ρυθμιση της αντιστασης του ενισχυτη

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Παιδια γεια σας ειμαι καινουργιος στο site και ψιλοασχετος θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι απο αυτα που διαβαζω εχω μπερδευτει αρκετα.
Το προβλημα που εχω ειναι οτι το συστημα μου ακουγεται αρκετα χαμηλα.
Αναλυτικα το συστημα εχει τα εξης χαρακτηριστηκα:
SONY STR-DB 1070: 8 ohms 1 Khz ,THD 0,7 % FRONT 100 W+100 W CENTER 100 W SURR 100 W+100 W SURR BACK 100 W η ρυθμιση της αντιστασης του μπορει να γινει στα 8 ohms η στα 4 ohms εαν γινει στα 4 αποδιδει 10 w λιγοτερα ανα καναλι.
front: wharfedale diamond 8.4 6 ohms τριων δρομων 86db 30hz-20khz 150w
center: wharfedale diamond 8 6 ohms 88db 60hz-20khz 100w δυομιση δρομων εαν εχω καταλαβει σωστα με 3khz crossover
Rear: wharfedale diamond 8.2 6 ohms 86db 45hz-20khz
Τα εχω συνδεσει ολα με διπλοκαλωδιωση
sub: yamaha yst-sw 315 amplifier output 250w 5 ohms 10% thd 20hz-160hz (-10db)
Το ρυθμιστικο της εντασης του ενισχυτη ξεκιναει απο τα -115 και φτανει στο 0 στην μεση στα -75 δεν ακουω σχεδον καθολου και υποψιαζομαι οτι συμβαινει γιατι τα ηχεια εχουν χαμηλη ευαισθησια.
Η ερωτηση ειναι να τον βαλω στα 8 ohms η στα 4 ohms ?
H Δευτερη απορια που εχω ειναι σχετικα με το bass management .
Τα εχω δηλωσει ολα large και εχω ρυθμιση το LFE στα 120 hz και το sub στο 140 hz με την ενταση στην μεση.
Ο ενισχυτης μπορει να ρυθμισει το crossover ξεχωριστα για ολα τα ηχεια και ξεκινα απο τα 40 hz για το καθε καναλι.
Να τα δηλωσω ολα small και να κανω ξεχωριστη ρυμθιση για το crossover ?
Θα πετυχω καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα στα χαμηλα ?
Τριτο και τελευταιο οταν επιλεγω οποιοδηπωτε απο τα dsp προγραμματα με απενεργοποιημενη την λειτουργεια virtual surround back ηχειου ακου τους διαλογους να βγαινουν και απο τα μπροστα ηχεια εκτος απο το κεντρικο ειναι φυσιολογικο αυτο ? wall_1
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ενα αλλο θεμα που με απασχολει ειναι μηπως εχει σχεση η διατομη και η ποιοτητα των καλωδιων με τα οποια συνδεω τα ηχεια.
Διαβαζω οτι οσο μικροτερη ειναι η διατομη τοσο μεγαλυτερη ειναι η αντισταση των καλωδιων.
Τα ηχεια ειναι 6 oms και σχετικα αναισθητα 86db ο ενισχυτης ειναι ρυθμισμενος στα 8 oms και στα πισω ηχεια χρησιμοποιω αρκετα μετρα καλωδιο
Τι διατομη καλωδιων ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω ?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: ρυθμιση της αντιστασης του ενισχυτη

Παμε απο την αρχη!
Εχει ο ενισχυτης σου διακοπτη επιλογης ωμικης αντιστασης?
Συνηθως ,αναλογα με το φορτιο που βλεπουν στην εξοδο τους προσαρμοζονται.
Τα 100w στο καναλι που λεει το manual δεν ειναι πραγματικα γιατι η ισχυς ειναι μετρημενη στον 1khz και οχι απο 20Ηz -20Khz και με ενα ενα τα καναλια οδηγουμενα και οχι ολα μαζι.
Δοκιμασε μ εναν τελικο (εχει προενισχυση?)καποιου φιλου η γνωστου και τα ξαναλεμε!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
εχει διακοπτη επιλογης με δυο επιλογες 4 και 8 oms τον εχω στα 8 γιατι συμφωνα με το manual αποδιδει 10w λιγοτερα ανα καναλι.
Το manual λεει οτι οι απαιτησεις του σε τροφοδοσια ειναι 240 W πως γινεται τωρα να δινει 6 Χ100 RMS με τροφοδοσια 240 W ενας θεος το ξερει.
Eχει συνδεση pre out σε ολα τα ηχεια εκει συνδεεται ο τελικος.
Τελικο δεν εχει κανενας φιλος.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top