πρόβλημα με τελικό

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλημέρα.Καλές διακοπές σε όσους διακοπάρουν και υπομονή ;;; στους υπόλοιποι...
Λοιπόόόόν......έχω ένα τελικό maa 406 (advance acoustic).Πριν από 15 περίπου ημέρες τον πήρα από τον τεχνικό που τον είχα πάει για service.(δεν άνοιγε το μηχάνημα με την πρώτη).Το έβαλα και έπαιξε,όλα καλά,το κλείνω.φεύγω ταξίδι, γυρνάω εχθές,το βάζω στην πρίζα ανοίγω το διακόπτη από πίσω...και :p:p:p:p:p:p πάπαλα....τίποτα...νεκρό..
Κοίταξα τις δύο ασφάλειες που έχει και είναι οκ.(ανάβει το δοκιμαστικό και από τις δυό άκρες).....

Ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει γίνει; Τι...:fuckyou:...με περιμένει;;;:idk:
Ευχαριστώ!!!!
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Πρωτη κινηση επιστρεφεις τον ενισχυτη στον τεχνικο, φανταζομαι τον πληρωσες οποτε ειναι δικη του ευθυνη κι υποχρεωση να ολοκληρωσει την ημιτελη επισκευη του.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλησπέρα.Σίγουρα αυτό είναι το επόμενο βήμα.Λόγω διακοπών απουσιάζει ο τεχνικός και έτσι είπα να κάνω μια ερώτηση μήπως κάποιος κάτι ξέρει....
Ευχαριστώ...
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δυστυχως απο ηλεκτρονικα δεν κατεχω αλλα κι ενας ηλεκτρονικος μονο υποθεσεις θα μπορουσε να κανει αν δεν ανοιξει να δει τη συσκευη οποτε οποιαδηποτε διαγνωση ειναι ανευ λογου κι αιτιας, υπομονη.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Thank's...Υπομονή...Θα είμαι για λίγες μέρες σπίτι και θα είμαι χωρίς μουσική....
 


Μηνύματα
325
Reaction score
254
Να'σαι καλά,σ'ευχαριστώ πολύ...Έχω ένα μικρούλι ολοκληρωμένο technics στην κουζίνα...λέω να τον μεταφέρω στο σαλόνι....απ΄το ολότελα....
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Καλά ξεμπερδεματα εύχομαι, ίσως και ο technics να είναι αρκετά καλός..
Τον έχεις καιρό τον advance;
 




Μηνύματα
325
Reaction score
254
Μπα...Νομίζω πως δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο....Έλειπα σε ταξίδι και γύρισα προχθές,οπότε κοντά 15 μέρες αποχή είναι πολλές,αλλά και πάλι μπα...Σε πολύ χαμηλές εντάσεις υποφέρεται...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε ποιες δύο ασφάλειες αναφέρθηκες;
Την ασφάλεια που έχει επάνω στο IEC τροφοδοσίας την κοίταξες;
 


Μηνύματα
325
Reaction score
254
Την ασφάλεια που έχει επάνω στο IEC τροφοδοσίας την κοίταξες;
Καλησπέρα.Μόλις πριν λίγο.Εντάξει δείχνει....Thank's
[DOUBLEPOST=1535135901][/DOUBLEPOST]
Σε ποιες δύο ασφάλειες αναφέρθηκες;
Αυτές.....
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι ασφάλειες αυτές είναι για την συμμετρική τροφοδοσία των +-15 Volts των τελεστικών ενισχυτών του κυκλώματος εισόδου.

Αν ανοίγεις τον γενικό διακόπτη πίσω και ο κεντρικός πιεστικός διακόπτης στην πρόσοψη δεν ανάβει κόκκινο φταίει το τροφοδοτικό που είναι συνεχώς στην τάση για το Stand By του ενισχυτή.
Πιθανότερο αίτιο ο μετασχηματιστής του.
Βρίσκεται στο μεταλλικό πλαίσιο πίσω από την πρόσοψη.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Petermeni
Καλημέρα... Το πρόβλημα είναι αυτό που περιγράφεις.
Και πάντα κλείνω το γενικό διακόπτη από πίσω...Από Δευτέρα θα μας λυθούν οι απορίες...
Thanks..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κλασικό πρόβλημα σε αυτά τα μηχανάκια οι μετασχηματιστές, λόγο χαμηλής ποιότητας σύρματος.
Δεν είναι καθαρός χαλκός αλλά έχει προσμίξεις, με αποτέλεσμα να ανεβάζουν θερμοκρασία, να αρπάζουν τα βερνίκια και να βραχυκυκλώνουν σπείρες.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Λοιπόν,γύρισα πριν λίγο...το πρόβλημα????Αυτές οι δύο ασφαλειοαντιστάσεις καμένες.... IMG_20180827_164025.jpg ....Αλλαγή και όλα καλά...
Η ζημιά γιατί έγινε δεν κατάλαβα!!!!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top