προτάσεις για "οικονομικό" sub σε μεγάλο σαλόνι?

Μηνύματα
243
Reaction score
40
καλησπέρα. Έχω ένα 5.1.4 (Polk Signature Series s60,s30,s15 + 4Quadral A5 dae speakers, τα οποία και χρησιμοποιώ ως heights. Τώρα θέλω να προσθέσω αρχικά 1 sub και είμαι ανάμεσα στο Polk HTS12, το οποίο και θεωρώ και μία πολύ καλή vfm επιλογή στα 420Ε και στο απερχόμενο Svs PB1000, το οποίο πάει συχνωτικά πιο χαμηλά, με την τιμή του στα 600Ε. Η διαφορά στη τιμή δεν είναι πολύ μεγάλη και δυστηχώς το budget μου πιάνει ταβάνι στα 600Ε. Ο χώρος μου φαίνεται στις φώτο, αλλά επειδή είναι πολύ μεγάλος μήπως θα έπρεπε να προτιμήσω στο 12'' με το ενδεχόμενο να προσθέσω άλλο ένα αργότερα. Η χρήση μου θα είναι κυρίως για ταινίες, αλλά και ηλεκτρονική μουσική. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση θα χαρώ να την ακούσω. Ευχαριστώ
 

Attachments


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν "αγχώνεσαι" με 1 sub σε τόσο μεγάλο χώρο; Εγώ σε 27τμ με 2 και νιώθω λίγο "άδειος". Πως θα κοιμάσαι το βράδυ;

Πέρα από την πλάκα και με το δέοντα σεβασμό στο budget, μήπως από μεταχειρισμένα μπορούσες να στριμώξεις 2?
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Καλημέρα,
Το polk που κοιτάς στα λεφτά που δίνεις είναι ΟΚ, όσο για το SVS καλό θα ήταν να κοίταζες το νέο μοντέλο 1000 pro
αλλά ανεβαίνει η τιμή του, εγώ θα σου πρότεινα και το Sunfire sds-12 έχει πάρει και βραβείο EISA.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Καλημέρα,
Το polk που κοιτάς στα λεφτά που δίνεις είναι ΟΚ, όσο για το SVS καλό θα ήταν να κοίταζες το νέο μοντέλο 1000 pro
αλλά ανεβαίνει η τιμή του, εγώ θα σου πρότεινα και το Sunfire sds-12 έχει πάρει και βραβείο EISA.
Καλημέρα Θανάση,
το 1000 pro μου αρέσει και εμένα, αλλά πάω γύρω στα 750 και βγαίνω εκτός. Πρώτη φορά βλέπω sub με 2 woofer! Τιναι αυτό ρε?? Πάντως το Polk πηγαίνει πιο χαμηλά από το Sunfire και κοστίζει και σχεδόν 200 ευρώ λιγότερο, ενώ με το svs pb 1000 είναι στα ίδια χρήματα περίπου.
Δεν "αγχώνεσαι" με 1 sub σε τόσο μεγάλο χώρο; Εγώ σε 27τμ με 2 και νιώθω λίγο "άδειος". Πως θα κοιμάσαι το βράδυ;

Πέρα από την πλάκα και με το δέοντα σεβασμό στο budget, μήπως από μεταχειρισμένα μπορούσες να στριμώξεις 2?
καλημέρα, σε μεταχειρισμένα δεν έχω βρει κάτι σε αυτά τα 2 προς το παρόν..
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Πρώτη φορά βλέπω sub με 2 woofer! Τιναι αυτό ρε?? κοστίζει
Το συγκεκριμένο σαμπ έχει 2 γούφερ που σημαίνει ότι το ένα είναι ενεργό μεγάφωνο και το άλλο παθητικό και λέγεται passive radiator και αυτό το μεγάφωνο δεν έχει πηνίο και μαγνήτη.
σου έχω και ένα βιντεάκι ....... αλλά είναι στα γερμανικά, βάλε μετάφραση.

