προβλημα με phono AQVOX 2CI

Μηνύματα
581
Reaction score
63
καλησπερα
αγορασα μεταχειρισμενο με πιθανο προβλημα τo phono stage της aqvox 2Ci το οποιο τελικα το ανοιξα και ειδα οτι εχει θεματα
περα απο τα προφανη που ηταν οτι δεν παιζουν τα ρυθμιστικα gain οπως πρεπει αλλα νομιζα οτι μπορει να φταιει καποια ρυθμιση ........
υπαρχει καποιος που ξερει καποιο τεχνικο που να εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο μοντελο ?
 

Attachments


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο πωλητής δεν δέχεται επιστροφή; ή δεν είσαι σίγουρος ότι έχει πρόβλημα;
 

Μηνύματα
402
Reaction score
531
Όταν λες το άνοιξες και είδες ότι έχει θέματα τι ακριβώς εντόπισες;; Το σύνδεσες και διαπίστωσες ότι δεν παίζει ή δεν παίζει όπως πρέπει; Αν έχεις βάσιμες αποδείξεις πρέπει να το επιστρέψεις και να πάρεις τα χρήματα πίσω. Τεχνικοί υπάρχουν αλλά σε αυτή τη φάση δεν είναι αυτό το θέμα.
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
ο πωλητης μου το εδωσε σε μια καλη τιμη και μου ειπε οτι καλυτερα να το παω και σε ενα τεχνικο να ριξει μια ματια . Και ο ιδιος ειμαι σιγουρος οτι δεν ξερει τι ακριβως εχει το μηχανημα που αγορασε μιας και αυτος το πηρε σαν πακετο απο αλλο μελος σχετικα προσφατα .
Επισης εκτος απο τα εμφανη θεματα μπορει να εχει και θεμα ρυθμισεων που εχει κανει καποιος προκατοχος ή που δεν ξερω να κανω σωστα εγω .
Φαινετε ομως και απο τις φωτογραφιες οτι εχει τουλαχιστων καποιες "ζημιες" και διαπιστωσα οτι απο τα 2 gain ποτενσιομετρα το ενα δουλευει οταν το φτασεις στο παρα πεντε ...
Καποιος κατοχος του συγκεκριμενου phono θα ηταν ιδανικο να μου μεταδοσει τις γνωσεις του ενω βλεπω παραλληλα και το θεμα για service
Όταν λες το άνοιξες και είδες ότι έχει θέματα τι ακριβώς εντόπισες;; Το σύνδεσες και διαπίστωσες ότι δεν παίζει ή δεν παίζει όπως πρέπει; Αν έχεις βάσιμες αποδείξεις πρέπει να το επιστρέψεις και να πάρεις τα χρήματα πίσω. Τεχνικοί υπάρχουν αλλά σε αυτή τη φάση δεν είναι αυτό το θέμα.
Πηγα απο κοντα και το ακουσα το μηχανημα , εννοειται οτι παιζει απλα δεν παιζει οπως πρεπει πιθανοτατα ή δεν καταφερα να το ρυθμισω σωστα , απ'οτι καταλαβαινω
και ανεβασα και φωτο που φαινετε οτι εχει καποια προβληματα σε καποιους πυκνωτες περα απο τα λειτουργικα που περιεγραψα ...Το αγορασα με την επιφυλαξη του ιδιοκτητη οτι μπορει να εχει καποιο μικροπροβλημα γιαυτο και η χαμηλη τιμη .
 
Last edited:


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Δεν υπάρχει εμφανής ζημιά σε κάποιο από τα εξαρτήματα στις φωτογραφίες. το καφετί αυτό που φαίνεται στις βάσεις κάποιων ηλεκτρολυτικών είναι κόλλα που βάζουν για την σταθεροποίηση τους, αν το ξύσεις απαλά με κάτι αιχμηρό θα δεις ότι είναι ένα ελαστικό υλικό.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το μόνο που φαίνεται είναι στην πρώτη φωτό η δεύτερη από δεξιά αντίσταση, αριστερά από τον κεραμικό C59 να έχει αλλοιωθεί το χρώμα της επειδή κάποια στιγμή ζεστάθηκε υπερβολικά, μπορείς να την αντικαταστήσεις με αντίστοιχη καινούργια για να είσαι σίγουρος.
 


Μηνύματα
581
Reaction score
63
Μίλησα και με τον κατασκευαστή.
Τελικά αυτό που θεωρούσα ζημιά δεν είναι . Είναι απλά κόλλα όπως είπε και ο bono...
Θα τους στείλω και φωτογραφίες με τα εσωτερικά led αναμμένα που δείχνουν κάποια σφάλματα και βλέπουμε....
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
γενικα σημερα εκανα ξανα ρυθμισεις , ρυθμισα κεφαλη πικαπ και παιζει ηχητικα καλα, οποτε εκτος απο τα ποτενσιομετρα που πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα , το phono γενικα ειναι αυτο που θυμομουν πριν 15 περιπου χρονια , αναλογικο μηχανημα υψηλων επιδοσεων
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
το πηγα και σε ενα τοπικο ηλεκτρονικο πιθανοτατα καθαρισε τις συνδεσεις στο ποτενσιομετρο και παιζουν κανονικα και τα ρυθμιστικα gain .... οποτε ολα καλα ...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top