πρόταση για ενεργά 8" μέχρι 300 €

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Καλησπέρα σε όλους

Προσανατολίζομαι στην αγορά ζεύγους ενεργών ηχείων στη χαμηλή κατηγορία τιμής 200 - 300 €.
Θα τοποθετηθούν σε σαλόνι και θα συνδεθούν πάνω σε προενισχυτή με rca. Οπότε τα κριτήρια είναι να παίζουν αξιοπρεπώς σε χαμηλές εντάσεις αλλά να μπορούν να παίξουν και δυνατά αν απαιτηθεί κάποιες φορές, (γιατί γίνονται και κανα δυο παρτάκια το χρόνο) οπότε κοιτάζω μόνο σε 8ιντσα.
Έχω βρεί τα εξής αλλά επειδή δεν έχω ιδίαν απόψη για κανένα απ΄' αυτά, θα χαρώ να ακούσω καμιά γνώμη του στυλ μακριά από το τάδε ή το τάδε είναι μακράν το καλύτερο, να μην ψάχνω κι όλας.

M-Audio BX8 D3
δεν έχει unbalanced είσοδο και νομίζω ότι έχουν και πολύ στενό sweetspot?

Behringer B-1031A
φαίνονται σαν η καλύτερη επιλογή

Tannoy Reveal 802
όμορφα και απλά αλλά τα λιγότερα watt απ' όλα

Samson Resolv SE8 Bundle
δεν τα έχω ξανακούσει ποτέ αλλά έχουν πολύ καλές κριτικές. Υπάρχουν στην Ελλάδα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων γα τιο χρόνο σας
εννοείται δεκτή οποιαδήποτε άλλη πρόταση
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αξίζει να παρατηρήσεις ότι τα Tannoy έχουν 100 βατ και τα M-Audio 150 βατ, αλλά την ίδια μέγιστη στάθμη και τα δύο. ;)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα σε όλους

Προσανατολίζομαι στην αγορά ζεύγους ενεργών ηχείων στη χαμηλή κατηγορία τιμής 200 - 300 €.
Θα τοποθετηθούν σε σαλόνι και θα συνδεθούν πάνω σε προενισχυτή με rca. Οπότε τα κριτήρια είναι να παίζουν αξιοπρεπώς σε χαμηλές εντάσεις αλλά να μπορούν να παίξουν και δυνατά αν απαιτηθεί κάποιες φορές, (γιατί γίνονται και κανα δυο παρτάκια το χρόνο) οπότε κοιτάζω μόνο σε 8ιντσα.
Έχω βρεί τα εξής αλλά επειδή δεν έχω ιδίαν απόψη για κανένα απ΄' αυτά, θα χαρώ να ακούσω καμιά γνώμη του στυλ μακριά από το τάδε ή το τάδε είναι μακράν το καλύτερο, να μην ψάχνω κι όλας.

M-Audio BX8 D3
δεν έχει unbalanced είσοδο και νομίζω ότι έχουν και πολύ στενό sweetspot?

Behringer B-1031A
φαίνονται σαν η καλύτερη επιλογή

Tannoy Reveal 802
όμορφα και απλά αλλά τα λιγότερα watt απ' όλα

Samson Resolv SE8 Bundle
δεν τα έχω ξανακούσει ποτέ αλλά έχουν πολύ καλές κριτικές. Υπάρχουν στην Ελλάδα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων γα τιο χρόνο σας
εννοείται δεκτή οποιαδήποτε άλλη πρόταση
Νο subs , No party
No low & high pass , No crossing
No listening under 2 meters , No low level guts
No full consideration , No brains
 


Μηνύματα
208
Reaction score
166
https://m.thomann.de/gb/behringer_nekkst_k8.htm?o=3&search=1548108674

https://m.thomann.de/gb/behringer_nekkst_k8.htm?o=3&search=1548108737
Το πρώτο έχει άφθονη ισχύ και το δεύτερο πολύ καλές κριτικές
συμφωνώ απλά κι αυτό επίσης για κάποιο λόγο δεν υπάρχει στην Ελλάδα σε αντίθεση με το 1031.
Τι ουσιαστικές διαφορές έχουν άραγε εκτός από τη διαφορετική τοποθέτηση του bass reflex?
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Νο subs , No party
No low & high pass , No crossing
No listening under 2 meters , No low level guts
No full consideration , No brains
lol

Να κάνει ένα παρτάκι ζήτησε ό αγαπητός φίλος. Τα υπόλοιπα ισοδυναμούν με πρώτο τραπέζι στο Moulin Rouge!

