προβλημα με sub roister ht-4000

Μηνύματα
257
Reaction score
43
καλησπερα.εχω ενα προβλημα απο εχθες,δε παιζει το ενεργο sub.εχω ενα set roister 5.1.το φωτακι αναβει κανονικα κοκκινο,μετα απο λιγο η ενταση φωτισμου πεφτει πολυ.αλλαξα καλωδια τιποτα.εκανα τεστ απο την αρχη τον ενισχυτη δινει test tone σε ολα τα ηχεια alla οταν φτανει στο sub δεν ακουγεται τιποτα,και οταν τελειωνει το test μου βγαζει οτι δεν εχω sub .εχθες αλλαξα θεση στο διακοπτη phase του sub και επαιξε αλλα σημερα παλι τα ιδια.:-(
κοιταξα την ασφαλεια δεν ειναι καμμενη,εκανα τεστ στο μεγαφωνο με μπαταρια και δουλευε.εχει κανεις καμια ιδεα;
[/URL][/IMG]

[/URL][/IMG]
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Service. Εκτός απο ασφάλεια και μεγάφωνο, δεν υπάρχουν άλλα πράγματα που να μπορεί κανείς να ελέγξει.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
η roister εχει κλησει;παιρνω τηλ. και μου λεει οτι δεν αντιστοιχει ο αριθμος.βρηκα αυτο το site
http://roisacoustics.gr/antallaktika-service.html
και μου ειπανε οτι στα ht-4000 το εχουνε ξαναδει αυτο το προβλημα και αμα θελω επισκευη εχει 35 ευρω και αναβαθμιση ολα τα υλικα της πλακετας 50.με αναβαθμιση μου ειεπ οτι ειναι σιγουρο οτι δεν θα μου ξαναβγαλει τετοιο προβλημα γιατι τοχουν ψαξει.ποια ειναι η γνωμη σας αξιζει η να παρω κανα καινουργιο;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: προβλημα με sub roister ht-4000

Εννοέιτε ότι το φτίαχνεις.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Απάντηση: Re: προβλημα με sub roister ht-4000

η roister εχει κλησει;παιρνω τηλ. και μου λεει οτι δεν αντιστοιχει ο αριθμος.βρηκα αυτο το site
http://roisacoustics.gr/antallaktika-service.html
Αυτή είναι η καινούρια επωνυμία της Ρόιστερ.

Όσο για το ποσό επισκευής, νομίζω είναι μικρό και αξίζει να το φτιάξεις.

Edit: Με πρόλαβε ο Κίτσος...:smile:
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
εγινε παιδια σας ευχαριστω.ετσι χωρις λογο θα το σκασω το 50αρακι τι να κανω.και μακαρι ναξερα πως το παθε τουλαχιστον.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
το αφησα κανα 15λεπτο και ξαφνικα ακουσα ενα δυνατο βουιτο.εβγαλα τον ανταπτορα που μου μετετρεπε το μονο rca σε διπλο και επαιξε κανονικα.τυχεο να ηταν οπου εβγαλα τον ανταπτορα;δεν ξερω.τωρα παιζει παντως και μακαρι να μην ξαναχαλασει.
 


Μηνύματα
257
Reaction score
43
To adaptor δε χρειάζεται.
εγω νομιζα οτι επρεπε να μετατρεψω το μονο σε διπλο επειδη ειχε υποδοχη για δυο.σας ευχαριστω παντως παιδια μακαρι να φταιγε ο ανταπτορας.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
να γραψω το τελικο συμπερασμα μηπως καποιος ξερει να μου τι γινεται.
κλεινω τον ενισχυτη απο τον διακοπτη,οταν τον ανοιγω το λαμπακι ειναι κοκκινο,μετα απο 2-3 δευτερολεπτα πεφτει η ενταση του φωτισμου του πολυ,,σιγα σιγα γινεται πρασινο,μετα απο κανα 5λεπτο γινεται πρασινο και κανει ενα δυνατο βουιτο,του βγαζω το rca το ξαναβαζω και ολα οκ.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταιει καποιος πυκνωτης.γιατι οταν το βγαζω απτο ρευμα αδειαζει ο πυκνωτης,οταν τον ανοιγω κανει κανα 5λεπτο να ερθει στα ισια του και να δωσει σωστο ρευμα ο ενισχυτης επειδη ο πυκνωτης εχει αδειασει.ετσι το σκεφτομαι εσεις τι λετε;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Τόσο χρόνο κάνει ο πυκνωτής? Πολύς μου φαίνεται.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
κανονικα δεν θα πρεπε να κανει τοσο,αλλα αν ταχει παιξει ο πυκνωτης;
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
επαναφερω το θεμα.τελικα τα subwoofer της roister εχουν γενικα προβλημα.το ειχα παει πριν 2 χρονια στη roiacoustics.μου εδωσαν ενα αλλον και μου ειπε οτι αν ξαναβγαλει το ιδιο προβλημα να τον παω για αναβαθμηση και θα πληρωσω μονο την διαφορα.τελικα μετα απο 2 χρονια μου εμφανηστικε το ιδιο προβλημα.στο service κρατησανε την υποσχεση τους και πληρωσα μονο την διαφορα.ηθελα να το αναφερω γιατι πιστευω οτι καλο ειναι να κανουμε ενα κοπο και να λεμε κατι και για τους σωστους επαγγελματιες και οχι μονο να γραφγουμε για παραπονα.και θα θελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει αναβαθμηση στον εισχυτη και αν του ξαναπαρουσιασε προβλημα.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
adok13
εχω το ιδιο πρόβλημα με σένα,με το sub woofer roisrer ht- 4000 και θα ηθελα να ξέρω πως έλυσες το θεμα αυτο,και σε ποιο τεχνικό.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
leo1964
το πήγα σε τεχνικο το εφτιαξε,ειχε αρκετο βομβο επεξε 1 φορα και το εκλεισα,απο τοτε δεν το χρησιμοποιησα,σημερα πάλι τα ιδια,τρανζίστορ απ οτι ηπε αλλαξε.Εχω την γνώμη οτι θελει καλο γνωστη για το θεμα που εχει και ο
adok13
 



Μηνύματα
257
Reaction score
43
να πω πάντως ότι έχω πάει 2 φορές το sub στη too acoustics στο Μοσχάτο, δεν ξέρω αν τον κύριο εκεί τον λένε Σωκράτη, αλλά ενώ με διαβεβαίωσε τη δεύτερη φορά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναχαλασει το sub γιατί βρήκαν ποιο ήταν το πρόβλημα κ χαλάνε όλα τα sub στις σειρές ht-4000 Kai 3300 , εμένα χάλασε για τρίτη φορά και το παράτησα κ αγόρασα άλλο . αν το ΧΑ κάνει απτην αρχή θαχα γλυτώσει τα 2 50αρια που πλήρωσα στον Σωκράτη που με διαβεβαίωνε ότι δεν! α ξαναχαλασει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.186
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top