020 μια συσκευή 400€ επιδόσεων S7 επειδή έβαλε μεγαλύτερη οθόνη και κάμερα είναι για κλοτσιές.

Είχα iPhone μέχρι το 2012, πήγα σε Android και το επόμενο θα είναι iPhone μετά τις μ@λ@κιες της Huawei.
Ξεκίνησα από το iPhone 2G του 2007 που ακόμα το έχω, δουλεύει κανονικά. Android του 2007 δουλεύει; 🤔

Όπως έγραψα και σε άλλο θρέντ για την πρόσφατη εμπειρία μου, οι κατασκευαστές Android έχουν μόνο ένα stream εσόδων και αυτό είναι από τις συσκευές οπότε για να υπάρχουν πρέπει να σε σπρώξουν να αλλάζεις συχνά.
Από την άλλη η Apple έχει πολλά streams εσόδων και είναι όλα από υπηρεσίες οπότε έχει συμφέρον να σε έχει στο οικοσύστημα της και για αυτό έχεις εγγυημένα 5 χρόνια support.
Μόνο στην Ευρώπη τα App & Play stores πέρσι είχαν τζίρο 180δις δολάρια. Από αυτά η Apple έχει μεγάλο μερίδιο σε αντίθεση με τους κατασκευαστές Android που δεν θα πάρει κανείς ούτε cent. 😉

Αν θες να πειράζεις το λειτουργικό ΟΚ πάρε Android. Δεν υπάρχει κανένα άλλος λόγος ύπαρξης του για μένα.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Με 20-30 άτομα δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω.20-30 ατομα μπορει να ειναι λιγα-εγω μιλαω για αρκετα περισσοτερα ατομα βεβαια εδω και λιγα χρονια-αλλα ειναι ολοι και εχουν δωσει ολοι την ιδια ή παρομοια απαντηση.

Την εμπειρια μου απλα γραφω και μπορειτε να μην την λαβετε καν υποψιν...Νταχαρη φιλικα εγραψα και η τελικη κριση ειναι δικη σου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
Μπράβο ρε συ ωραίο θέμα για διαμάχη.

Samsung μόνο!!! :neo::smg:
καμία διαμάχη....απλά αυτό το apple vs τον υπόλοιπο πλανήτη είναι κάτι αντίστοιχο με όταν ήμασταν πιτσιρίκια και λέγαμε ποιος έχει τον πιο δυνατό μπαμπά....
ολες οι συσκευές έχουν σε ένα ποσοστό σφάλματα
ΟΛΕΣ
αλλά αυτό δεν αποτελεί κανόνα...

να σου πω..... γλυκοκοιτάζω το Α51 μόνο και μόνο για την κάμερα...αν και σε ταχύτητα τρώεει λίγο σκονίτσα από iphone 7-8
αλλά όπως είπα με ενδιαφέρει και το φθηνό ανταλλακτικό...γιατί η οθόνη σίγουρα θα σπάσει αργά ή γρήγορα

Για πές.......

Θα σου έλεγα κανένα s20 ultra να παίζεις εκεί και τα games σε 120hz ;)
εκείνη την 2080 που σου έλεγα τη ζευγάρωσα με έναν 9900κ τελικά...
και άλλαξα και τις ram με 32gb στα 12cas

δεν πήγα σε 1200 σοκετ....
δεν με έπεισε η αλλαγή....
Την εμπειρια μου απλα γραφω και μπορειτε να μην την λαβετε καν υποψιν...Νταχαρη φιλικα εγραψα και η τελικη κριση ειναι δικη σου.
ναι βρε...και αυτό για το βίντεο που είπα δεν ήταν υπαινιγμός προς εσένα....
το έχω ξαναπεί και παλαιότερα

ο Κυρίτσης μου είναι εξαιρετικά αντιπαθητικός
έχει πετάξει κατά καιρούς μπαρουφάρες.......
άσε που τα βίντεο του είναι για να τα ακούς μόνο από ακουστικά...
τραγικός ήχος!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
Και εγώ κοίταγα το Α51 για τη σύζυγο μέχρι που είδα 1-2 video reviews που κυριολεκτικά με 3-4 εφαρμογές το κινητό κολλάει. 400€ συσκευή κολλάει.
Σκουπίδια - ξεφτίλα.
Εκεί είπα τέλος το Android.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.358
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top