 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Καλημέρα!
Σε άλλο νήμα γράφουν για το πρόβλημα των Polk με το standby. Το έχεις δει.
Άρα μάλλον τα 200 ευρώ διαφοράς με το SVS πιάνουν τόπο.....
Επίσης συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για τα δύο σαμπ. Για αρχή....
Ο χώρος σου είναι πάρα πολύ μεγάλος και με ανοίγματα. Το ένα σαμπ θα εξαφανιστεί. Εκτός αν το βάλεις να κάθεται δίπλα σου στον καναπέ:D
Ψάξε στα μεταχειρισμένα και ξεκίνα με δύο έστω 10ιντσα. όπως θα σου πουν και οι πιο έμπειροι καλύτερα 2 μικρότερα, παρά ένα μεγαλύτερο.
Στις αγγελίες παίζουν κάποια που θα σε καλύψουν και δε θα χρειαστεί να δώσεις παραπάνω από το budget που έχεις υπολογίσει. Σκέψου το καλύτερα. Αν δε θες, βάλε κάτι παραπάνω και πάρε 2 καινούρια.
Και μην πηγαίνεις με κριτήριο το πόσο χαμηλά μπορούν να κατέβουν τα σαμπ. Αυτά μπορούν... ο χώρος σου το αντέχει????? Ή θα ακούς από παντού τριξίματα??? (ποτήρια, βιτρίνες-κρυσταλιέρες, παράθυρα-αλουμίνια κτλ)
Φιλικά
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Το συγκεκριμένο σαμπ έχει 2 γούφερ που σημαίνει ότι το ένα είναι ενεργό μεγάφωνο και το άλλο παθητικό και λέγεται passive radiator και αυτό το μεγάφωνο δεν έχει πηνίο και μαγνήτη.
σου έχω και ένα βιντεάκι ....... αλλά είναι στα γερμανικά, βάλε μετάφραση.

πωπω με έφτιαξες με τα Γερμανικά πρωινιάτικα, σε ένα μήνα δίνω το B2 και φοβάμαι ότι θα πάρω ότι πήρα και στο B1..
Καλημέρα!
Σε άλλο νήμα γράφουν για το πρόβλημα των Polk με το standby. Το έχεις δει.
Άρα μάλλον τα 200 ευρώ διαφοράς με το SVS πιάνουν τόπο.....
Επίσης συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για τα δύο σαμπ. Για αρχή....
Ο χώρος σου είναι πάρα πολύ μεγάλος και με ανοίγματα. Το ένα σαμπ θα εξαφανιστεί. Εκτός αν το βάλεις να κάθεται δίπλα σου στον καναπέ:D
Ψάξε στα μεταχειρισμένα και ξεκίνα με δύο έστω 10ιντσα. όπως θα σου πουν και οι πιο έμπειροι καλύτερα 2 μικρότερα, παρά ένα μεγαλύτερο.
Στις αγγελίες παίζουν κάποια που θα σε καλύψουν και δε θα χρειαστεί να δώσεις παραπάνω από το budget που έχεις υπολογίσει. Σκέψου το καλύτερα. Αν δε θες, βάλε κάτι παραπάνω και πάρε 2 καινούρια.
Και μην πηγαίνεις με κριτήριο το πόσο χαμηλά μπορούν να κατέβουν τα σαμπ. Αυτά μπορούν... ο χώρος σου το αντέχει????? Ή θα ακούς από παντού τριξίματα??? (ποτήρια, βιτρίνες-κρυσταλιέρες, παράθυρα-αλουμίνια κτλ)
Φιλικά
Καλημέρα! Ναι το έχω διαβάσει, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι υφίσταται. Κάποιος στο youtube μου έγραψε ότι είναι θέμα ευαισθησίας της λειτουργείας του auto -on και θέλει λίγο παραπάνω ένταση για να δουλέψει. Συμφωνώ με αυτό που λες για 2x 10'', αλλά για αρχή θα ξεκινήσω με ένα. Σωστό και αυτό με την "αντοχή" του χώρου, γιατί έχω αρκετά τέτοια υλικά στο σαλόνι.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Στις Αγγελίες πωλείται ένα xtz 12.17 edge..

Δες το..

 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Στις Αγγελίες πωλείται ένα xtz 12.17 edge..

Δες το..

Δε ξέρω πολλά από sub, πάντως το συγκεκριμένο φαίνεται σαν μια πολύ καλή επιλογή. Να υποθέσω ότι σε svs το αντίστοιχο είναι το pb2000?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.502
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top