Edit
Μην μας τα φάνε οι ποτ@νες πάλι..
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Νο subs , No party
No low & high pass , No crossing
No listening under 2 meters , No low level guts
No full consideration , No brains
no subs Martini, no party
no problem
I know
nobody cares
[DOUBLEPOST=1548116079][/DOUBLEPOST]
Μην μας τα φάνε οι ποτ@νες πάλι..
αυτές θα τα φάνε ότι και να κάνουμε
τα ηχεία προορίζονται για δώρο σε σπίτι που μένουν δύο γυναίκες (με σκύλο)!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα τοποθετηθούν σε σαλόνι και θα συνδεθούν πάνω σε προενισχυτή με rca. Οπότε τα κριτήρια είναι να παίζουν αξιοπρεπώς σε χαμηλές εντάσεις αλλά να μπορούν να παίξουν και δυνατά αν απαιτηθεί κάποιες φορές, (γιατί γίνονται και κανα δυο παρτάκια το χρόνο) οπότε κοιτάζω μόνο σε 8ιντσα.
...
no subs Martini, no party
no problem
I know
nobody cares
!
If nobody cares
then why should I
care to help you
which to buy?
;)

Όταν εξέταζα ο ίδιος προσιτό ενεργό για desktop,σκεπτόμουν ποιο χαρακτηριστικό θα βοηθούσε να ξεφεύγει η καθημερινή χρήση ενός τέτοιου ηχείου από τυπικούς στουντιακούς περιορισμούς.Δηλαδή να μη μένει καρφωμένος ο χρήστης σε μια καρέκλα.Και αυτό που συμπέρανα ήταν να ψάξω για ηχείο με ομοαξονική μονάδα woofer/tweeter.

Αποκρίθηκα ακριβώς στους όρους που έθεσε το εναρκτήριο μήνυμα.Χρειάζεται κροσαρισμένο sub διότι χάρη σ'εκείνο τα κύρια ηχεία θα παίζουν και δυνατότερα (πάρτυ) και καθαρότερα αλλά και πιο ικανοποιητικά και δυναμικά σε χαμηλές στάθμες.Το sub επίσης εύχρηστο θα ήταν να διαθέτει εισόδους RCA και δεν θα πείραζε να διασυνδεθεί με τα κύρια ηχεία μέσω XLR ή TRS υποδοχών.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Έχω πει τόσες φορές ότι χωρίς τουλάχιστον 2 σαμπ δε γίνεται δουλειά, που απορώ με την επιμονή σας να διαπιστώσετε με τα αυτιά σας του λόγου το αληθές..

Καλύτερα να πάρετε 2 σαμπ χωρίς δορυφόρους. Είναι πιο καλή αρχή.

Γενικώς πιο καλή αρχή είναι η επιλογή σαμπς που θα σου δώσουν στη συνέχεια δυνατότητες σύνδεσης δορυφόρων.

Επιλογές που ξεκινούν από τα χαμηλά κοστολόγια έχουν ειπωθεί (Τίβολι, ηχόμπαρα, ηχόμπαρα με σαμπ, Μπος ακουστιμας με το δικό τους σαμπ).

Δεν υπάρχει ελπίς;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
O Κώστας που είναι ρε παιδιά?????:idk::idk::idk:
Έχω πει τόσες φορές ότι χωρίς τουλάχιστον 2 σαμπ δε γίνεται δουλειά, που απορώ με την επιμονή σας να διαπιστώσετε με τα αυτιά σας του λόγου το αληθές..


Δεν υπάρχει ελπίς;
Εμ, τί το ήθελες και τον φώναξες;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
αφού δεν υπάρχουν λεφτά λέμε.
Για σκεφτείτε μια οικονομική λύση ώστε να μπορεί να κροσάρει τα ηχεία και να παίζουν αυτά πάνω από 80 και κάτω από 80 τίποτα (για το πάρτι), κάτι θα είναι και αυτό μέχρι να βάλει σαμπ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Για γυναίκες παίζει;
Ασύρματο λέει...

Τουλάχιστον δείτε πακέτα 2.1 σε φουλ ενεργά. Έχει η m audio ένα οικονομικό, και γενικώς ψάξτε σε "ηχεία υπολογιστή".

Για οποιοδήποτε πακέτο 2.1 βρείτε, ψάξτε να βρείτε τρόπο να πάρετε ακόμα ένα .1 ώστε να γίνει 2.2...

Ανεξαρτήτως κοστολογίου.

ΙΜΗΟ...
 


I

iason

Guest
Έχω πει τόσες φορές ότι χωρίς τουλάχιστον 2 σαμπ δε γίνεται δουλειά, που απορώ με την επιμονή σας να διαπιστώσετε με τα αυτιά σας του λόγου το αληθές..

Καλύτερα να πάρετε 2 σαμπ χωρίς δορυφόρους. Είναι πιο καλή αρχή.

Γενικώς πιο καλή αρχή είναι η επιλογή σαμπς που θα σου δώσουν στη συνέχεια δυνατότητες σύνδεσης δορυφόρων.

Επιλογές που ξεκινούν από τα χαμηλά κοστολόγια έχουν ειπωθεί (Τίβολι, ηχόμπαρα, ηχόμπαρα με σαμπ, Μπος ακουστιμας με το δικό τους σαμπ).

Δεν υπάρχει ελπίς;
Άντε αρχηγέ ,και ειχα αρχίσει να ανησυχώ .:gamer:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
συμφωνώ απλά κι αυτό επίσης για κάποιο λόγο δεν υπάρχει στην Ελλάδα σε αντίθεση με το 1031.
Τι ουσιαστικές διαφορές έχουν άραγε εκτός από τη διαφορετική τοποθέτηση του bass reflex?
Εντελώς άλλη σχεδίαση το δεύτερο είναι από τον σχεδιαστή της Krk. Εγώ προσωπικά θα αγόραζα το δεύτερο,μετράει καλητερα,και έχει χαμηλότερη κατανάλωση.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top