πρόβλημα με sunfire hrs12

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο sunfire hrs12, μέσα από το φόρουμ.

Αντιμετωπίζω ένα παράξενο πρόβλημα. το έχω συνδέσει με ένα προενισχυτή advance acoustic xpreamp. όταν ακούω στο ραδιόφωνο σε χαμηλή ένταση (25/100), κλείνει μετά από λίγο και μερικές φορές ενεργοποιείται / απενεργοποιείται χωρίς να αλλάζει τίποτα στην ένταση.

από την άλλη πλευρά, όταν το ακούω με άλλες εισόδους, π.χ. τηλεόραση και έχω την ένταση του προενισχυτή στο (50/100) λειτουργεί άψογα. Υποθέτω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στην ικανότητα του subwoofer να ανιχνεύει το σήμα και να κλείνει, όταν δεν έχει κανένα σήμα.

το έχω συνδέσει με rca από το preamp.

Στις οδηγίες του, λέει ότι δέχεται και highpass, αλλά δεν θέλω να το δώσω , γιατί τα δίνει παράλληλα από τον ενισχυτή (βγάζει μετά έξοδο σε rca). Τα ηχεία μου είναι ήδη 6ohm, οπότε εάν το δώσω παράλληλα πιστευτώ θα κατεβω πολύ και θα δημιουργήσω θέμα στον ενισχυτή.

Καμιά ιδέα τι μπορεί άλλο να κάνω?
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
Δίπλα στο ρυθμιστικό της έντασης, στην πλάτη του sub, έχει ένα διακόπτη.Πρέπει να έχει τρεις θέσεις, βάλτε τον στην μεσαία.Έτσι όμως δεν θα απενεργοποιείται αυτόματα όταν δεν λαμβάνει σήμα, θα πρέπει να το σβήνετε εσείς.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το κύκλωμα AUTO ON βρίσκεται συνεχώς σε λειτουργία. Λαμβάνει δείγμα του εισερχόμενου σήματος και αφού το ενισχύσει ενεργοποιεί έναν ηλεκτρονόμο, που θέτει σε κατάσταση λειτουργίας και το ενεργοβόρο τελικό στάδιο. Έχει συγκεκριμένη ευαισθησία ως προς το επίπεδο της στάθμης που το θέτει ΟΝ, ώστε να μην ενεργοποιείται ασκόπως από τυχαίο θόρυβο.
Μπορεί να ανέβει η ευαισθησία του κυκλώματος ελέγχοντας το κέρδος του σταδίου, ώστε να παραμένει ΟΝ και με χαμηλότερη στάθμη εισόδου.
Απλά χρειάζεται μια μικρή παρέμβαση στο κύκλωμα.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Δίπλα στο ρυθμιστικό της έντασης, στην πλάτη του sub, έχει ένα διακόπτη.Πρέπει να έχει τρεις θέσεις, βάλτε τον στην μεσαία.Έτσι όμως δεν θα απενεργοποιείται αυτόματα όταν δεν λαμβάνει σήμα, θα πρέπει να το σβήνετε εσείς.
Δυστηχως έχει μόνον μία θεση
 

Μηνύματα
6.666
Reaction score
5.194
Σύνδεσέ το στις μπόρνες ηχείων του τελικού.

Μην ανησυχείς, δεν επηρεάζονται ούτε ο τελικός ούτε τα ηχεία με αυτήν τη σύνδεση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top