προβολέας για κοντινή απόσταση

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω προβολέα, αλλά δε ξέρω αν βολεύει με τα χαρακτηριστικά του δωματίου.
Είναι 4,5χ3 m το δωμάτιο . Αλλά είναι έτσι ρυθμισμένο που ο προβολέας μπορεί να μπει στη στενή μεριά (3m )

Δηλαδή θα πρέπει να μπει πάνω απο το κεφάλι μου στο τοίχο (που είναι κολλητά πίσω από τον καναπέ) και να προβάλει στον απέναντι τοίχο, οπότε υπολογίζω απόσταση (λάμπα-πανί) 3,70m .
Έχει νόημα για τέτοια απόσταση να έχω προβολέα, (δεδομένου οτι έχω ήδη 42' lcd tv)???

Απότι έψαξα σε τέτοια απόσταση μπορώ να πάρω εικόνα 70-80' (χωρίς να έχω μεγέθυνση στο προβολέα, γιατί λογικά χάνει η ανάλυση ?¨)
σκεφτόμουν αυτούς

http://www.skroutz.gr/s/5256866/Optoma-HD141X.html
http://www.skroutz.gr/s/2905736/Acer-H6510BD.html

Ευχαριστώ για όπια βοήθεια!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
84" είναι η επιφάνεια τεσσάρων TV 42".
Με το zoom δεν χάνεται ανάλυση, απλά στους DLP χαμηλής τιμής δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια.
Με το projector calculator μπορείς να υπολογίσεις τα πάντα, άφησε όμως ένα μικρό περιθώριο σφάλματος.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Θα συστηνες για αυτή την απόσταση λοιπόν και προβολέα (extra τις lcd tv που έχω?) η δεν θα αξιοποιήσω τις δυνατότητες του?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Αν θέλεις πολλές ίντσες ο BenQ W1080ST (short throw) βγάζει 150" από μόλις 2,5 μέτρα. Μάλλον όμως δεν θα θες κάτι τέτοιο. Ο W1070 βγάζει 120" από 3,5 μέτρα. O Optoma HD26 πάλι βγάζει λίγο πάνω από 100" στην ίδια απόσταση.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
για τον 1080st (βέβαια εν διαθέτω τοσα χρηματα δυστυχώς) οντως βγάζει τοσο μεγάλη στο project calculator, ομως για τους άλλους δεν μου βγάζει πάνω απο 80' ???

Ποια θεωρείτε κατάλληλο μέγεθος οθόνης για 2,7m απόσταση?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Δεν έχω καταλάβει. Η απόσταση φακού-κέντρο οθόνης θα είναι 3,70μ σωστά; Κι ο καναπές είναι κολλητά στον τοίχο που θα μπει ο προβολέας, άρα μιλάμε για περίπου 3,5 μέτρα απόσταση θέασης; Οθόνη 100-106'' και προβολέας αυτός.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
οχι , η αποσταση φακού- οθόνης θα είναι 2,70μ , (από τοίχο σε τοίχο η απόσταση είναι 310 cm ).

Οπότε τι λες για αυτό το setting ?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Πραγματικά δεν έχεις και πολλές επιλογές. Ταβάνωσε ή σε τραπεζάκι τον benq w1080st σε απόσταση απο 1,68 ως 2,02 μέτρα με οθόνη 110''. Αυτή είναι η καλύτερη λύση. Αλλιώς είτε θα πρέπει να πας σε πολύ λίγες ίντσες ή εναλλακτικά σε ultra short throw προβολείς χαμηλότερης ανάλυσης και ποιότητας.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
η αποσταση θεασης απο τον καναπέ θα ειναι 2,7 μέτρα.
Ποιές ίντσες πιστευεις είναι ιδανικές για αυτη την απόσταση ? 110' του benq? 75-80' που δινουν οι άλλοι είναι λίγες?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ναι είναι πολύ λίγες 75-80''. Προτιμώ μεγάλη εικόνα. 100-110'' είναι ιδανικές για το χώρο σου. Εγώ βλέπω απ' τα 3,5 μέτρα σε οθόνη πλάτους τριών.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
pfff! μπέρδεμα , άρα μάλλον μονόδρομος ο benq w1080st για μένα..?
αλλά δεν έχω να διαθέσω τόσα χρήματα
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Μια μπακαλίστικη άποψη, αλλά θέλω τη γνώμη σας.
Από απόσταση 2,80m μπορώ να πάρω εικόνα 80' με ένα προβολέα συμβατικό (κατά προσέγγιση).
Δεν θα μπορούσα να κάνω το εξής, να μεταφέρω όταν βλέπω στο προβολέα τον καναπέ 0,5m μπροστά, οπότε θα είναι σαν να βλέπω σε οθόνη 95' ?

ισχύει αυτή η λογικη?

Οπως καταλαβαίνεται είμαι πολύ αρχαριος..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Η λογική ισχύει, αλλά τη βρίσκω εξαιρετικά κουραστική με το πήγαινε-έλα του καναπέ.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Η λογική ισχύει, αλλά τη βρίσκω εξαιρετικά κουραστική με το πήγαινε-έλα του καναπέ.
Πφφφ...
Βάζει έναν τέτοιο φουσκωτό και την ξαπλάρει κι όλας! Διότι όπως είπε ένας μεγάλος σοφός:
"Καλό το καθισιό αλλά ακόμη καλύτερη η ξάπλα"

 


Μηνύματα
606
Reaction score
79
Αν σου φαινεται ακριβος ο benq 1080st κοιταξε και τον optoma GT1070X, στο 1 μετρο ανοιγει 100 ιντσες και εχει περιπου 700 ευρω. Μπορει να υστερει λιγο χρωματικα αλλα ειναι αξιολογο μηχανημα.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Αν σου φαινεται ακριβος ο benq 1080st κοιταξε και τον optoma GT1070X, στο 1 μετρο ανοιγει 100 ιντσες και εχει περιπου 700 ευρω. Μπορει να υστερει λιγο χρωματικα αλλα ειναι αξιολογο μηχανημα.
Ευχαριςτω Θεόφιλε !

Σκέφτομαι τον optoma 1070.
Τον έχεις δει ?
Έχεις κάποια γνώμη κριτική να κανείς ?

Δεν εχω βρει πουθενά στο site σχόλια για αυτό τον προβολέα !
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Εχω τον 141 οπου ειναι σχεδον το ιδιο μηχανημα με διαφορετικο φακο. Στο μονο που υστερει ελαχιστα απο τον Benq ειναι στα χρωματα, μην νομιζεις ομως οτι και εκει υπαρχει μεγαλη διαφορα. Για τον χρωματικο τροχο που φοραει εχει πολυ καλη αποδοση.Κατα τα αλλα, κοντραστ-ευκρινια μια απο τα ιδια.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.494
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top